Video: Mrkající a stydící se. Vítězný návrh lanovky na Petřín skrývá i hravý detail

Míjení lanovky na Petřín podle vítězného návrhu. Foto: Anna Marešová DesignersMíjení lanovky na Petřín podle vítězného návrhu. Foto: Anna Marešová Designers

Téma setkání se vozů porota ocenila jako lehké, nenáročné a efektní.

Nová lanovka na Petřín bude mít i jeden hravý detail. Oba vozy lanovky budou při vzájemném míjení na trase mezi Újezdem a Petřínem měnit částečně svoji barvu.
Ukazuje to vizualizace vítězného návrhu od studia Anna Marešová Designers. Podle videa vůz jedoucí nahoru „mrkne“ na lanovku mířící dolů, která zčervená, jako kdyby se začala stydět.

Podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra jde o detail, který dokresluje promyšlenost a hravost návrhu. „Problikávající jedno světlo jako mrkající oko prvního vozidla a zrudnutí stydícího se druhého vozu je nádherný příklad polidštění techniky a metaforou setkávání párů na Petříně,“ řekl Scheinherr.

Tým Anny Marešové vyhrál designérskou soutěž na podobnu lanovky. Porota u návrhu vyzdvihla vynikající čisté řešení, nadčasovost a promyšlený design, ocenila důraz na zážitek z jízdy. „Návrh nejlépe reagoval na všechny požadavky. Právě čistota a strohost dává skvělé zázemí pro cestující, kteří ocení panorama Prahy i díky velkorysému prosklení kabin. Poetičnost, změklé tvary a přívětivá maska vozu vybízí ke svezení,“ uvedla porota.

DPP začne vybírat výrobce

Ta hodnotila pozitivně možnost sklopení všech sedaček, většina cestujících sedí pouze před tím, než vůz opustí stanici. Vyhlídková plošina se tak stává přívětivější. Znatelná je i návaznost a respekt k podobě stávající lanovky, promlouvající jazykem současné doby. „Statika je reálná, stejně jako náklady na výrobu. Téma setkání se vozů porota ocenila jako lehké, nenáročné a efektní,“ uvádí se v textu poroty.

Lanovka na Petřín, vítězný návrh, Anna Marešová designers.Lanovka na Petřín, vítězný návrh, Anna Marešová designers.Lanovka na Petřín, vítězný návrh, Anna Marešová designers.Lanovka na Petřín, vítězný návrh, Anna Marešová designers.

„Chtěli jsme se vyhnout sportovnímu či okázalému vzhledu a zvolili jsme cestu udržitelného a funkčního designu. Maximalizovali jsme výhled a vytvořili odhalenou a vzdušnou podobu lanovky pro co nejlepší́ pocit z jízdy. Věříme, že bude dobře sloužit lidem a bavit je minimálně dalších 30 let,“ uvedla Anna Marešová, šéfdesignérka vítězného návrhu.

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) chce vyhlásit veřejnou zakázku na nákup nových vozidel do konce roku, součástí dokumentace bude vítězný návrh designu vozidel. První cestující by se zmodernizovanou petřínskou lanovkou mohli svézt na konci roku 2024.

Mezinárodní designérskou soutěž vyhlásil DPP v říjnu loňského roku. Se svými referencemi a portfoliem se do ní přihlásilo celkem 26 týmů, z toho 10 zahraničních. Úkolem finalistů bylo vypracovat návrh designu karosérie i interiéru nového vozidla lanovky na Petřín. Původní soutěž musela být zrušena téměř ve finále, kdy jeden ze dvou finalistů neodevzdal svůj návrh. Soutěž proto DPP znovu vyhlásil v červenci 2022 s novým organizátorem a novou porotou, ovšem se stejnými podmínkami. Byli také poptáni čtyři finalisté z první soutěže.

Vítězi jakož i všem ostatním finalistům náleží odměna ve výši 500 tisíc korun.

Tagy Anna Marešová Designers Dopravní podnik hl. m. Prahy dpp lanová dráha na Petřín Lanovka Petřín
59 komentářů