Dopravci Železnice Železniční průmysl

Video: Dráhy po 50 letech roztopily heligon, najezdil první metry

Lokomotiva 414.096 zvaná heligon. Autor: České dráhy
Lokomotiva 414.096 zvaná heligon. Autor: České dráhy

Oprava a zprovoznění unikátní technické památky v podobě parní lokomotivy Českých drah 414.096 s přezdívkou heligón finišuje. Dnes poprvé po více než 50 letech od odstavení z provozu zaplál v jejím topeništi oheň a kotel začal vytvářet páru. Lokomotiva byla vyrobena v roce 1906.

„První zatopení je dalším důležitým mezníkem pro návrat lokomotivy do provozu do čela, dnes už jen muzejních a nostalgických, vlaků. Dalším důležitým mezníkem bude vykonání technicko-bezpečnostní zkoušky,“ uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Parní lokomotiva dnes absolvovala první stovky metrů vlastní silou. Pohybovala se v rámci depa historických vozidel v Lužné u Rakovníka. „Přitom byly zjištěny drobné netěsnosti, které budou v rámci probíhající finalizace opravy odstraněny, a dojde také ještě k úpravě nastavení rozvodu,“ doplnil Šťáhlavský. Další ověřovací jízdy v rámci depa budou následovat.

Po vykonání všech zkoušek a získání potřebných dokladů bude možné stroj obdivovat během letošní sezóny v Lužné a na okolních tratích. Dráhy jej opravují deset let. O historii lokomotivy psal deník Zdopravy.cz podrobněji před týdnem.

 

 

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Zippich
Host
Zippich

Překrásný stroj. Díky všem za jeho záchranu!
Osobně bych se spíše přikláněl k tabulkám s černým základem, aby odpovídaly stavu z první republiky, ale tady mi ta červená nevadí. Jsem rád, že tady někoho nenapadlo dát tam hvězdu s tím, „že to tak bylo v posledních letech provozu…“

petr.r
Host
petr.r

Proč vlastně netopíme uhlím? Nevím kdo tuhle diskuzi ztrollil, ale vím, že jaječ nedá jako sponzor ani korunu, kdežto já nějaký spolky sponzoruji a né jenom penězma.

JaJeČ
Host
JaJeČ

By mě zajímalo, kam se opět „ztratily“ mé příspěvky?

Jan Sůra
Admin

Příspěvek o grilování do koše. Zjevně jste si spletl server. Bohužel ne poprvé.

JaJeČ
Host
JaJeČ

Pane Sůra, snažím se jen reagovat na nesmysly některých zdejších exotů. Máte server o dopravě, který se snaží být kvalitní a já Vám fandím. Ke kvalitnímu serveru však patří zajisté i kvalitní diskuze. Na druhou stranu chápu, že čím víc se v diskuzích píše, tím více reklam = více příjmů pro provozovatele. Toto plně respektuji a budu rád, když tento server bude fungovat co nejdéle. Nicméně zkusím Vám napsat malý příběh. Již před dávnými lety začal plevelit diskuze na webu jistý Petr, známý pod různými přezdívkami jako například Petrumr, petr.r, nebo prostě pro mnoho diskutujících familiérně jako Lopata z Kroměříže… Číst vice »

Bankéř
Host
Bankéř

Jo. Umráč v diskuzi je peklo. Na garáži ho taky pamatuji. Kdo chce, může si počíst….

http://garaz.autorevue.cz/memberlist.php?mode=viewprofile&u=2747

Apel na adminy – věřte, že až se umráč rozjede, tak tady z diskuze zbyde jen torzo.

Jan Sůra
Admin

Díky za info. Na druhou stranu reagovat trolením a vkládáním receptů či informací o grilu není také úplně adekvátní reakcí. Nicméně je to hezký námět k zamyšlení:-)

JaJeČ
Host
JaJeČ

Je to zcela adekvátní kvalitě a hodnotě obsahu příspěvků dotyčného. Časem na něj nikdo ani nijak nereagoval – nemělo to žádnou cenu. U ostatních (normálních) diskutujících se snažím vždy diskutovat věcně a k tématu.

Iva D.
Host
Iva D.

Hlavně chybí fotka s Kupcem, jakožto hlavním ne-přítelem nostalgie.

petr.r
Host
petr.r

No mohli to předělat na plyn nebo elektriku, nemám rád kouř z uhlí.

AAA
Host
AAA

Když v báru houstne dým, tu nad likérem svým já sním, že přijde on, mého srdce šampion

petr.r
Host
petr.r

Sundám plátno a 6etku řadím při 180, motor se nemá podtáčet a hned je člověku lépe.

Raddie
Host
Raddie

180? to už těch bodů moc asi moc nemáte 😀

petr.r
Host
petr.r

Body získáváte, když získáte 12 bodů, tak máte stopku a kde jste vyčetl, že za 180km/hod máte body?

petr.r
Host
petr.r

ten šel do hutí, mám gril s RBS keramický hořáky po stranách a keramický brikety, ty alobalové tácky nesnáším, na obracení mám dřevěný kleště. Pustil jsem filtraci na bazénu a jsem rád, že jsem souseda přesvědčil, ať netopí uhlím, filtrace si stím po zimě blbě poradí. Po grilování sednu na kolo a jedu se pokochat pohledem na elektrický lokotky a soupravy.

Zapa
Host
Zapa

Petře, tam se nebude topit uhlím. Tam bude Celni správa pálit zabavené věci, takže i takto lze využít historického vozidla.😁

Gwann
Host
Gwann

Nemám rád exoty Vašeho typu.
Houby vím, ale ke všemu musím něco napsat.

Zippich
Host
Zippich

Ano, Petře R., mohu potvrdit, že nejprve se uvažovalo o přestavbě na dvojsystémovou elektriku a implementaci ETCS, ale pak bylo rozhodnuto, že s původním pohonem bude lokomotiva spolehlivěji plnit své skutečné poslání, o kterém se z taktických důvodů moc nemluví. Jako záloha v případě provozní neschopnosti řady 380…

Křišťálová lupa

Zdopravy křišťálová lupa

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll