Video: Další uvízlé auto na přejezdu smrti. Za rok a půl už dvanáctý případ
Uvízlé auto na přejezdu ve Studénce. Foto: PČR
Zrušení přejezdu ve Studénce zůstává i nadále jen v plánech.
Zrušení přejezdu ve Studénce zůstává i nadále jen v plánech.
Co s takovým řidičem?….
Co s takovým sledovacím zařízením, které nepřečte značku, kdo to dopustil?
Kde je odpovědnost?
Tam dať fotopasce a potom by podobní majstri sveta cálovali ako ‚mourovatí‘
No PL- čo k tomu dodať?
Je pravděpodobné, že mechanismus vzniku této události byl podobný události s Pendolinem. Šlo o polského řidiče, který nechápal funkci českého systému zabezpečení. Na tomto typu se v Polsku totiž nejdříve začnou sklápět závory a až poté rozblikají výstražná světla (u polské kategorie A to tak opravdu je, jakkoli to na naše poměry působí exoticky a pro mnohé neuvěřitelně). Když blikají světla a závory jsou nahoře, tak to neinformovaní Poláci snadno interpretují, „ono jim to nějak blbne, přece to nemůže blikat, když závory jsou nahoře“. A jedou dál a vesele se trefí do konce předzvánění, kdy čtyřpadáky synchronně spadnou a řidič… Číst vice »
Tady to je 50, protože je přejezd dlouhý.
Když tohle dělají poláci, protože jim to tam u nich tak funguje, němělo by se MD ČR spojit s MD Polska, aby si to nějak vaříkali a třeba udělaly nějakou upozorňovací kampaň?
A za druhé, jestli to takhle polské řidiče učí o několika druzích přejezdů, tak je to velmi špatně.
Mají něco podobného i jinde ve světě?
Pardon, ale to je kravina. Čas potřebný pro podjetí vjezdové závory vůbec nezávisí na délce přejezdu, ale na délce (výpočtového) auta a zvolené vyklizovací rychlosti. Patrně jste zaměnil předzváněcí dobu s dobou vyklizovací.
Ano, asi ano.
Každopádně by se Polákům mělo vysvětlit, že jim u nás přejezd nikdo neotevře.
P.S.: No, možná někde ano (různá stavědla, viděl jsem to v Nymburku, ale to bylo spíš obráceně, že se vůbec žádalo o projetí přes přejezd), ale to budou výjimky potvrzující pravidlo.
Nikoli. Pokud řidič jede za hranice, je povinen znát tamnější dopravní předpisy.
Tady se zas někdo nepřemýšlel. Není nutné, aby kamera zabírala celý přejezd i s okolím, stačilo dát na kameru delší objektiv. Případně další dvojici kamer na výstražníky.
A úplně pro začátek by stačilo, kdyby tam postávali policajti s kamerou.
Pokud bude potřeba znát tamější předpisy, nebylo by taky dobré udělat tam řidičské zkoušky?
Já jen s tímhle přístupem jde Vídeňská úmluva o silniční dopravě pěkně do kytiček. Ono už teď stačí, že to každý stát porušuje vymýšlením jiné povinné výbavy.
Zajímalo by mne, jak na situaci zareagoval strojvedoucí Regiojetu, zda použil nouzové volání pro zastavení ostatních vlaků, nebo jel dál, jako by se nechumelilo.
Když tak nad tím přemýšlím toho co porušil je více než jen vjezd na přejezd . Ještě také:
§ 27
(1) Řidič nesmí zastavit a stát
g) na železničním přejezdu, v podjezdu a v tunelu a ve vzdálenosti kratší než 15 m před nimi a za nimi- Zastavil, protože o zastavení vozidla -nezávislé na vůli řidiče – se nejednalo
§ 24
Otáčení a couvání
e) na železničním přejezdu a v jeho těsné blízkosti- Couval? Couval!
Sečíst, podtrhnout…
Produktivnější by bylo, kdybyste přemýšlel, co dělat, aby k podobným událostem nedocházelo, resp. dostupná technika pravděpodobnost jejich vzniku co nejvíce omezila.
To je naprosto jednoduché. Za takový prohřešek sebrat papíry a udělit exemplární pokutu a medializovat, aby si to ostatní příště rozmysleli. Je jedno z jaké země. Červená je červená a ta znamená STOP. Možná by také šlo vytvořit opravdu brutální video/a a pouštět to v televizi před hlavními zprávami aby si lidé uvědomili, že nejsou nesmrtelní a auto je jen skořápka, která jim život nezachrání. A co se techniky týče ….víte co by bylo nejlepší? Udělat závory zase na kliku a ke každým dát člověka co je bude stahovat a vytahovat a který v případě vzniku takové události bude mít… Číst vice »
Když už vjel na přejezd a závory se za ním zavřely, proč ten retard ještě couval ke kolejím?
Aby nestál přední nápravou a tedy i kabinou přímo na kolejích 😉
Kdyby DSŽ nepřistupovala na jakýkoliv požadavek samosprávy a přes tehdejšího náměstka Čočka si neprolobbovala tenhle nesmysl, tak už tam dávno mohl stát nadjezd, který by byl určený pro všechna auta a vyšel by na třetinové peníze. Pokud městu vadí to, že náklaďáky do kompletně zavlečkovaného areálu jezdí přes část městské zástavby, ať si to zaplatí ze svého. Anebo – mnohem lépe – nějakým způsobem motivuje AK1234, s. r. o., a MSV Metal Studénka, a. s., aby co největší podíl návozu materiálu a vývozu hotových výrobků převedla ze silnice zpět na železnici. Dosavadní postup těchto firem, místní samosprávy, DSŽ a státu… Číst vice »
Co tam mají za kamery, když ve dne nepřečtou registrační značku? Asi byla v supermarketu nějaká akce.
Jsou SŽ. Důvody, proč koupily tak kvalitní, zjišťujeme a čekáme na odpověď:)
Protože jsou v principu dohledové (aby provozovateli dráhy dávaly představu o dění na přejezdu), nikoli určené pro enforcement řidičů.
V Trebici maji uz nekolik tydnu specialitku. U zavor je cedulka ze je zarizeni mimo provoz. Akorat ze tu cedulku si dokazete precist az kdyz uz skoro prejizdite koleje a kdyby jel vlak a chteli jste couvnout tak na stoprocent je dalsi auto za vama centimetr na narazniku.
Je to zakerny, protoze u nas je normalni ze jsou svetla na prejezdu zhasnuty…..
Povinnost přesvědčit se zda je přejetí bezpečné nikdo nezrušil a rychlost kterou se má vozidlo blížit k přejezdu také 😉
Tak třeba v Rakousku či Německu můžete při blížení se přejezdu i jeho přejíždění jet rychlostí 100 kilometrů za hodinu a v praxi to žádný problém není. Naopak to urychluje vyklizování a zkracuje pobyt v nebezpečném pásmu.
No jo. Holt jiná země, jiný mrav, jiné platy a tím i jiná vozidla a možná také jiné postihy a v neposlední radě jiná mentalita lidí. Osobně se mi to nezdá příliš bezpečné, protože brždění ze 100km/h když se několik 20 metrů před vozidlem rozsvítí výstraha nic moc. A u nás platí, že svítí li červené světlo a je slyšet zvonek je na přejezd zakázáno vjíždět. To co píšete by v našich podmínkách jen zvedlo nehodovost. To by každý musel jezdit v moderním autě s ABS a dalšími systémy , muselo by se předělat zabezpečení přejezdů a musely by se… Číst vice »
Železniční přejezd § 28 (1) Před železničním přejezdem si musí řidič počínat zvlášť opatrně, zejména se přesvědčit, zda může železniční přejezd bezpečně přejet. (2) Vozidla se před železničním přejezdem řadí za sebou v pořadí, ve kterém přijela. Nejde-li o souběžnou jízdu nebo o jízdu podle § 12 odst.2, smějí vozidla přejíždět přes železniční přejezd jen v jednom jízdním proudu. (3) Ve vzdálenosti 50 m před železničním přejezdem a při jeho přejíždění smí řidič jet rychlostí nejvýše 30 km.h-1. Svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, smí 50 m před železničním přejezdem a při jeho přejíždění jet rychlostí nejvýše 50… Číst vice »
Škoda, že se problémy neřeší tapetováním vyhlášek na diskusní fóra, jinak bych měli dávno hotovo.
Vy to třeba víte a řídíte se tím, ale věřím tomu, že spousta lidí to už z hlavy od dob autoškoly vypustila.
Když každý den potkáte několik hňupů kteří řídí jakoby autoškolu nikdy nedělali tak by jste byl na tom stejně. Když potkáte na mostě motorkáře co předjíždí kolonu v protisměru jedoucích vozidel a je mu zcela jedno, že vy nemáte kam uhnout tak si také pomyslíte že ten dotyčný se do autoškoly chodil najíst a vyspat nebo , že tam nechodil vůbec. To samé platí o řidičích automobilů.
Zajímalo by mne, zda tento řidič tudy projížděl poprvé, nebo zde projíždí pravidelně a místo dobře zná. Já bych to spíše tipoval na ten druhý případ. Domnívá se, že ví, jak dlouho trvá, než spadnou závory, a taky to, že pokud zastaví, tak tam zůstane stát dejme tomu 15 minut, protože to se mu stalo pár dnů zpátky. Přece tam, kde to člověk nezná, si počíná podvědomě mnohem opatrněji.
Přesně ten druhý případ jsem si říkal také
Blikající červená světla jsou ergonomicky vadná. Tam má být trojznaková svítilna jako na křižovatce. Jen místo zeleného světla má být světlo bílé. V provozním stavu nemají být světla trvale zhasnuta, vždy má buď blikat bílé nebo žluté světlo. Před rozsvícením červené musí několik sekund svítit světlo žluté.
Už by opravdu bylo vhodné, aby si modře omezené mozky uvědomily, že drážní předpisy jsou ergonomicky takový paskvil, že je nedokážou dodržet ani kvalitně vyškolení a silně motivovaní zaměstnanci na železnici a přizvali k normotvorbě odborníky na lidskou mysl.
Víte co existuje přejezdů jen s červeným? Pak jsou také ty se STOP a zbývají ty jen s křížem. Tohle je dle mého názoru luxus.
A myslíte si, že by se to dalo změnit takhle po celé Evropě? Nebo alespoň u signatářů Vídeňské úmluvy o silniční dopravě.
Jinak ty červené musí blikat, aby se to nepletlo s návěstí stůj pro vlak.
V zahraničí je naprosto běžné trvale svítící červené světlo a nikomu se to neplete. Naopak v některých zemích je výslovně stanoveno, že červená NESMÍ blinkat.
Tak některé země se opravdu hodně rigidně na železnici snaží o návěštění na jedné straně, a když se k tomu přidá i vlakový zabezpečovač, tak neblikající světlo pro silnici může fungovat.
Někde (asi v Rakousku nebo v Německu) mě fascinoval přejezd, kde v základním stavu blikala pro auta žlutá, a když jel vlak, tak svítila červená.
Naopak, tato svetla a zvukovy signal je velmi dobre varovani….
Pokud přijíždím k přejezdu, jsem na to upozorňován cedulema na cestě ještě před přejezdem a v tu chvíli řidič prostě musí zbystřet. Pokud má mozek tak takovou kravinu udělat prostě nemůže.
Pozor, ale ty cedule jsou sotva jen na polovině přejezdů.
Odkud máte takovou informaci? Dopravní značky jsou před všemi přejezdy, pojížděnými vlaky. Nebývají před přejezdy vleček a tam, kde se jen posunuje. Tam se jezdí podle zásad pro zvláštní opatrnost, to jest desítkou a za použití lokomotivní houkačky. Ta houká tak hlasitě, že je schopna prorazit ušní bubínek dospělého člověka. Nebo se takový přejezd střeží zaměstnancem dopravce.
A čo tak posunúť závory aj so svetlami v oboch smeroch aspoň 30 metrov od najbližšej koľaje na priecestí? Keď tam idiot vlezie, tak nech ostane „visieť“ až za koľajmi. Následne mu poslať mastnú pokutu, ideálne zabaviť vodičák. A možno aj svojprávnosť.
Ale to prodloužíte předzváněcí dobu o průjezd nejpomalejšího vozidla (5km/h). takže přejezd se bude muset zavírat ještě o něco dřív.
Pred prejazdom by ostal ďalší pár svetiel (bez závor). Vyprázdňovací čas by sa ale musel posunút. Pri 5 km/h prejdete 30 metrov naviac za 22 sekúnd. Môžeme dohodnúť kompromis, že 20 metrov a 15 sekúnd dlhšie? Do tých 20 metrov by s ťahač s návesom mal zmestiť. Samozrejme pokutovať akékoľvek vozidlo, ktoré prejde na červenú už pri rampách. Pred koľajnicami by bola „opakovačka“, ale bez rámp.
To je divočina. Dejme tam raději jinde standardní sekvenční sklápění, vjezdovou závoru sklopme podstatně dříve a auto zůstane stát před přejezdem. Pak tam idiot nevlezie.
Áno, aj to je riešenie. Ale asi bude drahšie než posunutie rámp a pridanie ďalšieho páru červených svetiel.
U novějších zařízení stačí jen přeprogramovat časování, nic se měnit nemusí, je to (teoreticky) zadarmo.
Diskuzi jsem celou nepřečetl, ale píše se v ní, že v Polsku je předpis, že pokud auto uvázne na vícekolejném přejezdu, tak má počkat, až mu obsluha zvedne závory. Pokud to byl opravdu Polák, tak se nedivím, že tam opravdu zastavil a čekal. I to krátké couvnutí tomu nasvědčuje… Hlava mi ale nebere, proč na ten přejezd vjel, když svítilo (blikalo) červené světlo… Sekvenční sklápění závor? Nikdo mi doposud nevysvětlil, proč by se kvůli tomu musela prodloužit předzváněcí doba a upravovat (prodlužovat) kolejové obvody. To je problém „vjezdovou“ závoru zavírat ihned (za cca 5 vteřin) po spuštění výstrahy a „výjezdovou“… Číst vice »
>To je problém „vjezdovou“ závoru zavírat ihned
Musíš počkat takovou dobu, až ti za závoru projede nejpomalejší auto, které na přejezd může, a až poté můžeš něco zavřít…
Nevěřte všemu co se kde píše… Pokud uvízne auto v Polsku na přejezdu, tak má prorazit závory a vyjet. Žádné čekání na obsluhu, v případě samočinneho PZZ by mu to asi tak otevřel kdo?
Ovšem tento přejezd, který je čtyřkolejný, je v Polsku opravdu ve většině případů s přítomností obsluhy, takže zmíněné očekávání „někdo mi otevře“ je vysoce realistické a chování řidiče (který se pochopitelně málokdy obtěžuje studiem národních odlišností) vysvětlitelné.
Takže by měl někdo polákům vysvětlit, že červená je červená, a žádná obsluha u nás není. Ona taky nebude i jinde ve světě. Nebo ano?
Nepochybně, ale ani u nás není žádný důvod nevyužívat technické možnosti prevence, které jsou k dispozici již teď.
Já s prevencí souhlasím, s postupným sklápěním souhlasím ale právě mě děsí to vámi zmíněné pravidlo, že v „Ovšem tento přejezd, který je čtyřkolejný, v Polsku opravdu ve většině případů s přítomností obsluhy, takže zmíněné očekávání „někdo mi otevře“ je vysoce realistické a chování řidiče (který se pochopitelně málokdy obtěžuje studiem národních odlišností) vysvětlitelné.“
Druhá věc je, že vůbec u nás takovéhle tří-, čtyř-, více-, -kolejné přejezdy na tratích, kde se jezdí cca víc jak 100km/h vůbec ještě jsou.
Vážení, zabývám se zabezpečením přejezdů více jak 40 let a mám následující názor. Neznám místní poměry na přejezdu, zda se dá jednoduše objet (např. zřízením sjezdu a nájezdu na nedalekou komunikaci vyšší třídy) a kolik tam chodí chodců. Nedivím se řidičům. Samostatnou kapitolou je bílé světlo, kte, znalých místních podmínek, pokud ví,že ej přejezd dlouho uzavřen tak tam vjedou, aniž y mohli vyjet (zácpy v Praze). Neumím polsky, ale snad tam mají v předpisech ustanovení, že pokud zůsatne „zavřen“ na vícekolejném přejezdu, tak musí přijít obsluha, která mu přejezd otevře. Postupné sklápění=sekvenční sklápění trvalo odborníkům z CDV dostat do normy… Číst vice »
Stále to slyším dokola, ale co je nebezpečného na tom, že závory okamžitě spadnou, když nedojde k ukončení výstrahy?
Jestliže někdo neví, že na červenou se nejezdí, tak nemá co dělat za volantem a měl by vrátit ŘP.
Navíc, jak jinak byste to řešil, prodloužením doby po kterou jsou břevna dole (co kdyby si šlapl další vlak)? A co s případy, že ve chvíli kdy závory už jdou nahoru si šlápne další vlak? Přeci k přerušení výstrahy nedošlo, tedy na přejezdu nikdo být nemá.
Potíž je v tom, že v řadě zemí je zcela běžné, že do otvírajících se závor se smí jet a je to rutinně praktikováno. Než dojdou břevna do horní polohy, jsou už všichni dávno pryč. Český systém je v tomto smyslu unikátní a způsobuje nepříjemná překvapení.
Mohu se zeptat, kdy konečně tam SŽ udělá plánovaný podjezd? Do roku 2030?
Proč tam jsou kamery, kde nejde ale přečíst SPZ? Co jsme to za bananovou republiku Bordelostan-Absurdistan? Fakt se mi chce zvracet
Třeba protože nemůžete jenom tak mít kamery s rozpoznáváním čehokoliv?
Jinak si uvědomte že nepokrytě voláte po monitoringu pohybu.
Nakousl jste to…Všiml jste si na levém zab. zař v prvním videu toho zřetelného nápisu Pozor vlak? Jak je možné, že tento nápis je alespoň z části zřetelný přesto, že není proveden tak kontrastně jako RZ a i když je od kamery dále než vozidlo jehož RZ je celá „smáznutá“ a nelze tam rozpoznat jediný znak? Jestli z tohohle někdo vyčetl, že jde o Polskou RZ tak to klobouk dolů. Nebo, že by… zbytek si domyslete
Čtení SPZ je z hlediska zákona zpracováním osobních údajů a s tím je velký ouřad.
Proč tam nejsou osazeny závory s postupným zavíráním po půlkách?
A k čemu? Když bude vědět, že když na přejezd stihne díky otevřené závoře vjet bude také vědět,, že stoprocentně stihne i odjet. Pak takový člověk nebude muset vůbec přemýšlet. Když bude každý vědět, že se závory zavírají naráz bude mít o to větší důvod tam nejezdit. Jak jednoduché.
Evidentně to každý neví. A takhle by to lidi aspoň trklo, když připustíme že se výstražná světla dají přehlédnout
Výstražná světla nelze přehlédnout a zvon výstražníku už vůbec ne. Lze je ale úmyslně ignorovat.
Dobrý vtip. Stačí nevhodně natočený výstražník a nešikovný úhel pozorování a iluze, že to nesvítí, je dokonalá. Doporučuji navštívit přejezd v Praze-Uhříněvsi (který smutně proslavila Ivetka Bartošová) a stoupnout si cca 100 metrů před přejezd ve výstraze, zda něco uvidíte. Výstražník je přivrácen pod úhlem cca 30 stupňů k vozovce a jeho svítivost pro řidiče se pod tímto úhlem pozorování blíží nule.
Čistě teoreticky světla lze přehlédnou ale jen za určitých světelných podmínek kdy do nich bude svítit slunce, ale ne za takových podmínek jako jsou na videu. Zvonek je slyšet. A pořád tam máme to téměř zastavení (pokud tam není střih). Jinak celé video mi přijde zrychlené (rychlost blikání zab.zař, pohyb stromů ve větru, chodec v pozadí u zdi, odjezd z přejezdu). V tom případě by ten vlak jel pomaleji než vidíme na videu. Fakt by mě zajímalo zda mám pravdu nebo se mýlím.
Zvuková výstraha je určena primárně pro chodce (ve zvukově izolovaném automobilu je slyšitelnost minimální). To byl chodec?
A proč ne? Když vjezdovou závoru zavřu dříve, tím spíše navozuji soulad světelné a mechanické výstrahy. A mechanicky částečně bráním nelegálnímu vstupu do přejezdu. Kapitalisti chápou postupné sklápění čtyřdílných závor jako základní formu ovládání a takové otázky nekladou.
Postrádám v článku jednu věc a to kdo je pan Černohorský.
Dále by mě zajímalo z čeho kdo vyčetl, že se jedná o polskou RZ, když už lépe rozpoznatelný je nápis na levém zab.zař v druhém videu, ale RZ je totálně „smáznutá“.
V České republice platí české zákony. Kdo to neví nebo je mu jedno až sem neleze.
Proč ten tón? Nicméně s Vámi souhlasím a z mých příspěvků je to doufám patrné. Nebo snad není?
Tak teď přemýšlím, zda jsem pochopil správně. Bylo to mířeno na mě (řekl jsem něco špatného) a nebo to bylo myšleno tak, že každý cizinec má znát naše zákony? Určitě bych s vámi souhlasil. V zahraničí se s námi také nikdo nebude bavit když my něco porušíme.
12x za posledních x měsíců…..pokaždé policie hledá, protože ty kamery jsou šunt……To je opravdu takový problém vyměnit ty kamery za cosi co dělá opravdový záznam? Tzn detailní čitelný přiblížitelný bez rozmazání SPZ…….
No jestli je RZ na kameře rozmazaná nebo zcela nerozeznatelná proč je potřeba ji cenzurovat u nezúčastněného vozidla? Ale zajímavé také je, že se ví, že to byla polská RZ. Asi takhle. Značka vozidla je jasná, typ a nástavba taky, barva taky a zase až tak staré to vozidlo není tak holt projet databázi a pak zjistit které z těchto vozidel bylo v danou dobu na našem území. Ještě mě napadá RJ nemá nějaké palubní kamery aby se dalo vozidlo pěkně zblízka z boku prozkoumat a najít nějaké atypické znaky?
A nebo ještě jinak? Když je cenzurovaná RZ u osobního vozidla kontaktovat jeho vlastníka a zjistit zda nemá palubní kameru. Jenže to by museli hned aby ten záznam už nebyl smyčkou přemazaný. Pokud by kameru mělo věřím, že RZ bude na záznamu.
Zajímavé je, že kamera nestačí na RZ nákladního vozidla, ale osobák na druhém videu jí musí mít cenzurovanou.. Zajímavé.
A Správa železnic nedělá nic.
Především Policie ČR nedělá nic. Ten řidič by nejen měl přijít okamžitě a doživotně o řidičák, ale mám pocim, že by bylo potřeba prozkoumat, zda je vůbec svéprávný.
Podobných případů je v praxi velmi mnoho, jen se tak neprezentují. Statisticky nesvéprávných řidičů může být tak dobrá polovina, nedělejme si iluze. Ruku na srdce – kdo z nás nikdy v životě neprojel na červenou či nezapomněl dát přednost?
Za tohle můžeme mimo jiné poděkovat „vynálezci“ výjezdových břeven. Dnes bych je všude zrušil a nahradil kamerou s OCR – kdo to objede, může rovnou donést řidičák ke skartaci; ono by se to rozkřiklo.
NE, ne a ještě jednou ne. Proč? Pokud bliká zařízení dříve než padají závory není co řešit. Pokud tam někdo vjede v době kdy není zab.zař ještě v činnosti a zůstane tam stát z důvodu technické závady bude mu to stejně k ničemu. A jestli tam někdo vjede na vysoký rychlostní stupeň a tam mu to vlivem pomalé jízdy zdechne (proto je dáno jak rychle a bylo i na jaký rychlostní stupeň) má možnost buď vozidlo pustit a nebo se ho pokusit nastartovat. V tom případě závoru může prorazit. Kolik takový zničených závor bude. Když sundáte jednu závoru budou vám… Číst vice »
Hlavně, ať vám, pane Raguline, nepraskne žilka. Kolik tam zůstalo vozidel proto, že jim to na přejezdu zdechlo, a kolik jich tam zavřelo výjezdové břevno ? Chtěli jsme ten přejezd bezpečnější (aby tam nepronikla ani myš), dali jsme tam výjezdová břevna, a dopadlo to jako vždycky … Podívejte se na tu fotku, jak masivním dojmem ta břevna působí (že to ani s náklaďákem nezkusí prorazit). Prostě, modrá guma nikdy nepochopí, že dodržování krávoviny je možné vynutit s bídou tak na nádražácích, ale ne na gumokolistech. Obzvláště, když jsou cajti zalezlí na služebnách. A cyklisti, to je Darvin, ti vlak neohrožujou… Číst vice »
Masivním dojmem může působit, ale … jednoduchá fyzika. Budete prorážet závoru mam kde je upevněná na spouštěcím zařízení a nebo na jejím konci?
Divil byste se kolik lidí to neví, i když můžou v klidu uvažovat. A v tom stresu že sou mezi zavorama a řítí se na ně vlak už vůbec.
Já vyjezdovou zavoru chápu jako ochranu proti uplnejm vypatlancum, ale to postupné sklápění měla být naprostá samozřejmost vždy a všude. Psychika stres atd … to prostě lidi dělají věci co by v klidu neudělali a naopak.
Ale na přejezd ve výstraze vjel bez stresu.
Báječná úvaha, ale většina zavřených aut mezi břevny vzniká tak, že řidič tam vjede na konci předzvánění a má psychickou bariéru projet závorou (v limitním případě pak přijdeme o jedno pendolino a tři spoluobčany). Ostatních důvodů je minimum.
Tohle by byl ovšem zásadní bezpečnostní problém pro chodce (na jedné straně by závora pro chodce chyběla). Přesně takto to bývalo v Rájci-Jestřebí a generovalo průměrně jednoho mrtvého ročně. Už slyším reakce, že to byli dementi a nesvéprávní. Nepochybně, dokonce jeden z těchto dementů byl zrakově postižený, ale v humánní společnosti se snažíme lidi chránit i před jejich vlastní blbostí.
To je takový problém přejezd zavřít? Jak velká by to byla dopravní komplikace?
To by byla komplikace zcela určitě, kudy by to ty vlaky objížděly ?
😀
Made my day 😀
To jim tam nejdřív padají závory a až pak začne blikat zařízení a nebo jak je možné, že se tohle někomu povede? Že by to časté „já to přece stihnu“ ? Z toho co je vidět na videu je to jasné. Řidič přibrzdil aby se následně opět rozjel, takže to vidím na tu druhou možnost. Včera jsem psal o předjíždění na přejezdech a tohle je naprosto to samé. Naprosto vědomé porušení které nemá omluvu.
Vlak RJ zastavil? Nahlásil MU -auto na přejezdu? Na simulátoru bez zastavení a nahlášení to byl těžký prohřešek.
Píšeš naprostou pravdu.
No jestli perspektiva kamery nezkresluje, tak tam měl pořád dost místa a času aby se natočil aspoň trochu napříč cesty a uhnul zadkem víc, neznám lokální poměry, ale ty koleje nejblíž kameře vypadají že jsou nějaké vedlejší, to odvodit mohl, a podle mě netušil jestli vlak na těch dvou kolejích dál od kamery pojede zleva nebo zprava a jet to z druhé strany než to jelo, tak bych řekl že mu to zadek chytne v té poloze co byl..
Ne. Měl prostě projet…
Ne, neměl tam vůbec co vjíždět!
Takže se to vlastně vůbec nestalo a ve virtuálním světě problém neexistuje.
Přesně. To by měl být jediný reflex na chycení v závorách. V autoškole by se to mohlo i nacvičovat, ale hlavně by to na tom břevnu mohlo být zevnitř napsané.
Napsané nebo namalované. A taky by se závory mohly sklápět sekvence.
Sekvencni sklapeni se zrusilo s tim, jak ridici klickovali mezi zavorami v protismeru… ted uz by se melo zase zavest… Kazdopadne by se melo implementovat vice prvku, napr. prave zminovany napis a maluvka, take pred a za prejezdem delici pas mezi jizdnimi pruhy, staci reflexni betonova obruba, tlacitko u prejezdu pro pripad uviznuti, cedule u prejezdu s instrukcemi a napisy upozornujici na nebezpeci, signalni prvek o informaci zda jsou v obvodu dva a vice vlaku, pripadne smer prujezdu… 3 a vicekolejne prejezdy + vsechny velmi frekventovane nahrazene podjezdy, nadjezdy nebo zrusene… Kamerovy system s detekci automaticky odesilane pokuty za poruseni… Číst vice »
Lákavá myšlenka, ale komu bychom ty automaticky detekované pokuty posílali, když neznáme pachatele? Cestou majitele vozidla to při dnešní nešikovné legislativě realizovat nejde.
To co jste napsal je řešení následků a vybruslení ze situace zaviněné vlastní blbostí. Důležitá je ale příčina. To by mohla být klidně technická závada, ale o tom tady nemůže být řeč a proto není třeba řešit co měl dělat když tam zůstal.
Ano, já ho jako neobhajoval, já to jen myslel tak, že když už udělal jednu blbost že tam vůbec vjel, tak aspoň se mohl snažit minimalizovat další riziko, což neudělal. V žádném případě ho samozřejmě nechci obhajovat.
Já to pochopil ;-). Chtěl jsem jen říci, že z mého pohledu je jediným řešením z takového místa co nejrychleji vypadnout i za cenu toho, že poškodím závory a své vozidlo. To je to co by mě v tu chvíli trápilo asi nejméně. Nějak se tam snažit stáčet když bych nevěděl odkud vlak může přijet…navíc z místa řidiče se nějaké centimetry které mohou rozhodnout odhadují velice těžko a o to hůře ve stresu. Docela by mě zajímalo co se mu v tu chvíli honilo hlavou při čekání jestli bude i s autem odhozen do škarpy nebo mu to vyjde.
jj, chápu, já bych prostě se snažil s tím autem pohnout (tady v tomto případě kde to snad opravdu jde), páč z nulové rychlosti nevím jestli bych ty závory nějak přetlačil (nemám vůbec tušení jak je to tuhé), pokud tedy vypadnout, tak to bych aspoň jako člověk utekl co nejrychleji z auta, soudě z řidičovy nulové reakce bych řekl, že prostě vytuhl..
Doufám, že nevlastíte vůdčí list.
Jako proč?
Jé, omlouvám se. Koukám, že to byla reakce na jiný příspěvek a ne na můj.
Vlastním, již téměř pětadvacet let.. můžu se zeptat co vás vede k té obavě? nemám dojem že bych napsal něco, z čeho by vyplývala obava o mé řidičské dovednosti..
Kdyby se o něco takového pokusil, zablokuje jízdní dráhu v přejezdu. A kdyby po zvednutí závor šly zase rolů relativně brzy, tak se dovnitř nachytá takových mudrců třeba i několik, a teď už nějaký zaručeně i na kolej, kde něco pojede.
Ano, ale zablokování silnice je menší problém, než auto na kolejích s akutně se blížícím vlakem.. o dalších mudrcích bych nespekuloval, tolik hloupých snad na silnici není , to co píšete si myslím že není pravděpodobný scénář..
Tady opravdu není o čem. Takovýto retardi vůbec nemají dostat ŘP.
Existuje okamžité účinné řešení za 1000 Kč, povolat někoho s pilou ať uřeže či odmontuje první levé závory ze směru jízdy a prodá si je.
A az tady bude video, kde bude nekdo pres zavreny zavory projizdet v protismeru, tak za 1000 korun povolat nekoho, kdo tam ty zavory namontuje zpatky, ne?
Ne, to by bylo za půl mega.
Sakra PROČ? Zařízení bylo v činnosti ještě před spuštěním závor. Když zastavil měl stát.
2 strany mince. První je neschopnost SŽ dát tam něco lepšího na zabezpečení – sekvence, vysunovací retardér atd. a ještě kameru, která by to online práskala na PČR a byla schopná číst registračku. Druhá je demence řidičů a říkejte si co chcete, zvláště těch polských. Regulérně bych půlku účtu za ten podjezd nafakturoval polskému ministrovi dopravy za to, jací jsou jeho spoluobčané retardi. Vážně by mě zajímala polská autoškola v praxi.
Druhá možnost je správně a u toho bych zůstal. Tam to všechno začíná a končí. Pokud někdo nechápe předpisy a to, kdy může jet a kdy má stát nemá za volantem co dělat.
A nechte být. Nemusíme chodit ani za hranice. Stačí se podívat na některé tuzemské řidiče. Nebo snad „ti nej…“ dělali autoškolu tam?
Že se i u nás najde velké množství retardovaných řidičů nepopírám. Na tomto přejezdu ale zatím jednoznačně bodují Poláci. Výše je zmíněno, že v polských pravidlech má řidič čekat na obsluhu, která závoru zvedne. No dobře, ale tady nejsme v Polsku a pokud řidič nezná předpisy v zemi, kam jede (kor profesionál), tak ať raději zůstane doma nebo se pak nediví. Že je základní problém už v ignorování červené a vjetí na přejezd ve výstraze souhlasím, ale některým jedincům by to dokázal vysvětlit snad jen kulomet reagující na pohyb v okolí kolejí když jsou břevna ještě nahoře a přejezd ve… Číst vice »
Teď jsem tak přemýšlel. Docela by mě zajímalo kolik tuzemských řidičů ví jakou rychlostí a za jakých podmínek přejíždět železniční přejezd. Rovněž velice často k vidění vozidla přejíždět ho maximální povolenou rychlostí na dané komunikaci (někdy i rychleji).To znamená, že pokud je přejezd mimo obec není problém ho přejet 90km/h. No nevím, ale rozhlížet se v takové rychlosti za účelem naplnění bodu 1. asi nic moc. Železniční přejezd § 28 (1) Před železničním přejezdem si musí řidič počínat zvlášť opatrně, zejména se přesvědčit, zda může železniční přejezd bezpečně přejet. (2) Vozidla se před železničním přejezdem řadí za sebou v pořadí,… Číst vice »
Četl jsem na Facebooku u Andreje Ruščáka zajímavou informaci, která podle mě dost vysvětluje:
“ … V Polsku je dost nesmyslný předpis, že je-li přejezd s Vmax < 160 km/h, musí být závory dole dvě minuty před příjezdem vlaku maximální traťovou rychlostí a je-li rychlost 160 km/h, musí to být pět minut. To je neskutečně dlouho, obzvlášť, je-li to frekventovaná dvojkolejka a jezdí-li tam i pomalejší, třeba nákladní vlaky. Dost řidičů tak má motivaci jezdit na červenou během spouštění závor, aby to stihli, než tam zkejsnou. Neumějí si moc představit, že vlak pojede tak brzo jako u nás. …"
Červená je snad i v Polsku červená, nebo ne???
Asi stejný případ jako polští tvůrci nesmyslných zákonů…
Njn, blbá pravidla dělají blbé řidiče.
Jako fakt? 5 minut? No tak to bych to radši objel teda…
120 sekund je od sepnutí výstrahy do doby kdy čelo vlaku mine přejezd při rychlosti 160 km/h. Logicky pomalejší vlak to pojede déle, uplne stejně jako u nás. Pokud je tam přejezd ovládaný například výpravčím nebo závorářem, kteří mají k dispozici zabezpečovací zařízení informující o stavu přejezdu a poloze vlaku, či pokud se jedná o samočinny přejezd vybavený ToP (přejezdníky) pak je ten čas pouze 60 sekund.
Ještě tam mají ustanovení, že na vícekolejné trati musí zůstat stát a čekat na obsluhu, až mu závory otevře.
To je naprostý nesmysl.
Jako to je sice hezké, ale ti řidiči by si měli uvědomit, že co platí v Polsku, nemusí platit jinde a nejlépe si nastudovat předpisy a reálie země, do které jedou. Němci taky tuhle čučeli jak péra z gauče, že byli nalití a policie jim dala pokutu, bo v rajchu se mírně chlastat může. Neznalost zákona neomlouvá, jedno v jaké zemi jste.
zruste ten prejezd, je tam zbytecny…
Zrušil bych především toho řidiče. Je zbytečný a v budoucnu bude mít na svědomí i mnohé lidské životy.
Ahaaa… Takže po medializované smrtelné nehodě s mrtvými cestujícími a zmrzačeným fírou tam SŽ nezvládla udělat sekvenční sklápění? Tvl, hned se cítím bezpečněji ve vlaku…
Také by mě zajímalo proč SŽ ještě nebyla schopná zavést sekvenční sklápění. Na druhou stranu bych se k tomu úplně neupínal vzhledem k tomu, kdo všechno dnes sedí za volantem. Ani bych se nedivil, kdyby někoho napadlo vzít to otevřeným protisměrem, s tím že to pak na druhé straně projede normálně svojí stranou.
Tak úmysl je jiná věc, pokud někdo chce dělat kraviny tak vždycky lze závory prorazit nebo traktorem vjet na koleje mimo přejezd.
Proč zde “vstupní” závora nepadá dříve než ta “výstupní”, jak tomu bývá u jiných přejezdů? Navíc, když se jedná o tak nechvalně proslulý přejezd…
Přitom v nedalekém Jistebníku na stejné trati to jde…, taky to nechápu.
A co místo následků řešit příčinu? Zde jde primárně o to, že na přejezdu v době spouštění závor nemají, co dělat, a naopak sekvenční sklápění může mít za následek více těch, co riskují, protože budou vědět, že druhá závora jde déle. Nasadit lepší kamery s automatickým čtením RZ a za vjetí na přejezd ve výstraze tvrdší pokuty (ideálně automaticky odebírat ŘP minimálně na rok).
Souhlasím.
Jednou (výhledově) tam bude podjezd.
Prozatím: Nové, kvalitní kamery jsou levnější než sekvenční sklápění.
Druhá závora půjde úplně stejně, jako dnes, pouze vjezdová půjde dříve.
Jakej smysl ma dohadovat se s majitelem pozemku nekolik let? Na vyjasneni pozic obou stran prece musi stacit par tejdnu. Pokud dohoda nevznikne, tak vyvlastnit, stavbu postavit a nahradu resit nasledne (treba i u soudu). Pripadne pokud nechceme pouzivat institut vyvlastneni, tak po odmitnuti majitele pozemku hledat nahradni reseni.
Hlavně doufám,že už se k ní i nevrátíte .
Vyjasnění pozic dojde jednou schůzkou, problém nastává když majitel nepřístoupí na podmínky investora. Investor se drží tabulek, i když by majitel prodal za víc nebo náhrada pozemku jiným pozemkem neodpovídá jeho budoucím záměrům.
To mozna ano, ale majitel by mel mit cas na rozmyslenou a na formulaci nejakejch protinavrhu. To muze nejakou dobu trvat. Tohle uz je situace, kdy to obe strany nechavaj vyhnit – majitel doufa, ze se na to zapomene a investor doufa, ze majitel umre.
Ten postup řešení který navrhujete možná funguje v Číně nebo Rusku a nebo v různých rozvojových zemích.
Takze postup „prodej nam to za to co ti nabizime, nebo ti to za 5 let vyvlastnime“ je OK, ale postup „prodej nam to za to co ti nabizime, nebo ti to za 3 mesice vyvlastnime“ je spatne?
Kolik lidí musí umřít, aby se situace začala řešit?
Prostě d.ti pozdě zavírají tu vstupní stranu. Jinak by to byl čas řešit. A ani by se to nestalo. Dále auto mohlo být dávno vypuštěno. A za 3. A to že po 25 sekundách projete RJ v podstatě plnou rychlostí je naprosté fiasko.
Pokud něco takového uvidím. Zdrhám z tama. Rozhodně lituju ty darvinovy nápady někomu zvedat závoru. Které radí i televize.
Stalo se mi něco podobného. Stojím druhý v pořadí, projel vlak, závory se zvedly, ale stále světla blikaly, auto vjelo, závory se zavřely. Opravdu nepříjemný pocit, naštěstí jim z protějšího směru zvedli závoru. Sám bych musel přeběhnout, což je hovadina. Nechápu, že to řidiči neprorazí a musí jim to někdo zvedat. Navíc u osobáku ani nemusí dojít k poškození závor nebo nějaké škodě.
Ta závora je také psychická zábrana. A ve stresu, když se to děje přímo na místě, člověk neuvažuje tak jednoduše jako vklidu na židli.
No vidíte a já myslel, že se na přejezd vjíždí až po úplném vytažená závor a vypnutí světelného zařízení či přechod na bílé světlo.
Přechod na bílou nee, to by jste se někde nemusel dočkat. Primární/nejdůležitější jsou u nás v ČR červená světla a ty zhasnou až po vytažení a zajištění závor.
Bílé světlo má u nás jen necelá polovina přejezdů s PZS, v zahraničí pak zpravidla vůbec žádný (snad s výjimkou Maďarů).
Ještě Severní Maďaři. 🙂
A i ti otevřeně hovoří, že ho zruší, na mnoha místech už ho vypnuli.
Prosím vás, nemáte u vás na CDP (jste z této organizace) nějaký souhrnný přehled o tom, jak fungují přejezdy po Evropě. Protože když vás tak čtu, tak by to bylo docela zajímavé čtení.
Přitom DB Netz to umí řešit.
Pokud vlak A vypadl z přejezdu, ale vlak B už je v přihlašovacím obvodu, netřeba závorami zamávat.
A pokud se vlak B přihlásí v době zvedání závor tak DB Netz udělá co?
To nemá cenu ani řešit. Jsou to d. 2015 strojvůdce přišel o nohy. A ti kr. nejsou schopni zavést ani sekveční sklápění. Ani pokutovací systém. Ani optické závory japonské. Ani zprovoznit detekci na přejezdu. Čímkoliv. Laserem nebo kamerou. A k ní přidat do oblouku pár informačních semaforů. Strašná práce..
A jako bonus. Záznamy z kamer například vedle v Polance evidentně vůbec nikdo neřeší – A vesele se jezdí na červenou. 7 roků výsledek 0.
Nedejbože nějaký inteligentnější přejezd. Který by tu závoru třeb a při uváznutí auta nezavíral..
Takže vlak zastavíme? Jak, když už se blíží k přejezdu? Nebo budeme preventivně zavírat přejezd o 5 minut dřív? Zkuste si to rozkreslit…
Takže na téhle trati vlastně nemá cenu tu závoru zvedat, a zhasínat světla.
Možná tak někdy v noci…
Do vlaku vyšleme signál aby zastavil (ať už to technicky bude „padáček“, general stop,….)
Možná dobrzdí až za přejezdem, ale začne brzdit dřív než to fíra uvidí, bude víc casu z přejezdu vypadnout a pokud pojede „tramvaj“ tak to třeba dobrzí.
Prosimvas, při sekvenčním sklápění můžete zavírat téměř hned. Viz jiné evropské země.
A kdo by to zaplatil ? Kdyz se tady krade vic jak na Balkanu? Odmeny, provize, auta, baraky, bazeny . To vse by bylo zakomponovano ve finalni cene. A to nechces …
Tak pokud slibují podjezd za miliardu.. Jeden..
To by bylo asi smutné, kdyby to vyřešila nějaká univerzita a studenti zadarmo, že.
A co chcete řešit,
Tady je řešení nadjezd/podjezd, jen nejsou politici schopni udělat protiprudičské zákony a vyčlenit peníze na stavby.
Zkuste podle záznamu z kamer dohledat a následně potrestat (opravdu dopadem trestu, ne jen fiktivně) cizince. Jenom než se doberete identifikace majitele vozidla (to pořád ještě nemusí být řidič), sežere to pěkných pár lejster… To jenom abyste věděl, jak to v EU funguje…. U pšonků dvakrát složitěji než jinde….
Tak zkuste ze Švýcarska potrestat ukrajinského řidiče. Ani jedna země není v EU.
Zajímavé že ostatní země s pokutovanim českých řidičů problém nemají
> A k ní přidat do oblouku pár informačních semaforů. Strašná práce..
Strašná a ještě i zbytečná. Ze 160 km/h na 100 metrech vlak opravdu nezastavíte, a pokud je zase vlak 2 km od přejezdu (odkud by zastavit ještě stihl), tak ten přejezd je ještě pořád otevřený.
Pořád jen výmluvy a kecy. Kolikrát se tu stalo, že tam to auto kempovali min 5 minut. A stejně s tím nikdo v čr neni schopen nic udělat.
Bude líp, pan ředitel SŽ již to sekvenční sklápění slíbil, mějme trpělivost.
Stale jeste nekdo verite v rychlou a nekomplikovanou vystavbu VRT u nas? 🙂
Až tam nebo na podobným místě skončí nějakej papaláš, najednou to půjde raz dva, co…?
Nechci nijak rozporovat, že v tý Studénce by ten přejezd bodnul. Nicméně, pokud bude možné, aby za volantem seděli takovíhle borci, tak budem asi muset ty přejezdy udělat mimoúrovňově všechny a veškerý úrovňový křížení pozemních komunikací asi pro jistotu taky. Aby tihle bezmozci mohli dál jezdit, jak jsou zvyklí.
A to tady ten stát chce stavět VRT, když není schopen nahradit jeden přejezd.
Ten RJ pak zastavil nebo když viděl, že „to vyjde“, tak se na to vykašlal?
Měl kazdopadne pouzit tlacitko nouze na radiostanici a varovat ostatni vlaky.
A podle čeho soudíte, že nezastavil?
Nepoučitelní řidiči..správa železnic taky ..kolik bude ještě mrtvých než ten přejezd zruši.
Pominu píp píp co vjede na přejezd, když spadnou závory stojí v trati a čeká než se zvednou závory i když kolem sviští expres. Ale jako, to se fakt nepodařilo aplikovat alespoň minimum? Třeba postupné spouštění závor? To ať se na mě nikdo nezlobí, ale to bych tam fakt čekal po těch letech. To by se za jistých 10 mega pořídit dalo, spíše za méně. Obecně by fakt ty závory neměly být zevnitř červenobílé naznačujíc momentálně slabším Stůj! Měly by vizuálně nabádat k urychlenému opuštění místa. Reflexní žlutou VLAK!!! TRAIN!!! VLAK!!! TRAIN!!! nebo něco na ten způsob. Na to snad… Číst vice »
Jenže pak jsou tací, a není jich málo, co závoru neprorazí, aby si nepoškrábali lak.
A jestliže dotyčný neví, že závoru má v případě nebezpečí prorazit, tak buďto nemá co dělat za volantem, nebo by se se mělo zavést povinné školení a přezkušováni po x letech, aby v takových chvílích neváhal.
Jenže to ignorujete psychologii, kolikrát se stává že člověk na testech ví co a jak a když pak dojde na krizovou situaci, tak zmrzne, nebo udělá nějakou zásadní chybu. Nehledě na to v českém prostředí by se to zase zvrhlo v nějaký business pro pár vyvolený. Děkuji, nechci.
Tady je opravdu spíš potřeba odstranit takovéto pitomé přejezdy kde koleje zabírají zbytečně moc místa a zbytek nastavit tak aby lidi neuvěznily.
Však jsou tak nastaveny, nejprve světla a pak závory, takže v době padání už tam nemají řidiči (což je další problém, dost lidí neví, že závory jsou jen doplněk), co dělat, stále se tu řeší přejezdy, a jako by snad byly špatně nastavené, a přitom to je jen apouze chování řidičů. Je pomalu nezastaví ani jedoucí a houkající vlak, na posunu toto zažívám dnes a denně Takže problém není v přejezdech, ale v myšlení červená není zeď. Nemusí se z toho stát byznys, poplatek klidně může být nastaven jen symbolický, aby z toho byznys vzniknout nemohl, a na starost by… Číst vice »
Myšlení “červená není zeď” je dále posilováno radarovými semafory, které nemají žádný jiný účel, než i při minimálním překročení rychlosti rozsvěcet úplně zbytečnou červenou. Taková červená totiž zásadně snižuje váhu všech ostatních červených, které svůj smysl mají. A vidí to úplně každý, jen ne dopravní experti a dopravní psychologové.
Vzhledem ke kolejišti ten přejezd dobře udělaný není. Ten přejezd je extrémně dlouhý – 30 m – a z toho bude velmi dlouhá doba po kterou blikají červená světla a navíc je na hodně zatížené trati, z čehož bude plynout vysoká doba uzavření přejezdu. To je ideální situace na to aby ta světla začali lidi ignorovat, respektive projížděli i po tom co začnou blikat. Bajku o klukovi který křičel vlk, jistě znáte. Mimochodem, můžete si to snadno naměřit z desítek videí z celého světa, doba po kterou u nás přejezdy blikají před příjezdem vlaku je extrémně dlouhá. To jednak snižuje… Číst vice »
Zde to ale s tou bajkou nemá nic společného. Doba je extrémně dlouhá? Vám přijde dlouho 30 – 40 vteřin před příjezdem vlaku (takový čas na koridoru cca bývá), samozřejmě vlaku jedoucího traťovou rychlostí rychlosti? Bohužel neumíme rozlišovat, jakou rychlostí vlak jede. Opatření nedávají smysl do doby, než se něco stane. Ideálně zautomatizovat proces, kamery se čtením RZ a automaticky rozesílat dopisy a automaticky odebírat ŘP minimálně na rok. Lidé by si měli uvědomit, že řídit auto není žádné základní lidské právo, ale výsada. Nedokážeš respektovat nastavená pravidla? Tak holt nebudeš řídit. Napsal jste hezký elaborát, ale je to jen… Číst vice »
Ano, je to v porovnání s jinými zeměmi hodně dlouhá doba. Dále zjistit rychlost vlaku je poměrně triviální technologická úloha. Mohou tam nastat sice nějaké drobné odchylky, ale je to se dá dále, stále velmi jednoduchými prostředky, zjistit. Ne, automatizovaný systém nemůže zajistit na základě RZ odebrání ŘP. Z jistých zcela pochopitelných důvodů. S argumentací privilegii si dejte hodně velký pozor, pokud se to stane obecně přijímaným narativem ve veřejné debatě, může se to velmi šeredně zvrhnout. Jinak myslím že jakékoliv omezení využívání obecně dostupné technologie mělo nastat až po té co bude společnost zcela nepochybně s to prokázat že… Číst vice »
Půl minuty je dlouhá doba? Čas je sice cenný, ale půl minuty není nic hrozného.
Ano může, na vlastníkovi vozidla pak bude prokázat, že dané vozidlo neřídil. Jiný důvod, než to, že vlastník vozidla neřídil, by mě nenapadl.
Pohrdání předpisy není řešení, ani lidmi.
Žádný rovnák na vohýbák nevymýšlím.
Souhlasil bych s tím, nehýbat s tím, co funguje, ale na druhou stranu, i při nezměněných předpisech by bylo záhodno ověřovat znalosti.
To jo. Ale jsou způsoby, jak dovést ovce na pastvu. 🙂 Psychologové takové chování studují, tak jen aplikovat poznatky. Tedy aby ovci / zamrzlému v okamžiku došlo, že ten vlak co (ještě) nevidí je větší nebezpečí než šmouha na laku od břevna.
A co tu ovci naučit, že hlavní jsou světla, a na přejezd, který bliká se prostě neblíží?
Opět řešíme následek problému, místo jeho příčiny.
Jistě, to by bylo ideální, ale bohužel, stejně se najde nějaký beran, co je nejdřív hrdina a jede přes výstrahu a pak zpanikaří mezi klacky.
Takže čistě prostě pro bezpečnost dráhy berana směrovat z cesty vlaku.
Výsuvné zábrany (sklopné ze strany od kolejí, zvedli by se spolu s padajícími závorámi), třeba by to ty hrdiny (riziko poškození auta) odradilo od hazardu).
Ano, ale pokud takový člověk nedokáže respektovat pravidla, tak mu nepatří ŘP do ruky, a za vjetí na přejezd ve výstraze automaticky odebírat ŘP (minimálně na rok), výjimku bych si dokázal představit v případě, že se prokáže, že šlo o poruchu a vlak nejel (tam bych asi zůstal u pokuty).
>zvedli by se spolu s padajícími závorámi
A ty výsuvné zábrany by v tomto případě pomohli jak?
On má ale z Polska natrénován opak.
Jaký opak? Ona v Polsku červená znamená jeď?
Pravidelné přezkoušení nemá v tomto ohledu moc velký smysl s ohledem na to, že řada těch problémových řidičů je z jiných státu EU, viz Poláci.
Bohužel, asi budeme muset opustit současný systém (pokud nedojde k razantnímu sjednocení pravidel), a prostě z přezkoušení z pravidel daného státu, nebude moct řidič jezdit po tamějších komunikací.
A hlavně, ona červená v jiných zemích neznamená stůj dál nejezdi?
Už funguje, že postupně nejprve začnou blikat červená světla a/nebo zvonit nebo klakson, a pak teprve jdou dolů závory. Pravda, pro hluché řidiče starší typ bez světel jen se zvonkem je nešikovný.
Ne to není postupně spuštění závor, to je předzvánění. Postupné spuštění závor je, že spadnou nejdříve břevna vjezdu na přejezd (takže případným zavřeným zůstane opticky únik) a až po chvíli výjezdová. Což v zahraničí úplně normálně funguje, dokonce někde i u nás.
Sklápění, prosím. Spouštějí se kalhoty před brodem.
V Rusku, které je v současnosti fuj, mají výklopnou překážku a je vymalováno …. faktem je, že světelná signálka začíná 30 – 40 vteřin před příjezdem vlaku, leč závory padají tak 10 – 15 vteřin před příjezdem vlaku … konkrétní situace je ovlivněna jednak traťovou rychlostí na níž jsou postaveny začátky kolejových obvodů ovládajících přejezd, jednak skutečnou rychlostí vlaku. Pokud je kolejový obvod nastaven na 160 a vlak tam jede 40, pak budou závory dole 4x déle než u vlaku jedoucího 160 …. To samozřejmě vzbuzuje dojem, že zařízení je v poruše …. Jan Ámos Komenský – veškeré kvaltování toliko… Číst vice »
„Reflexní žlutou VLAK!!! TRAIN!!! VLAK!!! TRAIN!!!“
Říkáte řidiči, co už dávno ví. Ale vůbec mu neříkáte, co se po něm chce, co má udělat.
Asi neví, když stojí jak zařezaný před červenobílým kusem prkna i když jej z boku může každou chvíli sejmout mnohatunový kolos.
Prostě mi šlo o to, že červená znamená stůj a to na výjezdu fakt není ideální. Potřebovalo by to eskalovat pocit rizika a apelovat na pud sebezáchovy. Jsou odborníci co takové jednání a impulsy studují.
A proč nějaké žluté reflexní nápisy navíc, když tam bliká červená výstraha?
A pak někdo bude chtít ještě něco oranžového ve vozovce a bude to tam vypadat jak na diskotéce.
Výstraha bliká PŘED přejezdem. Chceme aby zastavili.
Na výjezdu z přejezdu nechceme aby zastavili a byli bychom rádi aby rychle vypadli, když už byli tak jaloví, že tam vjeli (viz video).
Řeším co se děje a co ohrožuje dráhu, ne ideál co by řidič měl.
Tak by možná stačilo doplnit nápis Proraž mě, než další barevný cirkus.
Bohužel jsou tak jaloví, protože vymáhání dodržování pravidel, co se týče přejezdů, je u nás mizerné.
Jenže, to furt neřeší tu nemalou skupinu, co neprorazí, protože si přeci nepoškrábe auto.
Barva má výhodu, že jí rozumí i maďar a polák nebo tatar. Navíc že by jiná barva na vnitřku břevna byla barevný cirkus, no nevím. Tady je na prvním místě funkčnost, je to technické zařízení, ne architektura.
Obecně je přístup policie k vymáhání pravidel v posledních letech skoro na nule. Někde si občas na někom zabuzerují, ale jinak řidiči vlčí a znají a dodržují čím dál méně zásadních pravidel, protože to je téměř vždy bez trestu.
Nebojte se nový podjezd za cca 1Mldr korun do kterého se nevejdou nákladní auta a neví se kdo bude platit čerpání vody jen tak nebude.
Zavřít na 10 let natvrdo a veřejně medializovat po celé EU.
Před závorami zavřenými na deset let bych nerad čekal.
To je nápad… Nechat ten přejezd zavřený „furt“. Lidi to začnou objíždět a vyřešeno. Na II/464 je most a zas taková objížďka to není…
Jj, je to místní komunikace odnikud nikam. A pro pěší je tam podchod, ten by asi stálo zpřístupnit pro cyklisty (pokud není). A auta jednoznačně po mostě.
Kdyby to opravdu bylo odnikud nikam, tak tam skoro nikdo nejezdí. Jenže vzhledem k provozu to odnikud nikam neplatí.
Místní doprava totiž není zbytečná, proč asi funguje MHD a co tam znamená to M?
Vyřešit by se to dalo i tak. Jenže to by se nesměly hledat důvody proč to nejde.
To M ve zkratce MHD znamená „městská“ a ne „místní“…
Souhlas. Nejhorší možný případ je 5km zajížďka. škoda, že podchod pro pěší není vytažený až před nádražní budovu. Ideálně s bezbariérovým vjezdem. To by pak mohlo uspokojit i místní pěší a cyklisty.
Myslel jsem zavřít řidiče. Ne přejezd. Tam je problém mezi volantem a sedadlem. Ne v přejezdu.
Kamera nepřečte značku? No výborně…
to koupili někde na alibabě…..
No na Alibabě byste si koupil i tu co přečte…
Jako řádní hospodáři museli koupit tu nejlevnější.
To mi připomíná, jak jsem jel okolo asi tři dny zpátky a pozastavoval jsem se nad tím, proč je z jedné strany na sloupu vedle sebe pět kamer otočených stejným směrem. Jestli ani jedna nezvládla přečíst značku přijde mi to velmi smutné.
GDPR, co chcete?
Manekýn Jurij Slobodov mluví o zvýšení bezpečnosti, ne o dostatečně kvalitní kameře. 😅 Nekecáme, makáme. Vaše Dobrá cpráva.
A takových přejezdů je na našich koridorech habaděj. Nemají tam co dělat a nikdo s tím nic nedělá a když už dělá, tak to dopadne jako v Dluhonicích, kde si sice mohou odškrtnout nahrazení přejezdu, ale použitelnost a estetika pláčou (a o ceně to není).
To není o přejezdech. To je o lidech.
Je to i o přejezdech. Je jednodušší udělat přejezdy co nejvíce blbuvzdorné, než čekat, zda se náhodou blbci neponaučí (ne, neponaučí).
Jenže blbuvzodrný přejezd stojí násobně více, než ten neblbuvzdorný a tyhle peníze pak zákonitě chybějí jinde.
Takže budeme raději pořád řešit takovéto situace a vymýšlet drakonické tresty?
Je to o nastavení priorit, ja radeji bych ty penize videl ve zvyseni rychlosti tratí, udrzbe stavajich, nez abychom rusili prejezdy kvuli par otroubkům, kteri neumeji zastavit pred blikajicim prejezdem.
S tím rozbitým Pendolínem se fakt ušetřilo.
Vzhledem k tomu, že „blbé“ přejezdy limitují traťovou rychlost, tak zachováním „blbých“ přejezdů tu rychlost na železnici nezvýšíte.
To není pravda, někdy stačí optimalizovat nastavení. Tj. nechybí penize, ale know-how.
A to staniční zabzař? To také shodíme ze stolu s odkazem na to, že je to o lidech, aby správně přehodili výhybku?
Já bych řekl, že to je od cca 100 km/h (pro vlaky) i o těch přejezdech.
Prostě už eliminujete větší rizika a škody.
Představte si úrovňové křižovatky na dálnici. Chtěl by jste je také, taky by to bylo jen o lidech?
A nejsou to jen silnice III. tříd, které křižují koridory, je i mnoho silnic II. třídy co mají přejezd přes koridorovou trať a existují dokonce i silnice I. třídy s přejezdem přes koridor. Jen pendolíno na své nejdelší cestě Českem potká jeden přejezd přes silnici I. třídy, a 6 přejezdů přes silnici II. třídy a nesčetně přejezdů přes silnice III. tříd.
Kde je přejezd koridoru na silnici 1. třídy?
P299 Chodová Planá
Chodová Planá, P299, mezi silnicí I/21 a 3. tranzitním železničním koridorem.
Pokud jsou to místní silnice, po kterých projde sem tam někdo za hodinu, je tam dobře vidět a přejezd zároveň slouží pro přístup na peron, tak takový může klidně zůstat i na koridoru.
Nejhorší jsou předezdy, kde je vysoká dopravní zátěž jak na trati, tak na silnici. A takové, kde není vidět na trať. Chuchle. Tamní přejezd se měl nahradit už dávno.
Souhlasím, některé silnice III. tříd jsou vytíženější než mnohé silnice II. tříd a tak je náhrada přejezdů na nich ještě důležitější. Namátkou třeba ještě Uhříněves.
Zrovna tam (a v Mnichovicích) podjezd být měl. A proč ani jeden není? Poněvadž místní honorace, opodál vlastnící nemovitosti, je nechtěla