Velká výměna systémů ve vozech MHD vypne v Budějovicích elektronické zastávky

Elektrické midibusy českobudějovické MHD. Pramen: Dopravní podnik města České BudějoviceElektrické midibusy českobudějovické MHD. Pramen: Dopravní podnik města České Budějovice

Nový systém mimo jiné umožní cestujícím platbu jízdného kartou bez nutnosti nákupu papírové jízdenky.

V českobudějovické MHD je v plném proudu výměna palubních systémů v trolejbusech a autobusech MHD, které mimo jiné umožní cestujícím platbu jízdného kartou bez nutnosti nákupu papírové jízdenky. Kvůli budoucímu vylepšení budou muset nicméně cestující snést dočasné zhoršení služeb. Od pondělí přestanou být na elektronických zastávkových označnících dočasně dostupné informace o příjezdech vozidel.

„Během montáže nových komponent do vozidel a také do zastávkových označníků bude bohužel nutné informační systém o příjezdech spojů vypnout. Označníky totiž nemohou komunikovat s vozy, ve kterých již byl palubní systém modernizován, a zároveň s vozy se starým zařízením,“ uvedl manažer technických služeb Dopravního podniku města České Budějovice (DPMCB) Marek Kartusek. Osazení všech 150 autobusů a trolejbusů bude podle něj trvat několik týdnů. Informace o příjezdech spojů se na zastávkách opět objeví, až bude nový systém nainstalován a otestován. Elektronické zastávkové označníky fungují v Budějovicích od roku 2010.

Vozy v rámci aktuálního vylepšení dostávají například nové digitální radiostanice a palubní počítače. Pro cestující bude nejvýraznější novinkou odbavovací systém, který umožní zaplacení jízdného platební kartou přímo ve vozech. V některých vozidlech už jsou validátory namontované, zatím jsou ale nefunkční.

Zakázku získala společnost AŽD Praha s cenou 73,4 milionu, když odhadovaná cena činila 61,4 milionu korun. Smlouva byla podepsána loni v říjnu. Systém bude mít několik modulů, vedle služeb pro cestující má přinést i nástroje „pro efektivnější řízení dopravy“. Plány nabraly zpoždění, podle původních předpokladů mělo být hotovo už začátkem loňského roku.

Co je součástí zakázky DPMČB:

Odbavovací systém
Pro veřejnost nejvíce viditelná část celého projektu, která spočívá v osazení nových odbavovacích terminálů do každého vozu MHD. Tyto nové terminály umožní bezhotovostní platbu jízdného bezkontaktní platební kartou. Při tomto způsobu placení nebude mít cestující žádnou papírovou jízdenku a přepravní kontrola bude probíhat přiložením karty k terminálu revizora a online ověřením platnosti virtuální jízdenky. Od ostravského modelu je tento systém trochu odlišný – na rozdíl od Ostravy není nutné přikládat kartu při nástupu i výstupu, ale stačí si zaplatit jízdné při nástupu a po dobu platnosti zakoupené jízdenky již není třeba nic dalšího řešit, a to ani při případném přestupu do jiného vozu. Konzervativní cestující nemusí mít obavu – zároveň zůstane zachována možnost použití tradiční papírové jízdenky.

Radiová síť pro hlasovou i datovou komunikaci
Využití pro hlasovou komunikaci mezi dispečinkem a řidiči i dalšími provozními pracovníky, ale také pro přenos dat mezi vozidly a dispečerským řídicím systémem. Radiové datové přenosy umožní mimo jiné komunikaci mezi vozidly a světelnými křižovatkami ve městě pro dynamickou preferenci MHD při jejich průjezdu.

Dispečerský řídicí systém
Nástroj pro dispečery i další pracoviště s pokročilými funkcemi pro operativní řízení i pro analytické a statistické potřeby. Umožní nejen dohled nad aktuální polohou všech vozidel, který je k dispozici již nyní, ale díky modernizaci palubních jednotek poskytne i nové nástroje jako např. automatizované zasílání odklonových tras a pokynů řidičům přímo na obrazovku v jejich kabině, automatické hlídání návazností apod. Součástí bude i nové řešení řízení pro elektronické zastávkové panely pro zvýšení jejich přesnosti a spolehlivosti.

Palubní řídicí systém vozidel MHD
Nové palubní jednotky pro provozní informace pro řidiče, kterým poskytnou pohodlné zobrazení a ovládaní na dotykových displejích a také nové funkce pro komunikaci s dispečinkem.

Tagy bezkontaktní platby v MHD České Budějovice DPMCB
79 komentářů