Velká železniční proměna Prahy 7 za čtyři miliardy. V Bubnech vznikne nové nádraží, skončí přejezd P0001
Nová stanice Praha-Bubny. Foto: Správa železnic
U Výstaviště vznikne nová vlaková zastávka, trať povede po estakádě.
A co zastávka Holešovice zastávka? Směr Kralupy. Zruší? Udělá i revitalizaci?
Dodal bych, že současná staniční budova Praha-Bubny bude zachována a využita státní příspěvkovou organizací Památník ticha Bubny. Snad jsem to správně pochopil, příp. mě kdyžtak doplňte, opravte. Díky ;))
na ticho v Praze se může jen vzpomínat….
O zrušení P0001 (tehdy bez čísla) se pokoušel MV KSČ Praha vedený soudruhem Antonínem Kapkem zrušit již v době „normalizace“.
S tehdejším FMD se jednalo o zrušení trati Dejvice – Bubny, právě kvůli tomu přejezdu v Bubenské ulici s tím, že přepravu z Dejvic zajistí METRO zprovozněné 1978
Ovšem našel se nějaký „antisocialistický“ element spočítavší, že ani sovětské metro (spasitel problémů MHD Praha), za pomoci osvědčených T3, nestačí k přepravě tolika osob a tak musela kumpanie soudruha Kapka od svých zločinných plánů ustoupit ….
Bohužel spoustu jiných tratí (tramvajových) se jim podařilo zrušit a teď se jen těžce prokousáváme stavebním řízením, odporem obyvatel a finančními náklady abychom je postavili znovu.
Myšlenka byla taková že to co vede dnes tunelem blanka mělo vést po povrchu misto zrušené trati.
V Bubnech tedy nakonec nebudou odstavné koleje „mezi tratěmi“? Celkem škoda.
Výstaviště by myslím bylo lepší „skrz most“ s jedním koncem východně od Duk. hrdinů (takhle to bude příliš zatlačené mimo centrum dění). To „se nechtělo“, nebo by to z nějakého důvodu nešlo?
Takhle se to bude dělat blběji (podle vizualizací si nemuím představit, jak se to vejde mezi zachovalou budovu původních veřejných záchodků severně od trati a hřbitov jižně od trati) a teda to bude dražší (což asi bylo cílem), než pouze rozšířit násep na úkor stánku s pivem severně a parkovacích míst jižně.
To nejde ta rychlodráha stavět celá najednou? Vlakem z Kladna na Masaryčku to nepojede aspoň 10 let…
Čistě teoreticky by stavba měla trvat dohromady 2023-29, tedy 6 let. Ne že bych věřil, že to tak bude. Ale i když se to postaví jen zčásti a pak to na nějakou dobu kiksne, dá se to zprovoznit s lepšíma parametrama než dnes, protože prostě přibude kus dvoukolejky. Mimochodem, dvě stavby z těch asi 10 už jsou hotové, ne všechno vyžaduje úplné přerušení provozu.
No, problem s terminem bude spis u tunelu pod Stresovicemi, tam rychlost vystavby nebude kratsi nez 4 roky… Paradoxne se muze stat, ze na obou koncich bude dvoukolejna elektrifikovana trat a pak pres Orechovku puvodni jednokolejka bez elektrifikace…
Jj, to bude trapas.
To bude naopak prozatím nejrozumnější řešení. Mega tunel na regionální trati jde proti jejímu smyslu – i když, pravda, s oblíbenými přestupy navíc je okolí obslouženo…
Neelektrifikovaná dvoukolejka není nikdy to nejrozumnější řešení.
*jednokolejka*
Proboha, měl byste honem varovat Francouze, že ty RER pod velkou částí Paříže v podzemí maj úplně a naprosto blbě a musej to nutně předělat.
Když bude hořet v nějakém obchůdku pod estakádou, na jak dlouho bude trať zavřená? Není to zbytečné riziko u trati na letiště?
Nějaké sklady hořlavin by tam snad nedovolili, aby tam mohl vzniknout požár, který by ohrožoval provoz.
Hořlavinou je baterie elektrické kolobrndy, v Londýně je nesmějí přepravovat v metru na základě požárů jimi způsobených ….
Ojoj, to mě nenapadlo.
Mají si dát do podmínek provozování bezpečnějších LiFePO4 místo klasických, hořlavějších článků a nebyl by s tím problém.
Tak jako muničák se tam neplánuje a pivo a kafe snad tolik nehoří…
Myslim, ze nanejvyse se prerusi provoz nez to hasici uhasi… trat jako takovou to neohrozi…
Ví se, jak daleko to bude od zástávky metra/tramvaje Vltavská? Existuje nějaký plán, kde by byla vidět přesná poloha? Vizualizace bohužel jen říká jak to bude vypadat, nikoliv, kde to bude
Přes věstník veřejných zakázek se dostanete k dokumentaci, kde vyčtete polohu zcela přesně.
Cca 250 m.
Od vestibulu metra do podchodu pod kolejemi cca 100 metrů.
Udělat nějaký přehledný obrázek, jak má vypadat ten přestup, by neškodilo. A chtělo by to, aby ten přestup byl pokud možno co nejjednodušší. Při cestě z letiště na Hlavní nádraží by pak mohlo být nejjednodušší přestoupit na metro a dojet dvě stanice metrem, než jet až na Masaryčku a jít pak půl kilometru pěšky.
Ano, tyto úvahy obsahovala studie z roku 1996, nicméně rychlejší je jet vlakem z Letiště přes Zličín – Smíchov na HLN ….
Tak či onak je přestup na Vltavské prodloužením cestovní doby ….
Tak ten prestup uz tam nejakou chvili byl pri reko viaduktu, kdy tam vzniklo docasne nastupiste, … odhadem cca 2min.
Ve stanici Vltavská bude zbudován „severní“ vestibul směrem k „nádraží“, stavebně je TO připraveno od dob výstavby ….
Zase další šedivá vřed na tváři Prahy. Proč to musí pořád zadávat těm stejným „architektům“, kteří už se tak těžce neosvědčili? To nestačí na obluda po vzoru excelové tabulky i s ikonami Florentinum? Vždy i v dnešní morové době se architektura umí, když se chce – Savarin.
No ja bych tedy radeji toto nez jen proste zastreseni nastupist jako treba ve Vysocanech, Hostivari, Z. Meste – i kdyz podobne jako Z.Mesto, vypadaji dobre…
Mohl jste se svým architektonickým studiem přihlásit a ohromit svět …
Podobná stavba je už v Polsku, ve stanici Kraków – Zabłocie.
Na to, že je Kraków až druhým největším městem Polska, tak co se týče projektů a realizace, je na tom o dost lépe než Praha.
Mně fascinuje, jak se ty novostavby snad úmyslně navrhují s dlouhými holými betonovými plochami, aby se měli sprejeři kde vyřádit…
Viděl jsem posprejované kyklopské zdivo i režné cihelné. Bohužel.
No a z hlediska technického: Rovná betonová plocha se odbední snadněji, než plocha s hlubokým reliéfem. Nehledě na cenu takového bednění a vyšší spotřebu betonu, neboť ten reliéf musí být nad krytím výztuže, tedy navíc.
A ohledně ceny si člověk také může položit otázku, proč pan Negrelli použil z větší části pískovec a ne pouze žulu.
Jako souhlasim, ale ma pravdu, v zahranici jsou odvaznejsi…
Spise si myslim, ze je to tzv. „moc prace“ a tudiz pokud neco takoveho se navrhne, stavebni firma to cenove natahne…
Možná i estetických, světlý pískovec, unyle šedivá žula …. patrně i váhových ….
Alternativní řešení by bylo?
Obávám se, že při ponechání 4 kolejí to v případě jakékoli výluky přes řeku bude docela husté.
Když bude výluka přes řeku tak tam snad nic neprojede a nemá cenu vlaky štosovat v Bubnech. Jinak se dá pořád jezdit přes Holešovice.
Z Masaryčky na Ruzyň se dá jezdit přes Holešovice?
No, dá se. Dá se i přes Plzeň či přes Ostravu.
Tam chybi tolik potrebna propojka, bud od Vystaviste viaduktem az k Nadr. Holesovice vyhodne od terminalu a k mostu pres Vltavu… dnes tam ale stoji novostavba kancelari, ale i tak by se dalo ji minout… nebo pak tunelem od Dejvic do prostoru zap. casti Stromovky… ale vystoupani k trati by bylo vetsim sklonem…
Vzniklo by spojeni s Wilsonovym nadrazim a Libni od Letiste pres Balabenku… bohuzel nikdo si to netroufne ani zkusit navrhnout…
No a právě proto je třeba pracovat s dopravní variantou B, tj. koleje z Letiště směr Zličín > Smíchov …
Nemusíte dělat výluku přes řeku, stačí „mimořádná“ událost před řekou spojená se zastavením provozu „z Letiště k řece“ …
Jako odklon rychlých pendlů letiště – centrum dobrý, ale předpokládám že S5 bude mít v Praze zastávky.
Vlastně je dobře, že se ta stavba rychlodráhy tolik opozdila, protože ty původní Kotasovy návrhy byly hrozné. Nyní se to navíc koordinuje s okolní výstavbou. Takže za mě dobrý.
Žádná rychlodráha se tu už 20 let neplánuje. Je to příměstský vlak, nebo, chcete-li, S-Bahn.
No, myslel jsem že S-Bahn právě znamená Schnellbahn (nebo Stadtschnellbahn), tedy v překladu rychlodráha 🙂 Je ale pravda, že označení rychlodráha bylo tady před 20 lety poněkud nešťastné, zbytečně to vyplašilo některé lidi v okolí.
tramvaj do Modřan je taky rychlodráha
Jen škoda že tam tramvaje legálně nemohou jet rychleji než snad šedesátkou. 14T i 15T mají výkonu habaděj, jsou omezeni jen softwarem.
To jste vyčetl kde? Udělejte si výlet do Ostravy, tam tramvaje zcela legálně jezí 80.
V Praze maji SW omezenou rychlost na 60km/h… zvladnou ale vyssi rychlost…
Do Modran jsem jednou jel kacenou pres 70km/h v useku Nadr. Branik – Nadr. Modrany, kde nas vysypal a tram se vracela zpet. (Dnes to neni mozne, pac chybi kolejovy prejezd)
Kolejový přejezd jakože železniční přejezd (místo semaforů přes ulici Generála Šišky) ?
jo pardon, byla tam pred mostem na zastavce nadr. Modrany moznost prejet na druhou kolej…
Šnelbán je to oproti tramvaji.
Pak je ale Šnelbán skoro jakýkoli vlak.
Jinak to S může být cokoli. Hlavně v Praze, kde se záměrně ten význam nerozvádí. Třeba SnailBahn nebo SailBahn v případě povodně.
S-Bahn znamená i Stadtbahn neboli městská dráha
No a kdyby to měla bejt jak Schnell tak Stadt tak to už by z toho vznikla dnes nekorektní zkratka 🙂
Co je na SSB nekorektního? 🙂
Vídeňsky „Schnellbahn“, berlínsky „Stadtbahn“ …
„Dnes“ evropsky zaběhlé označení pro „příměstské“ vlaky jezdící leckde na vzdálenosti v řádu stovek km, tak jak se regionální objednavatelé dohodli – zejména Německo, ale i Švýcarsko – jedna trasa spojuje více spolkových zemí / kantonů nebo se jezdí i mezistátně ….
Ano, začalo TO v Berlíně …. pro „železniční síť“ elektrických vlaků napájených „třetí“ kolejnicí … (zjednodušeně řečeno) existující nezávisle na „klasické“ – tehdy převážně parní železnici …
Schnellbahn je vídeňská terminologie (vídeňská němčina) pro totéž, ale jednalo se o vlaky vedené EJ, terminologie používaná v letech 1962 – 2005.
Schnellbahn je „vídeňská“ němčina označující takto klasickou železnici ve městě … tento výraz si pamatuji z roku 1980, kdy jsem se do Vidně dostal na návštěvu, používal se běžně na prospektech, plánech Vídně, plánech MHD … asi bych ho ještě našel …
Dnes se používání S-Bahn ….
Používá se dodnes …
https://www.schnellbahn-wien.at
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiel9SZyJz0AhVJhv0HHZxgBE8QFnoECCcQAQ&url=https%3A%2F%2Fde.wikipedia.org%2Fwiki%2FS-Bahn_Wien&usg=AOvVaw24wLnUkH5qp4BtHPQJoMWU
Toho „otrocky“ přeloženého výrazu se někdo chytil a začal jím označovat projet železniční trati CENTRUM – LETIŠTĚ.
Když tak pozuruji ty návrhy, povedené či nepovedené, říkám si, proč to nikdy tak nevypadá ve skutečnosti po realizaci. Hned po odstranění bednění odněkud vylezou sprejeři a beton zkrášlí dávkou barev, po odvozu lešení se na fasádě objeví obtisky obuvi, velkoformátová žulová dlažba je plná žvýkaček, okolí všech veřejnosti častěji využívaných míst je zablito, polito, pomočeno, dopravní prostředky počmárány fixy. To nemůže být aspoň něco chvíli hezké?
No, na různých vizualizacích také často chybí rušivé prvky, jako dráty nebo zábradlí. Že se lidé neumí chovat a provozovatel kašle na údržbu je věc druhá.
Bohužel nemůže, protože mezi námi žijí bezohlední sebestřední jedinci, jejichž jediným zájmem je jejich vlastní ego a uspokojování vlastních potřeb na úkor druhých. Ti pak bezohledně po všem čmárají, odhazují odpadky a vajgly, kde je to napadne, šlapou po zdech atd. Samozřejmě netřeba dodávat, že jsou to hlavně mladí, kteří jsou svým egem většinou nejoslněnější.
Ono nejde ani tak o silné ego jako spíš o nedospělost.
Však to je často ruku v ruce. Ti největší egoisti jsou ve skutečnosti emočně stále malé děti 😉
S tim bych byl opatrny, oni jsou natolik dospeli, ze vedi presne co delaji… ale delaji to, protoze je to bavi…
Nemyslím nedospělost jako omluvu že nevědí co dělají. myslím nedospělost takovou, že co chtějí je k ničemu, neprospěšné, sotva hračka. Ne každý to překoná.
Dospělost se projevuje mimo jiné tím, že si uvědomuji, že hranice toho, co mě baví končí tam, kde začínají hranice ostatních a toho, co jim neškodí. Takže o dospělosti se zde nedá mluvit ani omylem.
jasi myslim, ze vysoke fin. pokuty a tresty, i snizeni vekove hranice trestu by pomohlo ve vice pripadech k dospelosti…
Tak kdyz se ty objetky po dostavbe ponechaji svemu osudu, tak postupne vypadaji tak, jak vypadaji. Tezko muzete ocekavat, ze objekty, kde se neuklizi, nehlida a neudrzuje, zustanou takove naveky. Samozrejme se muzeme pohorsovat nad temi, kdo je zamerne poskozuji a spini, ale takovi lide tady holt jsou a byli vzdycky. Ne v kazde zemi je nadrazi synonymem spiny a upadku. Pamatuji se, ze kdyz jsme byli pred 12 lety na ukrajine, tak ty ruzny zakouti mest a vesnic, tam taky byla mnohde spina a neporadek, ale tyhle verejny prostory jako namesti a nadrazi, ty byly vysmejceny. U nas je… Číst vice »
Ano, ale take zalezi na navrhu, a to se tyka vzdy hlavne detailu, a nenavrhovat temna zakouti, spatne cistitelna mista, apod.
Cerny most by mohl vypravet… a koneckoncu i nejnovejsi trasa metra A,… casto jsou to opravdu detaily jako treba chybejici zlab u steny na schodistich, atd.
Mě vždycky fascinuje je na vizualizacích prakticky nulový provoz a pár zaparkovaných aut (~ automobilizace jak za první republiky). Když to pak člověk porovná s denní realitou – dlouhé kolony aut v zácpách a parkovnání, kde se dá…
Talgo (vypadá to tak) na kolejích u Výstaviště také není moc reálně. A na peronech stojí ve vizualizacích těch lidí také bývá výrazně méně/více, než je realita před/po příjezdu/odjezdu rychlíku.
Tak tahle vizualizace je vyloženě odfláklá, vždyť tam není ani štěrkové lože a květináče jsou tam naskládané jak někde v OBI.
https://zdopravy.cz/wp-content/uploads/2021/11/bubny1.jpg
Květináče by mě tolik netrápily, horší na tom je to boční nezastřešené schodiště podle vzoru Nádraží Zahradní město. Člověk prostě nemá možnost přestoupit suchou nohou a v zimě až bude sníh a náledí tak si na tom akorát rozláme kosti.
Je tam vidět i vnitřní kryté schodiště, takže to vnější nezastřešené bude nejspíš alternativa, ne jediná možnost a to mi přijde úplně v pohodě.
Na Zahraďáku je jaká altenativa z 1. nástupiště?
Aha, východní nebo západní. Ale obě jsou nezastřešené.
Mluvím o té vizualizaci z obrázku, ne o Zahraďáku.
Tak vizualizace nema zobrazovat skutecny stav do detailu, prodrazujete ji tim,… ono to da preci jen dost prace navrhnout a zkreslit, natoz si hrat s tim, aby tam bylo plne parkoviste nebo spousta lidi a zaroven, aby byl videt i navrh po arch. a stav. strance…
V některých místech betonových zdí, pak navazuje plocha s trávníkem, místo svahu až k chodníku 😛
Tak snad vydrží relativně hezký design, ne jako druhé verze Smíchova, která spadla z poměrně hezkého světlého návrhu do temné hrůzy…
Vypadá to pěkně, už se těším, až to bude hotové. Jen teda zastávka u Výstaviště mi přijde zbytečná. To bude vlak stavět stát na každém rohu? Vždyť to je ze stanice v Bubnech hned za rohem v docházkové vzdálenosti, ani ne 5 minut pohodové chůze.
Součástí této zakázky je i zrušení Holešovice zastávky, oprava mostu přes Partyzánskou a oprava kolejí směr Podbaba?
Bubny budou afaik kvuli prestupum posunuty k Vltavske, takze od Vystaviste to bude o neco dal. A ani dnes to uplne vedle neni, tech 5 minut by bylo na celkem rychly beh, ne chuzi.
I když budou posunuty k Vltavské, severní konec nástupiště bude cca na úrovni nádražní budovy. I tak bude vzdálenost mezi zastávkami cca 1 km. Opravdu musí vlak tak často stavět?
Vzhledem k charakteru tech vlaku mi to prijde OK. Ne uplne nezbytny, ale taky ne naprosta hloupost. Rekneme na hrane. A pritomnost Vystaviste to u me z ty hrany preklapi na to, ze spis jo.
Má to praktický smysl a je to i proto, aby lidé tu dopravu využívali raději než auta. A ještě schází zastávka Korunovační – Sparta, která měla být a byla by potřeba. Samozřejmě jde o osobní vlaky a ne rychlíky – i když???
Nahrazena podzemní stanicí Dejvice posunuté „ke Spartě“ s přímým přestupem na metro / TRAM Hradčanská …. do podzemní stanice Korunovační / Sparta by se dost blbě dostávalo ….
Ta už by IMO byla (i vzhledem k chystanému posunu Dejvic na úroveň Hradčanské) opravdu navíc a neospravedlnitelná.
Ano, i ten jeden km „zu Fuss“ je pro cestujícího důležitý … „Výstaviště“ obsluhuje několik linek ze severu, resp. východu města (Libeň) je potřeba posuzovat věci v kontextu ….
Kdyby někoho opravdu zajímalo, co je pro cestujícího výhodnější, tak je ta zastávka na druhé straně mostu. Bez ohledu na to, že je úsek o dalších 200 m kratší. Pak by totiž místo přestupu na hřbitov byl přestup na 4 linky tramvají.
Přestup na tramvaje tam bude tak jako tak snadnej. Na ty, co pokračujou dál, to bude s vlakovou zastávkou na této straně mostu o chlup horší, na ty ve smyčce naopak lepší. A pro ty, kdo budou mířit nahoru k Letné to bude zbytečný ztráty pěknejch pár výškovejch metrů…
„bez zbytečný ztráty“
Je to kilometr (po kolejích). Na regulérní vlak je to málo ale na S-Bahn ani ne, spěšňáky tam asi zastavovat nebudou. Zastávky metra v centru jsou kratší.
S-bahn možná, ale s nasazením odpovídajících souprav, tj ne CityElefanty, ani jiné patrove soupravy, RegioNovy ani Hydry
S tema patrakama bych nebyl tak kategoricky proti, zalezi jaka se ukaze realna poptavka z Kladna. Vhodne soupravy jsou samozrejma podminka. Dost to podle me taky bude zalezet na tom, jestli ta trat bude s timto charakterem v Praze dal jedna z mala, nebo jestli takovych bude vic a daj dohromady smysluplnou sit.
No – jedna z mála – spíš šestá z deseti.
Tou charakterovou podobnosti myslim i tu cetnost zastavek ve meste a tim bude afaik ze zacatku vyjimecna
Tak to máte recht. Kilometr má být i Výtoň – Smíchov, ale tam je podstatná bariéra. Jinak je to spíš 1,5 – 2,5 km.
(Podstatnou bariérou myslím Vltavu samozřejmě.)
Úředníkům je „podstatná bariéra“ u zadku, viz případ zastávky Hněvkov. Úředník rozhodl, že existující zastávka Lupěné je jenom 1200 m daleko, a nějaká skutečnost, že trať jde skrz tunel (kudy chodci nemůžou) a po silnici je to do Lupěného přes 3 km, ho absolutně nevzrušila.
Kolik žije v Hněvkově obyvatel ? Jaké tam jsou přepravní požadavky ?
Tak on tam asi nakonec nebude dnešní CityElefant, je moc malý. Spíš dvojitá patrová čtyřvozovka – EMU400.
A zrovna patrová jednotka mi nepřijde vhodná na S-bahn, který zastavuje na každém rohu. To spíše na regionální příměstskou dopravu, ale na S-Bahn např soupravy, které jezdí v Mnichově, které více připomínají vozidla metra.
Nevím, která z linek to je, ale některé RER v Paříži má zajímavé dvoupatráky na charakterově podobnou trať. Nemají dveře a schodiště jen na koncích vozů, ale i uprostřed. Jezdí myslím čtyřvozové jednotky po jedné jako krátký a 2 spřažené jako dlouhý vlak. Mají tak relativně slušnou kapacitu sedaček pro delší cesty a zároveň slušnou kapacitu pro rychlou výměnu pro zastávky ve městě, kde hodně lidí vystupuje/nastupuje. Je to trochu zvláštní, specifické řešení, ale taky to funguje.
Mluvíme o trati (Rakovník) – Kladno – Praha. Cestující městského S-Bahnu jistě budou líní lézt do patra, ale co se týče cestujících z/do Kladna, to je právě naopak, když budou preferovat trochu klidu nebo výhledu do krajiny. Takže obě podlaží budou využita. Zatímco pro časově krátké spoje patráky vhodné nejsou (jako na Letiště, tam se s patráky nepočítá), pro hodně zatížené kombinace S-Bahnu a příměsta jsou dobré.
No a pak máme tratě jako Berouny. Tam je ve špičce bohužel jediné kritérium – aby se do toho vlaku ti lidé narvali při omezené frekvenci a délce vlaků za každou cenu, tedy i za cenu patra…
Jenže ona to je celostátní a dokonce hlavní trať, která má i roli městské a příměstské.
Formálně. Kdybyste ten význam chtěl držet, musel byste trvat na tom, že dvě koleje jsou málo. Podobně jako je k Berounům potřeba vyhlodat Barrandovský tunel, k Benešovům tunelový výpad ze Zahraďáku, ke Krpským courákům VRT podřipsko a ke Kolínským víte co.
A která na všechny ty role dávno nestačí a navíc se rozpadá.
V Berlíně jezdí na „městských“ S-bahnech (což je v principu Stadtbahn) vozy podobné metru, zato na příměstských S-bahnech, které ale v centru stojí plusmínus stejně jako městská S-ka), jezdí patráky.
Před 30 lety se pro „klasické“ osobní vlaky značka S-Bahn nepoužívala … vývoj dopravní / tarifní integrace …
Konečně zase celozastřešené nádraží. Mrzí mě, že se taková u nás moc neprojektují.
Taková celozastřešená nádraží se umí prodražit, i na údržbě. V rámci Prahy jich ale má být na téhle trati víc, přinejmenším Dejvice a Veleslavín. Koneckonců tu jde jde o tunel.
…vlastně také Letiště a Dlouhá míle.
Celozastresene, ale otevřené z boku
Jak jsem neměl rád původního Kotase, tak mě mrzí, že ten most u Výstaviště není pojatý jako předbrána Průmyslového paláce. Stačily by IMHO dvě neosecesní věžičky na bocích a to zakrytí PP by se tím odpustilo…
Nevím, co si představit pod pojmem „neosecesní věžičky“, ale už ta slova ve mě vyvolávají silně negativní emoce 🙂
Myslím, že jakýkoli šikovný designér by se toho uměl chopit.
Nemyslete, a raději se o to ani nepokoušelte, Fakt.
Jako bránu do Mordoru v Pánu prstenů 🙂
Mohli udělat v ose ulice jedno příhradové pole protože ten betonový monolit před veletržním palácem není moc hezký.
Ano, souhlas. Nebo udělat „retro ocelový obloukový“
Klasický tragický názor igoranta nepolíbeného jakoukoli znalostí diskutované problematiky. Zaprvý, něco jako „neosecese“ existuje tak maximálně ve vaší hlavě, a zadruhý – ten aktuálně oprojektovanej most tam je takhle minimalistickej právě proto, aby Průmyslovej palác, kterej je postavenej v ose ulice Dukelských hrdinů, coby docela důležitá památka náležitě vynikl a nebyl upozaděn za nějakou naprosto bizarní sračkou typu toho původního návrhu vod Kokotasa.
Pan Londgard holt nemá cítění. Alespoň je vidět, jaké lidi (s jakými názory) může taková pořádná kotasovina oslovit. Rozhodně by se mu třeba v Lucembursku nebo ve Švýcarsku nelíbilo, protože tam takový designový ksindly obvykle k realizaci nedojdou. A co je na tom to nejlepší: takový sračky ala Kotas by je totiž vyšly ještě o dost dráž.
Přes ul. Dukelských hrdinů povede jedno pole estakády, která bude začínat už od zastávky Vltavská, pokračovat nadjezdem přes Bubenskou a končit zastávkou Výstaviště. Ta celistvost je vidět na dalších fotkách, nevidím důvod jí rozbíjet nějakými věžičkami. PP nebude zakrývat víc než současný ocelový most.
Takže z Praha-Bubny povedou dvě dvojkolejky, na Masaryčce se ještě přidají další koleje „kvůli trati na letiště“, a to celé propojí jedna pomalá dvojkolejka – Negrelliho viadukt. Připadá mi, že to bude celkem úzké hrdlo, ne?
Mate pravdu. Postaví tunely tak kapacitně to nebude stačit ten viadukt, ale tak tohle je všechno desítky let do budoucna. Max ředění je tunelování už někde v Holešovicích.
Větší problém s kapacitou udělají zhlaví než reaktivně krátký traťový úsek. Navíc není reálné aby přes „negrlák“ jezdilo víc jak 6 – 8 párů vlaků za hodinu a na to opravdu dvoukolejka stačí luxusně.
no já tam především vidím trochu problém s tím úrovňovým vykřížením dvou relativně frekventovanejch dvoukolejnejch tratí.ale předpokládám, že se to tam bude jezdit i proti srsti, prostě jak to zrovna vyjde. ale zase ty jdenotky sou docela svižný stroje.
Ale v budoucnu bude tunel od Florenci do Vršovic. Možná za dvacet plus let ale věřím ze to bude. Tohle řešení ale děla úzké hrdlo co se těžce napraví.
https://www.zelpage.cz/zpravy/7082?oddil=2
Viz také https://www.youtube.com/watch?v=4pNeoz15OoI
např. od 23:19.
Vámi odkazované obrázky jsou z doby, kdy se počítalo s úplným zrušením Masny.
Proč není po Negrelláku reálné víc jak 6 – 8 párů?
Negrellák je pomalý, to znamená vyšší kapacitu. Ale stejně, od Kladna má jít za hodinu 6 vlaků, od letiště 4, z Podbaby jdou teď 4 ale počítá se zahušťováním. Zvládne se to, i když s ETCS?
Od Podbaby dva vlaky za hodinu, další dva jedou přes Holešovice.
No, v novém JŘ vidím končit na Masně přes zastávku: 6:16, 6:42, 6:56, 7:16, 7:38, 7:46, 7:56, 8:16…
Takže v podstatě interval 4 minuty? No, Negrellák dostane zabrat.
4 minuty jsou v pohodě snad i na vyhlídkovou jízdu přes most. Ale na moderní železnici bych radši viděl svižnější provoz typu tramvaje a metro než z dob parních železnic.
Brzdná dráha tramvaje je v řádu desítek metrů, metro – dráha speciální se svými specifiky. Rychlé rozjezdy, intenzivní brzdění, krátké pobyty …
Na „C“ provozní interval 115 vteřin, homologace na 90 …
TRAM do výhybky smí proti hrotu 15, vlak podle rychlosti výhybky od 30 výše …
Provozní interval 4 minuty není problém ….
Nektery ty od Kladna maj prave proto koncit na Veleslavine. Nebo to uz jsou pocty bez nich?
Jak jste na to přišel, prostorový oddíl dlouhý 400 m (rychlost 60) s ohledem na jízdu z/do odbočky na TGM / Bubnech a zastavení v Bubnech vyšší na mostě nepotřebujete, s pomocí cestových návěstidel dosáhnete provozního intervalu 3 minuty = 20 vlaků za hodinu, které tam stejně nikdy nepojedou … jízdní cesty staví výpočetní technika rychleji než signalista a výpravčí obsluhující řídící a závislý přístroj ….
Na dvojkolejce Zürich Stadelhofen – Zürich HB / naopak zmáknou špičkově přes 730 vlaků za 24 hodiny, špičkově za hodinu až 40 …. jedním směrem ….
Ta „odpočinková travnatá plocha“ mi přijde trochu na křeč. A na vizualizaci vypadá jak ortofoto výzkumného ústavu rostlinné výroby. Tak aspoň, že tam nevytáhli cyklostezku.
Nevidím tam odpočinkovou travnatou plochu ale „zelenou“ pro mrakodrapy.
Určitě by to chtělo propojit s metrem Vltavská. I kdyby to mělo být trochu dále za pomocí jezdících pásů, ale určitě vybudovat severní vstup do stanice metra a propojit.
Škoda že soudruzi nepostavili metro po mostě přes Vltavu s povrchovou stanicí. Dal by se z toho udělat přestupní terminál mezi metrem a vlakem.
Jelikož je stanice Florenc poměrně hluboko, tak si to moc neumým představit.
Florenc je těsně pod zemí. Trasa odtamtud prudce klesá kvůli podjezdu Vltavy. Kdyby trať stoupala, tak by vyjela na povrch, pak po mostě přes Štvanici a za řekou společná stanice metra a vlaku.
žlutá linka možná je relativně blízko povrchu, ale C-čko tedy rozhodně není.
to je pozoruhodne, kdyz C vede nad B…
Právě naopak, C je mělko, B hluboko.
… a parníkem. Ta multimodalita by byla úžasná, přijedete metrem, jdete si rovnou zaběhat/zapinkat/zabruslit na Štvanici nebo rovnou zaplavat do Vltavy, ještě v plavkách pak třeba na koncert, a odjedete vlakem. A jindy zase přijedete na kole, seběhnete schody a rovnou odplujete na tím parníkem… až jednou dostaví jez v Děčíně až na Balt.
Vltavská bude propojená s Bubny, to je tatáž trať.
Neměla mít právě Vltavská druhý výstup, který není vybudován právě na nádraží Bubny??
Ano, je tím počítáno …
Severní vestibul Vltavská byl stavebně založen při ražbě metra …
Už někdo vypsal kurzy na to, jestli se dostaví dřív trať až na letiště nebo se postaví přeložka bezpráví?
Přeložka Bezpráví se nepostaví určitě, pokud tím nemyslíte novou (další) trať z Chocně do Ústí n.O.
Na tomhle úseku mi trošku přebývá zastávka Výstaviště. Bez velkých akcí na výstavišti bych tam nečekal tak velký obrat, aby to vyvážilo prodloužení jízdní doby pro naprostou většinu cestujících. Celkově mi na pražské části PRAKu přijde těch zastávek až moc (zaříznul bych třeba Ruzyni), byť chápu, že je to nejspíše úlitba městským částem, aby měly argument pro nižší intenzitu házení vidlí do projektu.
Bude spojovat Letnou. Je to 5 minut pěšky od Letenského náměstí, proto se také měnila poloha směrem na západ
No já to tedy od té zastávky na Letenské náměstí nedám pod 10 minut rychlé chůze. Ale hlavně – Letenské náměstí je velmi dobře obsloužené tramvajemi, na které lze přestoupit buď na Hradčanské (žst. Dejvice), nebo právě v Bubnech. Zkrátka si myslím, že by vlak v Praze neměl stavět na každém patníku, ale profilovat se jaké nejrychlejší segment veřejné hromadné dopravy.
Tram ze severu – tč. 17, z východu tč. 6 …. nicméně terminál Výstaviště bude obsluhován „jinak“ než v současnosti …
Letná, Stromovka, areál výstaviště, hokejový stadion… poptávka možná nebude celodenně silná, ale své publikum si to najde.
Ruzyně v nové poloze bude obsluhovat mj. novou rezidenční zástavbu, Liboc zase nabídne kolejové spojení ve čtvrti, kde dosud jezdí jen lokální autobusy.
Zastávky samotné nejsou problém, potíž vidím jen v nemožnosti zavést rychlou vrstvu na letiště, takže výsledná S55 bude stejně pomalá jako dnes autobus AE.
Proč by nemohl jezdit expres, co bude zastávky vynechávat?
To by muselo všechno klapat přesně na čas, kdyby se tam expres nacpal do grafikonu. Stačilo by jedno zpoždění přes 3 min. a už by tam překážel a grafikon by to na celé trati totálně rozhodilo na dlouhou dobu.
On je tam hlavní problém ten, že nelze předjíždět, protože se nesmyslně ruší kolejiště Dejvice, Bubny, Veleslavín, takže malá propustnost a při problémech nemluvě.
U vlaku na letiště se chlubí těmi přestupy na všechny tři linky metra a koncem na Masně. Takže přinejmenším tohle tam být musí asi vždy.
Tak jestli od Kladna mají za hodinu přijet 2 couráky, co tam staví a 4 spěšňáky, co tam pravděpodobně nestaví, tak bych to s tím „zdržením naprosté většiny cestujících“ neviděl tak tragicky.
Tak určitě záleží na GVD. Ale uniká my smysl zastávky v takovém místě pro dva couráky za hodinu, když dopraví obsluhu toho místa zajišťují min. 3 linky tramvaje. A žst. Bubny bude ani ne kilometr daleko.
Vskutku, kromě úlitby Praze 6 s tím, že plánují třeba čtyři – budeme se muset nechat překvapit realitou. Hlavně po pár letech provozu, až se to ustálí. A jak by někteří dodali, pokud nás Pán Bůh ráčí obdarovat dlouhým živobytím.
On to bude právě přestupní bod bod na ty tramvaje. Ze zast. Bubny to bude na tramvaj výrazně dál než z Výstaviště.
Ta zastávka je každopádně nadbytečná, ve městě mají být železniční zastávky jen v místech silných přestupů na ostatní dopravu, ne pro obsluhu. (Ta tramvaj to nevytrhne.) Ale je to pořád pokrok, dřív se navrhovala ještě zastávka Sparta. Příznivci zbytečných zastávek rádi argumentují frekvencí jejich využívání, ale je to dost laciné, protože tady ať uděláte zastávku kdekoliv (třeba u ulice Nad Královskou oborou) tak bude vždy využita lépe, než třeba vesnické zastávky dál od Prahy. O zastávce v Klučově, nebo Tatcích nijak nepochybuji, přstože tam jistě je menší frekvence, než by mohla být kdekoliv v Praze 7. A fakt to není… Číst vice »
Zajímalo by mě, zdali bude vybudován druhý vestibul metra Vltavská přímo pro žst. Bubny.
Nebude, není proč. Bubny v současné podobě zaniknou a hrany nástupišť se posunou směrem k řece.
A co takhle lepší přístup do té nové čtvrti? Ten druhý vestibul by byl více než vhodný …
Nejen že tam je zástavba, ale bude tam i tramvaj do Dělnické. Ten vestibul se tam uvažuje jen asi 50 let, ale protože byl zájem trať zrušit, tak se nepostavil.
Tram odtud do Dělnické by byla hezká, ale součástí téhle stavby to zjevně nebude. Proč by také měla SŽ stavět novou tramvajovou trať?
Napřed musí být rozplet z mostu na 4 koleje a pak může začít nástupiště. A k němu přístup bude nejvhodnější z druhého vestibulu, ať se to komu líbí, nebo ne.
Druhý výstup z metra na Vltavské v plánu je.
Njn, otázka je, jestli se to realizuje. Viz např. schody na druhé straně C-Pavláku.
Pavlák dostal výtah. Pak je tu Strašnická, kde schody z nástupiště skutečně vedou, ale do nikam.
Výtah je pro bezbariérovej přístup a má malou kapacitu. Druhej vestibul směr Fügnerovo náměstí by nemusel být od věci, pokud by byl realizovatelnej. Je tam kousek Apolinář, Matfyz, některé budovy nemocnice, dole pod schody další velké budovy univerzity…
A je to z hlediska obslužnosti vpodstatě bílé místo, když nepočítáte ten nemocniční minibus.
Kde ho postavíte ? Je tam zástavba …
Proto píšu to „pokud by byl realizovatelnej“ Nevím, kam tam přesně nástupiště / prostory stanice za ním sahají, šance by IMO byla, kdyby to vyšlo tak, že vestibul by mohl být v suterénu některého z těch vnitrobloků a východ suterénem a částí přízemí některých těch domů. Nebo pokud by se východ dal dostat až do toho sníženého středu Fügnerova náměstí.
BUDE, strategicky se s ním uvažovalo už v době ražby metra; stavebně je severní vestibul založen ….
V té vyprávěnce, co zveřejnila SŽ není „bude“ ale něco jako „výhledově bude“. To jsou dvě naprosto jiné věci.
Tady je ta vyprávěnka, viz 3:23
„VÝHLEDOVĚ plánovaný severní vestibul stanice metra Vltavská bude NÁSLEDNĚ propojen…“
https://www.youtube.com/watch?v=v7ju7u-58go
Územní studie zástavby se s tím S výstupem z Vltavské počítá, předpokládal bych, že i projekt ŽST s tím bude počítat.
Počítat ano. Ale jestli to bude zahrnuto do té stavby, co má teď začít, to je jiná otázka, že.
Počítá se s tím v budoucnu a mělo by to být zohledněno při všech stavbách v dané oblasti. Co ale ta ‚budoucnost‘ konkrétně znamená, nikdo neví.
Přijde na to, co si vymůžou další generace.
Každopádně bude konečně čas na přejmenování nesystémově nazvané stanice Vltavská na „Nádraží Bubny“. 😉
(Schválně kdo ví, kde je v Praze Vltavská ulice.)
Vím, na Smíchově, protože se to často přetřásá jako příklad nesystémového pojmenovávání. Ale Vltava teče skrz celé město a je to už azžitý název, tak ať si zůstane. Horší jsou názvy zastávek, které jsou podobné, ale nechází se dost daleko od sebe a to se plete, například Na Padesátém x Na Padesátníku.
A ještě horší je, když si developer zaplatí přejmenování zastávky, resp. přesunutí z místa, kde se to označení běžně používalo. To je případ Bořislavky po otevření stanice metra, původně se jmenovala Červený Vrch a původní Bořislavka se změnila na Na Pískách.
Máte to trochu pomíchané, Červený vrch zůstal na místě, je až za Sídlištěm Červený vrch směrem na Šárku. Bořislavka se skutečně přesunula o jednu dál a na jejím původním místě je Na Pískách. Ale ta, co je dnes Bořislavka, byla původně Horoměřická. A tipuju, že to přesunutí nebylo až tak na přání developera (i když asi se mu to hodí a možná za to trochu loboval), ale především kvůli stanici metra Bořislavka. Protože mít stanici metra a stejnojmenou zastávku tramvaje o jedno vedle (a zastávku nad tou stanicí metra pojmenovanou jinak), to by fakt nebylo dobrý. A stanice metra Horoměřická… Číst vice »
No tak na svém vlastním případu prokázal jak se to plete. 😀
Stačilo by „Bubny“.
ANO …
A můžete to podepřít něčím víc, než jen svým zbožným přáním? Podle toho co ze SŽ leze to nebude součástí téhle stavby. Rozumím logice toho, že nádraží patří SŽ, kdežto metro ne. Takže jestli chce někdo vylepšovat metro nebo tramvaje, měl by se finančně podílet.
Ne, že by to byla nějaká architektonická perla, ale od původního návrhu p. Kotasa je to skutečně dimetrální posun k lepšímu. Tak snad to nebude, neb ďábel je vždy schován v detailu, zabito laciností realizace, jak tomu u SŽ často bývá.
No mě to „těžké zakrytí“ přijde vyloženě jako zbytečný luxus. Dávalo by mi smysl, pokud by se ten pozemek zhodnotil nějakou kancelářskou / polyfunkční budovou, klidně i nad nástupišti. Ale tohle mi připomíná autobusová nádraží v některých slovenských městech, kde ta těžká zakrytí začali po desetiletích chátrání strhávat.
To těžké zakrytí je tam kvůli tomu, aby ta budova mohla pak mohla vzniknout bez omezení provozu nádraží.
OK, tak to smysl dává.
Já bych v tom těžkém zakrytí viděl vpodstatě protihlukovou stěnu. Nezapomeňte, že na těch jakoby travnatých plochách mají ve skutečnosti rychle vyrůst velké baráky.
1, Už aby to bylo :o)
2, Odbočení trati bude zjevně úrovňové. No, škoda, no…
3, Proč se nepostaví dvě ostrovní nástupiště, ale jedno ostrovní + dvě boční? Je to tak i na Zahradní čtyřkolejce, a přijde mi to zbytečně dražší řešení… Zbytečný schody, výtahy…
4, Pobavil mě ten provizorní most v místě dnešní holešovické zastávky. On tam jako zůstane opravdu „na furt“?
5, Už aby to bylo :o)
2. A Negrelliho viadukt?
3. A nějaký přínos?
4. Ten je nad jinou trati, takze snad prijde na radu s jeji rekonstrukci
Aha, takže ten kousek trati mezi novou zastávkou Bubny a napojením od Holešovic se bude opravovat extra? S další (již třetí) výlukou? No, tak to tedy klobouk dolů, to by mě vážně nenapadlo …
A to jsem si chtěl rýpnut dotazem, proč se tahle zastávka nemohla zřídit během rekonstrukce Negreliho mostu …
Pisou, ze provoz na Kralupy ma byt po dobu tehle stavby zachovan. Pokud je to proto, ze tam uz dvojkolejka je a bude to tim padem o dost rychlejsi zalezitost, tak to beru a chapu.ale jestli to je ten duvod, nebo jestli je za tim nejaka kravina, to nevim.
tak zase třeba je v plánu tam přeházet nivelity, trať na letiště bude muset stejně o trochu výš, aby se tam vešel podjezd pod tratí, tak třeba nastoupají i s tratí na kralupy a rovnou to s tratí z holešovic sfouknou mimoúrovńově. i když teda to by ve stromovce vypadalo…
Lze snížit niveletu vozovky … směrem k přejezdu z obou stran je patrné stoupání … čili získáte minimálně metr, možná dva metry podjezdné výšky …. pro E trakci není problém stoupání 10 – 15 ‰ k nastoupání dalších 2-3 metrů …
já měl za svoje vždycky takovou poučku, co sem slyšel na dopravce, že rozdíl výšek pojížděných nivelit máme počítat tak 7 metrů, ať je silnice nebo koleje v jakýkoliv z úrovní. ale těch 10 promile je fakt štědrý, s tím se daj dělat kouzla.
3) Zřejmě chtějí mít zčásti úrovňový přístup. Na Zahraďáku to moc smysl nemá, celý je na mostě. Znamenalo by to jen schody/eskalátor navíc.
A není to prostorově úspornější? Laicky mi přijde, že takhle můžou koleje obou tratí za jejich rozdělením zůstat u sebe a skoro hned hned začít nástupiště, jen se musí od sebe dost vzdálit ty tratě, aby mohlo začít to ostrovní uprostřed. S ostrovním pro každou trať by se musely za rozdělením ještě od sebe dost vzdálit jednotlivé koleje obou tratí a za stanicí zase přiblížit k sobě. Přičemž zejména na té straně, kde už jdou tratě od sebe, to má být vše na viaduktech. Navíc se tím umožní jeden přestup mezi tratěmi (pro cestu jednou do města, druhou z města… Číst vice »
Prostorově to přece vyjde nastejno… Vždycky se kolej musí vzdálit o šířku nástupiště…
Minimálně na té straně k Letišti/Podbabě ne, tam tahle vyjedou dvě dvojkolejky kus od sebe a budou se dále vzdalovat. A každá z nich bude mít své koleje u sebe už u nástupiště. Na té straně k Negreláku si jistej nejsem, tam je to v jedné variantě rozdělit dvojkolejku na dvě a ty pak od sebe dostatečně vzdálit na ostrovní nástupiště a v druhé rozdělit dvojkolejku na dvě a koleje každé z nich od sebe dostatečně vzdálit na ostrovní nástupiště. I tady mi ale přijde, že ta první varianta by mohla zabrat trochu míň (dělá se tam prostor jen na… Číst vice »
Metoda ZM odděluje frekvenci … příjezdová od Benešova na výstup, odjezdová na nástup. V případě, že se budou sjíždět vlaky obou směrů u jednoho nástupiště, buď z hlediska konstrukce GVD nebo „provozní“ mimořádnost, tak se budou cestující míchat, zatížení eskalátorů schodišť, výtahů … netvoří se fronty …
Takhle máte frekvenci rozdělenou … nástupní / výstupní frekvence ZM – centrum neruší nástupní / výstupní frekvenci Říčany > Benešov …
Pěkné, tak hlavně aby to proběhlo bez zpoždění.
Zpožděné je to už teď jakoby 20 let, ale vlastně spíš 50.
50 let ne, to byla doba začátků dlabání krtčí dráhy, ale 20 určitě …
Myslím, že nedostatečnost téhle tratě se datuje dost dávno. S krtkem to nemá nic společného. Spíš narážím na elektrifikaci tratě 22a. Kladno jako takové je významnější než Benešov.
Spíš s urychlením.
Nehrozí. Budem rádi, když to nesklouzne o víc jak 2 roky.