Velký třesk v železničních zakázkách. Ty hlavní úspory nás teprve čekají, říká šéf SŽ

Trať 226 Veselí nad Lužnicí - České Velenice. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářTrať 226 Veselí nad Lužnicí - České Velenice. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Nový způsob soutěží podle profesí vyzkouší Správa železnic u zakázky na elektrizaci trati Veselí nad Lužnicí - České Velenice.

V úterý ohlášená změna organizační struktury spojená se zrušením zhruba stovky pracovních pozic a úsporou přes 300 milionů korun je podle šéfa Správy železnic Tomáše Tótha jen začátkem velkých úspor.

Organizaci chce připravit na časy, kdy bude hospodařit s podstatně nižším rozpočtem než dosud. Jedním z kroků mají být efektivnější soutěže a výběr dodavatelů. Hlavní změny mají nastat 1. dubna, základní obrysy nových pravidel jsou jasné už nyní.

SŽ není dlouhodobě schopná do svých zakázek přitáhnout větší konkurenci. Ukázala to poslední velká podepsaná smlouva: do soutěže za půlmiliardy korun na elektrizaci trati do Lanškrouna přišla jediná nabídka. To se má nyní změnit.

Jediná nabídka za maximální cenu. První prostá elektrizace do Lanškrouna vyjde na půl miliardy

„Výběrová řízení se díky změnám otevřou širšímu okruhu dodavatelů. Správa železnic upraví kvalifikační požadavky, začne víc využívat předběžné tržní konzultace a sníží administrativní bariéry, které teď můžou bránit účasti menších nebo zahraničních firem. Vstup takových zájemců na náš železniční trh by měla usnadnit také revize technických požadavků a postupné uznávání vybraných zahraničních certifikací,“ uvedl Tóth.

Bez českého schvalování

Zahraniční výrobci či stavební firmy by tak už nemusely u řady komponentů podstupovat mnohaleté schvalování svých výrobků či shánět česká razítka. Bude stačit to, že mají reference z Evropské unie.

Zásadní změnu přístupu ukazuje i plán uskutečnit velké setkání s dodavateli, kde nastíní nové vedení SŽ své plány. Dosud si řada firem dělala spíše soukromé dny dodavatelů se Správou železnic formou například společných konferencí.

„Oslovíme zhotovitele, výrobce a projektanty, a to včetně zahraniční účasti. Seznámíme je i s výhledem potřeb na nadcházející období. Celé setkání se bude přenášet on-line. Výběrová řízení se díky změnám otevřou širšímu okruhu dodavatelů,“ nastínil Tóth.

Větší konkurence má pak přinést tlak na cenu a úspory v soutěžích. Vzhledem k objemu zakázek, které Správa železnic ročně soutěží, může boj firem o zakázky přinést úspory v řádu miliard korun ročně.

V řadě případů půjde u zakázek o kosmetické, ale velmi zásadní změny k větší transparentnosti. Například na profilu zadavatele se objeví údaje z nabídek soutěžících jen pár hodin poté, co skončí uzávěrka pro jejich podávání.

To je běžná praxe například na ŘSD. U Správy železnic se na tyto údaje čeká i několik týdnů po podpisu smlouvy. V rámci větší transparentnosti se začnou zveřejňovat ceny a položky nabídek.

Rozdělování zakázek podle profesí

Velkou novinkou bude rozdělení zakázek na jednotlivé části a profese. Oddělí se tak například stavební práce od technologických celků. „Tento přístup by měl umožnit zapojení většího množství specializovaných firem, snížit závislost na omezeném počtu velkých dodavatelů a díky tomu zakázky zlevnit,“ podotkl Tóth. První zakázkou, která bude takto vypsána, bude modernizace a elektrizace trati z Veselí nad Lužnicí do Českých Velenic.

„V tuto chvíli předpokládáme rozdělení na část stavební, zabezpečovací zařízení a trakci a silnoproud. Okruh dodavatelů u technologií je přirozeně užší, největší přínos plynoucí z nového rozdělení si slibujeme právě od části stavební, která nabízí poměrně velkou konkurenci,“ dodal Tóth.

Na Správě železnic aktuálně běží i revize všech soutěží, u kterých nedošlo ještě k zasmluvnění. Lze očekávat, že některé zruší. Pro vysoké náklady nebo nedostatek financí.

Tagy Správa železnic
5 komentářů