Video: Správa železnic letos doplní závory u 39 přejezdů
Přejezd na IV. koridoru v Českých Budějovicích bude nahrazen podjezdem, kterým povede severní spojka. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Správa železnic chce letos pokračovat s rozšiřováním závor na tuzemských přejezdech. Nově plánuje závorami vybavit 39 přejezdů, a to především
Tak o co, že to tady opět neklapne, je to přece jenom jednička plná kamionů a busů spojující Čáslav s Chrudimí. Co tam nalepit alespoň STOPku? Tam kabely nejsou potřeba. https://kutnohorsky.denik.cz/nehody/prejezd-u-koudelova-misto-castych-nehod-proc-20180212.html
Závory jsou dobré, ale mimoúrovňové křížení je ještě lepší. Hlavně s ohledem na narůstající jak provoz, tak i rychlost vlaků.
To jistě – ale většinou také výrazně (někdy i násobně) dražší …
A nemá mimoúrovňové křížení taky násobně delší životnost než vybavení přejezdu?
Na tomhle bych nešetřil. Na dálnicích a koridorech včetně mimoúrovňového křižování bych opravdu nešetřil. Doufám,že se výstavba ještě více urychlí.
To ano, ale jsou hlavně bezpečnější. I kdyby se tak měl zachránit jeden lidský život, tak to za ty větší investice stojí. Navíc se zvedne rychlost jak silniční, tak i železniční dopravy, díky čemuž se ušetří spousta času. A čas jsou peníze.
Kromě běžných závor jsou některé ruské železniční přejezdy vybavené další zábranou, která se vysune z povrchu vozovky chvíli po stažení závor.
https://www.ctidoma.cz/sites/default/files/styles/gallery_full/public/imgs/07/prejezd_rusko_2.jpg
Taky by to chtělo omezit situace, kdy někdo projede červenou a nic se nestane. Zastavení os v zastávce před přejezdem (vyřešit třeba návěstidlem mezi zastávku a přejezd)
39 prejezdu z 6440 zatim bez zavor, to je asi 0,6 procenta. Touto rychlosti by byly vsechny prejezdy se zavorami asi tak v roce 2190!
A o mimourovnovych krizenich ani nemluvim, tech je zanedbatelne mnozstvi.
Neni to malo? A neni to pozde? To je na rezignaci reditele SZ(DC), protoze nemaka.
Se divam, ze jsem jeste nepripocital ii. a iii. tridy, tim jsme se dostali k 60 prejezdum z 6440 a tim k dokonceni do roku 2128. Zadna hitparada…
Zákazová jsou ta červená světla, ty klacky jen pro tupé hlavy.
To sice jsou, ale je potreba sledovat, jak dane opatreni snizuje pocet nehod. A tady u te miry to neni nic extra ani u vystrazneho krize ani u svetelne signalizace bez zavor.
Nejbezpecnejsi je v tomto podjezd nebo nadjezd, skoda, ze se u nas dostavuji na stavajicich tratich a silnicich tak malo.
A na mnoha českých přejezdech se můžete rozhlížet jak chcete a stejně nemáte šanci nic vidět a reagovat. Pokud pojede vlak svou rychlostí, jste bez šance. Oblouk, křáky, stěna, budka… atd.
„Oblouk, křáky, stěna, budka… atd.“
Oblouku a NĚKDY i stěně se vyhnout nelze, ale „křáky“ a bohužel i „budky“, to je skutečně na pováženou, protože „křáky“ u trati rozhodně být nemají a v případě „budek“ by měli jejich budovatelé (tedy i SŽDC, jde-li o vybavení přejezdových ZZ) rozhodně vybírat takové jejich situování, aby rozhledové poměry narušovalo co možná nejméně – což se podle mých pozorování určitě neděje (a naopak takových překážek v rozhledu spíše přibývá).
Kdyby bylo zaseklé auto/kamion na přejezdu, tak rozhodně nepůjdu zvedat nějakou závoru -nebezpečné ani opisovat číslo přejezdu – většinou na nic.. z vnitřní strany. Budu zdrhat. Nejsem darvin. Nebo běhat někde podél protihlukové stěny. Si má stát řešit jinak. Minimálně pár kříženými senzory jako Japonci, sekvenčním sklápěním, kamerama.. Uzavření polních přejezdů pouze pro místní zemědělce a spol, kteří by měli nějakou přímou linku a školení. A nemá dělat takové zmatečné systémy. Zajimavé je, že řidič ze Srbska z Uhřiněvsi, který byl možná částečně obětí české zmatečnosti a asi rozdílnosti přejezdů v jednotlivých zemích- vjel a závory se prý zavřely, tvrdil,… Číst vice »
„tvrdil, že u nich je trestné prolomit závoru“ To je snad trestné i u nás – pokud tedy prolomíte tu „vjezdovou“ závoru. Takže bych to považoval jednoznačně za pouze účelovou výmluvu: osobně pochybuji, že ()i v Srbsku by prolomení „výjezdové“ závory v případě nebezpečí z prodlení bylo považováno za trestný čin: za trestný čin je asi považováno už samotné vjetí na přejezd v případě, že pak je pro odvrácení střetu nutno tu „výjezdovou“ závoru prolomit. A ještě k tomu: že něco možná platí v Srbsku, přece ještě vůbec neznamená, že by se ten řidič měl řídit podle srbských předpisů i… Číst vice »
1) Souhlas, dá se pochybovat že by v Srbsku nebylo nic jako „krajní nouze.“
2) Jsem pro sjednocení předpisů. Řidič nemá přemýšlet, na které straně hranice zrovna je a jestli tady zelené světlo neznamená „stůj“, zlutej čtverec „dej přednost“…
U závor by mělo být minimální riziko, že tam někdo zůstane (minimálně sekvenční sklápění, dovedu si představit i kameru), a cedule „proraž mě“ z vnitřní strany.
Například VUT Brno dělá z jedné kamery klasifikaci vozidel – osobní kamion atd. Dokáže z jedné kamery i měřit rychlost. Rozměry atd. Kalibruje se to samo.. Možnosti jsou
Jako není to třeba komerční produkt.. Bylo by třeba aplikovat na přejezdy. Ověřit funkčnost, ladit.. Doladit konkrétně na přejezdy..
Já nevím, nevypadal úplně jako d. Byl to starší člověk, který asi nechtěl dobrovolně do basy. A jestli celý život řídil.. Celkem slušně.. A do basy ho částečně dostala až česká infrastruktura..
Když už za každou cenu hledáš to, co ho dostalo do basy, tak je to i jeho nekritičnost. Starší člověk to opravdu byl, pokud si dobře vzpomínám, tak 68 – to ať se na mě nikdo nezlobí, ale v tomhle věku je už holej nerozum vydávat se na vícedenní túry napříč Evropou (to to zas schytám, že jsem ejdžista…).
Tak podle youtube to vypadá, že v Srbsku se dolů sklápí mnohem pomaleji. Při zvedání se již nebliká! Ne jako u nás 2 sekundy po tom. No ale taky vlaky jezdí asi mnohem pomaleji. Mají zdá se na jedné straně zkrácenou závoru, aby šlo vycouvat. No a je vidět trochu balkánský přístup k nařízením:-) Průjezd téměř na pod zavřenou šraňkou jako z holywoodu atd:-)
https://www.youtube.com/watch?v=okidgrU-qko
Už se to řešilo asi 510krát, tak holt po 511té: aby ty zkřížené nebo třeba i nezkřížené senzory k něčemu byly, musí se přejezd zavřít ne 5 s před vlakem, ale mnohem dřív, aby se stačila přenést informace a aby vlak stihl zastavit. A protože asi nebudeme přenášet preventivně, že je na všech přejezdech vozidlo (z čehož by fírové dřív nebo později zešíleli), tak musíme při tom přenosu uvažovat i nedoručení zprávy, což jinými slovy znamená připočíst i dobu platnosti předchozí zprávy, že je to zatím OK. To ve výsledku znamená další prodloužení doby uzavření přejezdu a o to delší… Číst vice »
A po 111 jsou to kecy. Srbové zavírají díky volnému průjezdu(ala sekvenční sklápění) téměř okamžitě.. To je třeba i 40 sekund. Cíl je snížit riziko, rychlost a následky, varovat strojvudce. A eliminovat tyto případy, že kamion 2! minuty kempuje v kolejišti v uzavřených závorách. A stejně do něj vlak narazí plnou rychlostí.
A proč hned uvažovat, že cokoliv musí 100% zastavit před přejezdem?
Vlak začne brzdit dřív než fíra uvidí překážku na kolejích => auto má víc času vypadnout, kdyby to stejně nestihlo tak rychlost nárazu bude menší. => Lepší stav než nyní.
Nevím, jestli by se to nemělo dělat s komplexní modernizací.. Třeba by to bylo levnější. Pak když někdo bude chtít za pár let zvyšovat rychlost. Tak to bude nejspíš další investice. Ale to by samozřejmě musel někdo politiky překecat na komplexní modernizace regionálních tratí.
Ne, nemelo by se to delat s komplexni modernizaci, protoze pak by to nekde nedelali vubec… Radsi to delat postupne samostatne.
Vyhozené peníze na nesmysly, to by Dobré správě šlo.
Za mě tedy spíše číslo, kterým se nejde moc chlubit. Při českém počtu přejezdů stále jehla v kupce sena. Na české železnici, zejména na regionálních tratích, je stále mnoho pomalých jízd nebo snížení traťové rychlosti z důvodu špatných rozhledových poměrů na přejezdech, a těchto pár zlepšení to nevytrhne. A s takřka nemožným procesem jejich rušení se stále také nic moc neděje 🙁
Vidím to tak, že je priorita přejezdů s velkým dopravním momentem (pak je větší pravděpodobnost střetu), což se u silnice I. třídy dá očekávat.
No hned na prvním přejezdu, co je na videu (stříbrná oktávka, elektrifikovaná trať v borovém lese, přejezd „kříž se stopkou“ a za přejezdem rychlostník [100] s mašinkou) by mě zajímalo, jaký rychlostník je před přejezdem, aby mělo auto podle rozhledových poměrů šanci dát vlaku přednost. Tam by zabezpečení prospělo i dráze (a na úplnou lokálku to nevypadá). I když vedle přejezdu je díra se smotanými kabely. Že by jeden z těch upgradovaných přejezdů?
Tipl bych to na tenhle https://mapy.cz/turisticka?x=14.9506980&y=50.1203759&z=17&source=traf&id=13921 přejezd, a na téhle trati je takových víc. Zpravidla je rychlost k přejezdu na téhle trati 60 a za přejezdem 100 s mašinkou.
Jo, je to určitě on. Jen tam teď je nový svršek a rekonstruovaný přejezd, tak snad ta díra s kabely avizuje budoucí PZZ. Je škoda kvůli absenci pořádného zabezpečení přejezdu zpomalovat vlaky.
Vyhozené peníze, které by šly vynaložit účelněji. Zabezpečení přejezdu výstražníky je naprosto dostatečné. 99 % nehod na přejezdech způsobí řidiči automobilů (vím jen o jediném případu kdy to tak nebylo – Golčův Jeníkov 21.3.2016), pro které je to také v 99 % případů fatální, takže nevidím důvod proč by jim to měla dráha na svoje náklady usnadňovat.
Mno tak to víte málo. Pro technickou závadu uvíznul na přejezdu tahač, trať 280.
A to by závory vyřešily?
J. Kocourek kdy se to stalo..?
i když je většinou způsobí řidiči, tak to nezřídka odnesou i fírové, zejména pak pokud se jedná o nehodu na přejezdu s nákladním autem – viz Studénka. Proto se zvýšení zabezpečení vyplatí i na straně SŽ
Zrovna ve Studénce závory byly.
Tak zabezpečení výstražníky by bylo možná dostačující, kdyby se hned po nehodě odklidila vozidla a obnovil provoz na železnici. Železnice je hodně bita následným vyšetřováním, protože oproti silnice nemá tolik objízdných tras.
A závory jsou další viditelný prvek v zorném poli řidiče, který prostě snižuje pravděpodobnost střetu na přejezdu. A závory mají i odpuzující smysl, řidič si nechce nechat poškrávat svého plechového miláčky, takže méně riskuje, než kdy tam závory nejsou.
Závory jako viditelný prvek souhlas, ale to odstrašování může nadělat víc škody – někdo mezi závorami zůstane a bojí se vypadnout, to bylo v Studénce i Uhříněvsi. V obou případech by neuškodilo sekvenční sklápění.
To si mYslim též. Výstražné světla jsou totéž co na křižovatce červená! A na místě, kde je příliš častý výskyt nehod i se závorami, tam dodat do silnic před přejezdy vysouvací klíny nebo pás hřebů, jak to zavedli v Rusku . Řidič, který si poprvé propíchne naráz dvě pneumatiky jen pproto, že se mu nechtělo čekat, až projede vlak a nebude mít na čem jet dále, si pro příště dá SAKRAMENTSKY BACHA!!!
Červená na křižovatce versus přejezd není totéž – je daleko více situací, kdy je legální projet křižovatku (stačí žlutý maják)
Vysouvací klín souhlas.
A nebylo by efektivnější to osadit kameraman?
Kamera není klacek, kamerou auto nepoškrábeš.
Pokud to budou doprovázet likvidační výše pokut v řádu desítek a stovek tisíc, pak ano. Ale obecně u nás dopravní přestupky jsou postihovány naprosto směšnými pokutami. Výše pokut by měla začínat tak na 3 až 5 tisících a končit v řádu statisíců, jinak se nic k lepčímu nikdy nezmění.
Rtep: pokud prejedes přejezd ve výstraze pokuta začínající 10 tis.. to už si hodně šmejdů rozmyslí.a nejlepší řešení je žádný přejezd ale podjezd a nadjezd ať to stojí..co to stojí.taky si vemte kolik přejezdu máme ..fakt se rušit dají.
Možná nevíte, že už se to děje, Jenže je tu právní zádrhel. V takové Británii, když vás natočili, jak váš vůz porušuje předpis, NENÍ ŠANCE UNIKNOUT!!; Prostě vám přijde fotka a šek na mastnou pokutu a neuděláte proti tomu NIC!!! Zatím co u nás se to pitvá tím, jestli to není zásah do soukromí. Na veřejnosti! Už je sjednána domluva s policií, že to bude SŽDC praktikovat jako v Británii. Už se na to těším!!; Kdo nechce respektovat Bc předpisy, NEPATŘÍ ta volant!
Teoretická otázka? O kolik si se prodražilo na těch třinácti přejezdech, kde se bude instalovat světelné zabezpečení osadit i závory. Vzhledem ke standardní ceně opravy přejezdu se dle mého názoru jednalo o zanedbatelnou částku.
Když tam třeba ČEZ nemá dostatečnou rezervu ve výkonu v síti na motor pro závoru, tak to, například, problém být může.
Přejezd má vlastní baterii, takže se příkon na těch pár sekund chodu motoru v pohodě rozprostře…
„Zanedbatelná“ ta suma rozhodně není, zejména když jde o zvýšení bezpečnosti, ale pokud jsou na nějakém přejezdu dosud jen „kříže“ a mají být (z pohledu bezpečnosti provozu významně) doplněny světelnou signalizací, a existuje-li zároveň i nějaký souhrnný finanční limit, tak je asi lepší vybavit více (méně významných) přejezdů aspoň „světly“, než osazovat menší množství těch kolisních bodů „dokonalejším“ zabezpečením se závorami. A propos: viděl jsem v poslední době už několik přejezdů vybavených červenými „LED světly“ osazenými ve vozovce napříč jízdní dráze silničních vozidel jako jakési zvýraznění „stop čáry“ před přejezdem = je to jakási obdoba toho, co se už vyskytuje… Číst vice »