Video: Smartwings ukázaly první video z letu do Antarktidy

Přiblížení k Troll Airfield. Foto: SmartwingsPřiblížení k Troll Airfield. Foto: Smartwings

Dopravce chystá návrat na jih zeměkoule na konci února.

Letecká společnost Smartwings ukázala po fotografiích i video ze svého premiérového letu s Boeingem 737 MAX 8 do Antarktidy. Minulý týden se stala první aerolinkou, která v Antarktidě s tímto typem přistála.

Na videu dopravce kombinuje záběry ze země při přistání i odletu z ledové plochy zvané Troll Airfield. Nechybí ani záběry z pilotní kabiny při přiblížení, přistání či vzletu.

Smartwings přepravovaly na jih zeměkoule zaměstnance Norského polárního institutu. V Antarktidě letadlo strávilo zhruba 2 hodiny. Cesta vedla přes Čad a Jihoafrickou republiku. Příprava na let trvala několik měsíců, let proběhl hladce. Posádku tvořili 3 zkušení kapitáni Smartwings: Tomáš Nevole, Jan Šťastný a Lubomír Malík. Další let do Antarktidy by Smartwings měly uskutečnit koncem února 2022.

Letiště Troll Airfield bylo postaveno v roce 2005, je kompletně na ledu. V oblasti je průměrná teplota kolem 25 stupňů pod nulou, pouze v létě se teploty blíží nule. Na letiště se přistává vizuálním přiblížením bez pomoci přístrojů. Samotná vzletová a přistávací dráha je vybudovaná na ledovci v nadmořské výšce 1 232 metrů.

Boeing 737 MAX 8 na Antarktidě. Foto: SmartwingsBoeing 737 MAX 8 na Antarktidě. Foto: SmartwingsPřiblížení k Troll Airfield. Foto: SmartwingsPřiblížení k Troll Airfield. Foto: SmartwingsPřiblížení k Troll Airfield. Foto: SmartwingsPřiblížení k Troll Airfield. Foto: SmartwingsPřiblížení k Troll Airfield. Foto: SmartwingsPřistávací a vzletová dráha na Troll Airfield. Foto: SmartwingsBoeing 737 MAX 8 společnosti Smartwings na Antarktidě. Foto:  Sven Lidström / Norske Polar InstituteBoeing 737 MAX 8 společnosti Smartwings na Antarktidě. Foto:  Sven Lidström / Norske Polar InstituteBoeing 737 MAX 8 společnosti Smartwings na Antarktidě. Foto:  Sven Lidström / Norske Polar InstituteBoeing 737 MAX 8 společnosti Smartwings na Antarktidě. Foto:  Sven Lidström / Norske Polar Institute

Tagy Antarktida smartwings Troll Airfield
12 komentářů