Video: Správa železnic představila úpravy Masarykova nádraží, nad nástupištěm vyroste park
Vizualizace zastřešení nástupišť Masarykova nádraží. Foto: Správa železnic
Správa železnic počítá s modernizací v roce 2022, zvýší se počet kolejí ze 7 na 9.
Me se to libi a to i v navaznosti na vedlejsi projekt Penty ktere se docela povedla Waltrovka. Je ale otazka kdy se k te budouci vytizenosti dostanou, protoze vlakove spojeni na letiste a na Kladno zrealizuje zrejme az dnesni generace deti v materskych skolach.
A zaplatí to teda Penta/SŽDC/ČD? Tahle vizualizace byla součástí komplexu Penty, čekal jsem, že to z větší částí jde za nimi, přecejenom je to propojení jejich budov dle jejich návrhu (jestli to správně chápu).
SŽ samozřejmě. A radši se neptejte, za kolik ty pozemky Penta od ČD koupila.
Opravdu autor videa neví, kde je východ a kde západ?
Samá studie a pořád nic 🙁
Co bych já dal za to, aby se o pár let protáhla třeba realizace toho hnoje na Čerňáku… 🙂
Co místo parku nad koleje umístit autobusák z Florence.Co myslíte?
Vzhledem k tomu, že v tom místě opravdu chybí park a zeleň tak asi ne. Ale dostat autobusák bezi Hlavní a Masaryčku by dávalo na přestupní vazby větší význam. Ale i tak jsem za tuto změnu rád, je to tam ostudné
Je zvláštní že zrovna tohle nádraží si České dráhy nechali :). Dopravce by neměl vlastnit žádné nádraží, ať jdou do háje…
Proč by neměl vlastnit nádraží?
kdyby ho vlastnila SŽDC tak už by bylo dávno zbourané. SŽDC je jen banda idiotů
Zeleň je dobrá, jen jde o to, že by měla být nadstandardně udržovaná. Pokud to dostane do rukou nějaká firma plná mameluků, tak nevím. Tak to tam bude jako před Hlaváčem.
Já vám nevím, za každý park v centru jsem rád, ale měl jsem za to, že myšlenka velké nádraží a v bezprostřední blízkosti park byla už „ověřena“ u hlaváku. Nebo znáte nějaké větší město, kde by tahle kombinace fungovala dobře? Tady to vypadá, že to bude alespoň trochu dál, ale nevím, jestli to bude stačit.
Madrid. A přímo v nádražní hale 😉
Haag
A co propojení s hlavním nádražím, o tom se také mluvilo… „elektrickým pás. chodníkem“.
Časem by je snad mohla propojit tramvaj, pokud se postaví trať přes Sherwood (což by mohlo být i praktičtější než elektrický chodník). Případně pak za několik desetiletí pokračování metra D…
To je podmínka, aby trať na letiště mohla být stavěná z dotací, ne?
To nevím, jestli je stále něčí podmínka. Ale bylo to kdysi vyřčeno vzhledem k situaci, že na Wilsoňák jezdí dálkové vlaky a mezinárodní vlaky. A jít přes Vrchlického sady je docela opruz i pro našince.
Tak ono se někdy snad realizuje NS2, čímž by došlo k přesunutí značného množství vlaků pryč z Masaryčky a pro vlaky by vznikla stanice opera, která by bylo přímo napojená na hlavák. Ideálně by tam pak jezdila i linka z letiště, protože její dlouhodobé ukončení na Masaryčce není zrovna vhodné řešení.
Sorry, ale nepopletli si na SŽ(DC) světové strany? „Východní část nádraží je propojená s trasou B“ – podle mého je Havlíčkova na západní straně nádraží. „Západní platforma vytvoří novou pěší vazbu na trasu C a autobusové nádraží Florenc“. Tady někdo asi nechodil do skauta nebo sluníčko začalo vycházet na západě a zapadat na východě. 🙂
Asi někdo viděl na západním konci nádraží ceduli „VÝCHOD“ a zmátlo ho to. 🙂
Skvělý projet, škoda že na něj díky opulentní noci v Poslanecké sněmovně nezbydou peníze.
S tím bych počkal do momentu vyhlášení ve Sbírce zákonů 😛
ANO, prožereme co se dá, ať budoucí generace nic nemá!
O budoucí generaci se nemusíte bát, ta bude mít trochu jiné možnosti než my dnes. Pokud si některé rodiny přilepší tím, že budou moci dát děti na studium VŠ, tak je to pozitivní pro budoucnost.
To jenom papouškujete tisíckrát uvedené v diskuzích. I když to včera bylo za čarou.
nemyslel jsem genderová studia ale něco technického.
nejlepší je že tohle hlásá kalousek 😀 .. ten který nadělal taky sekery a teď si bude otvírat tu svojí drštičku 😀
Kalousek nikdy nenadělal zdaleka takovou sekeru jako Babiš. Naopak se snažil šetřit a za to dodneška leží spoustě lidem v žaludku.
Myslíte tím padáky? Celkových 730 padáků za 110 milionů Kč již poté nikdy nebylo použito a v roce 2011 jim skončila životnost. Audit NKÚ zjistil, že Kalouskem vedené Ministerstvo financí ČR z 34,5 miliard pokut za zneužité dotace odpustilo 31,1 miliard korun.
Pana Kalouska sice po pravdě moc nemusím, ale na druhou stranu je to odpovědný člověk, kterému se i v hospodářské krizi podařilo udržet veřejné finance tzv. na uzdě. To co se děje v exekutivě (potažmo i legislativě) v současné době je naprosto bizarní. Pokud bude ANOfert u vlády i v dalším volebním období, tak to znamená konec státu, jak jsme ho dosud po generace znali. Omlouvám se, že na odborném serveru řeším politiku, ale šílená finanční politika Vlády zasáhne brzy nás všechny a to mj. znemožněním výstavby jakýkoliv infrastrukturních staveb, protože na ně jednoduše nebudou prostředky.
Je třeba říct taky B. Kalousek svými škrty prodloužil krizi o 2 roky v porovnání se sousedními zeměmi.
Houby s octem. Pokles byl skoro všude. Kde tolik nešetřili, tak byl růst 0,5%. Stačí si vedle sebe dát dva grafy – zadlužení a růst HDP Česka a Slovenska. Prostě spojité nádoby.
jenže nežijeme ve vzduchoprázdnu, ale v globalizovaném světě, který je rozjetý celý na dluh. To znamená, kdo se nezadlužuje, vypadne zcela z kontextu civilizace. Není sekyra jako sekyra. Když se ty peníze dávají do vědy, školství, staví se silnice není to sekera, ale prostě rozvoj, to ostatní – platy úředníků ministerstev, ap. to je skutečná sekera. Zvykněte si na to, protože jiný vývoj v dnešní době není možný. USA a Čina mají astronomické dluhy.
Tím se ale nezastávám Babiše.
Kalousek šetřil tak,vyškrtal průběžné opravy, rozvoj a investice. Takže vznikl druhotný dluh.
To by mohli zdvojkolajnit trat na Kladno, ked uz chcu na nej patnast minutovy takt. Plus zadratovat. A potom uz urobia rovnaky krok na trati BA-DS. 🙂
Dobré ráno 🙂
Rady v jazyce světové železniční velmoci mě vždy spolehlivě pobaví.
To bych tedy čekal komentář ve francouzštině , ale že by čeština byla jazykem velmoci, mon dieu , c’est magnifique!
„Správě železnic patří na nádraží pouze kolejiště, samotné nádraží zůstalo Českým drahám“
Jojo, „jeden z mnoha dopravců na liberalizovaném železničním trhu“ má v majetku (nadále) jednu významnou nádražní budovu.
To nevymyslíš. 🙂
Onehdá jsem se díval do KN. Pozemek pod kolejištěm nádraží v Šumperku patří ČD.
To beztak časem „spraví“ dalších pár miliard poslaných onomu „jednomu z mnoha dopravců“ a pozemky připadnou Správě železnic. P. S. Vím, že tomu tak (s těmi pozemky v areálu nádraží) je; v jednom okresním městě v JMK jsem s tím měl nepřímo co do činění poté, co jedna firma (se kterou pracovně spolupracuji) odkoupila nedávno právě od ČD kus toho pozemku přiléhajícího ke kolejím. (Nedávno tu jeden z diskutujících polemizoval, že převod majetku při dělení SŽDC/ČD počátkem roku 2003 „nemohl proběhnout přes noc“ a proto došlo k „dočasnostem“ typu výpravčí ČD, nádražní budovy ČD, tak hle – pozemky ČD tu… Číst vice »
Ale to je divení… Tak je to už nějakou dobu u více objektů. Zkuste si na katastrálních mapách najet na nějaké nádraží a zjišťovat, kdo je majitelem. Jsou tam dokonce k dohledání i takové šílenosti, že půlka nádraží patří ČD AS a druhá SŽ CZ. To je ta česká vlastnost, že uděláme hurá akci, ale protože ji pořádně nepřipravíme, tak to ještě deset let budeme všelijak flikovat a látat…
Viděl jsem to ve více stanicích
Velká škoda, že se ustoupilo od projektu Zahy Hadid a prosazuje se architektonicky průměrné řešení. To je taková ta česká ušlápnutost, kdy se to nejlepší prostě v našich podmínkách neprosadí.
Taky si to myslím. Hlavně aby se zbytečně nerozhazovalo. My tady prostě nemůžeme mít nic pěkného a unikátního, jako jsou třeba Kotasovy stavby.
Pokud jste to nemyslel ironicky, tak jste to těmi Kotasovými stavbami pěkně zazdil. Něco si o nich počtěte… Můžete začít na Wikipedii…
to jste doufám myslel ironicky
Důvod, proč to neprošlo, ale nebyla cena. Navazující kancelářský komplex je placený soukromým sektorem.
Jo o Kotasových stavbách se hodně mluví i mezi architekti… 😀
Asi odpověď pod špatný příspěvek, o Kotasovi jsem nepsal, to je samostatná kapitola 😀
Tady ty breky fakt nechápu. A na idnes úplně všichni. Opravdu by mě zajímalo, co z toho ta Hadid nakreslila a jestli vůbec stihla se do podívat.
Jestli udělala pár základních linií a hodila to lidem v kanclu na stůl… tak to vypadá. Ta první budova má trochu nějaký nápad a je možná škoda že to čelo se to má snížit. Ale zbytek té zastávby je Penta – genericky to stejné aplikované na další a další krabice v měřítku okolní pražské zástavby naprosto gigantické a mimo měřítko.
Puvodni projekt mi prisel opravdu velmi dobry a Z.H. se na nem osobne podilela, a souhlasim s Adolfem, je to obrovska skoda… navic to ta stavba nad kolejistem ted uplne degraduje…
Zaha Hadid to navrhla jako celek včetně plánovaného náměstí (resp. se jedná o práci jejího studia). Prahu by to nic nestálo – platila by Penta a Praha získala světovou architekturu, která jí chybí. Kromě Tančícího domu tady nic není. Ani ta chobotnice od Kaplického se neprosadila. Podobné názory byly i na tu kovovou věž v Paříži. Je potřeba být trochu vizionář.
Potíž je v monofunkčnosti těchto plánovaných budov. Prahu to bude stát negativní externality ze vzniku kancelářského ghetta bez další výraznější funkce, vše v době rozkvětu home office, který po odeznění pandemie bude rozšířenější, než v době vzniku toho projektu.
Světovou architekturu mám rád. Je však potíž pokud investor nekomunikuje s městem. Pak se stane třeba to, že plánovaná kapacita kancelářských ploch a podzemních parkovacích míst neodpovídá okolní infrastruktuře. Dalším problémem je vznik monofunkčních čtvrtí, které se vylidní po 16té hodině. Je to pak dost drahé na bezpečnost a městské náklady. Budovy od studia Zarah Haidi vznikali bez citlivé vazby na okolí. Zarah Hadi o projektu věděla, ale dělala ho část jejího týmu. To, že se investor přiklonil k tomu, že budou budovy od Cígler architekti s občasnými prvky od Zara Hadid je spojené s tím, že budovy od tohoto… Číst vice »
Do 16h děláte možná u vás na vsi, v Praze se maká 9:00 -17:30 nebo i dýl.
Na té vsi se zase nezačíná v 9:00, to jen pro úplnost 🙂
Ve finále ale to časové rozmezí jedno, na meritu věci to nic nezmění. Kancelářský komplex vždy bude „žít“ max. 10 hodin denně, a zbytek +- 14 hodin bude mrtvo.
Autorem projektu je Cigler architekti, Zaha Hadid Architects mají být autorem „designu“. Samotná
Zaha Hadid tedy na tom pravděpodobně nenakreslila vůbec nic.
Projektant řeší jestli jsou správně velké kabiny na WC, jestli jich je správný počet na počet lidí na patře, jestli v přízemí bude supermarket, restaurace, jaké tam budou výtahy atd. Architekt, navíc světově známý architekt, nebude nikdy dělat víc než skicy. Mrhal by časem a bohužel Zaha ho moc neměla. Minimálně budova směrem k centru má nepopiratelně její rukopis. Dekonstruktivismus, který popírá nebo potlačuje přirozenou představu o domě („kvádr s okny a střechou“) a hodně jejích návrhů má i oblé linky a křivky procházející přes stavbu. Navíc podle Wikipedie byla i malířkou, takže je jasné, že tu „černou práci“ –… Číst vice »
Kde se prosím dá najít původní projekt?
V trezoru Penty. A nebo slyšel jste už o Google?
Tady je starší článek z roku 2016. První vizualizace, co jsem viděl, tak tomu odpovídají. Mohlo by to být původní. Koukám, že v nich je i něco na jižní straně v Hybernské. To je ale teď jiné. Článek zde: http://www.designmag.cz/architektura/61848-masarykovo-nadrazi-v-praze-se-zmeni-dle-zahy-hadid.html Tyhle vizualizace obsahují i budovy na cizích pozemcích, takže to byla spíš taková vize. Zrealizuje se podle mě jen ta část podel ulice Na Florenci. Část u autobusového nádraží nemá Penta celou. Kus tam vlastní ČSAD Praha Florenc holding, která někde uvedla, co si to Penta dovoluje uveřejňovat vizualizace, kde je zbořená jejich nová odbavovací hala na AN Florenc. Chtěli… Číst vice »
ZH se v posledních letech docela od dekonstruktivismu odchýlila, často ji zařazují do expresivního racionalismu, ale hlavně vnášela do staveb, podle mě, dynamiku (galerie Rocca), která zde zcela chybí. Ovšem může jít o urbanistický záměr, přizpůsobit to tomu místu. Celé okolí tohoto nádraží působí depresivně, a ani tato stavba, nejasného původu s tím nic nenadělá. Pokud jsem minule psal, že je to betonové monstrum, tak vítám zelenou plochu.
Poznámka: Projekt ZH v Bratislavě je již realizován. Gratuluji.
Na obrázku vlevo v popředí je stavba, která by se spíše hodila do doby brutalismu, to je zbytečný beton navíc.
To myslíte hotel v Hybernské ulici?Jestli ano, tak ten nikdy Zaha Hadid ani nenavrhovala. Ta dělala jen severní stranu. Mezi Havlíčkovou ulicí a magistrálou se snad postaví. Ten kus, co navrhovala mezi magistrálou a autobusovým nádražím je dost ve hvězdách. Pentě (investorovi) tam chybí pozemky.
Hotel v Hybernské má asi poslední vizualizace tady: http://schindlerseko.cz/hybernska-hotel/
Akorát hotel a covid-19 nejdou moc dohromady. Přijde mi, že i rozestavěný hotel na Letné teď Křetínský stopl.
Jo, moc díky za odkaz, je to ono, ať lidé jakkoliv nadávají na sklo, tak sklo není tak těžkopádné jako beton. A když se to technicky provede jako Okurka v Londýně, tak taková vrstva chladí v létě a otepluje v zimě, ale rozhodně ta technologie nebude nic levného.
Máte pravdu s tím dekonstruktivismem. Tu dynamiku já ale vidím v tom čele směrem do ulice Havlíčkova. Snad si to dobře pamatuji, ale ty zlaté linie měly nahoře reprezentovat komín, pak předek lokomotivy a ta spodní vlna k zemi kolo. Celé se ty zlaté linie měly protáhnout na celém boku domu, jakože je to vlak v rychlosti.
Ten detail je třeba tady:
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2796800-pozlacene-koleje-zahy-hadid-ve-mne-budi-rozpaky-rika-exprimator-a-novy-sef-komory
I když tam Kasl říká, že to je jen dynamika nádraží.
Nenašel jsem lepší skicu „futuristické parní lokomotivy v rychlosti“ než tohle: https://images.app.goo.gl/3wFPTDCAPXhVP2A9A
Díky za odkazy, v této podobě jsem to neviděl. To je ta původní.
“ vyřizování stavebního povolení, rozpočtování atd. asi nedělala…“ To už jste přehnal. Snad je jasné, že ZH dělala jen skice, od čeho by měla tu firmu. Budete se divit, ale ZH ani necestovala za těmi stavbami, a to ani na jejich slavnostní otevření. ZH byla spíše designerkou, než malířkou, její aplikace jsou např. i v uměleckém křišťálovém sklu, ale pro normálního člověka cenově je to nedostupné, okolo 6 mil. USD.
Gočár dělal kubistický dům U Černé Matky Boží tak, ze navrhoval i interiér a lampy v kavárně. Ale to byl ještě svět v pořádku .
Jo ten je božský. prostě měl talent.
No právě, zrovna tak na tom dělat mohla. Toto vůbec nemá smysl řešit. Slováci to neřešili a postavili rezidenční komplex. Jednoznačně určili, že autorem je Zaha Hadid Architects, a nikdo to nezpochyňuje. U nás nemáme postaveno nic, jen dlouhé stránky zpochybnění.
Ale stejně tak to může být od ZH. Navrhla něco, co prostě se do této části Praha hodilo, musela být hodně opatrná, protože se jedná o jenu z nejproblematičtějších lokalit centra Prahy, a kdyby využila svůj potenciál naplno, ono by to zde působilo jako Disneyland. Prostě ta zástavba z přelomu 1900 působí depresivně, ani nemluvě o tom jaký je v tomto místě vzduch při inverzi, místo není vůbec větráno, a beton tam ještě zdvihne letní teploty až o 2 stupně. Samozřejmě ZH Praze nebyla ,ale ze street view se dá mnoho pochopit.
Přesně tak. Ačkoliv ta úprava byla na první pohled minimální, tak původní projekt od Zaha Hadid je mnohem na vyšší úrovni! 🙂
V estonském Tallinnu (také město s krásným historickým centrem) navrhlo studio Zahy Hadid hodně futuristické nádraží:
https://www.zaha-hadid.com/architecture/ulemiste-terminal-tallinn/
Když to srovnám z Hlaváčem, ta na mně jsou mdloby. To je rozdíl století v designu. Měli ZH ukázat Hlaváč, co by řekla: Level it. (srovnejte to se zemí). Ale tím, že všichni ta nádraží zbourali, tak roste historická hodnota Hlaváče, a jiných našich památkově chráněných nádraží (Brno, České Budějovice.,,,,,,,,,,,,,,,,,)
DÍKY ZA ODKAZ
Ta idea platformy se mi velmi líbí, to místo dle mého má potenciál – velmi zajímavá plocha nad železnicí kde se pořád něco děje.
Ale tak jak je to navržené.. tězkopádné, svázané přímými geometrickými liniemi trouúhelníků , ty betonové sedací obrubníky hodně zužující chodníky… a navrch celé to zastíní nástupiště pod tím ala Zvonačka.
Je na tom moc vidět, že to dělal dopravák… chtělo by to lehkou ruku architekta… za mě dopravně asi fain, ale pobytově… škoda.
Presne,… meli ponechat to reseni od Hadid…
Jenže to přes občanské aktivisty neprocházelo moc. Bohužel jsme po této stránce pořád zaseklí v tom že to nové je fuj a Praha má být skanzen. Já to chápu , minulý režim tu moderní architekturou napáchal obrovské škody, ale není možné se kvůli tomu pořád škaredit na moderní architekturu, pak z toho vylézají pořád jenom provinční řešení a návrhy.
A to bylo jaké? Na netu mi to ukazuje jen tohle
Ty obrubníky nejsou sedací, ale přizpůsobené tomu, že si lidé zkracují rohy a trávník rozešlapou .
Zaujala mě ta jedna kolej u objektů Penty… to je záměrné zkapacitnění a usměrnění pohybu cestujících ala metro – nástup z jedné strany, výstup na druhou?
Je to mozne,…ze by tohle nekoho napadlo u nas se divim…
Bééé přesun autobusáku z Forence nebudééé… Ztracená příležitost. No nic.
Ale vidím první záběry z nové rychlodráhy na Kladno. Bude celé video?
Škoda, že u tý velkorysý platformy pro pěší (kéž by se povedla) nevidím aspoň kousek někde bokem pro kola. Pro ty je to kolejiště jinak stejná bariéra jako pro pěší a po magistrále taky nemůžou. (teda nedávno jsem na ní jednoho člověka na kole předjížděl, ale nic moc lichotivého jsem si o něm nemyslel). Leda, že by se povedlo magistrálu zklidnit, nechat ji jen na půlce dnešní šířky a z druhý udělat cyklostezku a park. Ale i pak by tohle mohlo být použitelný, trochu jinam vedoucí spojení. Nehledě na to, že obojí, jak tahle platforma, tak zklidnění magistrály, jsou bohužel… Číst vice »
Nějaké velkorysá úprava té estakády je asi utopie (natož její zbourání, tedy pokud nespadne sama) ale věřím levnější variantu… zkrácení připojovánů a odbočováků, pruhy zúžit na 2×3 m a zbydou 4 m po krajích. Ty buď oddělit nějakými hezčími květináči se stomky a keříky a za nimi 3 m pro cyklo+pěší. Nebo by nějaký architekti mohli přijít s něčím nápaditějším… nemusí to být drahé… Samo je to politika, ale ono to přijde.
Pro pěší mi to asi nedává moc smysl, leda by to byl fakt park (pobytovej). Na jenom průchod, navíc kolem furt docela rušný silnice, jsou to moc dlouhý úseky bez možnosti slézt a odbočit. Plus ty připojováky a odpojováky by to, i po zkrácení, silně znehodnocovaly. To už by mi fakt přišlo lepší oba směry aut srazit na jednu půlku (určitě tu za Muzeem, před ním scelit Václavák, zrušit to brutální odříznutí Opery), udělat tam normální „úrovňový“ křižovatky s odbočováním vlevo přes protisměr. Možná by se musely někde rozšířit rampy, aby byly obousměrný, ale to by snad jít mohlo (V… Číst vice »
To můžete vymýšlet nekonečně dlouho. Jestli se chcete zapojit, tak jedna z příležitostí byla nedávno a nepochybně budou další
https://bit.ly/36UppUl
video z toho opakovaně slíbili, ale zatím nic pokud vím
Vidím to podobně, jen estakádu klidně zanechat v současném stavu, ale postavit na straně k centru cca 6m široký chodník a cyklopruhy, od hl.nádraží přes bulhara na těšnov, a u mcdonaldu předělat to strašné schodiště bez zákoutí pro narkomany, ti se můžou v klidu odstěhovat na přemostění penty, které sice na vizuálu vypadá zajímavě, a potřebu obyvatel zas tolik neřeší. Tímto rozšířením by se dala lehce zprůchodnit celá neprostupná oblast. Jen na bulharu nevím, zda by bylo vhodné dělat,s ohledem na průjezdnost, přechod přes Hybernskou ulici.