Velká železniční proměna Prahy 7 za čtyři miliardy. V Bubnech vznikne nové nádraží, skončí přejezd P0001

Nová stanice Praha-Bubny. Foto: Správa železnicNová stanice Praha-Bubny. Foto: Správa železnic

U Výstaviště vznikne nová vlaková zastávka, trať povede po estakádě.

Správa železnic dnes vypsala soutěž na jednu z největších nových železničních staveb v Praze. V rámci zakázky na modernizaci úsek Bubny – Výstaviště dojde ke kompletní proměně části Prahy 7, kterou dosud rozděluje železniční trať.

Hodnota vypsané zakázky je 3,8 miliardy korun, jde o maximální cenu. Správa železnic věří, že se příští rok začne stavět. Jedná se o součást modernizace a budování železnice na Letiště Václava Havla. Během stavby budou vlaky od Kladna končit v Dejvicích, provoz do Kralup zůstane zachován. Hotovo by mělo být v roce 2025.

Jde o faktický začátek proměny celých Holešovic. Nádraží dlouho rozdělovalo Holešovice na dvě nesourodé části, nová železnice je bude přirozeně spojovat,“ řekl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

V Bubnech vznikne nová výpravní budova a tři nástupiště. Celkem zde budou čtyři průjezdné koleje. Ostatní kolejiště, které je dlouhodobě v majetku soukromého developera, má zmizet. Architektonická podoba nového nádraží je od studia Jakub Cigler Architekti.

Podoba nádraží má mít dvě různé fáze. Nejprve bude na střeše odpočinková travnatá plocha. V druhé fázi vznikne spolu s výstavbou nové čtvrti před nádražím administrativní budova a komerční prostory. V okolí vznikne úplně nová čtvrť Bubny-Zátory.

Nádraží má být s chystanou budovou filharmonie novým centrem čtvrti. Součástí akce je i velká proměna úseku tratě k Výstavišti. Zmizí také přejezd v Bubenské ulici, která má v síti Správy železnic označení P001. Na okraji Stromovky vznikne nová zastávka Praha–Výstaviště. Vedení trasy po estakádě má umožnit další rozvoj území. Skončí také problematické přemostění v ulici Dukelských hrdinů, kde v minulosti docházelo opakovaně kvůli nízkému výškovému profilu ke stržení tramvajových trolejí řidiči nákladních aut.

Vizualizace trati kolem Výstaviště. Foto: Správa železnicVizualizace trati kolem Výstaviště. Foto: Správa železnicVizualizace trati kolem Výstaviště. Foto: Správa železnicEstakáda, po které povede trať z Bubnů k Výstavišti. Foto: Správa železnicEstakáda, po které povede trať z Bubnů k Výstavišti. Foto: Správa železnicNová stanice Praha-Bubny. Foto: Správa železnic

 

Tagy Jakub Cigler architekti praha Praha 7 Praha-Bubny Praha-Výstaviště Správa železnic trať 120 Praha - Rakovník železniční napojení Letiště Václava Havla
227 komentářů