Video: Rumunský faur v akci. Railway Capital stěhovala 810 z Veselí do Tábora

Bratři z Rumunska: lokomotivy Faur 748.536-0 (r. 1981) a 748.535 (r. 1980) Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářBratři z Rumunska: lokomotivy Faur 748.536-0 (r. 1981) a 748.535 (r. 1980) Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Deník Zdopravy.cz využil pozvání společnosti Railway Capital a jejího šéfa Jana Šatavy a byl přítomen při přesunu vozu řady 810

Zpět na článek
43 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Standa

Honza Šatava si po vyštípání z JHMD pořídil jiné vláčky? To jsem ani nevěděl, to se přijedu svést…

Souprava

Railway Capital je firma, která lobuje za dotování provozu na nevyužívaných lokálkách z veřejných peněz, což je forma parazitování na veřejných rozpočtech. Nebo jim jejich zábavu chcete platit ze svých daní? Spolky jako RC a a další takové nás stojí desítky milionů (např. jen oprava Morávky loni stála přes 10 mega, a ty teď jinde chybí). Vážně je udržení podobných lokálek a dotování takovýchto firem to, co ČR pálí nejvíce? Zamysleme se… kam nás jejich držení a podpora posune? Západ to nedrží v takové míře jako ČR a je mnohem dál.

Jan Sůra

Oprava Morávky proběhla mj. kvůli nákladní dopravě a řešení kůrovcové kalamity.

Souprava

Opravdu jen proto? Než začal řvát jeden nejmenovaný spolek, mající dojem, že veřejné peníze slouží primárně k placení toho, na co si členové ukážou, že chtěj, tak nechtěla SŽDC umožnit provoz. Opravdu by si opravu dokázalo vyřvat i Cargo? Byla už oprava nachystaná a schválená? Že se to pak „svezlo“ a využilo toho i Cargo, to je přece vedlejší. Aby taky ještě ne, když už se vyhodily ty prachy z okna. Můj osobní názor, nikomu ho nenařizuji přijmout, je že tato trať je plýtvání rozpočtů. Kůrovec řádí i tam, kde podobné zbytečné lokálky nejsou a překvapivě se tam dříví nekupí… Číst vice »

Souprava

A dovolím si znovu připomenout osud podobných lokálek na západě… tam je fakt nedrží pro případ náhlého kůrovce. To je fakt. Síť železnice tam podobné lokálky už dnes neobsahuje…

Standa

Na tom vašem západě v minulosti zrušené tratě nákladně obnovují.
Vlna bezhlavě rušených tratí v osmdesátých letech nas naštěstí minula. Ovšem není to tak dlouho, co i nas ministr dopravy tvrdil, že železnice je přežitek, že….

Kubrt

Hoď sem nějaké příklady obnovovaných zrušených tratí na Západě.

Jan Sůra

Těch důvodů je podstatně více. Většinou je jednodušší si je zjistit než o nich psát do diskuze. Každopádně jako volič toho pána z StB jistě oceníte informaci, že náklady na Morávku stát prožral asi za 10 hodin jízd důchodců, studentů atd. díky nařízeným slevám. Máte jistě právo na názor, ale ve Vašem případě je taková argumentace o vyhazování peněz ze státní kasy zhruba podobně důvěryhodná, jako když AB tvrdí, že s Čapím hnízdem neměl nic společného.

Souprava

Já sice AB hájím, ale popravdě jsem ho zatím nikdy nevolil (ale to jenom tak bokem, v budoucnu už budu, to ano). Podíl na těchto slevách mají i voliči ČSSD, KSČM a dost pochybuji, že by je třeba takoví Piráti zrušili, takže čistě neutrálně – ta sleva je v podstatě nezrušitelná (aspoň dle včerejšího průzkumu TNS AISA v Moravcovi) a je jedno, jakej na ní má kdo názor. Osobně s ní ale souhlasím, pro seniory ano (nejsem senior, jen vidím klady pro ně a když Kalousek zrušil seniorům slevu a nechal ji studentům, měl jsem to za prasárnu). Slevy pro… Číst vice »

Jan Sůra

Podíl na těchto slevách mají pouze voliči ANO. Přijala je vláda bez důvěry, tedy postavená pouze na ministrech za ANO. Kupčení s komoušema přišlo až následně. Zrušit jdou jednoduše, je to pouze vládní vyhláška, nemusí nic do parlamentu. Pojem „jsou běžné“ má zhruba stejnou vypovídací hodnotu, jako to, že běžné nejsou. Takže: Německo – slevy pouze po zakoupení slevové karty, navíc max 50 %. https://www.bahn.de/p/view/service/60plus/uebersicht.shtml Rakousko. Ale v Česku umíme poskytnout rovnou jen tak slevu 75 % komukoliv. Tolik fakta.

Souprava

Současné koaliční (přiznané i nepřiznané) strany nevyvíjí žádnou snahu slevy zrušit. Takže podíl na tom mají dnes stejný. Mlčení je souhlas! S Piráty je to jen má spekulace, ale klidně bych na ní vsadil. Nicméně mně na ty slevy nevadí přispívat, takže.. asi zde nebudu pro vás vhodný partner k diskuzi o tomto (hádat se zrovna o tomto, mi přijde jako zbytečné marnění času). Co mi vadí, ať se vrátím k tématu, je drzá lobby firem jako RC a brutálně neefektivní lokálky, na kterých se vyhazují peníze z okna a to, že firmy jako RC, se nestydí za takové lokálky… Číst vice »

KLKL

Je to vlastně dost vtipný, že někdo může být současně příznivcem Bureše a přitom odpůrcem rozhazování ze státního. Některé ideové rozpory v myslích mých spoluobčanů jsou opravdu k nepochopení.

Marian

Soupravičko, že ty máš nějakou firmu na výstavbu cyklostezek? Pořád tady plácáš nesmysly, pořád bys rušil tratě a pořád nám vykládáš, jak chceme platit z tvých daní naší zábavu. Nákladní doprava je zábava? Doprava dřeva je zábava, kterou děláme jen proto, že ty si honíš na cyklostezce? Byl jsi někdy od počítače dál, jak na WC? Všiml sis, že na většině tratí, které jsou podle tebe nevyužívány je dnes obnovená nakládaní doprava? Nebo si snad opravdu myslíš, že se opravují jen pro jeden motoráček za rok?

Souprava

Povíme si za 20 let, co z toho se udrží a co dopadne stejně jako na západě. Počkáme si na první krizi a uvidíte, jak měšce na dotování šotozábavy či neefektivní formy nákladky, vyschnou. A během 20 let budou ty krize 3-4 a k tomu nástup autonomních automobilů. V Německu, natož dál na západě, podobné lokálky dávno kryje šotolina nebo asfalt. Ne asi přímo Morávku, zde je moc velký sklon na stezku a brusle, ale jiné ano. Příkladů by byly stovky. Zkuste německou wikipedii, maj tam celé seznamy zrušenek pro každou spolkovou zemi, zpracované s německou pečlivostí. Datum zrušení osobky,… Číst vice »

-TR-

Je mi líto, ale v případě Malé Morávky jste poněkud mimo. Dopravu tam totiž nebude provozovat RC.

Souprava

Naučte se číst, já nenapsal, že ji tam provozoval RC.

-TR-

Ve svém příspěvku jste křivě obvinil RC, že na obnově provozu do Malé Morávky budou profitovat. Není to pravda.

Marian

Ale firmu RC jsi napadl „Souprava: Railway Capital je firma, která lobuje za dotování provozu na nevyužívaných lokálkách z veřejných peněz, což je forma parazitování na veřejných rozpočtech. Nebo jim jejich zábavu chcete platit ze svých daní?“ Nebo to psalo tvoje zlejší já?

Jouda

Zdravím, jen bych se chtěl zeptat jaký smysl má takový článek o ničem, který je o ničem vkládat na zdopravy.cz. Já myslel, že se sem budou dávat články něčím opravdu zajímavé, ale smysl tohoto mi uniká. To sem budete za chvíli dávat jako senzaci a novinku třeba že bylo na trati xxy utaženo 10 volných spojů???

Michal

Berte to jako teaser na rozhovor s Janem Šatavou 🙂 na rozhovor s Witowskim byly teasery tři. 🙂

Jan Sůra

Teď trošku vedle:)

Jan Sůra

Má, chceme mít pestré zpravodajství a k tomu patří podle našeho názoru i takovéto texty. Myslím, že v titulku je poměrně jasně napsáno, o co jde, takže pokud Vás to nezaujalo, není důvod klikat.

A.R.

Jenže to bychom se ochudili o jeho oduševnělé příspěvky. 😀

PLD Veselí nad Lužnicí

Hlavně bych byl rád, kdyby dal nějak do kupy naše depo ve Veselí, protože to jak ho Lužná nechala na pospas osudu je více než smutné, snad se jednoho dne vrátí do podoby, kdy ho pamatují Sergeje, nebo bývalá perla 363 117-3 🙂

Trdlo

Zdravím do Veselí 🙂 Jako kluk si pamatuji, jak to ve Veselí vypadalo, ale nechci brát iluze, ale depo už se nikdy nevrátí do té podoby, jak bylo na konci parního provozu a těžké motorové trakce. Odpověď je jednoduchá – po modernizaci nádraží kvůli koridoru to ztratilo smysl. Maximálně jako zbrojení pro lokální motoráky a už tady ani neodstavují tolik elektrik. Opravovat budou ve Velenicích, tak na co depo ve Veselí? A pak, až zruší zastavovaní některých rychlíků ve Veselí a pokud udělají elektrifikaci na Velenice… ztratí Veselí důležitost úplně. A to nemluvě o tom, že se bude ovládat Veselí… Číst vice »

železničář v důchodu

Ve Veselí nad Lužnicí už nikdy žádné „regulérní provozní“ depo ČD nebude – ale jako areál sloužící nějakému muzejnímu provozu a deponii muzejních vozidel by mohlo fungovat docela dobře.

K.S.

Myslím že by mohlo posloužit i jako nájemní pro ostatní dopravce, když si to vezmete, tak si nedávno, myslím, AWT koupilo dlouho nepoužívané depo v Lovosicích, takže by to možná smysl mohlo mít. Sice asi ne pro ČD, ale pro ostatní by to mohlo smysl mít, minimálně jako možnost bezpečně „garážovat“ lokomotivy, dopravci by to jistě uvítali. Jen pro zajímavost, když řešíme depa, neví někdo komu patří druhá rotunda v Břeclavi a jestli se v ní něco odstavuje? Krom jeřábu stojícího věčně na točně. Vrata jsou ale zavřená. Vím že vedle je opravna ČDC (ale asi by si to celé… Číst vice »

Michal

Ono je možná lepší ty lokomotivy garážovat blíž budoucím výkonům, což ve Veselí nad Lužnicí moc není.
(Analogie s Railway Capital by nebyla úplně dobrá, protože jezdí v létě a v zimě spí, k čemuž mají to táborské depo.)

PLD Veselí nad Lužnicí

Ono by stačilo uklízet do depa mašiny, co tu spí přes noc, jelikož dochází ke krádežím tabulek, občas i posprejování (362 115), takže to depo by mělo pořád smysl. Místa je tu dost, třeba by za menší poplatek mohl RC i dělat nějakou menší údržbu. Pokud se něco pokazí na 226, tak ČB i Tábor jsou docela z ruky… Ale jsou to jen domněnky. Škoda, že je celá sláva pryč i s velice poctivým personálem…

Jackub

No tak to budou mít cestující určitě obrovskou radost – další znovuvkříšené křápy, které se už dávno měly recyklovat no vlaků na úrovni počínajících 20. let 21. století. Jestli kvůli tomuto zůstávají v provozu zmíněné tratě, tak je to ještě horší…

„Jan Šatava byl ve svém živlu.“ Já mu to přeji, ale nechci mu na tyto jeho soukromé šotosny přispívat! Pokud si na ně vydělá bez dotací ze státního, tak je to jiná.

A.R.

Raději přispěju na tohle než na Babišovy vlhké sny o 75 % nižším jízdném.

Pražák

No vidíte a já nechci přispívat ani Babišovo uplácení těch méně nadaných držitelů volebního práva a ani na koníček p. Šatavy či kohokoliv jiného.

Hrdý Béčkař

Pan Šatava je člověk, který je opravdu schopný svou firmu někam dotáhnout. Oceňuji jeho práci 🙂

Děčíňan

Jistě zajímavý článek, ale osobně mám větší radost, když čtu o zachráněném stroji domácí provenience, než nějakého Rumuna, i když je pravdou, že jsou to u nás velice vzácné stroje.

K.S.

Vzácné, na Dolním by měly být další dva. Rozhodně jsou to ale stroje zajímavé.

Michal

Zeptejte se ho prosim jak to puvodne myslel s motoraky Faur kdyz je sem privezl… 😁

železničář v důchodu

Myšleny jsou zajisté úzkorozchodné motorové vozy pro JHMD …

Josef Kubeš

To je poměrně známá věc, i výkresy jsou… jen sem nejdou vložit obrázky…

Kareves

určitě jsem jdou vložit odkazy a obrázky nahrát třeba na https://imgur.com/.

(a věřím, že než tzv. hašišbedny je lepší asi cokoliv, alespoň co se vzhledu týká)

Jan

Nahrál byste to někam a hodil sem na to odkaz…? Docela by mě to zajímalo… 🙂

Michal

Já si pamatuju, že se jim to párkrát, snad ještě za Šatavy, povedlo (za cenu zahalení širšího okolí modrým dýmem) nastartovat plus že se koumalo co s tím tedy vlastně a jak to uzpůsobit pro odbavení strojvedoucím. Pak se nedělo jakoby nic, až se zničehonic otevřelo peklo a vyjela hašišbedna.

železničář v důchodu

No, „nedělo jakoby nic“: ono ještě dlouho před tím, než se to „peklo otevřelo a vyjela hašišbedna“, tak o vývoji situace i předpokládaném výsledku bylo už hodně známo a bylo dávno zřejmé, jaká hovadina z toho nakonec bude …