LOT 3a leaderboard

Video: Coworking nebo byznysové salonky. Správa železnic rozhoduje o využití Fantovy budovy

Kulturní sál Fantovy budovy. Pramen: Správa železnicKulturní sál Fantovy budovy. Pramen: Správa železnic

S postupujícími pracemi na rekonstrukci historické Fantovy budovy vyvstává otázka po využití velkých sálů v budově. Do jejich obnovy se

Zpět na článek
65 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vlastimil Kocurek

Hlaváč – stavba, která byla kritizována již v době vzniku, í v tehdejším tisku “ budova se spíše muzeu než.li nádraží se podobá. Historizující a překonaný styl Fanty. A dostavba v 70. letech v podstatě nic moc, ta byla totiž velmi omezená možností danou hlavně dopravní infrastrukturou.
A dnes to celé na mně působí skutečně jako muzeum (v dobrém), ale není to to pravé.
V podstatě závidím Vídni, že se mohli pustit do nové budovy. Ono ani po Evropě nejsou ta nádraží žádným skvostem, snad jen lisabonské Train station (Estação Ferroviária) je vkusné (zase ten arch. Calatrava).

žlutý klandr

Dneska si člověk na Hlaváku nemá kam sednout, ani kde se rozumně najíst. Takže bych se přimlouvat za dvě čekárny pro cestující první a druhé třídy, přístupné po předložení jízdního dokladu, a vybavené přiměřenou restaurací.

Vlastimil Kocurek

Nádraží se v noci zavírá (nebo zavíralo) od půlnoci, vlak mi ujel a co teď, bylo cca jen -5 st. Ale na procházku noční Prahou to nevypadalo moc bezpečně. Naštěstí těsně před půlnocí odjížděl vlak do Bratislavy, tak jsem jel zpátky, naštěstí stačilo to risknou do Břeclavi, kde skutečně nádraží přes noc bylo otevřené. Brno bylo v rekonstrukci. No a z Břeclavi nazpět do Prahy a konečně rychlík do Budějic. Hurááá. Švejkovská anabáze.

Franta Šiška

Já bych prosil pro vlakový personál jeden malý záchod. Aby nemuseli chodit 10.min tam a 10.min zpět na hlavní budovu. Já vím, že můžou k posunu a výpravčím, ale ti tam taky nejsou pořád. A času je někdy hodně málo…

Majkl

Když prostor SŽ, tak navrhuji čekárnu pro cestující všech dopravců linek z, do, přes Praha hl.n. Vstup pouze s platnou jízdenkou, in kartou, údajem uvedeným v online cestovním dokladu. Se službami kavárna, jídelna, oddělený business lounge, dětský koutek. Posezení styl letiště. Sedadla a lehátka. Internet a dobíjení usb. Nová hala opravdu důstojné čekání nenabízí. Zvlášť při ujetí spoje, delším přestupním časem a v případě mimořádností.

Majkl

Navíc ten prostor se svou secesní výzdobou a národními symboly, také svou vzdušností opravdu zpříjemní čekání a společně s prostorem hlavní haly s kavárnou (Fantovou kavárnou) přinese užitek. Jinak by krásně opravená budova byla mimo pohyb cestujícícj a to by byla škoda.

Pan Tograf

Epopej už definitivně padla?

Juraj

Food court sem skutočne nepatrí – nie preto, že by som mal niečo proti rýchlemu občerstveniu, ale preto, že to pre cieľovú skupinu je hodne od ruky. Na to je ideálna hlavná odbavovacia hala dole, kde je predsa len výraznejší foot traffic. Zato čo hlaváku fakt extrémne chýba, je dôstojné miesto, kde prečkať čakanie na vlak nejako produktívne – tzn. stôl, zásuvka, wi-fi, káva, voda, hygienické zázemie. ČD Lounge/RJ lounge majú niečo z toho, ale sú malé a je to také nutné minimum. Zato rozumná business lounge, viazaná na vyššiu cestovnú triedu, a prípadne extra spoplatnená (alebo Priority Pass/LoungeKey) by… Číst vice »

ABC

já myslel že z nočního vlaku človek vystoupí vyspinkaný, osprchovaný a voňavý. aspoň tak nám to tu líčí jejich propagátoři….

pozorovatel

To sice vystoupí, ale pokud potřebují pokračovat někam dál a nechce se jim korzovat venku po ještě polomrtvém městě v počínající ranní zaměstnanecké špičce, tak dobře vybavený oddechový prostor na nádraží by jistě uvítali.

Vlastimil Kocurek

a slaďúčké sníčky v ceně

náhodný kolemjdoucí

Ta budova byla stavěna a zamýšlena jako veřejná (byť se v salonech počítalo spíše s vyšší společenskou třídou). Byla by veliká škoda ji teď nehat na pospas nějakým zazobaným firmám.
Je to zvláštní: ze soukromých luxusních obydlí se staly státní zámky, zatímco z veřejného nádraží se mají stát luxusní firemní prostory. Takový český přístup k věci.

ABC

jojo jí bych ji nechal veřejnosti, třeba nějaká klinika by se tam hodila

dopravák

Železniční lékaři a zubaři tam „za bolševika“ samozřejmě sídlili také – jak je tomu teď, netuším.

Jiří Kocurek

„Já bych ty zazobané firmy zakázala, firmy mají krachovat, máme přece kapitalismus. Ještě by tam ty svině platily nájem.“ Věra Pohlová

Nicky

No tak zrovna ten foodcourt tam dává velký smysl, je tam velká koncentrace cestujících a zaměstnanců okolních firem a jídlo si tam vybere opravdu každý. Navíc je to velmi zisková záležitost pro pronajímatele, proto je to také v každém větším obchodním centru.

Juraj

Food court mimo hlavného prúdu cestujúcich IMHO zase taký veľký zmysel nedáva. Táto budova je mimo trasy, a s tým prípadné využitie musí počítať – tzn. nikto tam len tak nezablúdi náhodou, ale musí tam byť niečo, čo vyhľadáva cielene. Business lounge je určite dobrý začiatok.

nicky

ne ne za tím jídlem tam půjdou davy. A má to výhodu obrovské konkurence a rozmanitosti. Špatná restaurace tam nepřežije.

ABC

ale musí tam byť niečo, čo vyhľadáva cielene.

no, kdo se chce najíst tak obvykle takové místo vyhledává cíleně

pozorovatel

Občerstvovací zařízení typu restaurací a kaváren mají v tom prostoru (původní Fantova budova) smysl pro ty, kdo mají dost času (s dlouhou přestupní dobou nebo čekající na přijíždějící známé): sem patří dobré restaurace, ne rychlý „buřt na tácku a kelímkáč“, který naopak velmi chybí jak v dolní hale, tak zejména na všech perónech a vždy v několikanásobném opakování.

Ondřej

No ale nesmí tam stát pivo 7x tolik co v Bille, jako v Šalandě, to pak lidi nenaláká…

Vlastimil Kocurek

To bylo dříve, takové ty boudičky na perónech

Ondřej

Juraji co takhle psát na českém webu česky?

Y.K.

Why?

Vlastimil Kocurek

Mohli by tu psát i Maďaři, (i to byl jeden z jazyků Československa), ale s těmi bychom, asi moc nepokecali.

Y.K.

Důležité je porozumění a ne jazyk. 🙂

Vlastimil Kocurek

prečo, já som Čech, píšem tak i tak, pretože som sa narodil v Československu.

realista

Optimálním dispozičním řešením by byl přibližný návrat do stavu v 70. – 80. letech minulého století, tedy zachování kulturního sálu i obnova stravovacích a občerstvovacích zařízení různých kategorií (včetně těch levnějších pro běžnou nebohatou a nezpanštělou klientelu) – ale to bohužel není v poslední době „v módě“ …

rtep

Obávám se, že to tam může dopadnout jako na brněnském autobusáku. Nevím, zda se tam už situace nezlepšila, ale před několika lety tam člověk mohl potkat pouze opuštěné provozovny a jen na jednom rohu otevřený stánek s pizzou. Asi vymysleli takové nájemné, že odtamtud všechny vypudili.

Kubrt

Jaké parametry by měla mít restaurace pro nebohatou a nezpanstelou klientelu?

Gogo

Něco jako bufet U rozvařilů nahoře v Bílé labuti, za běžný oběd tam dáte kolem 150 Kč a dveře se tam netrhnou a chodí tam i kravaťáci. Kdo z běžných pracujících si může dovolit polévku za 90 a rizoto za 250 u Polreicha?

GPGP

Po koroně se změní vše, lidi budou více na HO, stoupne nezaměstnanost na 8 % a lidi budou více šetřit, ať je tam spíše nějaká kultura nebo sochy 🙂

Jiří Kocurek

Nebo Mercedes. Neměli by tu fabriku zrušit?

ABC

10 deka vlašáku s rohlíkem

hospodský povaleč

I takový sortiment patří do dolní haly a na perony, ale hlavně by tam neměly být zlodějny typu „Postrefená husa“, ale čisté a slušné „trojky“ s m.j. i „hotovkami“ a rychlou obsluhou: silně tam chybí třeba něco jako „Cantina“ v Plzni, apod., ale i podnik podobné kategorie, ale s obsluhou u stolu – viz třeba „nádražka“ v Pardubicích, případně třeba i v Liberci, apod..

Vlastimil Kocurek

plastový ubrus, ale dobré jídlo.

ABC

pro běžnou a nezpanštělou klientelu je dneska mekáč

pozorovatel

V přepočtu cena : hodnota odpovídá ovšem cenově 1. cenové skupině, takže rozhodně nic „pro běžnou a nezpanštělou klientelu“, ale spíše bohaté a pro nemyslící hlupáky.

ABC

není pro každého vrcholem hodnot buřt na tácku a pivo do kelímku.

rtep

Nebylo by špatné, kdyby někoho napadlo udělat ve starých restauračních sálech opět restaurace. Pokud si chcete dát na Wilsoňáku něco k jídlu, tak je nabídka hodně mizerná a pouze ve stylu hodně rychlého občerstvení. Třeba pivo vám nenatočí, pokud vím, vůbec nikde.
Pokaždé, když jsme v posledních letech s kamarádem čeklali na vlak, museli jsme vyrazit někam směrem k Václaváku. Ale i tam člověk často nalezl restaurace beznadějně zaplněné, cenově to vše bylo vcelku v pohodě.

hospodský povaleč

Ba ne, i pivo tam teče (ale ne po ránu ani déle do večera) – Krušovice i Smíchov (tipuji, že „tankové desítky“) za skutečně lidovou cenu 62 Kč za půllitr.

rtep

Tak pokud tam chtějí 62 Kč za pivo, tak to je stejně lepší se projít tak do 200 metrů směrem do města, kde za pivo dáte v několika restauracích tak 38 až 46 Kč, což už je pohodová běžná cena skoro pro každého.

GPGP

To pivo za 38 bych fakt chtěl vidět, to je nějaká zapadlá pivnice hodně daleko z centra nebo pivnice Kulový blesk což už je I. P. Pavlova
Vzhledem k výdělkům pražáků, je i cena kvalitního piva za 60 Kč v poho…..hlavně tam mají zahrádky, tzn. velká výhoda od pondělí 🙂

rtep

Ty ceny jsou aktuální informace, na mapě jsem si proklikal asi 5 běžných restaurací poblíž nádraží. U Václaváku jsou samozřejmě i podstatně dražší lokály, ale i podstatně levnější. Přímo v centru Prahy prakticky všude je možné najít restaurace s cenami hlavních jídel od 100 do 150 Kč a s cenami piva od 30 do 50 Kč. Jsem původně Pražák a mám tam desítky přátel. Neznám nikoho z nich, kdo by byl ochoten dát za pivo v restauraci víc, než 50 Kč. Já sám často bývám v restauracích v Plzni a v Budějovicích – ani v těch nejznámějších vyhlášených restauracích si… Číst vice »

hospodský povaleč

Každý opravdu chytrý hospodský, pokud si nechce jen hloupě hrát na (rádoby) zlatokopa, ví, že se nevydělává cenou, ale obratem, a v konkurenčním prostředí si dovede spočítat, kam až může s cenou nejvýše dojít, aby mu tam bylo ochotno chodit ještě dost hostů na slušné uživení se – na pražském hlavním nádraží je to ovšem kartel (samozřejmě silně podporovaný vedením pražské sekce SŽDC), takže tam už se přijatelné ceny piva nedočkáme nikdy. Asi nejbližší je „Stará pošta“ a nějaké podniky poblíž ní: ty sice také nepatří k úplně nejlevnějším, ale přes 50 Kč za půllitr piva (většinou spíše něčeho „lepšího“… Číst vice »

rtep

Díky. Problém těch restaurací v centru je v tom, že tam bývá docela dost husto. Zrovna na Staré poště běžný jev.
Ale jinak máte přiléhavou přezdívku tuším :-))

hospodský povaleč

Právě v o to horší situaci jsem od poloviny letošního března – už aby to skončilo!
(Třeba únětická 12° je sice dobrá, ale půllitrový kelímek obdržený mezi dveřmi za 45 Kč a vypitý následně na lavičce v parku u zastávky MHD také není to zrovna „pravé ořechové“ …)

Ondřej

To je třeba Ferdinanda v Opletalce. A až bude podchod na Žižkov, tak budete mít ještě větší výběr v dostupné vzdálenosti. Jen cizinec nebo blbec bude lemtat nepitelný Krušovice za 62…

hospodský povaleč

Benešov brát. Ale s tím Žižkovem si zase nějak mnoho nadějí nedávejte – ne kvůli cenám, ty samozřejmě přijatelné jsou a zůstanou, ale úplně blízko to stejně nebude ani po otevření prodlouženého podchodu: kdo není omezen použitím MHD, i tak je a bude pro něj v přijatelné cenové i chuťové úrovni časově rozhodně nejdostupnější oblast Florence, protože „Céčko“ jezdí často a ta jedna stanice je přitom právě i jednou z nejkratších (třeba v ulici Za Poříčskou bránou je různých nabídek piva hned několik).

Ondřej

No jenomže cesta metrem není zadarmo…

jirka

raději to nechaj ladem aby tam někdo pořádal jednou za půl roku akci pro pár lidí

Jakub

To je dobrý nápad – už několik turistů, co recenzují nádraží po Evropě a propagují cestování vlaky v Praze velmi kladně hodnotili dnes už zavřenou kavárnu v historické části a nechápali, proč tu ještě není po vzoru západních metropolí skutečná příjemná čekárna včetně oddělené části pro první třídu s cateringem ve formě džusu a kávy zdarma, například. Byli naopak velmi zklamaní z „ČD Lounge“ dole.
Mimochodem, pivo lze objednat v Potrefené huse a samozřejmě i v Krušovické šalandě (nečekaně). Nejsou tam ale od točení piva do kelímků. Navíc prostory při vstupu na které je výhled zatím moc reprezentativní nejsou.

rtep

Já v té kavárně byl jednou. Ale pokud bych to hodnotil z té jediné návštěvy, tak opravdu nic moc. V docela zajímavém a hezkém prostředí jsem tehdy vyfasoval nějaké podivné jídlo z mikrovlnky na plastovém talíři a s plastovým příborem.
Chtěli jsme si s kamarádem před odjezdem do hor dát naposledy nějaké jídlo, které nebude v ešusu. Ale ty pytlíkové polévky uvařené na plynovém vařiči u stanu nám chutnaly opravdu víc.

hospodský povaleč

Ve Fantově kavárně bývalo aspoň i docela dobré čepované pivo (kunratický Muflon 11°) za relativně ještě přijatelnou cenu 42 Kč za půllitr, ale pak byli zjevně (okolnostmi) donuceni přistoupit také na cenový kartel uplatňovaný do té doby jen v dolní hale, a tak už tam pak bylo „cenově nepoužitelné“ i to pivo.

Dana

Moc chybí dobrá kavárna za dostupnou cenu a cekarna pro lidi s jízdenkou ve 2 třídě. Sídet mezi obchody a Burger king je opravdu zážitek pokud vlak má zpoždění více než 30 min. A odjezdovu tabuli k tomu musíte prostudovat!!! Je tam tolik čísel….

serpimolot

Velmi se mylis. Na Hlavaku je jak Potrefena Husa, kde tocej Starouse, tak Krusovicka Salanda, kde maj nejen Krusovice, ale i treba IPA Beranka a dalsi piva. Navic otviraj uz v sedm rano, coz u restauraci rozhodne neni bezny.

rtep

Asi jsem to pokaždé minul nebo tam bylo prostě plno. Ono také – pokud to tam člověk dobře nezná, tak se tam moc orientovat nedá, rychlejší je zmizet do ulic, kde je restaurace na každém rohu.

Tonda Sehnal

Ovšem za jedno pivo a jednu polévku dáš bratru sto osmdesát korun. Cena ani zdaleka neodpovídá kvalitě (ani jedna z nich nemá WC) byť jídlo chutná. Ani Budapešť a už ani Berlín nemá taky žádnou hospodu pro střední třídu, odpovídajícího levelu a cen.

rtep

To je fakt. Ale, jak už tu píšu, u Wilsoňáku je poblíž naštěstí dostatek levnějších dobrých restaurací. Jen je trochu problém se tam vejít.

Honza

rtep: Tak pivo ti natočej jak v Šalandě, tak v Potrefený Huse přímo na nádraží….
Můj děda vždycky říkával: „Musíš čumět“

rtep

Já už teď necestuji, tak se tam asi nikdy ani nedostanu, přesto díky.

hospodský povaleč

O moc nepřijdete – leda tak o dost peněz a o ideály, máte-li ještě nějaké …

rtep

🙂

GPGP

U vstupu do hlavní budovy z parku vlevo i vpravo je výčep, kde mají více druhů piv, jukněte na Google map, tam to je dobře vidět 🙂

Ondřej

tyhle patoky a hlavně za tyhle ceny ať si nechají…