Cestovní ruch Infrastruktura Železnice

Obrazem: V Zubrnicích se po 12 letech sjedou staré drezíny, i ty filmové

Drezína, snímek ze setkání v roce 2006. Pramen: Zubrnická museální železnice
Drezína, snímek ze setkání v roce 2006. Pramen: Zubrnická museální železnice

Na nádraží do severočeských Zubrnic se po 12 letech o víkendu opět sjedou historické drezíny. Setkání vozíků pořádá občanské sdružení Zubrnická museální železnice. „K vidění bude kolem dvaceti vozidel, od těch nejstarších na ruční a nožní pohon až po ty novější motorové,“ sdělil zástupce sdružení Radek Kubala.

Lákadlem má být například drezína z filmu Ostře sledované vlaky nebo šlapací kolo z filmu Páni kluci. Na něm by měl přijet Michael Dymek, který ve filmu ztvárnil hlavní postavu Tomáše. Film se natáčel právě na této trati v městečku Levín, úsek tratě do Levína byl ale zrušen už koncem 70. let. Zubrnická museální železnice nyní usiluje o obnovu tratě alespoň ze Zubrnic do Lovečkovic.

Součástí sjezdu drezín budou po oba víkendové dny tři komentované přehlídky. Organizátoři se přitom musejí poprvé vypořádat s pravidelným nostalgickým provozem, který na trati od roku 2016 na letní víkendy objednává Ústecký kraj. „Vyzkoušíme si to poprvé při pravidelné dopravě. Už nyní to ale vypadá, že bychom v tom mohli pokračovat i v dalších letech a program ještě zpestřit,“ doplnil Kubala. Přehlídky drezín se uskuteční v 11, 13 a 15 hodin, vždy po odjezdu pravidelného historického vlaku.

Nostalgický provoz Zubrnického motoráčku je z hlediska zájmu cestujících nejúspěšnější ze všech pěti severočeských lokálek, na kterých se kraj odhodlal objednat turistické vlaky.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
VRT
Host
VRT

Takhle si představuji využití lokálky! Ne 8 párů 810 denně, které vezou 50 lidí dohromady a kraj tam sype 100 Kč/km.

PartneřiCSCARGO