Video: ČD Cargo ukazuje, jak funguje „navigace pro strojvedoucí“

Nová aplikace pro strojvedoucí, která je upozorňuje na změny na trati. Foto: ČD CargoNová aplikace pro strojvedoucí, která je upozorňuje na změny na trati. Foto: ČD Cargo

Nový bezpečnostní prvek budou používat všichni strojvedoucí ČD Cargo do konce září, pak aplikaci začnou používat České dráhy.

114 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
SeaRanger

Nice. A co na to Andy?

medvěd

Tak nevím – fíra má jet s vlakem a koukat na trať , ne čučet po tabletech ! Až přejede blbouna, co si přes koleje zkracuje cestu, tak ho doufám soud osvobodí, protože mu nařídili koukat do tabletu.

Leinad

Holt alibismus Spržele mluví obráceně. Fíra má mít seznání a pamatovat si omezené rychlosti.
Ne jako v Mariánkách za cedulí 90 jet nelogicky 90 a vysypat vápno na místě kde je povolena 30.

Apollo17

Když přejede blbouna,k žádnému soudu nechodí. 🙂

Simi

Bylo by fajn to mit lepe v zornem poli. Hlavní věc, ale bude jediná a to jsou zdrojová data. V momentu kdy tam někdo zapomene doplnit správné údaje jako snížení rychlosti v nějakém úseku, zpomalení a pod. tak celá aplikace je k ničemu.
Co by bylo ještě fajn doplnit mapu o GPS pozice okolních vlaků. Na jednokolejce si myslím k nezaplacení.

Simi

Ještě doplním je to věc elektronická a informačních technologií. Takže papír i seznání trati bych určitě ponechala.

Petr Šimral

A papírový TJŘ v SJŘ už nechcete?

Brumla

To je ode dneška na ČD zakázané pod hroznou zastřelení, kdo by ho použil, tedy papír

Jiří Kocurek

Jak kdyby papírové TTP byly lépe odolné proti zapomenutí.

Max

Ja po zkusenostech v Nemecku musim rict, ze stazeny JR v Ebule udela 90 procent uspechu a je mozni pro kazdy vlak udelat jine rychlosti a strojvedouci si ho stahne onlime a aktualni. Kdyz to prezenu, tak by bylo asi mozne zapracovat i pomale jizdy a odpadl by rozkaz. Aplikaci jsem nevidel, ale kdyby trebas fungovala jako navi v aute a rekla by podle nastaveni napr, ze za 1 km bude 50tka nebo stahovacka.. bylo by to zajimave. Pak bych uvital, trebas , kdyz zasravite napr v usti, mit motnost kliknout na mame na usti a nejak vybrat prislusnou mapu.… Číst vice »

Max

mrknul jsem na video a nevypada to spatne.. ale kdyz to ma fira takhle mimo zorne pole, tak ho to solidne muze odvadet od poroznosti

Niekto

Hlavne je to ďalší nástroj ako odnaučiť rušňovodičov dobre poznať celú trať a vedieť sa orientovať v písomných rozkazoch.

Akurát neviem, či je to aplikácia preto, lebo berú už len takých čo na to celkom nemajú, alebo to má byť opačný efekt zblbnúť aj tých čo to ešte vedia….

Y.K.

A lidi už si nepamatují telefonní čísla manželky a kamarádů, protože si to pamatuje telefon, v autě neotáčí autoatlasem kdy se snaží trefit někam kde to neznají, nechodí do banky vyplňovat papíry ale něco odťukají v aplikaci. Konec civilizace.

Technologie, která usnadní život a dodá informace v přehledné a logické formě je vždy lepší než tuna papírů.

Jaaa

Hm. Už jsem tu o tom jednou psal a asi nemá moc smysl se opakovat. Podle toho videa je to jasné. Ta aplikace je vytvořena čistě intuitivně bez jakýchkoli hlubších znalostí dopravní a kognitivní psychologie, natožpak krizové vizualizace nebo dokonce znalostí o provozních vlastnostech GNSS a jejich vztahu k přenosu informace k uživateli. Zvlášť, pokud je tam pevná informace o zábrzdné vzdálenosti, ale není tam informace o přesnosti polohy. Tím je tato aplikace naopak nebezpečná! Mapová vizualizace je úplně špatně a jde proti znalostem o krizovém vnímání a chování člověka. To schéma není o moc lepší. Zbytek nebudu komentovat, není… Číst vice »

MildaIV

Jako SW vývojář jsem málem spadl smíchy pod stúl. V ČR je obvykle problém vúbec zaplatit někoho, kdo se bude nějakým UX zabývat. To ostatní je u nás víceméně scifi.

MildaIV

Ale samozřejmě na jednoho vývojáře připadají asi 4 manažeři.

Jaaa

ANO.

Jaaa

Ano, manageři si myslí, že jsou to vyhozené peníze. Přestože na to peníze jsou. Stejné to je na SŽ. Donutit někoho, aby vůbec nějak formalizoval roli uživatele ve vývoji, natož aby se dělalo něco hlubšího, jako třeba UX, nelze. Přestože na to peníze jsou. Ti lidi to nikdy nedělali, nerozumí tomu a tak tvrdí, že to nejde. Přestože jsou to „projektoví manageři“ v IT. A jejich kamarádi poradenské firmy bez skutečných odborníků jim budou tvrdit to samé. To ale nemá nic moc do činění s tímto. Stačí dodržovat základní zásady a tím jde zahladit 80 % chyb. Aspoň by to… Číst vice »

Vašek

Dá se vás pochopit, ale kdyby to mělo mít všechny ty požadované vlastnosti, tak by to stálo tolik peněž (kór na dráze), že by se to ekonomicky nevyplatilo a zůstalo by se u PDF… Takže co je lepší?
A jelikož to tady opravdu píšete poněkolikáté, tak co vám brání ve spolupráci s výrobcem a vývojářem této aplikace, aby aspoň část vašich požadavků zohlednili?

Jaaa

Nesmysl. Nikdo nechce certifikaci (ačkoli správně by ji samozřejmě mít měla – ale u nás na to není ani certifikační autorita, ani metodický postup). Návrh by stačilo na několika konzultacích probrat s někým, kdo tomu rozumí.

Co mi brání? Nemám dost času a ani si nemyslím, že by o nějakého rejpala stáli. Je to v prvé řadě byznys té vývojářské firmy. A problém ČD, že nikoho takového nepožadoval. Já už dobrovolničím dost. 😉

Leinad

A víš určitě, že by vývojářská firma neocenila testera? 😀

Jaaa

Nevím a nehodlám to moc zjišťovat.

Takhle bych mohl klidně dělat testera na plnej úvazek. Ale raději mám vývoj.

PanterDriver

Opět se budu opakovat se svým nepopulárním názorem, ale fakt doufám, že ta navigační část půjde skrýt. Zhruba jako v čase 2:27 ve videu. On skutečně ne každý strojvedoucí denně jezdí po trati kde nebyl x měsíců. A když po ní pojede, ať si to zobrazí. Já (jakožto jezdec na příměstské dopravě) bych tam naopak velmi uvítal přesný odpočet času do další stanice.

Dominik

Nejezdím na osobce, proto se ptám, k čemu Vám je přesný odpočet času do další stanice?
Navíc přesný asi nebude nikdy, vzhledem k tomu, že čas je závislý na dráze a rychlosti, leda by to dokázalo předvídat, kdy začnete brzdit, atd…

PanterDriver

K čemu je mi čas? Asi abych věděl kolik času zbývá do příjezdu do další stanice. Chápu že na nákladech asi jízdní řád moc neřešíte, ale na osobce to funguje jinak. A čumět celý den střídavě na hodiny a časy přejezdů/odjezdů jednotlivých stanic fakt není nic příjemného.
Stačí natolik přesný, aby srovnal čas příjezdu s aktuálním časem, nic víc. Což pro tablet nemůže být problém.

Dominik

Jenže v tom případě je potřeba aby uměl srovnat čas příjezdu s aktuálním + přičíst případné zpoždění, a bez započtení dalších proměnných to stejně není kolik zbývá do další stanice, ale za jak dlouho mám být v další stanici, a na tom teda není nic přesného není.

PanterDriver

Evidentně si to představujete zcela zbytečně složitě. Podobný odpočet funguje ve vozidlech MHD a na HV ho zobrazuje i nejeden informační systém pro cestující.
Například na lokomotivě 242 242-6 (WTB plechovka) to funguje téměř dokonale, jen s tou vadou, že čas je zaokrouhlený na desítky sekund.
Během jízdy mezi stanicemi zobrazuje čas zabývající do příjezdu do následující stanice. Po zastavení se změní na čas do odjezdu. Po rozjezdu opět čas do příjezdu. A tak furt dokola. Když čas nezbývá, ale „přebývá“ (= mám zpoždění), je před časovým údajem místo znaménka „-„, znaménko „+“.

Dominik

Vymýšlím to složitě, protože jsem nejdříve pochopil, že chcete, aby to ukazovalo přesný čas do další stanice, kdekoliv na trati (při jakémkoliv zpoždění/náskoku), ne takovýto obyčejný odpočet, který mi akorát bude říkat za jak dlouho mám být (nebo před kolika minutama jsem měl být) v další stanici. Ano jezdím s náklady, takže nedokážu správně docenit takovýto odpočet a přijde mi zbytečný, však když dnes spustím ETD zvolím formát XML a posun pomocí GPS, tak mám v levé horní části docela velkým písmem čas, a samotný JŘ je taky dobře čitelný, navíc stanici ve které jsem (případně do které jedu) mám… Číst vice »

PanterDriver

No vidíte, a přesně tady tento vysoce sofistikovaný postup „kouknu a vidím“ na dva údaje a v hlavě si je srovnám, já dělám třeba padesátkrát za den, konkrétně dnes to bude dokocne 80x. A to vážně není nic zábavného. Navíc když tuhle funkci umí každý IS, není důvod proč by ji nemohla poskytnout i ta nová navigace. Pokud někteří kolejové na JŘ nehledí s argumentem, že to stejně odjíždí pokaždé stejně, jejich věc. Já se nepotřebuji nechat popotahovat za to, že někde odjedu o minutu dřív a někdo si bude stěžovat, že jsem mu ujel… Jinými slovy. Co pro jednoho… Číst vice »

Dominik

Dobře, tak mi vysvětlete jaký je rozdíl mezi: „kouknu na čas nahoře v tabletu, na pravidelný příjezd a řeknu si, dobře mám tam být za 8 minut“ a nebo “ kouknu na odpočet, mám tam být za 8 minut, kouknu na čas, je 14:10, ok mám tam být v 14:18″ , v čem je rozdíl?
Takže se 80x za den budete dívat na odpočet a čas, stále to bude stejné, nebo vám je k něčemu, když víte za jak dlouho tam máte být, ale kolik je už ne?

PanterDriver

Tak hurá, v druhé části té poslední věty jste na to konečně kápl. A tady taky evidentně leží jádro vašeho nepochopení „mého“ konceptu. Pokud budu vědět, že v následující stanici mám být za 8 minut, je mi jedno, zda je právě 14:10, 6:50 nebo třeba 23:16. Reálný čas je v tu chvíli nepodstatný. V tu chvíli je podstatná informace o tom, za jak dlouho mám přistát v následující stanici nebo za jak dlouho se mám zvednout a jít mávat na vlakvedoucího. A ke zjištění této informace by stačil letmý pohled na jedno jediné číslo. Chápu, že platí drážní paragraf číslo… Číst vice »

Simi

Řešíte nesmysl. Tuto funkci má například MIPOL.

medical_examiner

Hmm, a rovnou by to říkalo (psalo) „zpomal“, „dělej“ a „takhle pokračuj“ jako výstupy z propočtu (jakési člověčí AVV)…

PanterDriver

Nic takového nepožaduji, to je čistě vaše fantazie.
Nicméně aplikaci, která strojvedoucího upozorní na možnost přechodu do výběhu, tak aby do následující stanice dojel na čas (s ohledem na aktuální rychlost, polohu a čas) ze zahraničí znám.

mmasinfira

Po pár letech to s praxí přijde samo.

PanterDriver

Nevím, co by mělo přicházet samo a co je pro vás pár let praxe, ale já jezdím zatím necelých 5 let a zatím nic nepřišlo.

Henry

V režimu CB funguje OJV

PanterDriver

Super. Až na to, že naše pantery nemají CB…

Jakluk

Ano, aplikace TimTim Nizozemských drah. Odpočítává do začátku výběhu a zobrazuje obsazenost úseků před vlakem.

PanterDriver

Ano, TimTim. Nechtěl jsem radši zmiňovat, neboť to není německá ebula a co není ebula je pro ostatní špatně. Aspoň mám takový dojem…
Jinak o takové úrovni informovanosti jako co jede přede mnou, nebo kde je pomalá jízda jako ukazuje právě TimTim si u nás můžeme nechat zdát. Ale aspoň ta časomíra do příjezdu/odjezdu by snad šla zrealizovat i ve „specifických podmínkách“ české železnice…

Miroslav Zikmund

Umí AVV ….

PanterDriver

???

Leinad

Nestačilo by AVV, které za vhodných podmínek samo zastaví přesně? 😀

Dominik

Jen doufám, že půjde mít za jízdy otevřený jen JŘ bez té mapky, pokud je to štreka, kterou člověk jezdí pravidelně (například Nymburk – Kolín – Třebová), tak je to zbytečné, ale jinak to vypadá dobře, pokud pojedu někam, kde jsem třeba půl roku nebyl.
Ještě kdyby Cargo dalo i lepší služební telefony, který bych měl jako zálohu k tabletu (kdybych ho zapomněl, vybil se mi a já neměl nabíječku, apod…).

medical_examiner

Ono by asi bylo ideální, kdyby tyhle informace byly přímo na hlavním monitoru (podobně jako návěstní opakovač na AVV).

Dominik

No bylo, ale to by znamenalo další rekonstrukce, protože na takové 122, 123, 130, 742, 731, 75x ale i nereko 163, 363 to jaksi není kde zobrazit.

medical_examiner

Mimo ty 163 a 363 je stejně čas na prodej muzejníkům nebo na šrot…

Dominik

122, 123 jo, do 130 se snad má dosazovat k ETCS. No bez 731 a 742 bychom neměli s čím jezdit na zálohách, pravda teď se dodávají 742.7 a 744.1, ale těch taky nebude dostatek. Pak tu jsou ještě 750 a 753.7 a bez těch se na neelektrifikovaných tratích neobejdeme, a nevím o tom, že by se mělo kupovat něco nového.
Takže do šrotu leda 122, 123 zbytek ještě využití má.

hopa

Uvidíme. Sám jsem byl na tuhle elektronickou módu okamžitě skeptický. §1 – Vždycky se to tak dělalo! (Nikdy se to tak nedělalo!) §5 – Bylo by to příliš složité! §10 – Stejně to bude na ho*no! Pak se ale ukázalo, že třeba apka na D3 s ohlašovací povinností perfektně funguje, nově nainstalované ČD komando ukáže přesný průběh směny i s výlukou, takže si nabalím podle toho z domova tašku s jídlem a nejsem zbytečně hladov, na novém telefonu si sám dokážu najít člověka, který mne bude střídat a domluvím si s ním bez otravování strojmistra kudy dále poběží zajíc….. Minimálně… Číst vice »

MildaIV

A o tom je. Technologie dává jenom možnosti a je na zúčastněných jestli je dokážou efektivně využít a vytvořit užitečnou appku, nebo se udělá paskvil, kterej jenom přidělává starosti.

Brumla

Stále častěji si říkám , ještě že ten důchod se blíží. Zatím vycvičili cvičené opice z výpravčích , kteří jedou podle scénáře , ale běda jak je něco jinak, kolans. V druhé vlně se cvičí další cvičené opice že strojvedoucích, takže nohy na ramena a pryč, z této Zoo

Jiří Kocurek

A na začátku všeho byl automatický příkladač v parní lokomotivě. Z topiče udělal jen cvičenou opici, která hlásí návěstidla.

Jan

I ty cvičené opice si umí vyrobit a používat nástroje, které jim usnadní život a ušetří čas. Zato některé lidské konzervy by radši všechno dělali rukama a nohama, ideálně by asi chtěli jezdit šlapací drezínou, kde mají vše pod přímou kontrolou.

Hajnej

Já bych byl s tímhle přirovnáním hooodně opatrný – kdyby na to ta cvičená opice opravdu stačila, tak už tam dávno sedí.

Marana_CZE

Pokud bychom dokázali tento systém zkřížit s ETCS, tak by nám v této republice mohl vzniknout velice zajímavý a možná i ještě lepší zabezpečovač.

Jaaa

Systém, který byť jen z části spoléhá na nejlevnější civilní mobilni GPS čip v tabletu, který je navíc uzavřený v kabině, nemá ani náhodou šanci na certifikaci.

Pavel P.

ETCS již všechny informace o trati, které jsou relevantní pro bezpečnost, přenáší. Proti appce je výhoda ETCS v tom, že má bezpečnostní certifikace a vynutí si např. dodržení dovolené rychlosti.

medical_examiner

Vynutí rychlosti…takže si bovdenem posune „rajčák“ do přiměřené polohy?

Pks

Na dráze bovdeny moc nepoužíváme. Je tu ale možnost ztráty napětí EPV VZ, čímž se vypustí vzduch z potrubí průběžné brzdy. Například v případě, že strojvedoucí tu rychlost nedodrží. Tedy třeba u toho ETCS.

Armando Andreoli

Já bych navrhnul úplně odstranit čelní skla na stanovišti a místo nich instalovat soubor monitorů, včetně toho, který bude strojvedoucímu pomocí infrakamer ukazovat situaci před hnacím vozidlem. Pokud možno, aby obrazovky hrály všemi barvami a nebylo by možno snížit jas, aby si to strojvedoucí užil, hlavně v noci. A ještě doplnit agresivními doprovodnými tóny při jakýchkoliv změnách traťových poměrů.

Pks

Na 383 už to k tomu směřuje – 5 displejů + tablet,

Pks

a k tomu ta pani schovaná v pultě, co umí říkat „porucha“, ale neřekne čeho:-)
I když na rozdíl od 388 je Větroň alespoň celkem spolehlivý…

K.S.

No víte že to se snad, pokud se pamatuji dobře, připravuje pro letadla?


Teď nevážně:
Navrhuji velké hlášky na podkladu magenta, blikající – černá-bílá. A jako výstrahu německou dechovku. A integrovat něco jako MS Teams pro komunikaci s výpravčími a CDP.

MildaIV

U letadel se to nepřipravuje, ale je to již k dispozici. A to myslím ty civilní, u vojenských to je už dávno.

medical_examiner

Tak to MS Teams by za pokus stálo…
Jedna kamera za strojvedoucím (pohled na trať), druhá nad monitory (pohled na strojvedoucího).

Hajnej

Dopravní letadla zpravidla nelétají po lesích a zakroucenými údolími…

Alibaba

Tak když bude mít monitory místo oken, tak už bude jedno, jestli je za (dveřmi, okny, monitory – vyberte si podle potřeby) světlo nebo tma.

P.S.: Já monitory místo oken nepožaduji.

Mirek

Chápu to že u ČD budu mít tablety dva? Na jednom hodiny a JŘ, a na druhém Eltris.

Honza

Pochopil jsem to tak, že jízdní řád bude možno spustit na tom tabletu, co jede Eltris 😉.

Mirek

To asi jo, ale pokud tam otevřu JŘ tak se mapa zmenší na podobu která bude špatně čitelná. Navíc poslední pokyn byl, jezdíme podle hodin tabletu. 🙂
Na tom videu to vypadá že má jeden tablet před sebou a druhý na pravé straně stěny.

Martin

Otázka prosím: Zajímalo by mne, kolik těch různých monitorů a „rádoby pomocných prostředků – VZ, ECTS, ARR, navigace, provozní monitory, tablet, vysílačka, GSM-R…“ je ještě možný jeden lidský mozek – za každé situace (únava po 12-ti hodinové šichtě, horko, stres, stáří, řešení technické poruchy, nepravidelnosti, telefonát s dispečerem) v jednotm okamžiku vstřebat, zdali toto bude opravdu takový přínos a zdali ještě zbyde čas „nespouštět oči z tratě“. Abychom se za chvíli tímto tempem nevrátili k dvojmužné obluze. Všichni totiž nemají shodné schopnosti jako pání kteří to vymýšlí a navíc je sakra rozdíl se tomu všemu věnovat pár hodin, nebo celý… Číst vice »

Vendelin

Tak na dráze STROJvedouci, neznamená člověk vedoucí stroj, ale stroj, ktery vede vlak, takže vše vnímá na 110% a ještě mu zbývá volná kapacita procesoru i po 15ti hodinové šichtě …

Jako ironie, ale takhle si všichni slovo strojvedoucí vykládaji napříč dopravci …

Ale tahle aplikace se mi líbi, holt mohla být už funkční v době závadění tabletů, aby tablet nebyl jen hloupý pdf prohlížeč.

Tonda Sehnal

Idea dobrá, v praxi přinejmenším sporné… V době, kdy vydavatele TTP netrápí ENORMNÍ množství velmi nebezpečných chyb, běžně rozdíly rychlostí mezi tabulkami a tratí i 20 km/h, jiná poloha návěstidel, některé i chybějící, apod., bude takováto aplikace úplně k ničemu. Dnes, zítra i za měsíc budou údaje v TTP ve stavu značného nepořádku a praktické nepoužitelnosti. SŽ to netrápí, DÚ o tom ví, žádná změna, z DÚ ani odpověď. Tvrzení kdykoliv doložím. Samotná aplikace, vyvíjená primárně pro nákladní dopravu, bude nějak upravena pro diametrálně odlišné potřeby osobní dopravy? Ale to hlavní = až někde vjedu o 20 km/h rychleji, protože… Číst vice »

Jaaa

SŽ momentálně nemá prostředky, jak to napravit.

Důsledek 30letého nepořádku na železnici, kdy každá odborná složka (traťováci, elektrikáři, zabezpečováci…) na KAŽDÉM OŘ si všechno dělala po svém a jen do vlastního šuplíčku.

Neexistuje ani jednotný systém kilometráže pro každou trať.

A většina OŘ i odbor modernizace se strašně snaží, aby to tak zůstalo i nadále. Protože pak jim nikdo nevidí pod prsty, jak kradou. Momentálně se třeba velice snaží zhatit jednotnou evidenci svršku (TPI).

Dokud tady nebude jasný tlak na transparentnost procesů a jednotný systém evidence dat, nemáte se spolehlivými TTP šanci.

medical_examiner

S tou kilometráží je to rozhodně pravda. Třeba jen z Prahy do Berouna…

Alibaba

A co tam chybí?
Máte jednu kilometráž z Prahy do Smíchova (Spojovací dráha) a druhou ze Smíchova do Berouna (Česká západní dráha).

Jaaa

Skoky nebo jiné soustavy staničení nejsou problém.

Problém je to, když zabezpečováci tvrdí, že návěstidlo na propustku je v km 23,345; ale mostaři tvrdí, že ten propustek, na kterém je návěstidlo, je v km 23,432.

Miroslav Zikmund

Ten patrně není nikde. Prostě se jede podle historických údajů, pokud se někde trať zkrátí, tak se prostě z dokumentace vypustí. V zemích bývalé Jugoslávie se jede podle původních km.
Změnit z gruntu kilometráž by znamenalo překreslit veškerou dokumentaci, která je „bůh ví kde“….

Hajnej

U té kilometráže je spíš potřeba uvádět, od kterého ze sousedících hektometrovníků se ta která poloha zaměřila…

MildaIV

SŽ to začne trápit ve chvíli, kdy začne prohrávat soudy o tom, kdo je viník nehody.

Jaaa

To se u nás nikdy nestane. Všichni „znalci“ se mezi sebou „znají“.

Tuzemák

Pěkný. Jestli vidím dobře na těch zozmazaných fotkách, má tablet i SIMku? Mohlo by je tedy, po uvedení do provozu, někde s další upgradem na novější verzi 2.0, napadnout i sledování polohy protijedoucího vlaku. Řekněme začít na jednokolejných tratích, vyzkoušet přenést třeba co minutu data o poloze, rychlosti a zábrzné vzdálenosti do protijedoucího tabletu. U těch dvoukolejných tratích chápu, že by to bylo problematické. Ale u jednokolejek je celkem jasné, že mohou jet oba jen proti sobě. V testovacím režimu tu spolehlivost na konkrétních jednokolejných tratích mohli začít sledovat už i teď. Minimálně teď si už mohli začít sledovat spolehlivost… Číst vice »

Tonda Sehnal

Již se používá na tratích D3.

Tuzemák

A jak to na displeji vůbec ta apka zobrazuje? Ukáže se protijedoucí vlak jen třeba v plánováném místěˇkřížení, nebo je protijedoucí vlak zobrazen pořád, nebo jen když se priblíží třeba na zábrzdnou vzdálenost, nebo je protijedoucí vlak skryt a pracuje se jen čistě s daty když hrozí střet? Dík.

Martin Lér

A není tam problém s pokrytím? Protože trať někde v lese, v zářezu, v údolí – tam bych se bez důkladného otestování bál na tohle spoléhat, nehledě na možné výpadky operátora, který asi nemá vůči SZ žádné SLA. Řízení provozu (tedy spoléhat se na to) spotřební elektronikou může být taky nebezpečné. Docela by mne zajímalo jak se tohle řeší.

K.S.

Každá elektronika s sebou nese nebezpečí a je jedno jestli je to speciální, nebo spotřební, možná tak rozdíl v nabouratelnosti. Co se pak příjmu a karet týče, výpadek může mít jakákoliv síť a pokud má SŽ nějakou mobilní síť schopnou přenášet data, není důvod k tomu aby tablety měly jejich SIM.

Apollo17

Tablety mají obyčejnou SIM .Speciální drážní síť GSM-R má jiné SIM a ty jsou ve vysílačkách GSM-R a speciálních mobilech.

Tuzemák

Asi to nebude jen ve výměně SIM. Ta drážní GSM-R síť běží na trochu jiných frekvencích, než veřejná GSM sít. Kolik tam je asi o 20MHz níže?? Uvnitř toho telefonu, budou určitě jinak nastaveny ty vstupní RF obvody (pásmový propustě/zádrže). Tady nevím jestli by stačila jen výměna SIMky. Když už by to mělo nějaký signál, byl by o dost slabší. Někdo z drážního prostředí by mohl vyzkoušet vrazit do toho drážního mobilu normální SIM a naopak tu drážní SIM hodit do tabletu, schválně co by to mělo za signál??

Hynek

Znám někoho, kdo to zkoušel. V obou případech je to nekompatibilní.

Míla

SŽ má vlastní pokrytí GSM signálem GSM-R tratích. A kde bude ETCS je GSM-R podmínkou.
Informace z TTP by chtělo implementovat do ETCS.
Další měnící se údaj v pozornosti strojvedoucího za jízdy vlaku je nebezpečný. Stačilo by vizualizovat aktuální stav TTP všech tabulek do jednoho sloupce jako přípravu / briefing před jízdou a upozorňovat zvýrazněním na změny.

Krutas

Jo a to na kterých?

Jaaa

Veřejnou telefonní ani datovou síť nelze použít k řízení dopravy.

Od nespolehlivosti až po riziko útoků.

MildaIV

A právě proto musí fíra na začátku odmáčknout ten disclaimer. Cenu to snížilo asi 1000x.

medical_examiner

Jedno tlačítko?

Jaaa

V civilizované zemi by to první soud roztrhal. U nás ve formalistánu to možná projde.

Milan

řeknu to upřímě… a zase ty rovnáky na vohejbáky…

Tonda Sehnal

Ano… Proč musíme vymýšlet už vymyšlené a ladit už odladěné a platit vývoj co už někdo zaplatil?
Fakt je to nutné? Nemohli bychom se třeba poohlédnout v zahraničí a již desítky let fungující prostě levněji koupit?
Hmatatelný důkaz že kasy dopravců zase nejsou tak prázdné, jak se brečí…

K.S.

Nemusí to být dostupné, nemusí to být ani technologicky odpovídající dnešní době.

666

ETCS a zdrojů je evidetně dost, když má tahle země na navigace, slevy pro důchodce a studenty…..

MildaIV

Vývoj takovéhle apky nebude stát zas tak moc. V tom bych fakt problém nehledal. unifikace napříč evropou by se samozřejmě hodila, ale ani tak bych tu appku nezatracoval.

Pavel Bláha

Bez toho, aby se zařízení aktivně zapojilo do řízení, je to stále technicky slabé.

Honza

to už na lokomotivách dávno je i před rokem 1989

Pavel Bláha

Pokud by to byla pravda, nemohlo by dojít k nehodě nákladního vlaku v létě 2019 u Mariánských Lázní.

Rofl

Tak to jste dost naivní, když věříte, že zdrojová data, tedy TTP, jsou v pořádku.

Jiří Kocurek

A když budou v nepořádku papírové TTP, tak problém nenastane?

Pks

Tohle by bylo pěkné, kdyby na to byl extra pevný displej na stanovišti. Pokud nám chtějí nacpat do tabletu i brzděnku atd. + již současné informace s průběhem směny, je to listování na obrazovce rozměru A5 docela pakárna. Na obrazovce, ktrá neumí ani sama ztlumit jas! V kanceláři to za dne a na obrazovce o 3násobné ploše vypadá hezky.
V reálu jsme rádi, když máme třeba za deště stěrače, které stírají a ne jen mažou…
Nejlepší by bylo začít tím, aby byla lokomotiva v takovém stavu, abych mohl na tu trať opravdu nerušeně koukat…

medical_examiner

Pro začátek by to mohl být formát A4, případně 30×20 cm.
Ten jas je ale potíž.

Péťa

Aby nakonec neobjevili Ebulu, ale fandím jim.

Hasler

To by nebylo správný … Neměli by na tom podíl zlatý český ručičky.. 😉

Martin Chovanec

Ano, je to dohánění přes 20 let starého dluhu strojvedoucím, ale na druhou stranu vidím tam vůči EBuLa evoluci. Třeba to mapové zobrazení, kde se strojvedoucí může orientovat i podle směrového profilu tratě a nejen podle km. Tohle (kdyžtak mě opravte) EBuLa nemá.

Armando Andreoli

Jenže v EBuLa chybí to zásadní a proměnlivé – „La“ Langsamfahrstellen.

medical_examiner

Hmm…i když dokonalý provoz bude bez pomalých jízd.
Jak stálých (nechráněné přejezdy), tak přechodných…

Jiří Kocurek

A dokonalý provoz nepotřebuje údržbu a nedochází ani k jeho opotřebení… a ještě tu o Karkulce.

Jaaa

No, zrovna směrový profil může dost mást. Není jednoznačné a v tom je problém.