Video ze středeční srážky nákladního auta s vlakem u Liberce budí vášně, podle majitele firmy neblikala světla
Nehoda nákladního auta a jednotky Regionova ve Stráži nad Nisou. Foto: Správa železnic
Při nehodě bylo zraněno 21 lidí.
A co budí vášně, prosím pěkně? Ta věc je tak banální, že banálnější ani nemůže být. Že nefungovalo zabezpečovací zařízení, jak mělo, je – myslím – z videa více než zřejmě patrné. To je ale docela irrelevantní, protože řidič, pokud teda nebliká bílé světlo, má povinnost se přesvědčit o tom, jestli může na železniční přejezd vjet, zda-li se neblíží k přejezdu vlak. Naše přejezdy jsou konstruovány, podle normy, tak, že pokud je před nimi dopravní značení „Stůj – dej přednost v jízdě“, tak pokud řidič soupravy o nejvyšší povolené délce zastaví vozidlo před železničním přejezdem, neuvidí čelo vlaku, rozjede se,… Číst vice »
Vaše uvahy jsou značně zkreslené. Je bezpečnou diagnostikou prokázáno, že zabezpečovací zařízení fungovalo (viz muj příspěvek níže). Zůstavá posouzení viditelnosti, jak píše pan Skládaný. Podle rozhledových podmínek se na tomto přejezdu jezdit nedá, to by musel vlak jet max.10 km rychlostí. Zařízení, kde hrozí zvýšené nebezpečí pro zdraví osob nebo škody jsou vyhrazená technická zařízení a vztahují se na ně přísné normy (viz např. výtahy, el. rozvodny a rozvaděče) Na dráze jsou to určená technické zařízení, také podléhají přísným normám a tady zejména ČSN 342650 a další.., a zařízení tuto normu plně splňuje. Z videa pro mne vyplývá jedna skutečnost,… Číst vice »
Na tom videu to červené světlo, prostě, nevidím. Není to video se zvukem, že by bylo slyšet slyšitelnou návěst. Já jsem také přesvědčený, že prostě jel, jako by tam žádný přejezd nebyl. Ale přesvědčený je myslet a myslet je hovno vědět. Normy jsou hezká věc, realita jiná. Na přejezdu mezi ŽST Valašském Meziříčí a ŽST Brňov se, párkrát, v zimě stalo, že skrze sníh / led / vodu, nebo něco podobného, nedošlo k vodivému propojení a Ex / NEx vjel na přejezd přes znamení blikajícím bílým světlem, a to na přejezd se silnicí I. třídy, značně frekventovanou. Naštěstí k nehodovému… Číst vice »
Ne, z toho videa vůbec není jasné, zda zabezpečovací zařízení fungovalo nebo nefungovalo. Ano, červené světlo prostě nevidíte. Což ale neznamená, že nesvítilo – může to znamenat prostě jenom to, že úhel kamery vzhledem ke světlům, vzdálenost kamery a její kvalita neumožňuje blikající světla přejezdu vidět. Něco jiného by bylo, kdyby k tomu záznamu byl připojen záznam z jiné doby, ideálně z podobné denní doby, kde by ta světla byla vidět. Tím by se prokázalo, že ta kamera vůbec může světla přejezdu vidět.
Maminko, kup mi koníčka! 🤦🏽♀️
Však já netvrdím, že nesvítilo. Říká Ti něco zásada in dubio pro libertate, continentur, in dubio pro reo?
Pokud svítilo: věc je jednoznačná. Pokud nesvítiílo: viz výše.
Mi je naprosto, dokonale a trojctihodně někde, jestli svítilo, nebo nesvítilo: já frajera soudit nebudu! 😅 Já pouze nechápu, co vyvolává ty vášně – to je celé.
No, tvrdíte, že přejezdové zabezpečovací zařízení nefungovalo.
Zásada při pochybnostech ve prospěch obviněného se týká trestního řízení. A vy řidiče soudit nebudete, jak jste správně napsal.
A však k čemu já se vyjadřuju jinému, než pořadu práva směrem k řidiči? 🤷🏽♀️
Vyjadřujete se k věcem, kterým nerozumíte. Tvrdil jste, že PZZ nefungovalo, nerozlišujete své soukromé názory a trestní řízení, vymýšlíte si jakýsi „pořad práva“.
Opět zde zvítězil hyjenismus medií nad prokazatelnými fakty. Přejezdové zařízení má dálkový dohled, nepřetržitou diagnostiku a z té jednoznačně vyplývá, že červenná světla na přejezdu svítila více jak půl minuty (nebudu uvádět přesně sekundy, to bude ve vyšetřovacím spise). Na tendenčním záběru z kamery vzdálené cca 250 metrů nebude nic vidět, to je důvod proč neukáže záběr s bílím světlem. Jak napsali někteří diskutující, vlak vjede do přibližovacího úseku před přejezdem (volnost nebo obsazenost se kontroluje kolejovým obvodem nebo počítačem náprav), přestane svítit bílé svtlo a hned se rozsvítí červená světla). Všechna světla mají dvouvláknové žárovky a prasknutí byt jen… Číst vice »
Ovšem k čemu by byly klidně šestivláknové žárovky v situaci, pokud by se potvrdilo, že výstražník nebyl osově směrován k řidiči, ale pod úhlem cca 20 stupňů jinam? Pak by červená světla byla reálně neviditelná, neb svítivost v tomto úhlu pozorování klesá na cca 2 % svítivosti jmenovité (viz též příslušná tabulka dle ČSN 34 2650). Pak nastává záludná situace, že zdánlivě nesvítí nic, přestože svítí.
A na tom nic neni, správa neni povinna zabezpečit výjezd ze soukromé firmy. Směrované to je do veřejné komunikace.
Leč reálně je to vážné bezpečnostní riziko (a možná klíčová podstata vzniku nehody), bez ohledu na to, čí je povinnost tam ten výstražník dát. Např. mezi Moravskými Bránicemi a Ivančicemi jsou na opravených přejezdech výstražníky i pro vjezdy do soukromých zahrad (správně, neb dříve nebo později by i zde došlo k nehodě z titulu neviditelnosti výstrahy pro zahrádkáře). Tj. při dobré vůli to jde.
On by stačil libovolný záběr z předchozí doby, kde by bylo vidět blikání těch světel. To, že to kolující video neobsahuje záběr „takhle vypadá blikající přejezd a vidíte, že je to na naší kameře jasně vidět“ a pak „a takhle to vypadalo před srážkou a vidíte, že přejezd nebliká“, ale jenom tu druhou část, svědčí o tom, že autor videa měl jasno už před tím, než se na video podíval. A to video nezveřejnil proto, aby bylo vidět, jak to bylo doopravdy, ale aby prokázal svou „pravdu“.
Pokud nesvítilo bílé světlo, není co řešit. Řidič se skutečně musí přesvědčit, že může bezpečně přejet. Jako řidič si dávám na přejezdu pozor. Kdo nedává, měl by vrátit řidičák.
Řidič se ovšem přesvědčuje tak, jak mu rozhledové poměry přejezdu dovolí. A oprávněně očekává, že vlak přizpůsobí rychlost těmto rozhledovým poměrům.
(To není obhajoba řidiče. Jako nejpravděpodobnější variantu stále vidím to, že PZZ blikalo a řidič to nerespektoval. Jenom připomínám, že nesvítí-li bílé světlo, neukládá to povinnosti jen řidiči, ale také dráze.)
Jak se vlastně má strojvedoucí při poruše ZZ zachovat? Resp. jaká že je ta max. rychlost průjezdu vlaku po přejezdu bez ZZ/ v poruše? Je to 10 km/h nebo 20km/h +houkat? Podle toho videa ze střetu ten vlak jede tak 50km/h. Jen v té reportáži ČT celkem jasně hovořili o stavu, že se ten přejezd měl rozblikat až nějakou chvíli po příjezdu záchranářů, to tvrdí sami svědci? A to je dost nestandartní chování. Jako nějaký špatně nastavený časový spínač? Ale ten přejezd by z bílé pozitivky měl skočit do výstrahy snad okamžitě a čosovač do té výstrahy snad nekecá? Ten… Číst vice »
Na základě rozkazu jet 10 km/h 100 m před přejezdem, zvukové znamení a rozhledové poměry.
Říká se tomu “opatrná jízda”. 250 m před příjezdem dávat opakovaně zvukové znamení, minimálně 3x, posledních 60 m před příjezdem jet nejvýše 10 Km/h, dokud čelo vlaku nemine přejezd.
Ano, tato odpověď z několika nabízených je správná. V testu byste prošel.
To, že se přejezd rozbliká po příjezd záchranářů je naopak standardní chování. Vlak se blíží k přejezdu, přejezd se rozbliká. Vlak (třeba i s autem, které hrne před sebou) vjede do anulačního úseku za přejezdem – přejezd přestane blikat (aby auta mohla přejezd přejíždět), ale nerozsvítí se bílá (protože není zaručeno, že vlak nepojede zpět). Vlak zůstane stát v anulačním úseku, nedojede až do následujícího úseku, čímž by přejezd zcela uvolnil. Po nějaké době přejezd zjistí, že vlak je nějak dlouho v anulačním úseku, což je špatně – a přejde do bezpečného stavu, tedy se znovu rozbliká. A to je… Číst vice »
Nikde není konkrétně stanoveno, jak se má řidič přesvědčit. Primárně má na přejezdu s PZS sledovat výstražník, neb na výstražník se zajišťuje rozhled, na trať nikoli. U dlouhého vozidla by ovšem bylo rozumné i to, aby se řidič přesvědčil zatelefonováním provozovateli dráhy, jestli nejede vlak, neb vyklizovací doba (případně rozhled) nemusí stačit.
Pokud řidič neví, jak se má přesvědčit, nemá mít řidičák. Řidičák se dnes dává kde komu, ale lidé s těžkým mentálním postižením by je mít neměli.
Zajímavé, že to, co považujete za těžké mentální postižení, je např. v britských pravidlech provozu rozpracováno do podoby podrobného a jednoznačného návodu, co má řidič v kterých situacích konkrétně dělat.
To jsou dva možné přístupy. Buď můžete říci, co má řidič dělat, nebo jak to má dělat. Tomu je pak přizpůsobena ta druhá strana zabezpečení.
Nevím, proč se z toho dělá věda. Samé zabezpečení a proč. Ty co se chtějí přetahovat s vlakem asi chyběli na hodinách fyziky. Myslím, že takové blbce republika nepotřebuje.
No moc hezka diskuse, pritom to je porad dokola,… 1. je treba dodrzovat predpisy, to je zaklad a jejich poruseni je nejcastejsi pricinou nehody… 2. Nelze zabezpecovat prejezdy neustale, protoze proste se vzdy najde nekdo, kdo zabezpeceni obejde, a zase predpisy porusi, to je na poradnou pokutu ci zakaz rizeni 3. Jsou prejezdy, ktere nejsou zrovna koser udrzovane a zde je nutne to opravdu resit, aby bylo videt na trat, ze se vlak blizi a z jakeho smeru, ktery ridici pomuze se zorientovat… 4. Sjednotit vsechny prejezdy neni realne, ale lepsi zabezpecovaci prvky by byly zcela jiste dobre. 5. nefunkcni… Číst vice »
Nouzové tlačítko pro zastavení vlaků je nesmysl. Hraček pro hloupé vtipálky je dost a dost. Po padesáti létech služby na železnici jsem nezažil stav, kdy by se nefunkčnost přejezdu brala na lehkou váhu. Informace o přijíždějícím vlaků dává přejezdové zab.zař, tam kde není oči a uši uživatele pozemní komunikace
Ještě by firma mohla pustit video z bezpečnostní kamery, kde je vidět jak světla svítí, pak by bylo jasněji…
Jednou u Slaného se mě také stalo že světla nešla a pozdě v noci bych těžko přehlédl blikající červenou a za zadkem mě profrčel vlak orosený jsem ještě teď.
Mám podobnou zkušenost, když jsem se podíval za přejezdem do zpětného zrcátka. Taky jsem vytuhnul. Přitom jsem se díval na obě strany a dívali jsme se dokonce dva. Jenže stejně tomu všichni neuvěří.
A ještě jedna věc: Když nekmitá bílé světlo na výstražníku, jak se mám rozhlédnout, když výhled v rozhledovém poli zakrývají keře, stromy, nebo domek zabezpečení přejezdu?
Nijak. Co si to vůbec dovolujete přejíždět autem přes koleje? Kdybyste jel vlakem, jako ostatní slušní lidé, neměl byste tyhle problémy.
Samý extrémní řešení. Ode zdi ke zdi. Přitom nikdo nezakazuje auta, jen se upozorňuje na nebezpečí srážky na přejezdech. Jenže SŽ a ČD dělají na bezpečnostních kampaních první poslední, AŽD zabezpečuje přejezdy, závorami, světly, zvukem. A pořád je to málo. A autíčkáři si ještě stěžují na nebezpečné přejezdy. Ale aby jezdili ohleduplně a pozorně, tak to se po nich chce moc. Co si to vůbec dovolujeme vůči panstvu autíčkářům. To mají být přejezdy zabezpečený ocelovými vraty se sirénou a 2×3 m elektronickou obrazovkou, kde bude červeným písmem blikat nápis: „Prosím vašnosto, zastavte, jede vlak“ a ještě aby vyběhlo 5 lidí… Číst vice »
Neuškodilo by, když na kamerovém záznamu není vidět blikající červená, aby vlak jel jako na Op.
Když nesvítí červená, má vlak jet 10km/h a troubit. Jo jestli rozhledový trojúhelník na daném přejezdu nevychází ani na 10km/h, je to vina toho kdo tam má bordel(křoví měli pokácet silničáři nebo železničáři?)
Nijak, však také požadavek rozhlížení u PZS je spíše mýtus, neb norma rozhled na trať u tohoto typu zabezpečení nevyžaduje (mohou tam být jakékoli houštiny a je to dle normy). Resp. vyžaduje pouze rozhled odpovídající jízdě vlaku 10 km/h, nikoli normální traťovou rychlostí. Pokud je ovšem na trať shodou náhod vidět, nikdo nikomu nebrání se i rozhlédnout. Primární je ovšem nutné pečlivě sledovat výstražník, zda bliká či nebliká.
Pokud se dá dobře prokázat, že na trať je vidět a řidič měl vlak v zorném poli ještě před vjetím na přejezd(a nebliká bílá), má to řidič i tak blbý.
V Golčově Jeníkově hrála roli hluková stěna a nepodařilo se prokázat, že řidič nekoukal.
Je-li možnost trať zkontrolovat i pohledem (neb rozhledové poměry jsou k dispozici), pak samozřejmě nic proti tomu a i k této okolnosti lze při šetření přihlížet. Povinnost zajišťovat rozhled na trať u PZS ovšem není (mimo jízdu na Op), tj. v praxi je to otázkou náhody.
Rozhledové pole při rychlosti vlaků do 10 km/h je tak malé, že výhled je vždy. A houkačka, kterou vlak používá je tak silná, že dokáže poškodit sluch
.
Ahaa, tak podle vás ten vlak jel 10 km/h? To máte kvalitní odhad 😂🤡
Vidíte, rychlost 10 km/h a vlak na odpis. Jak by to dopadlo, kdyby vlak jel 30 km/h raději nedomýšlet :-).
Nechci se řidiče zastávat, ale z videa (a to i hodně zvětšeného) není ani stopa po blikajících červených světlech. Pokud to tak bylo, v autoškole se učí, že přejezd bez stopky (jako tento) lze projet 30km/h, pokud se zjevně neblíží vlak. Tomu řidič vyhověl. Každopádně základní problém je v tom, že existuje mnoho typů přejezdů a bezpečnosti by velmi prospělo sjednocení. Tam, kde už úrovňový přejezd musí být, nechť jsou jen dva stavy: blikající červená + závory (= zákaz), vše ostatní volný průjezd. V případě poruchy lze vcelku jednoduchým obvodem přinutit přejezd ke spadnutí závor a zbytek už musí řešit… Číst vice »
Jako pardon, ale vlak většinou před přejezdem houká, a vjet na přejezd, když se blíží vlak, je pěkná prasárna. Takže ten řidič zákonu určitě nevyhověl, protože očividně vlak se blížil. Takže se prosím řidiče nezastávejte.
Stavět zabezpečení na tom, že neviditelný vlak houká, je nedostatečné.
Možná řidič udělal chybu. Ale problém je v přílišném spoléhání na dokonalý lidský faktor.
To ostatně na dráze všude.
A jste si jistý že ho viděl? Rozhledové poměry tam příliš dobré nejsou a pokud skutečně nefungovalo zabezpečení (to se uvidí z vyšetřování), je možné že splnil vše podle zákona a stejně se ta nehoda stala.
Podle toho vide by stačilo, kdyby před přejezdem na 30 sekund zastavil a viděl by vlak. A nic by se nestalo.
Jojo, anebo kdyby vyjel o 10 sekund dřív, tak se taky nic nestalo. Tam se v zásadě vůbec podle rozhledu nedá přejet s takovouhle soupravou přejet – to je vážně bezva zabezpečení. Pokud přijíždím z tohoto směru a žádný vlak nevidím, tak zastavením to nebezpečí de facto ještě zvyšuju, protože přejet mi bude s rozjezdem trvat dvakrát tak dlouho.
Takže správný přístup je nedodržovat předpisy a přes přejezd jezdit 80? Hohoho, hahaha, checheche.
A jak asi pojede podvalník s bagrem rychle po klikaté uličce a navíc v obci aby byl na přejezdu o 10 sekund dřív?
Vidím to, na oznámení na policii, že Palivec doporučuje jezdit přes přejezd rychleji než je povoleno a nezastavovat před přejezdem. Doufám, že nejste nějaký dispečer, nesvěřil bych vám, ani nepřítele.
On tam někdo jel 80? Asi jste to s tím pobytem na sluníčku poněkud přehnal.
Alespoň nedoporučuji nezastavovat před přejezdem, nerozhlížet se když nefunguje a jezdit jak hovado.
Půjdete se ohlásit na policii, že doporučujete porušovat zákon sám nebo to mám udělat já?
Už jste se podíval na tu mapu? Odkaz je zde v diskusi… Jinak se běžte se hlásit třeba k Chocholouškovi na vrátnici a neotravujte s tím tady.
Podle těch osobních ataků, vykrucování se a podivných argumentů vím že jsem opět trefil hřebík na hlavičku. Dotyčný určitě sám jezdí přes přejezd na červenou.
Takže na mapu jste se evidentně stále nepodíval.
Viděl jsem video, to stačí. Ano světla nesvítila, jestli zvonil přejezd z videa není poznat.
Evidentně nestačí, jinak byste tady nemlel furt dokola,, že se nerozhlédl a vjel tam jako terorista. Tam žádný lepší rozhled než ten, který měl při příjezdu k přejezdu, prostě není.
Bránit železnici je sympatické, ale jen do určité míry. Jinak jí děláte medvědí službu.
Děkuji za upozornění, ale nesouhlasím. Bez pořádného důrazu v diskuzi se kalné vody současného dopravního systému zamrzlého díky neperspektivnímu vedení současné generace nikam nepohnou. Je potřeba debatovat a to tvrdě.
V tomto konkrétním případě bylo ohroženo 65 lidí ve vlaku. Budeme dělat, že se nic nestalo jako doposud? Že není žádná systémová chyba?
A je to taky možná chyba lidí od železnice, že se nechali převálcovat silniční dopravou.
Po přečtení této i dalších diskuzi na tomto serveru musím říci, že bránění železnice mi už rozhodně sympatické není. I přímo tento server je značně tendencni, stále zdůrazňuje povinnosti řidiče, vůbec nezmiňuje mizerné rozhledove poměry, obdobně jiné články.
Ano, ale kdyby zastavil neviděl ho a rozjel se, tak vlak trefí ne konec ale střed návěsu a dopadne to ještě hůř…. Kdyby je nesmyslné
Toto je kardinální blbost. Z videa lze odečíst, kolik se dá ujet za sekundu. Když by před přejezdem stál a rozjížděl se, tak než by tam kopnul kvalt a rozjel se, musel by ten vlak musel zaručeně vidět.
Ale na videu náklaďák vyjede z ulice mezi ploty, a aniž by se obtěžoval přibrzdit, tak to nahulí na přejezd. Jako prvotřídní terorista.
Ono když zkusíte použít tu kouli na krku a se podíváte na mapu, tak pochopíte, proč nebrzdil. Protože víc, než vidí při příjezdu k tomu přejezdu, už rozhodně neuvidí. A jak již bylo v diskusi opakovaně řečeno, zastavením to jenom zhorší. Rozhled se nijak nezlepší, zato doba nutná k přejetí se výrazně zvýší.
https://www.policie.cz/clanek/zeleznicni-prejezdy.aspx
Doporučuji přečíst.
Tak co mínusáři. Pravidla a zákony nešmakujou? Určitě jste čekali, že tam bude něco o tom jak je automobilista nadřazený všem ostatním druhům dopravy.
On by projel , kdyby neměl ten vlek ..
Jezdit těsně před, nebo za vlakem se NEMÁ.
Před funkčními přejezdy s blikači, či závorami vlaky nehoukají.
Opravdu jste si jistý, že vlak houká dokonce i u přejezdů zabezpečených zvukovou a světelnou signalizací (+ závorami)?
U funkčního PZS vlak NIKDY nehouká.
Záznamové zařízeni, které je na rozdíl od kapesní kamery certifikované tvrdí něco jiného.
Chcelo by to vidieť ako vyzerajú z tej kamery prerušované červené svetlá. Predsalen výstražník je otočený dosť bokom a fresnellove čočky urobia svoje.
Nechať spadnúť závory je fajn, len to je práve presne to čo urobiť nesmiete. Čo IZS? Čo spôsobená kolóna (ktorá môže spôsobiť dopravný kolaps v širokom okolí)? Naopak na každom priecestí musíte mať možnosť ho vypnúť, a tam kde nie je (niektoré priecestia s priecestníkmi), tam po nejakej dobe proste musí výstraha bezpodmienečne skončiť (s tým že priecestník je samozrejme zhasnutý).
Na přejezdníkách se Fresnelovy čočky nepoužívají, právě naopak, tak jsou „poškrábaná“ skla, aby nebyl přílišný směrový efekt.
Doplnil bych – maximální rychlostí 30 km/h. Tím je řečené vše. Pokud dobře nevidím, nemůžu jet oněch 30 km/h.
Fascinující úkaz, tato posedlost rychlostí. Prodloužením doby jízdy přes ten přejezd se riziko zvýší, nikoliv sníží. Na (zcela nevyhovující) rozhled to pak nemá vliv žádný. Mohl byste tady objasnit ten duševní pochod?
158 je číslo na policii kde na služebně můžete svoji neprůstřelnou tezi pokusit obhájit.
Ano, i proto mají angličani v dopravních předpisech ohledně železničních přejezdu stanoveno „cross quickly“ (tj. vykliď přejezd co nejrychleji).
Jednoduché by to bylo, ale nikdo nechce čučet na přejezdu půl dne. To bílé světlo tam není jen tak. Pokud bliká, můžete jet 50 km/h a víte, že semafor funguje. Přesto jste povinnen se podívat, že nejede vlak(ano, na některých místech ten výhled není ideální).
Pokud světlo nesvítí, smíte jet max 30km/h a víte, že semafor možná vůbec není funkční. Tím spíš je na místě opatrnost. Je to prosté.
Když už jste zmínil tu autoškolu, tam se.také dozvíte, že minimální bezpečná vzdálenost pro zastavení je 2.5m od prvních kolejí, a že řidič je povinen se na každém přejezdu přesvědčit že ho může bezpečně přejet. I kdyby tam blikalo 50 bílých světel.
> V případě poruchy lze vcelku jednoduchým obvodem přinutit přejezd ke spadnutí závor
Což se u PZS bez závor dělá dost blbě.
Přesně tohle je ten případ, kdy by přejetí přes přejezd mělo být předem ohlášeno provozovateli dráhy.
A nejlépe telegramem, ne?
Není potřeba hned zavádět nějaké novoty, postačí posel na koni
Nebo poštovní holub;)
To přijde na to, jestli dokáže nebo nedokáže jet plynule aspoň krokem. Pokud ano, tak nemusí.
Na druhou stranu ty přejezdy bezporuchové nejsou. Sám mám na fotce jiný přejezd se zvedlými závorami, jak přes něj letí vlak stokilometrovou rychlostí..
To by mne zajímalo, jak se z fotky pozná, že vlak jede stokilometrovou rychlostí.
A to zrovna jde, pokud mate fotak jako ja na telefonu, co foti kazdy radek obrazku v jiny casovy okamzik. Akorat ty fotky vypadaji divne, vse co se hybe je zkosene. Podle uhlu zkoseni lze zjistit rychlost, pri znalosti frekvence vycitani radku z chipu kamery.
Kdyby sis nastudoval předpisy, tak bys věděl, že závory jsou jen doplňková výstraha. Rozhodující jsou vždy červená světla. Tak tady nemel kraviny.
Ale to máte nastudováno špatně. Nesvítící červená světla taky v zásadě nic neznamenají. Takže v podstatě každý přejezd je potenciálně degradován na to, že tam někdo na tyč přimlátí dvě zlomené červené lyže a za všechno může řidič. Možná bychom se v 21. století mohli s technikou posunout trochu dál, že…
V celém světě je to stejné. V Německu je červené světlo jedno a akustickou výstrahu dělá zvonek jako ve škole. A funguje to.
Hmmm, no když myslíte…
https://www.cdv.cz/tisk/zavory-na-ceskych-zeleznicnich-prejezdech-funguji-jinak-nez-v-zahranici/
Nepsal jsem o závorách.
A píše se tam taky, čím je to jiné chování vykoupeno…?
To byste se divil, co všechno může na vystražníku svítit a blikat ve světě. A co to znamená. Stačí jet jen k sousedům.
Hlavně 90 % německých přejezdů se světly má doplňkové závory. A dovolená rychlost přes přejezd činí pro auto 100 km/h.
Kdepak, v Německu jsou červená světla minimálně dvě, protože prakticky vždy je výstražník opakován po levé straně pozemní komunikace, někdy i nad vozovkou. To je v ČR nedostižný sen. Navíc mají průměr 300 mm (světlo velkého formátu) a vyšší svítivost. A červené předchází 4 s světla žlutého, aby řidiči měli čas snížit rychlost před rozsvícením návěsti „Stůj“ (zde díky tomu není žádné omezení rychlosti na pozemní komunikaci).
Jeďte z Hrádku n.N. přes 6itavu do Varnsdorfu. Tam je těch přejezdů s jedním červeným světlem dost.
Ovšem tohle je muzeum na dožití, nikoli převládající standard.
V celém světě určitě ne. V Pšonsku se u přejezdu staví stop, i když bliká volno. Ale tuším jen přejezd bez závor.
Já to zažil s bílým světlem, cca čtyřicet let nazpět……..
Podobné chování by mohli na přejezdech aplikovat i elitní pumpičky, mají určitě přednost, právo na jízdu a mnohatunový vlak je nesmí ohrožovat při jejich udržitelné jízdě na kole.
https://www.youtube.com/watch?v=b6wK4xlfKHg to bylo hned druhý den relativně nedaleko
Mě volat televize s takovým dotazem, tak taky ztratim signál👌
Vy to nechápete, jeli na kole po městě a to je úplně nej na světě. A navíc měli helmy, to v Praze třeba pumpičky helmy vůbec nemaj.
Dám krk, za to, že mistr Táborák v diskuzích o nových cyklostezkách a omezování silniční dopravy popisuje cyklisty jako nejhorší zlo.
Ale, tady se mu to hodí, tak se ohání ekologii.
Každý, kdo pro lidi na kole používá slovo pumpička, zde v diskuzi míří tam, kam patří. Nashle, točvolante.
Myslím, že pán to v tomto případě nemyslel takto obecně. Skutečně existuje část cyklistů, kteří sami sebe považují za elitu, naprosto neberou ohledy na nic okolo a takové označení je trefně identifikuje. Sám na kole také jezdím a za tyto tvory se stydím, protože jsou to oni, kdo dělá ostudu všem cyklistům.
Stejně jako mezi řidiči.
Hned naproti je zastávka,denně tam ten motorák zastavuje ve stejný čas,stačilo jen počkat až spoj přijede.
Normální člověk nešotouš todle fakt nesleduje.. 🤦♂️
Hlavně normální řidič nejezdí pravidelně a v rámci svobody vyjede jednou o 5 minut dříve a jednou o 10 min později.
Jezdil jsem do školy busem s intervalem 30 minut. Jezdil ke škole x:05 a x:35. Od školy x:20 a x:50. Linkové vedení je dávno jiné.
A před příjezdem mimořádného vlaku tam vystojí díru v silnici.
Tenhle tam nestaví, proto jel tak rychle, to byl nějaký spěšný.
Tak ale teď zastavil… 🤣
Zastávka sousedí přímo s firmou, to máte pravdu. Tyto soupravy (RegioNova) zde však nezastavují, pouze projíždějí…
Trochu OT, pardon. Kdysi jsem jel (autem) od Svatoboru dolů z kopce k železničnímu přejezdu v Hrádku u Sušice. Okolo přejezdu husté roští a stromy – rozhled prakticky nulový. Blikala bílá, ale jel jsem krokem, protože to tam bylo hodně „hrbaté“. A přímo na kolejích vidím asi 2m od přejezdu lokomotivu. Málem jsem se posr*l leknutím. Ten nákladní vlak nikam nejel, jen asi něco posunovali na blízkém nádraží, ale ten pohled na tu masu železa hned vedle xichtu do smrti nezapomenu.
Pokud je přejezdem hlavní návěstidlo či návěstidlo platné pro posun, tak je to normální stav. Proto je v Zákoně 361 ustanovení, jak se řidič chová, když u přejezdu svítí bílé přerušované světlo
.
Jo jo, blikala bílá, lokomotiva stála 2 metry od přejezdu, přejezd byl zarostlý.
Poslední dobou jsem na tyto pohádky o blikavé bílé hodně alergický….
https://mapy.cz/zakladni?pano=1&pid=93016987&newest=1&yaw=2.015&fov=1.571&pitch=0.034&x=13.4987946&y=49.2577244&z=20&base=ophoto
Můj, výše popsaný zážitek, je z konce devadesátých let. Na chalupu ve vedlejší (Hory matky Boží – cca 5km) jsem přestal jezdit v osmadevadesátém. Za tu dobu se mnohé změnilo, i roští.
Jasně. A stála od Vás 2 metry daleko lokomotiva a blikala bílá…
Vážený pane, FAKT NE!
Nejsme v Bagdádu na trhu, abychom se dohadovali. Vy máte své přesvědčení, já zase svou vzpomínku. Sice po čtvrtstoletí vybledlou, ale nezapomenutelnou. Děkuji za oponenturu, ale nemám žádný důvod si takovou situaci vybájit, to mi věřte.
Co je na tom nepochopitelného , že tahle situace prostě NEMŮŽE nastat, už z podstaty fce PZZ ?
Lidská paměť je ošidná a je úplně jedno , zda se to stalo před pěti, deseti, dvaceti ..lety.
Tohle mě vždycky pobaví, jak někdo skálopevně přesvědčen o své “ pravdě“ , se snaži “ naučit orla létat“.
Děkuji Petře.
Taky si u těchto debat připadáš jak „D***L“?
Na rozdíl od těch, kteří by na totéž měli být léčeni??? Nicméně tato nemoc je neléčitelná…
MŮŽE.
Neznám konkrétní přejezd, ale při použití výlukové zásuvky PZZ se chová přejezd tak, že na kolejích není vlak!
Při použití výlukové zásuvky nebliká bílá…
Pokud se dobře pamatuji, tak u AŽD71 při použití výlukové zásuvky dochází k vyloučení kolejových obvodů, tedy „vlak na kolejích není“. Žádné doplňující obvody zásuvka nemá, takže bílá vesele bliká.
Ne, bílá nebliká. I to je funkce výlukové zásuvky…
Kde berete jistotu?
Ok mezi stůj a přejezdem by bylo asi 60 metrů. Nicméně taky mohla lokomotiva stát ve štrucu vedle přejezdu. Taky zrovna nepravděpodobně měl to štěstí, že projížděl bílou ve stejný okamžik jako vlak projížděl stůj.
Jo jo….a blikala bílá jo? Co hulíš? Kdybys aspoň tušil něco o systému železničních přejezdů, tak by Ti takové hovno z huby nevypadlo.
Nevím kdo tady z přispěvovatelů opravdu zažil srážku OA a vlaku, ale tipuji že Vás moc nebude. Já jako strojvedoucí jsem zažil dvě. Jednou s výstražnými světly, kdy auta vpravo je respektovala a auto vlevo se rozhodlo je nerespektovat. Po srážce jediné co ho zajímalo bylo jestli svítila světla, bez omluvy, jen si stál za svým že světla nesvítila. Proč tedy auta vpravo stála? na to už mi neodpověděl. Nehoda naštěstí bez zranění. Podruhé přejezd chráněn jen výstražnými kříži. Místo 50 jedu 30 a houkám jako blázen, auta na mne kašlou a jezdí i když jsem už docela blízko. Výsledek… Číst vice »
Díky za příspěvek z praxe a života. Zajíma by mne věk toho idiota/blba, co Vám jako jediný dál minusový bod.
Pěkný příspěvek ze skutečného provozu. Držíme palce. Potvrzení, že řidiči autíčkáři jsou magoři. Nikdo kromě nich nemá právo jezdit. Myslím, že i cyklisti a motorkáři mohou vyprávět.
Velmi sugestivní, ale viditelnost výstrahy na jedné straně přejezdu automaticky neznamená, že je viditelná i na druhé straně přejezdu. Každý vjezd nutno z hlediska viditelnosti výstrahy posuzovat pečlivě samostatně! Např. přejezd v Praze-Uhříněvsi. Ve směru z obce na Benice je výstraha slušně vidět, směrovaná k řidiči. Od Benic k Uhříněvsi výstražník od řidiče odvrácen a navíc zakryt dopravní značkou „Zákaz vjezdu vozidel, jejichž výška přesahuje vyznačenou mez“. Stále dokola trapně připomínám, že nestačí dvanáct voltů na žárovkách, ale je též třeba ověřit, zda je výstraha pro řidiče reálně viditelná.
A zvonek taky nic?
Zvonek je jen doplňková výstraha, funkčnost není ani hlídána ani zaručena. Kromě toho je určena zejména pro chodce. Základní a nezpochybnitelná výstraha je výhradně SVĚTELNÁ!
Znovu jsem se díval na pořízené video – kamera dokázala zanamenat blikání výstražného majáčku nebo signalizačního prvku ( těžko ze záběru posoudit, o co se přesně jednalo ), který je umístěn na návěsu vlevo z pohledu kamery u zvedlých nájezdových ramp na návěs … zajímavé je, že blikání majáčku je vidět po celou dobu zveřejněného záznamu i v úrovni železničního přejezdu, tedy z různých úhlů.
Majáček na autě má kontrastní oranžovou barvu (vs méně kontrastní červená) a nemá nad sebou stínítka. Světla na železničních přejezdech jsou nastavena tak aby největší intenzita světla byla mířena rovně proti řidičům a ne do stran, natož pak do nějaké kamery.
všiměte si, že z videa např není zřejmé jestli Regionova svítí nebo ne (správná odpověď je: svítí). Je to stejný případ (malý kontrast bílých světel a šedého pozadí).
Stav přejezdovëho zabezpečovačího zařizení vidí pracovníci řízení provozu.Pokud dojde k poruše,přejezd spadne do nouzového režimu(ale stále je funkční) začnou to řešit.Rozkazy o opatrnë jìzdě( 10km/h,houkání) Pokud dnes dostávám OP-čko,skoro že 100% je přejezd stále funkční,jen výpravčí ho nemá pod kontrolou.Naposledy jsem jel takhle předevčirem v Srbsku(u Berouna).Nespadla jedná závora,ale blikačky byly v činnosti.Ještě existují přejezdy bez kontroly,ale ty jsou vybaveny přejezdnìky.zde je o stavu přejezdu dostatečně včas informován strojvedoucí a musí se dle tëto návěsti chovat a rovněž hlásit případnou chybu.Jízda plnou rychlostí do otevřenèho přejezdu je dnes prakticky vyloučená.
Kdo ji vyloučí? Akorát na pár tratích ETCS. (Nebo je snad nějaký přejezdník, který by kodoval něco pro barvičkovač)
Je k tomu mnoho prostředků. Třeba telekomunikační zařízení, nebo již zmíněný přejezdník, Sledování návěstí a povinnost se okamžitě přihlásit, když je volán rádiostanicí v režimu nouze patří k základním povinnostem strojvedoucího
Existuje i funkce generálního stopu. A porucha přejezdového zab.zař. se na dopravním stanovišti signalizuje akustický (nahlas)
Jen doplním při nouzovém stavu je přejezd plně funkční jen je například výpadek sítě, nebo prasklé první vlákno žárovky ( svítí náhradní) či nejdou závory ( ty jsou totiž jen doplněk ne hlavní signalizace ) takže žádná OP.
no vyloučená je naprostá kravina, ono není nic horšího než na ten rozkaz zapomenout a nebo prostě jen netušit hned, který přejezd to je a za špatné viditelnosti se také často kilometrovníky blbě čtou
Takto vypadá vaše praktické vyloučení v praxi:
https://zdopravy.cz/ct-prejezdem-u-terezina-projela-lokomotiva-bez-blikajicich-vystraznych-svetel-a-stazenych-zavor-uz-podruhe-67095/
Hodně se o tom tehdy mluvilo a psalo (viz také v tom článku odkaz na reportáž na ČT).
Pár let zpět tady byla diskuse, jak při rekonstrukci #mynic někde v Praze přejezd prostě vypnuli, akorát to zapomněli motoristům sdělit. Ostatně, Golčův Jeníkov (bez ohledu na ožralého fíru) bylo něco podobného v bledě modrém.
Zastavte se, ukáži Vám sérii nehod po projetých ópéčkách. Též minulý týden mi přítel strojvedoucí vyprávěl o situaci, kdy dostal op na přejezd, ale výpravčí mu tam omylem napsal kilometráž přejezdu sousedního. Výsledkem bylo, že nefunkční přejezd projel rychlostí 100 km/h (a říkal, „klepal jsem se ještě dlouho“).
Ono už neplatí, že při neblikajícím přejezdu má i tak vlak přednost? Platí, jen točvolanti se tak stále nechovají
Přece jenom je to trochu jiná situace než na silnici. Tam musíte dávat „přednost“ jen těm vozidlům co vás můžou vidět, kdežto pokud se zaseknete na přejezdu, nemusí to dobrzdit vlak co přijel zpoza zatáčky.
Ale tady to kamioňák asi vjel naprosto bez rozhlednuti…
Ještě že soudy nesoudí podle ASI.
Neplatí a nevím kdy platilo. Dát přednost = neohrozit. Pokud jsem na silniční křižovatce přesvedčen že to stihnu, můžu jet i před někým, ostatně nemusím na nájezdu na dálnici čekat na druhou hodinu ranní. Pokud na křižovatce víceproudovek točím doleva, můžu tam najet a případně i zůstat.
Na přejezdu je povinnost nevjíždět, pokud je vidět nebo slyšet blížící se drážní vozidlo, nevjíždět pokud ho nemůžu opustit, nezastavovat.
Jenže na to, aby vlak byl vidět/slyšet včas, neměl by jet moc rychle.
Proto při poruše či vypnutí zab,zař. jezdí vlaky má 10 km/h .a houkají.
Dát přednost nerovná se neohrozit. Dle definice v zákoně „dát přednost znamená počínat si tak, aby ten, který má přednost nemusel náhle měnit směr ani rychlost pohybu“.
Vlak i při nefunkčním přejezdu přednost má, ovšem musí jet rychlostí 10 km/h, na vyšší rychlost nejsou dimenzovány rozhledové poměry.
Pokud řidič vyjížděl z firmy, vyjížděl z prostoru mimo komunikaci a musel dát přednost všem vozidlům jedoucích k přejezdu, tzn. že musel na výjezdu zastavit. Musel by si najet se soupravou tak, aby do všech směrů křižovatky viděl. Pak by po vjetí na komunikaci viděl, zda výstražník svítí či nikoli. Dle panoramatu na Mapách.cz ale výstražník musel jasně vidět. Kromě již uvedeného jel řidič „proti“ vlaku, takže by ho asi musel vidět, ale je otázkou, jakou rychlostí se z klidu do přejezdu rozjížděl a kde zrovna vlak byl, zda nebyl schován ještě v zatáčce za stromy. Na videu je vidět… Číst vice »
vidět tam není, na rozhled tam není reálné s tak dlouhou soupravou ten přejezd bezpečně projet, ono to video existuje i delší
Je vidět 100m!! A navíc pokud nesvítí signál ani bílá, tudíž je řidič povinen zastavím naiste kde má náležitý rozhled a především nevjizdet na přejezd!! Na druhou stranu SŽDC by mělait info o nefunkčnosti světelné signalizace. Za to bych popotahován správce tratě
ono to spíše ani těch 100 metrů nebude, ale i kdyby bylo, tak to při rychlosti vlaku 80 km/h je 4,5 vteřiny, za takovou dobu nemá šanci s touhle soupravou přejezd přejet..náraz přichází 7 vteřin po najetí na přejezd..takže vidět ho rozhodně nemohl
Tak když je přejezd v poruše, nemůžou tam vlaky jezdit 80 km/h, ale jen 10 km/h a opakovaně dávat návěst „pozor“. Byl-li přejezd v poruše, bude mít vinu i SŽ, nebo ČD.
Mimo mísu, těch 10 km/h odpovídá nějaké rozhledové vzdálenosti u přejezdu?
Ano, odpovídá.
pokud ta porucha nastala při vjetí do přibližovacího úseku, jak dáte strojvedoucímu vědět během 20 vteřin, že má zpomalit na 10 km/h a jet na OP?
Pokud přiletí meteorit a zabije strojvedoucího tak se vlak zastaví až po jisté době. Pravděpodobnost obojího je stejná
Strojvedoucí se to v tomto případě nedozví – ale to dozví se to řidič auta… To je ono „zhaslé“ bílé světlo. Co na tom nechápete?
já na tom něco nechápu? Nechápe to někdo jiný, kdo tvrdí, že v takovém případě vlak musí jet max 10 km/h
Co když nastane to že vlak ovlivní priblizovak, prestane blikat bílá běží odložena výstraha po dopočítání se má rozběhnout výstraha ale přejezd jde do poruchy tak ten vlak už projede tak rychle jak jede. Je to málo pravděpodobné ale ne nemožné
Když jde přejezd do poruchy, začnou blikat červená světla.
Je-li to tak, tak 100 metrů je bída, na normální traťovou rychlost by to pro přejetí dlouhého a pomalého vozidla nestačilo. Je třeba okolo 300 metrů.
Jo. Narazil jsem na něho před chvílí na vysílání http://www.CNN.iprima.cz.
https://cnn.iprima.cz/porucha-nebo-chyba-ridice-expert-vysvetlil-co-se-na-prejezdu-u-liberce-mohlo-stat-366307
Řidič vyjel z areálu jak kanec a s předností při výjezdu na komunikaci si vůbec hlavu nelámal a nepočínal si tak ani při přejezdu tratě, když nesvítila světla. Takže spáchal hned dva přestupky a může zpytovat svědomí.
Delší video jsem našel na:
https://cnn.iprima.cz/porucha-nebo-chyba-ridice-expert-vysvetlil-co-se-na-prejezdu-u-liberce-mohlo-stat-366307
Vyplývá z něho, že řidič si s předností v jízdě všem vozidlům při výjezdu z prostoru mimo komunikaci hlavu nelámal a to samé také při vjezdu na „nezabezpečený“ železniční přejezd. Dopustil se tedy 2 přestupků a může zpytovat svědomí.
Ještě jsem si na http://www.ccn.iprima.cz přehrál delší záznam. Na něm je, že jel rovnou ze dvora, nezastavil a nedal přednost při vjezdu na komunikaci. Pokud by tam zastavil, zdržel by se a vlak by na přejezdu byl dřív než řidič náklaďáku. Potom to mohlo dopadnout jinak, se štěstím.
Nevyjížděl z firmy!! Jel.po normální komunikaci. Jsem z místa
to asi moc z místa nejsi, když tohle nevíš…je to vidět i na tom videu
Přesně tak. Vyjížděl z areálu firmy:
https://mapy.cz/zakladni?pano=1&q=Podnikatelsk%C3%A1%20552%2C%20Praha&source=addr&id=9302928&pid=83951326&newest=1&yaw=4.232&fov=1.257&pitch=0.179&x=15.0266737&y=50.7892097&ds=1&z=18
tedy mimo komunikaci.
Předpokládejme , že přejezd byl v pořádku a lunobílé světlo nesvítilo, protože se k přejezdu blížil vlak. Přes přejezd, byť mi to třeba i žádný paragraf výslovně nepřikazuje – s vlekem naloženým těžkým bagrem bych přejížděl jen na indikaci blikajícího lunobílého světla. Jednalo se o řidiče s největší pravděpodobností s profesním průkazem, takže bych očekával vyšší míru projevené zodpovědnosti a předvídavosti.
Při přiblížení vlaku k přejezdu může blikající bílé světlo přejít do blikajících červených i bez prodlevy.
Pokud mi nevěříte, rád vám poskytnu záznam z palubní kamery ze včerejšího dne.
To je ale normální provozní stav.
Pokud by byl jeden výstražník nefunkční, lze to snadno vidět v černé skřínce, zda černá skříňka nelže lze jednoduše dokázat technickou zkouškou, zda je výstražník při výstraze z firmy vidět, lze snadno dokázat pouhým pohledem. Myslím, že tady není prostor pro spekulace nebo diskuze nad sporným kamerovým záznamem. Vyšetřovatelé mají veškeré podklady, dle kterých mohou brzy přijít s jasným zavěrem.
Tam nejel z firmy!!!!
https://twitter.com/jura_haczek/status/1672160659973218305?s=20 a https://mapy.cz/zakladni?pano=1&pid=83951326&newest=1&yaw=3.792&fov=1.257&pitch=0.033&x=15.0265128&y=50.7888630&z=18 opravdu tu musíš tvrdit takový blbosti? nebo za chvíli se okolo té nahody bude tvrdit, že tam přiletěl i z marsu?
Máte pravdu, vyjel z areálu firmu na veřejnou komunikaci a po té se asi po 3 metrech ocitl v prostoru přejezdu. A co to mění?
22 příspěvkú a fakt že nesvítí červená světla na přejezdu všichni svorně považují pouze za problém řidiče nákladního auta.
A z čeho mám poznat ten fakt? Z vašeho názoru?
Z níže odkazovaného videa
Video je neprůkazné, já bych jako fakt považoval záznam že skříňky.
Proc to video není delší co třeba to tvrzení že po zhasnutí bílých tam byl vlak za 30s? Proč nepokračuje až do doby kdy prý se červená rozblikala? Že by nebyla na videu kvůli úhlu vidět?
Ono ani tolik nejde o to zda svítila nebo nesvítila červená světla, ale spíš o to, že nesvítilo bílé světlo. A řidič se choval přesně tak, jako by to bílé svítilo.
Kdyby bílé nesvítilo a řidič se rozhlédl, stejně mu vlak jedoucí rychleji ustřelí zadek.
Kdyby…jenže tak neučinil – proto tady dostává takovou masáž.
Záběr na panenky nebo aspoň hlavu jsem neviděl.
V případě že je to ve prospěh dráhy, tak není potřeba dúkaz.
A myslíte, že dráha má nějaký prospěch z toho, že má zničený vlak, zničený přejezd, musela uzavřít trať, zavést náhradní autobusovou dopravu, bude pravděpodobně vyplácet bolestné zraněným, atd.? Pokud je něco špatně na PZZ bude jedině dobře když se na to přijde. Nehodu vyšetřuje Drážní inspekce, která i přes svůj název nemá s dráhou (ČD, SŽ) nic společného – je to naštěstí nezávislá instituce.
😀 jojo chce to video z kabiny nákláďáku. Pak se třeba rozpoutá diskuze jestli ta tlačenka, kterou řidič jedl nemohla být zkažená a nemohlo to ovlivnit jeho reakce.
Lunobílé světlo, pokud je na přejezdu instalováno, signalizuje zhasnutím situaci, kdy se k přejezdu blíží či od něj vzdaluje vlak. Já běžně při cestě do práce vidím na přejezd a sleduji ho … jakmile přestane blikat lunobílé světlo, vím, že v mém případě je vlak na úrovni předvěsti před vjezdovým návěstidlem a mám dvě minuty do příjezdu vlaku do stanice. Jakmile je na úrovni vjezdového návěstidla do stanice, přejezd jde do výstrahy. Tedy stav, kdy před příjezdem vlaku dle povolemé traťové rychlosti přestane blikat lunobílé světlo, považuji za normální … i v situaci, kdy po půjezdu je vlak ve vzdalovacím… Číst vice »
Víte, kolik řidičů neví, co znamená bílé světlo na přejezdu? Zrovna minulý týden jsem to vysvětlil kolegovi, který řídí 60 let a řídí dobře.
1) ten fakt plyne z videa, které je natočeno ze zvláštního úhlu, a je jen jediné, nebo čirou náhodou bylo pzz v poruše jen v daný okamžik?
2) I kdyby to po tvrdilo 30 lidí, tak to nemusí být pravda, po jiné MU řidič vypověděl, že blikalo bílé světlo, a potvrdilo to dalších 10 lidí, přitom přejezd tímto světlem vybaven nebyl.
Podle pravidel silničního provozu pokud bílé světlo nesvítí, jako tj. nebliká a řidič na přejezd vjel, je to skutečně jeho problém. Přejezd má přejet bezpečné po zjištění že nejede vlak. Reportáž na ČT byla učiněna tendenční demagogie, pokud mne mysl neklame bílé světlo nesviti například, když vlak projel přejezdem a je ve vzdalovacim úseku přejezdu, což ale tento případ nebyl. Zabezpečovací drážní technika je postavena na principu, kdy jakýkoliv nenormovy stav vede k tomu, že zařízení přejde do stavu, který poskytuje alespoň nějakou míru bezpečí. Nenormovy stav, který nemusí být poruchou znamená že bílé světlo přestane svítit. Majitel firmy v… Číst vice »
Lunobílé světlo mimo jiné nesvítí, pokud je vlak ve vzdalovacím úseku do provedení anulace přejezdu, ale také v situaci, kdy se vlak k inkriminovanému přejezdu blíží, jako to bylo v tomto případě. A dále, pokud je přejezd v poruše či například rozvodné závody v lokalitě vypnou elektřinu z důvodu provádění údržby a přejezd je napájen ze záložních akumulátorů – tento přejezd by tak byl plně funkční, jen neblikající lunobílé světlo informuje o možném poruchovém stavu, tedy v tomto případě přerušení dodávky elektřiny. A pravidla silničního provozu stanoví, jak měl řidič postupovat, pokud se k neblikajícímu lunobílému světlu blíží. A soud… Číst vice »
Ať už řidič byl kámoš nebo ne, hodně zaměstnavatelů by stálo za svým člověkem.
A aby to byl problém řidiče – bílá nesvítila a vlak v rozhledovém trojúhelníku. (V Golčově Jeníkově čtyřnásobné překročení rychlosti)
a jak víte, že nesvítí? Podívejte se na místo kde je kamera a kde je přejezdník a kam je namířen..pak se podívejte na televizní reportáže, kde světla nejsou skoro vidět a to točí jen v úhlu ve vzdálenosti pár metrů cca v polovině reportáže na čt24 jak mluví mluvčí pan Kučera z DI..to z kamery vzdálené a z mnohem většího úhlu v porovnání s tím nemůže být vidět už vůbec
viz screen z reportáže https://i.ibb.co/mcpZQdB/2023-06-24-145331.png
Jasně, přejezd v činnosti nebyl a po srážce se záhadně zapnul a svítil i cinkal, což bylo v reportáži krásně vidět.
i to se stát může, protože mezitím klidně chvíli neblikal, vlak ho opustil a přejezd se vypnul..ale neopustil přibližovací resp. vzdalovací úsek, tak šel přejezd opětovně do výstrahy
To sice ano, protože by uplynula mezní doba anulace, nicméně je otázkou, jestli vlak zastavil ještě v obvodu přejezdu, nebo mimo něj (pro ovládací zařízení).
Každopádně je to pravděpodobnost limitně se blížící nule.
zastavil mimo přejezd až v přibližovacím úseku, až na poslední dveře byl vlak u nástupiště, takže z toho se to dá lehce vyvodit
A že si nerozsvítil světla ani na autě, dokonce mu nefungovaly ani brzdová, nikoho nezajímá? Jediné, co na autě svítí, je slabě viditelný majáček.
A fíra podobně, taky nesvítil.
Co z toho plyne? ; – )
Docela náhoda, že by zrovna tady nefungovaly světla, ne? Stejně se výsledek nedozvíme, ale věřím na 99,9999999999999999 %, že přejezd fungoval.
Fresnelova čočka samozřejmě z boku není vidět, nebo minimálně. To, že lidi nahlašují „nefunkční přejezd“ je dané tím, že se bílá rozsvítí až po splnění anulační podmínky.
Bohužel, lidé nevědí, co je to anulační podmínka ani netuší, že lunobílé světlo přestává blikat již před příjezdem vlaku na přejezd ani po dobu jeho pobytu ve vzdalovacím úseku …
Lidi jsou blbci, mnozí dokonce ani netuší, co je to parabřidlice nebo ortobřidlice. A i takoví chtějí řídit auto.
To sú argumenty toho majiteľa. Do klasickej svetelnej križovatky, kde by boli vypnuté semafory by tiež nevletel jak dobytek ale zastal by pred križovatkou. Železničné priecestie je v zásade križovatka ako každá iná akurát s absolútnou prednosťou drážneho vozidla. Ak toto neovláda vodič profesionál, nemá za tým volantom čo robiť.
A o co vlastně majitelovi jde ? 😀 Pokud nesvitilo bílé světlo, nijak to nevyvinuje jeho rodiče z nehody, jelikož ten je dle pravidel silničního provozu se přesvědčit, zda může přejezd bezpečné přejet, jaknjeboatatne uvedeno v článku. Ať už to tedy bylo jakkoli, ridic pana majitele stejně je vinen ….
Video se dá na běžném střihovém programu upravit. Tím v žàdném případě netvrdím, že to někdo udělal!!!
Proč to tedy píšete?
Protože video podle mého názoru nemá průkaznou hodnotu.
Bylo by zajímavé porovnat starší záběry z kamery … myslím z toho důvodu, zda kamera zachytila někdy přejzd ve výstraze či naopak zaznamenala blikající lunobílé světlo. Tím by se potvrdila její schopnost světelnou indikaci přejezdu zaznamenat
Jà ale nepíšu o schopnosti kamery, ale o možnosti úpravy zàznamu. O možnosti, nikoli o tom, źe to tak někdo udělal! Proto se určitě bude postupovat podle skříňky.
Samozřejmě, že úpravy videa zaznamenané kamerou jsou možné, o tom vůbec nepochobuji … v tom máte pravdu, pane Davide … Znovu jsem se opakovaně díval na video – všiml jsem si jedné zajímavosti – ta kamera dokázala zachytit kontiuálně po dobu celého zveřejněného záznamu na návěsu u levé nájezdové rampy v jeho spodní části ( z pohledu kamery ) indikaci zřejmě výstražného majáčku , z různých úhlů … a jeho signalizaci dokázazala zaznamenat i v úrovni výstražníku přejezdu …
Ten majáček je všesměrový, narozdíl od světel na výstražníku, které svítí největší intenzitou jen rovně.
Však taky majitel psal že nechal video vyhodnotit 5ti IT těch. Proč?
Zajímavé je, že za ten Kaznějov může neoficiálně SŽDC, kdy ten přejezd vypli skvělí zaměstnanci chvilku před příjezdem rychlíku gwtr… Krásně se z toho provozovatel nakonec vyvlíkl. 🙂
Ve zprávě DI je psáno, že strojvedoucí měl rozkaz o jízdě se zvýšenou opatrností přes přejezd a nerespektoval ho. Takže vina je na dopravci gwtr a ridici auta.
Pred prejezdem je umístěný prejezdnik. Pomud víte co to je, tak urcite i znáte jak se ma strojvedouci chovat a jak na nej reagovat
Ať majitel zveřejní video, kde budou vidět blikající červená světla na přejezdu (po nehodě určitě blikala). Do té doby video vůbec nic nedokazuje!
A proč by to měl proboha dělat, když tvrdí, že ta světla neblikala?
třeba protože z té jeho kamery ty blikače nemusí být vůbec vidět, s ohledem na orientaci si myslím, že z té kamery spíše vidět nebudou, ale tak stačí nechat video chvíli po nárazu a bude to jasné
Toto nic?
„Řidič nesmí vjíždět na železniční přejezd,
…
d) je-li již vidět nebo slyšet přijíždějící vlak nebo jiné drážní vozidlo nebo je-li slyšet jeho houkání nebo pískání; toto neplatí, svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení“
A řidič se už přiznal, že viděl nebo slyšel přijíždějící vlak?
„Před železničním přejezdem si musí řidič počínat zvlášť opatrně, zejména se přesvědčit, zda může železniční přejezd bezpečně přejet.“
Hele a tohle znamená co? Mám zastavit, vystoupit a jít se podívat za nejbližší zatáčku, jestli nic nejede, nebo stačí jet pomalu a podívat se, jestli není v chodu výstražné světlo?
Víš že s takovým monstrem, jako jsem jel, Tj s bagrem na vleku někde kolem lokálně, kopce má tak je to skoro i doporučené se jít podívat
Tady měl řidič hlavně před přejezdem zastavit a rozhlédnout se. Pokud světla nesvítila, jedná se o nechráněný přejezd.
O tom vyhláška nic neříká.
Železniční přejezd § 28 (1) Před železničním přejezdem si musí řidič počínat zvlášť opatrně, zejména se přesvědčit, zda může železniční přejezd bezpečně přejet. Viděl jsem to video z firmy. Řidič jede z firmy souběžně s kolejemi. Koleje má po levé ruce a mezi nimi je vysoký plot přes který nevidí na koleje. Dále těsně před přejezdem odbočuje doleva ( pokud si pamatuji ani zde nezastavil ) a je hned na přejezdu. Tak jak se mohl přesvědčit, že může přejezd bezpečně přejet??? Měl si zavolat někoho z firmy, aby mu ukázal. Na místě jsem nebyl, neznám to tam. Nechme vyšetřování na… Číst vice »
Pro vás ještě extra odkaz na tu mapu. Otočte si to myší na druhou stranu a vysvětlete mi to vaši posedlost zastavením a rozhlížením.
https://tinyurl.com/2h2bphcm
Báječný návod k tomu, jak prodloužit vyklizovací dobu a pobyt dlouhého vozidla v nebezpečném pásmu přejezdu.
To je asi marný, už to tady vysvětluju tak podesátý, včetně toho odkazu na mapu (panoráma), kde to je jasně vidět. Vrcholným nápadem je pak „je skoro doporučené se jít podívat“ – Jako já vůbec nevím, kam se diskutující chtěl jít podívat? Do té zatáčky, za kterou nejde vidět? Tuším, že je to skoro přesně sto metrů, je tam vidět kousek kilometrovníku na levé straně trati u toho houští (z pohledu od přejezdu, u kterého je další „patník“). Než ujde těch 100 metrů zpátky (které vlak při 80 km/h ujede za 4,5s), nastoupí zpátky a rozjede se s tím vehiklem,… Číst vice »
Máte přesnou pravdu, aspoň někdo zde uvažuje střízlivě.
Tak když jede s takovým vehiklem, tak by měl říct nějakému kolegovi, aby mu to šel zkontrolovat z druhé strany, kde by vlak viděl. Dřív snad od toho byli závozníci.
Toto znamená jediné, že si musíte být jist, že přejezd dokážete normálně překonat. Například, že za ním není kolona a vy byste zůstal stát na přejezdu. Nebo je v takovým technickým stavu případně ho překonáváte něčím (např. tahač, kombajn, nadměrný náklad), že byste na tom přejezdu mohl uvíznout.
V dnešní době má většina přejezdu „černou skrinku“.Technik SŽ dokáže zjistit během pár minut,jestli přejezd fungoval,kdy začala blikat červená světla,kdy začaly padat závory atd. Takže si myslím,že vyšetřovatelé od DI už teď moc dobře vědí, jestli přejezd fungoval správně.
podle nich právě fungoval, ale mohlo se stát, že jeden výstražník byl nefunkční, nicméně je potřeba ověřit jestli za stejných podmínek je z té kamery vůbec nějaké světlo vidět..tipuju, že nikoliv, ten výstražník je otočen do silnice, takže z té firmy je to hodně z boku
Jestliže výstražník fungoval, to lze dokázat.
Určitě se bude posuzovat funkčnost přejezdu a vyhodnocovat, zda a kdy přešel do výstrahy. Ale také, zda na napájecích svorkách indikačního prvku výstražníku bylo předepsané napětí v stanovené toleranci. Pokud by bylo nižší, mohla by to být závada, ale nevěřím tomu – technici přejezdy důkladně pravidelně prověřují.
Každý výstražník má dvě žárovky, každá má dvě vlákna. Zvon či houkačka jsou na světlech nezávislé. Prasknutí žárovky se přenáší na dopravní stanoviště
Nejnovější výstražníky už používají LED. Tam ale nevím, jak je to uvnitř ošetřené ve smyslu zdvojení.
tady by taková souprava bez bílého neměla na ten přejezd ani vjet, protože to nemůže stihnout za čas na který je tam rozhled, takže pokud nesvítila ani bílá, vina jde za řidičem, ale nevím proč to video není o něco delší, protože následně se přejezd rozblikal z důvodu neuvolnění přibližovacího úseku, takže by bylo jasně vidět, zda z té kamery jsou světla vůbec vidět, podle mě klidně z kamery být viditelné nemusí, přejezd ja namířem na silnici, nikoliv na ten výjezd z firmy, takže to je dost z úhlu a z výšky a „kšilty“ to klidně schovají před tou kamerou
Hlavně proč nezveřejní video záznamy i z jiných časů, zda bílé nebo červené světlo reálně bývá z toho úhlu vidět. A hned by bylo jasno. Jedno osamocené video bez kontextu tak nedokazuje nic.
Naprostý souhlas
Čistě jen spekuluji – záběry videa nejsou delší možná proto, že kamera začala pořizovat záběry v okamžiku, kdy její logika vyhodnotila pohyb před snímaným prostorem. Zřejmě nepořizovala nepřetržitý záznam monitorovaného prostoru … A tak vidíme jen vzdalující se vozidlo od kamery, ale zaznamenala nehodovou událost.
na tom sice něco být může, ale myslím, že i pak tam bylo pohybu dost a nebo tam byl pohyb i dříve..nejezdí se tam jednou za 13let..
Všichni všechno ve firmě věděli,ale ,že tam v ten čas pravidelně přijíždí vlak a blbnou semafory, asi řidiči toho kamionu nesdělili,hlavně, ze kamera vše snímala.Teoreticky to mohl být pojistný podvod.Ale je to jen spekulace ,od toho tu máme vyšetřování a pravda vyjde najevo.
Video není žádný důkaz.. zajímavé že se ten vynořilo.a jak se má chovat řidič na přejezdu..max. 30 km/h. A to určitě nejel..
Vyjížděl z areálu firmy, kolik asi mohl mít na tachometru?
Nepřekročení povolené rychlosti při přejíždění přes přejezd je jen jedna z stanovených podmínek, kterou musí účastníci silničního provozu obecně dodržovat …
Když nesvítí bílé světlo tak smíš jet přez přejezd maximálně 30km v h.znamena to že se buď za chvíli rozblika cervena nebo se někdy stává že už vlak projel
Přesně.
Co 30km/h, předpokládám že takovou soupravou se tam nedá jet o moc rychleji. Důležité je čumět, poslouchat jestli nejede vlak.
Kromě běžných stavů zabezpečovačky(opožděná výstraha, anulace,…) to taky může být výpadek zabezpečovačky a vlak jedoucí na Op.
Mimochodem i k té anulaci – teoreticky by se mohla vracet mašina od nezavěšeného postrku.
V naprosté většině případů to ovšem znamená, že pozitivní signalizace na přejezdu není vůbec (v praxi asi 60 % přejezdů). Tj. signalizace se děje na bázi „výstraha“ a „tma“ (která v 99,99 % případech znamená, „vlak nejede“).