umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Dopravci Železnice

Většina dálkových vlaků v objednávce státu zůstane ČD. Ty slibují velké investice

Lokomotiva Siemens Vectron v barvách Českých drah v Drážďanech. Foto: České dráhy
Lokomotiva Siemens Vectron v barvách Českých drah v Drážďanech. Foto: České dráhy

Tři a půl měsíce před koncem desetileté smlouvy nemají ministerstvo dopravy a České dráhy stále jasno, za jakých podmínek bude státem vlastněný dopravce provozovat od nového jízdního řádu většinu dálkových linek. Jednání o nové smlouvě stále běží. Ve hře je především to, na jak dlouho získají České dráhy provoz expresů a rychlíků bez soutěže.

Podali jsme ministerstvu dopravy nabídku, která počítá s velkými investicemi do nových vozidel,“ řekl místopředseda představenstva Českých Radek Dvořák. Přesnou částku, jakou slíbily České dráhy investovat, nechtěl uvést. Podle něj jde zhruba o polovinu hodnoty předpokládaných tendrů na dálkové vlaky. Firma neuvedla, kolik bude ročně za provoz požadovat. V některých krajích, kde mají novou smlouvu bez soutěže, dojde od prosince k navýšení plateb o desítky procent. Zda to bude i případ smlouvy s ministerstvem dopravy, není jasné.

České dráhy chystají soutěže na 180 vagónů pro dálkovou dopravu v hodnotě 10,8 miliardy korun a 60 vícesystémových lokomotiv v hodnotě přes 7 miliard korun. Podle Dvořáka je objem investic slíbených ministerstvu dopravy zhruba poloviční, tedy kolem devíti miliard korun. Nová vozidla a lokomotivy mají jezdit i na linkách do zahraničí, proto ČD pro ministerstvo uvádí zhruba jen poloviční hodnotu celkové investice. Nové vozy pro mezinárodní linky uvolní kvalitní soupravy na další dálkové spoje v rámci vnitrostátní dopravy.

České dráhy ani ministerstvo dopravy nechtějí uvést detailnější parametry nabídky. Podle objemu investic lze ale očekávat, že ČD budou výměnou za velké investice požadovat dlouhodobý kontrakt. „V současnosti se jedná o nabídce ČD, přičemž obchodní jednání o smlouvě ještě nejsou ukončena,“ řekla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Jisté je, že České dráhy si udrží provoz na hlavních tratích, které platí stát. Už loni si je ministerstvo dopravy vybralo v poptávkovém řízení na vlaky linky Ex2 (Valašský a Slovácký expres). Tento týden oznámený postup ministerstva na vybraných linkách dálkové dopravy naznačuje, že ministerstvo nepočítá zatím se soutěžením hlavních tras, ale spíše vedlejších výkonů: soutěž nebo přímé zadání s možností nabídek konkurence plánuje hlavně u dieselové trakce a na dvou rychlíkových elektrických linkách: z Prahy do Hradce Králové a z Brna do Prahy přes Havlíčkův Brod.

Smlouva s Českými drahami počítá s platbami dosud ročně kolem 4 miliard korun. Některé linky byly z desetiletého kontraktu vyjmuty a jezdí pod novou smlouvou, kde například o rychlíky Brno – Olomouc přes Břeclav. Ministerstvo je pro České dráhy největším zákazníkem z ročního objemu plateb za objednané vlaky v celkovém objemu kolem třinácti miliard korun ročně.

Ministerstvo potvrdilo, že počítá i nadále s režimem smlouvy netto, tedy kdy tržby budou rizikem dopravce a stát bude platit fixní, jen inflačně navyšovanou částku. „Smlouva bude pravděpodobně pouze jedna, nicméně na základě konsensu obou stran bude vykazování ztráty probíhat po jednotlivých linkách,“ dodala Rezková.

90 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
kakov

no upřímě řečeno, bych se na místě MD na soutěže momentálně taky vykašlal…….
kdo chtěl někde jezdit má hlavu v pejru jak to všechno zařídit, proto bych neočekával, že se teď nějak moc soukromníků pohrne do soutěží, takže bych teď zvolil vyčkávací taktiku jak se soukromníci rozjedou a po vyhodnocení by se dalo soutěžit dál……

kakov

PS: třeba do soutěže PK na trasu Beroun-Přeštice se žádnej soukromník nepřihlásil

Panelák

ČD toho už naslibovaly.

Mindrej Zebis

Dle prispevku nize a jejich hodnoceni usuzuji, ze znacna cast zdejsich diskuteru jsou zamestnanci CD.

Riki

Nejsem chlape zaměstnanec, ale státní dopravce by měl mít logicky od státu prioritu neboť je to jeho dítě a tak by se měl stát k němu chovat a ne mu házet klacky pod nohy.
ČD sice taky naslibovaly, ale také toho hodně splnily. Jsou tu však na železnici daleko větší slibotechny :-), že.

Tadeáš

Zdravý rozum zvítězil, doufejme že jim po r. 2022 vrátí i prohrané motorové rychlíky. 😉

Tronda

Takže chcete dražší jízdné? Doplatíte ho ze svého i těm, kteří ho nechtějí?

jan

Výšplecht hodný osvícence….

Jerry

Zalez někam trondo nikdo na tebe není zvědavý.

Tronda

Především není nikdo zvědavý na tvé trolení jerry, když nemáš nic k tématu ČD.

Zlínka

Troníku, právě si přešel na 101% tvých nesmyslných příspěvků. 🤣

LKB

Jerry: Něco věcného tam nemáte? Vás příspěvek má nulovou informační hodnotu.

Dominik

Ono to jízdné reálně zas tak drahé není kolem 1,5 Kč/km, ale to je holt typickému Čecháčkovi moc, holt chce za málo peněz hodně muziky.

Zesp

Režista? ?? Jízdné pro normalniho platiciho cestujiciho je drahé dost, cestování vlakem třeba s celou rodinou je naprosto nerealne… I když bych vlakem kolikrát velice jel radši, jsem nucen zase vytáhnout to auto… A to je Velká škoda…..

Dominik

Zesp: Vám přijde mnoho 1,5 Kč/km? Tak to jistě nepožadujete pro svou cestu wifi, či klimatizace a spokojíte se s dřevěnými lavicemi.

Strojvůdce Příhoda

To jsem rád, že nám tohle píše držitel režijky. Prostě kázání vody a pité vína:-).

Dalibor

zdarvej korporátní rozum vyděšen z konkurence zvítězil, vyloboval přímý oslovení a bafuňáři mohou opět bafuňařit. Ten náklad co se občas veze, je podružnej, že… Je zřetelně vidět jakou hrůzu mají obě strany z veřejní co nejtransparentnější soutěže, což je v ČR charakteristické, nejen v železniční dopravě.

zesp

No právěže zdravý rozum naprosto prohrál, až se tomu nechce věřit… Vždyť kvalita vlaků půjde dolů (nebo v tom nejlepším případě se nebude zlepšovat, úroveň služeb bude stagnovat a ceny naopakpůjdou nahoru… Stačí se podívat na vozbu ČD, kde není konkurence. Od „národního“ dopravce bych tedy rozhodně očekával více… Ale chápu, zaměstnancům ČD to asi jako jediným vadit nebude…

Jerry

Hlavně vedení ČD je zkostnatělé.zamestnanci by chtěli..

Dominik

Na trase Pardubice – Jaroměř jezdí který soukromník, že tam jsou nasazovány Pantery? Či Praha – Hradec, kde jsou nasazovány Bpee a další?

Jarek

Jasně, když někdo něco neumí a sere na to, tak je nejlepší mu to zase vrátit. Doufám, že se podobně retardovanou logikou řídíte i v osobním životě a např. trvale navštěvujete restaurace s mizernou kuchyní a obsluhou.

Dáda

A proč mne tento závěr vůbec nepřekvapil? Protože jsem v Babišově… To jsem zvědav, co z těch nekonkrétních a obecných slibů bude v realite.

MiKi

Kdyby jste byl tak laskav a svou myšlenku více rozvedl. „Protože jsme v Babišově…“ je pouhé generalizování bez jakéhokoli racionálního základu.

Dalibor

protože to je kampáááááň, já přece vedu stát jako firmu, tj na to si udělám céru (dceřinou firmu) a naleju ten provoz do ní ní… už je jesno? aby vše zůstalo pod pokličkou je třeba aby stát zadával práci státním firmám a pkud možno se ke krmelci nedostaly soukromý subjekty…

Hrackalw

Tak toto asi s Babišem nemá nic společného. Soukromí dopravci mají plné ruce práce zvládnout již vysoutezene. Nic dalšího by zřejmě v současné době nezvládli.

Dalibor

to je možné a proto zrušíme soutěže a zabetonujeme se tím nejméně transpatentním způsobem…………

Jerry

Aj tak soukromníci mají málo lidí a vozidel..

BoH

Jsem zvědav, zda se alespoň zákonem padajícího h… dostane něco rozumného (ve smyslu Bdpee, ale raději Bpee, Bee238) na linku R12 (omlouvám se, ale do té linky budu rýpat, dokud na tom nezačne jezdit něco použitelného).

zesp

Obávám se, že i přes proklamace o investicích se konkrétně na těchto linkách ničeho lepšího nedočkáme. ČD dosud k nějaké aktivitě vždy donutila až akutní hrozba konkurence, která nyní pominula. Takže vozy B a jejich deriváty mají před sebou ještě dlouhou kariéru…. Když si i nyní dovolí po koridoru jezdit s béčky, co je donutí něco zlepšit, když to budou mít v kapse. On se zase nějaký ten důvod pro zrušení toho VŘ zase najde a bude ticho po pěšině…

BoH

Ano, také se obávám, že jsou to jen velké proklamace, aby ty linky získali bez soutěží a jakmile je budou mít, tak zase bude ticho po pěšině. Je to podobné, jako v politice před volbami…

Jakub

Třeba takové nařízení, aby po koridorech s Vmax 160 km/h jezdily pouze dálkové linky schopné dosáhnout této rychlosti.

Ondřej Pechar

Zábřeh – Olomouc je sice jednolitý 160 km/h, ale co ten zbytek?

zesp

Není jednolité 160… Je tam omezení na 130 mezi Moravičany a Červenkou… A to, že se nějk budou rozmáhat kopidla, se nepočítá. Což je ovšemškoda, na ty naše osekané koridory by se hodily…

Dominik

No ono by stačilo ustanovit, že pod trakcí (vyjma SHV zajišťující údržbu, opravu a rekonstrukce tratí) smí vozidlo nezávislé trakce jet pouze v případě, že je porucha či výluka napětí TV, nebo je vozidlo přepravováno do místa údržby či opravy nebo v případě, či přeprava na výkon (např. z depa do stanice, v které začíná trať nezávislé trakce), nebo že pod TV pojede do 50% z celkové délky trasy.

Jerry

Souhlas Dominiku

Strojvůdce Příhoda

Jistě, všem dopravcům (i těm, co si vozí stavební vlaky) je třeba co nejvíce komplikovat a prodražovat provoz. Ne nadarmo se říká, že „dráha“ se umí pohřbít sama a konkurenci k tomu nepotřebuje. Stačí jen nějaký aktivní blbec (těch je na dráze dostatek), který začne s pokusy o přemýšlení…

Přitom dnes už to, co jen trochu může, elektricky jezdí. Ne nadarmo si velcí dopravci kupují nové elektrické vícesystémové stroje. Ti menší ale potřebují zjevně potřebují nápadů páně Dominika k tomu, aby přišli o kšefty a zanikly…

Strojvůdce Příhoda

Zanikli, samozřejmě.

Dáda

no slibem nezarmoutíš, druhá věc kdo to bude kontrolovat, a jestli to vůbec půjde reálně kontrolovat a jestli bude za nedodržení možno nějak sankcionovat

BoH

Závisí na smlouvě no. Pokud to bude skutečně ve stylu politických slibů, tak mám vážné pochybnosti, že se ta výběrová řízení dotáhnou do konce.

Jerry

Pokud dají do smlouvy jaké vozy mají ČD nasadit na tyto linky v pořádku.smlouva na 10 let by to zajistila a 180 nových vozů to už bude hodně poznat.. s vozy s linky Brno – Bohumín se prý pocita pro zlutaka

Anonym

Mě to přijde nějaké celé hnusně pokřivené. Proč teda stát vlastní vlakového dopravce, když pak chce zakázky přiklepnout jinam? Nedává to smysl. Už jen změna na akciovku byla velká chyba. Stačilo tam dosadit schopné lidi a manažersky klouzavou mzdu dle výsledků hospodaření.

Georg

ale bez obav, nabagruje se jim co pujde: …oznámený postup ministerstva na vybraných linkách dálkové dopravy naznačuje, že ministerstvo nepočítá zatím se soutěžením hlavních tras, ale spíše vedlejších výkonů.

ta teze s dosazenim schopnych lidi je trochu naivni. fungovat to bude jen pod trznim a konkurencnim tlakem, coz potvrzuje i vyvoj poslednich let.

liberal shark

To je opravdu naivní představa. Nic takového se nikdy a nikde nepovedlo. Každá státní instituce dříve či později skončí jako neefektivní a předražený byrokratický moloch. To je prostě přírodní zákon.

mgr.pavel

V jaké státní instituci to takto funguje, prosím? V Česku. Rakouský Asfinag nebo OBB jsou třeba imho dost dobré, ale bohužel nevěřím, že takový přístup by v Česku prošel 🙁

Takže když je instituce neschopná a není vůle ji efektivně řídit, přijde mi konkurence jako dobrý zůsob jak ji donutit k lepší efektivitě a lepším službám zákazníků.

Jako to co píšete by asi bylo nejlepší, jen zkrátka nevěřím že je ten model v Česku prosaditelný. Bohužel..

Dáda

U nás? v Česku? Jinak? To nehrozí… Národ má prezidenta, vládu a parlament, kterej si zasloužil (ve volbách a díky nerovnému %hlasů může nahoře sedět ten kterého volila menšina voličů protože každý hlas voliče má jinou váhu …) a pak tyto „instituce“ jednají tak, jak chcou ti co tam sedí. A ti co tam sedí chou hlavněš kasírovat pro sebe a své přívržence. Nebo se snad mýlím?

Zlínka

A kdo by podle vás měl tedy vládnout?

ondra

V zásadě kdokoliv kromě této dotačně přerozdělovací vlády.

Zlínka

Jak směšné. Chcete mi říci, že třeba ODS by to zachránila?
Vždyť vládli taky a stejnou měrou se podíleli na situaci v ČD. Tak to tedy měli dát tedy Regiojetu vše a dráhy rozpustit. Umíte si představit, že by jim to dali třeba od roku 2021? Dopadlo by to tak, že by se moc nejezdilo. Pochopte, že se soukromníci již vyčerpali. Vozy nové nejsou, a taky potřebujete peníze.
Tahle vláda nedělá nic jinak, než ty předchozí. Kromě slev, které jsou blbost.

Dáda

nějak marně hledám vazbu mezi slovy stát dosadit schopný lidi. Stát je zaměstnavatel, který zařizuje výnosný trafiky pro politiky a politický kamarádíčky. Slovo schopnost v tom nikdo nehledejte. Tj šance, že politik dosadí na „tučněj flek“ nekoho erudovaného a schopného je podstatně menší, než že tam dosadí nějakého vlivného „kamarádíčka“ který ví prd ale na druhou stranu je všeho schopný. Například zrušit vhodnému majiteli pamatkovou ochranu na jeho nemovitost, že.

MartinLT

Co rychlíky Praha-Děčín? Zde v jednom nedávém článku hrozilo nahrazení kvalitních vozů ex ÖBB a modernizovaných Bpee postaršími Bee bez klimatizace, zřejmě nástupem Regiojetu uvolněných z relace Brno-Bohumín.

zesp

Tak těmi vozy z linky Brno – Bohumín by ste si tam opravdu pomohli… Vždyť je to až na ten kombinovaný vůz pěkný šrot v kombibaci klasické B a vyžilé reko jejich derivátů…….

JJV

Ano, je to tak 🙂 Tyto vozy opravdu jdou na linku Praha – Děčín…

MartinLT88

Tento článek:
https://zdopravy.cz/ceske-drahy-zhorsi-kvalitu-vozu-na-rychlicich-praha-decin-lepsi-nasadi-do-chebu-29982/
bohužel není z 1.4. Nadějí zůstává Leo Express, který by mohl ČD donutit tento sprostý plán přehodnotit. Má zde od nového JŘ. uvedeny dva páry se zastavením v Děčíně, Ústí a Lovosicích. Pochybuji že se mu to ale podaří když nemá schválenu ani jednu Čínu.

Apollo17

„Nadějí zůstává Leo Express, který by mohl ČD donutit tento sprostý plán přehodnotit. “

Dvakrát za den?Vždyť z Ústí do Prahy jezdí celý den každou hodinu EC/R z Chebu ,z Děčína každé 2 hodiny EC s klimatizovanými vozy.

MartinLT88

Ty ovšem nestaví v Lovosicích kde na pražské rychlíky přestupuje výrazná vlna od Litoměřic. Část dojíždějících z Litoměřic do Prahy takto díky novějším vozům přesedlala z přímých autobusů a aut po D8mičce.
Pardon ale váš komentář zní trošku jako že z Ústí se může jezdit kvalitními vozy na chebských rychlících či EC. Ale nějaký lovosicko, roudnicko ať raději přesedlají na silnici když se jim to nelíbí.

MartinLT88

Nebo kdo chce z Lovosic/Litoměřic vlakem do Prahy má podle vás jet napřed do Ústí a tam přestoupit na EC?

Původní Pražák

Mně to dává smysl. Jednak nevidím nikoho jiného, kdo by takový rozsah mohl převzít, a zadruhé by pak mohl stát poslat ČD rovnou do konkursu.

Kubrt

Pár měsíců před koncem smlouvy to fakt nikdo nepřevezme. To melo MD řešit v minule petiletce, ale zjevne nechtělo.

Původní Pražák

Představa, že stát takto zlikviduje vlastní akciovku je možná líbivá, ale stejně reálná, jako představa z opačného spektra, že prostě stačí dosadit kvalitního ředitele.

MartinLT

Ředitelé se ovšem nyní střídají jak ministři dopravy.

Kubrt

Nikdo nemluví o likvidaci, k tomu nedojde, ale více konkurencí vyvolaných pošťouchnutí ČD směrem ke zlepšování služeb by se hodilo. Ale v současné politické konstelaci to fakt nejde očekávat.

BoH

Jinými slovy říkáte „bude to žít pořád a pořád za prd“ 🙂

MartinLT

Časté střídaní ministrů ( byť Dan vydržel nejdéle) se na tom jistě taky podepsalo.

Georg

tak mne vendor management vychazejici predem z teze „nasypeme drtivou vetsinu rozpoctu firme X“ naopak prijde neskutecne blby.

Původní Pražák

Zúžit problém na jednoduchý výběr dodavatele ukazuje, že asi vúbec nechápete, jak funguje politika a stát.

Georg

anebo to naopak vim a rad bych ten problem zredukoval na uroven, na ktere je mozne ho vyresit.

samozrejme vam nebranim v tom, podivat se na olezle kozenky cd z pohledu politicko-filosofickeho, jen se obavam, ze tim nikam nedojdete.

noerf

Docela by mne zajímalo, jestli MD bude objednávat Ex1 a Ex3, nebo to již považuje vzhledem k provozu jiných dopravců za vyhazování peněz.
Bohužel se ukazuje, že to co mělo dělat MD před třemi či čtyřmi roky se řeší pokoutně na poslední chvíli.

student železničář

Linku Ex1 již neobjednáva MDČR. Vlaky jsou provozovány již dnes na komerční riziko ČD.

noerf

Jan Sůra: Mají tam ČD u expresů v úseku Bohumín – státní hranice nějaké zastávky?

noerf

Třinec i Návsí obsluhuje i Regiojet, do Karviné jezdí tuším občas LE.

Arnošt

Karviná, Český Těšín, Třinec, Návsí. Stačí otevřít jízdní řád.

jan

Měl jsem za to, že Ostrava hl.n. – státní hranice.

Georg

ex3 je invencni zpusob jak bokem kompenzovat cd ztraty na ex1 do ostravy, tenhle kohoutek jim ministerstvo nezavre.

Kamui

Ministerstvo by mělo objednávat i tu Ex1 (nikoli však Pendolino), klidně za 0,01 Kč/km, ale aby nad tím stále mělo kontrolu a nehrozilo libovolné rušení spojů, když se tak ČD jednostraně rozhodnou.

Arnošt

To je opravdu výhodná nabídka pro ČD. Nedáme vám ani korunu, ale budete jezdit jak mi chceme. Kdo by něco takového za ČD podepsal by musel být blázen.

Kamui

Tak by se to mělo udělat jako v Německu. Tam je dálkovka (EC, IC, ICE) nedotovaná, ale v souběhu s ní jezdí objednávané vlaky kategorie RE, což je takový ekvivalent našich rychlíků. Tzn. v našich podmínkách zavést objednávané R po dvou hodinách v trase Praha – Ostrava (se zastavením Praha hl.n., Praha-Libeň, Kolín, Přelouč, Pardubice, Choceň, ÚnO, Třebová, Zábřeh, Mohelnice, Olomouc, Hranice, Studénka, Ostrava-Svinov, Ostrava hl.n.), a dálkovku nechat trhu. Stejný postup by se dal aplikovat i na Brno.

Radek Janata

Jenže v Německu se dálkovka uživí, protože tam je vyšší kupní síla obyvatel (takže jízdné může být 4násobné oproti ČR), a zároveň ty tratě jsou rychlé, tj. provoz efektivní.
U nás se provoz uživí jen na několika málo tratích a i ty jsou diskutabilní (protože to Jančura „uživí“ jen za cenu pravidelně vyprodaných vlaků a tudíž vysokého load factoru).

Tronda

Toto by se mělo u nás aplikovat obecně, stát bude objednávat a dotovat R vlaky a Ex vrstvu nechá na trhu, za ušetřené peníze z dotací pro Expresy může posílit různé R linky například v okrajových časech, ev. obnovit některé v minulosti zrušené R linky, protože peněz na to bude dost, takže se dopravní obslužnost území výrazně zlepší a kdyby do nějakého města v Expresní vrstě zrovna nejel komerční vlak/bus (protože většina těchto měst má dálnici a i dostatečnou nabídku busů), tak vždy pojede dotovaný R vlak. A zrovna do Brna na linku Ex3 speciálně nejsou nutné dotace, protože přece… Číst vice »

Haha

On má taky railjet rošku jiné odpisy proti odepsanému rakouskému ojetému vozovému parku…

Tronda

Jaké pak asi odpisy mají jednotky ICE, které si na sebe také musí vydělat sami? Tímto zdůvodňovat nutnost dosypu dotací do railjetů je trochu mimo…

Haha

A víte, jaké je v těch ICE jízdné? A ne, platy neodůvodňují 4krát a víckrát vyšší jízdné proti ČR.

Tronda

Tak ať si ČD zavedou třeba 6x vyšší jízdné, když jim to bude vydělávat. Co je nám koneckonců potom. Hlavně ať se s tím nepřisávají na státní cecek, tak jako to nedělají DB se svými ICE.

Mamut

Ještě Červenka.

Martin.dilli

Jasně a Lipnik a Suchdol. A je to Sp vlak. Kdo by chtěl pak jezdit takovým ometákem nevím. Už Valach je pěkný flamendr, kor červenka

Romanero

Německo ještě zřejmě nepoznalo skutečnou komerci na dráze. Jen na příkladu ČR můžete vidět, že:
– bez dotací by existovala 1-2 expresní relace v zemi
– železnice není nafukovací a je potřeba ji chtě nechtě regulovat. Má prvním koridoru můžete krásné vidět, jak stačí 3 dopravci zasekat jeden koridor na celý bílý den
– soukromník vám nikdy nebude jezdit nezajímavé časy, takže ve špičce máte interval jak u tramvaje, ale večer, v noci problém (a to by jen ty okraje měl doplácet zase erár z našich daní?)

Tronda

A kolik skutečně expresních ramen máme teď? Pseudoramena do Plzně a Ústí, kde navíc díky absenci autobusové konkurence a naraženému jízdnému klesá počet cestujících, nepočítám. Ano, regulovat by to chtělo, ideálně podle délky soupravy, aby se zužitkovala výhoda vlaku proti autobusu, žádné tří-čtyř vozové expresy. Tak nebude a vy si myslíte, že to DB v noci dělají? Logicky je v noci malá poptávka a dotovaný vlak v noci, ať už jede kamkoliv, má být v R vrstě a ne Ex, protože za stejné prachy a vzhledem k nízkému provozu za cenu minimálního zdržení, obslouží i města po cestě která by… Číst vice »

Romanero

Ono by to tak stejně mělo být. Nechat linku jen komerčnímu provozu nemusí být pro cestující a samotnou železnici optimální. Přeci jen by to mělo držet nějakou koncepci, aby ta železnice byla využívána efektivně. Když jedou 3 dálkové vlaky během 15 minut, nebo když MD píše ve svém materiálu, že přestupní vazby ostatních linek na linku Ex1 jsou čistě v rukou komerčního provozu, tak to nepovažuju za správné.

Georg

spis by melo objednat ty dva mimospickove spoje, ktere udajne velmi chybi…

Partneři


Czechtoll

pst
podcast