Video: Vlekaři z Bílé v Beskydech ukázali, jak se staví lanovka. Pomáhal i vrtulník

Nová lanovka na Bílé v Beskydech. Zdroj: SKI areál BíláNová lanovka na Bílé v Beskydech. Zdroj: SKI areál Bílá

Nová lanová dráha vyšla na 150 milionů korun, její hodinová kapacita je 2 400 osob.

35 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bob

Stará lanovka půjde do areálu Karolinka a letos ji mají stavět. http://www.skikarolinka.cz/

Bob

Čekal jsem, že si ji nechají v Bílé a přesunou ji na protější kopec za hotelem Bauer jako náhradu za stávající kotvu Doppelmayr.

zdenek

Blbé je, že značnou čast Beskyd včetně této lokality předchůdci této vlády. X-koalice vyvedla defakto do soukromých rukou. V rámci tzv „církevních“ restitucí.
150 milionů za špičkovou lanovku je směšna cena. Lanovka na ještěd by se ČD vrátila. A mohli by občané mít normální ceny.
Ovšem tady se chce opět vyvádět.

Lanovka

Není to zbytečný luxus pro takovéto mini středisko? Mě ta původní lanovka z fotek a videa přišla docela zánovní (5-15 let?). V české republice máme plno mini středisek ale spíš by to chtělo jedno větší. Nejspíš to bude velký problém zařídit přes ochránce přírody a tím že každý trochu vyšší kopec je přírodní památkou, národním parkem, nebo chráněnou krajinou. Snad tu starou někam přemístí nebo prodají byla by to škoda zánovní lanovky.

Nemanic

A do které lokality se přesune ta původní lanovka?

Panoramix

Přijde někomu normální, že NSA pošle jen tak 40 mega nějakému spolku, aby moh provozovat zábavu pro vyšší vrstvy a dosáhl aspoň papírové návratnosti vložených prostředků? Už mě fakt nebaví platit pořád vyšší daně, když pak téměr denně čtu o tom, jak se ty daně utrácejí za nesmysly v soukromém sektoru, kde formou dotací akorát křiví trh a umožňují některým subjektům podnikat výhodněji než jejich konkurentům. 😕

Michal M

A největší neziskovka v ČR jsou korupčně proslulí čutálisti…

Jiří Kocurek

No jo, ale to je zábava pro nižší vrstvy, řvát na ulici kdo neskáče není čech, hop hop hop. To v lepším případě, v tom horším něco rasistického, jako by Slávie mohla za jejich podělaný život.

Jiří Kocurek

Lyžovačka? Pro vyšší vrstvy? Tak to jsem netušil, kámoš je dělník, pojede na týden do Jeseníků.

Bob

Stará lanovka byla čtyřsedačka a měla stejnou hodinovou kapacitu 2400 os/hod jako nová. Nová je šestka, čili na stejnou přepravní kapacitu pojede pomaleji než stará. Dobře, nová je pohodlnější a vyhřívaná, to je fajn, ale furt nějak nevidím nějaké zásadní vylepšení a hlavně zkrácení fronty při čekání. Očekával jsem, že nová pojede rychleji a bude mít 6 míst, čili významně vyšší hodinovou kapacitu. Nemůžu si pomoct, ale za investovaných 150 mega je to zklamání…

Dominic

Nová ale pojede rychleji, je odpojitelná, takže ve stanici je pomalejší a na trati jede rychlostí 5 m/s. Původní lanovka byla fixní a jela v celé své trase konstantní rychlostí 2,6 m/s.

Bob

Pokud tedy nová pojede jak píšete prakticky skoro dvojnásobnou rychlostí – 5 m/s proti 2,6 m/s, tak i při pouze čtyřech sedačkách by měla mít skoro dvojnásobnou přepravní kapacitu, ne? Pak je ale divné, že je to dokonce šestisedačka a kapacita je stejná jako u čtyřky, takže mi to s tou rychlostí vůbec nesedí. Pokud má něco víc sedaček a stihne to za hodinu jet častěji, logicky to má vyšší přepravní kapacitu, ne? Tady jsou technické údaje k těm lanovkám, jak k nové, tak i ke staré: http://www.lanove-drahy.cz/?page=lan&lan=53 Rychlosti jsou jak píšete, ale logicky to vůbec nechápu. CLF nebo CLD… Číst vice »

Jajara

U odpojitelných lanovek jsou sedacky dale od sebe. Tak i pri vesti ryhlosti je kapacita stejna.

ondrys

Pro výpočet hodinové kapacity LD není důležitá rychlost, ale interval mezi vozy: Jestli u staré LD byl interval 6s mezi dvěma 4. místními sedačkami a nově je to 9s u 6. místních sedaček, tak je kapacita stejná. Co se liší, je celkový počet vozů na trase, protože u staré LD s pevným uchycením sedaček pro traťovou rychlost 2,5 m/s bylo na tažné větvi 53 sedaček, u nové s odpojitelným systémem pouhých 20. To je i důvod, proč jsou u odpojitelného systému větší fronty, protože na staré lanovce „vyselo“ ve vzduchu 212 lidí (4×53), zatím co u nové pouze 120 (6×20).… Číst vice »

Bob

Děkuji za vysvětlení, chápu. Takže si tam vlastně nijak kapacitně nepomohli a vyhodili 150 mega, pochopil jsem to bohužel správně. Kapacita stejná, fronty budou ještě větší. Nevím nevím, zda to ta bublina a vyhřívání vytrhne, imho budou lidi dost zklamaní – čekali novou výkonnou lanovku a provozovatel koupil defakto stejnou, jen pohodlnější. Čekal jsem vylepšení, když už investovali tolik peněz, tak bohužel nic.

Jirik

Pak jim jeste po vystupu bude zima, kdyz se pri jizde hrali

Jirik

A jezdi se v partach, vsichni nebudou chtit sedet s cizima, aby naplnili kapacitu:D 4 je z toho pohledu logictejsi

Změna je na dohled

Vlekařům stále ještě nedošlo, že žijeme ve změněném klimatu a dále se bude oteplovat. Lyžování se stane luxusní záležitostí za kterou budem(t)e muset do Alp nebo se mačkat těch pár týdnů v Krkonoších. Měli by si otevřít Bazoš a pomalu se začít shánět po nové práci, protože průšvih s klimatem se zrychluje a vypouštěné emise CO2 rozhodně neklesají a jen tak nebudou.

percula

Jen jestli emise CO 2 mají vliv na oteplování. Co když je to něco úplně jineho? Treba vodní pára?
Nebo je to oteplování ryze přírodní a za pár desítek let se zase bude ochlazovat? Kdo to rozhodně, dnes nejspis nikdo, pravdu se dozvědí naší vnuci.

Felix

Zmena klímy tu je, o príčinách si môžete myslieť, čo chcete, údaje na teplomere to nezmení.

jal

Mohou vozit v létě cyklisty a pěší turisty.
I když v Bílé není až tak moc z horní stanice kde jít.
Ale v jiných částech Beskyd vás vyvezou k horské chatě atd.

Jiří Kocurek

A kdyby se náhodou začlo zase ochlazovat, jak v 70 létech, tak zakážete lidem bežky po turistické trase?

Ondřej

To, že se celoročně oteplí na úrovni planety, nutně neznamená, že bude v zimě menší zima, a dokonce to ani neznamená, že se oteplí v Evropě. Jeden scénář je, že v Evropě bude díky odklonu golfského proud větší zima. Sám sjem zvědavý, jak se to vyvrbí, jestli se bude opakovat loňský rekordně teplý rok (planetárně ne v ČR), asi to zjistíme relativně brzy.

Jirik

emise cehokoliv s tim nesouvisi…jinak celkem pravda…

Vik

V článku chybí to nejdůležitější. Jaká je cestovní rychlost nové lanovky. Zmíněna je pouze rychlost staniční.

Vlastimil Nový

Std u odpojitelné sedačkové lanové dráhy je 5m/s (18km/hod.), u neodpojitelných je nanejvýš 2,5 m/s (9km/hod).

Martin

Video na jednu stranu poučné, na druhou stranu bych přivítal, kdyby jednotlivé záběry trvaly delší dobu … trochu to připomíná stroboskop.

Avoda

Je naprosto příznačné pro všechny ty české pseudo-eko spolky, že taková de facto zbytečnost v samém srdci CHKO jim vůbec nevadí, ale proti důležitým dopravním stavbám, ležícím často „in the middle of nowhere“, protestují a odvolávají se do posledního možného papíru…

FrantaM

Asi rádi lyžují 🙂

Michal M

Tady si platíte Správu CHKO, která je za to placena. Sjezdovka i lanovka jsou ve III. zóně CHKO ve smrkové monokultuře.
A rekonstrukce lanovky sama o sobě nevadí (a tuhle sjezdovku už nikdo nezruší, když tam je). Co vadí je rozšiřování prostorů sjezdovek, a to je krok, který se snad diskutovat bude.

sheeva

To jste ale napsal slušný blábol.

Jiří Kocurek

Punktzum první byl protipožární průsek, po kterém se lyžovat začalo. Zrovna ježdění po přírodním sněhu moc eroze nezpůsobí. V tomhle je mnohem horší singletrack pro sjezdy na horském kole, ale na rozdíl od lyží je free-cool-in.
Zadržet vodu v krajině ve formě sněhu je také vpořádku, jen někomu vadí, že ten sníh je umělý a bere se voda z potoka, ve kterém by se teda už nazadržela.

A pak taky vadí, že:
a) někdo se baví a závistivec ne
b) někdo na tom vydělává a závistivec ne

Jiří Kocurek

Ještě jedno drobné pozitivum: Sníhe se tam pak drží delší dobu a neznatelně zvyšuje albedo planety.

ondrys

A jak můžete vědět, že jim to nevadí? Protože se o tom nemluví v TV? Realita je taková, že jednání s CHKO nebo národními parky nejsou jednoduchá a také se táhnou několik let.
Ale když je to zbytečnost, jak píšete, tak pojďme zrušit všechny lanovky a rovnou i všechna horská střediska v ČR. Ono si těch cca 44 tisíc lidí, které živí horský turismus najde práci jinde a veřejné rozpočty si těch 13 miliard příjmů také vyberou někde jinde.

jal

Vedení CHKO spíš háže klacky pod nohy podnikatelům na horách, než že by jim nějak vycházelo vstříc.