V železničním muzeu v Jaroměři opět hořelo, oheň zničil salónní vozy
Požár v železničním muzeu v Jaroměři. Foto: HZS Královéhradeckého kraje
Letos jde v jaroměřském muzeu již o druhý požár.
Letos jde v jaroměřském muzeu již o druhý požár.
Duchodci a ex-smazky Securitas nemají šanci cokoli uhlídat 🙁
On tam nikdo nehlídá. Kdejajý spolek si vozy zajistil alespoň zabedněním oken a dveří, tady bohužel nic.
On už ani není nikdo, kdo by to zabednil, nebo hlídal. Před mnoha a mnoha lety byl v muzeu denně správce, k odstaveným vozům jezdila v noci Městská policie, nikdy nic neshořelo ani se nic neztratilo. Potom se spolek rozpadl na dva, druhá polovina odešla a ta zbylá se rozdělila zase na další dva. Takže členové logicky ubyli, navíc nemoc všech spolků – členstvo rádo hlasuje, ale málokdo pracuje. Dnes se tam vyskytují prakticky jen dva lidé a to jen občas. Ano občas možná přijde někdo pomoct, ale na tak velký projekt (udávají 80 vozů) a muzeum s pravidelným provozem… Číst vice »
A teď tu o největší lokomotivě na světě prosím 🙂
Pokud považujete vylíčení jaroměřské situace (a situace kolem spolků obecně) za pohádku, potom nezbývá než vás upřímně litovat. Malé projekty typu jedna mašinka a tři vagónky možná spolek ještě zvládně, ale velké projekty už ne. Výjimkou budiž Zubrnice, ale tam je to trochu jinak, na čistě dobrovolnické práci už to dávno postavené nemají. Chápu že to je v rozporu se šotoušskými představami, ale je to tak.
Nevím, jaké jsou šotoušské představy a jak označit ty vaše. Správce muzeum stále má, policie hlídkuje i ve dne, v minulosti možná nic nehořelo, ale určitě něco zmizelo.
Spolky se o muzeum starají dva a někdo ubyl, někdo přibyl, hlasování je málo, odvedené práce dost.
Stačí se podívat na facebook nebo webovky, co se tam děje a na čem se pracuje.
Že se něco prioritizuje a dělá dřív a něco musí počkat je pravda. Dost věcí, jako ten štokr, se zachránilo před šrotací.
Takže se polituje sám a nešiřte tu lži.
Šotouše nějak nemusím, jejich představy jsou obvykle zcestné a mimo realitu. Hodnotím-li něco, hodnotím podle výsledků, ale nikoli napsaných, ale odpracovaných. Teď je sice vidět opravená střecha, ale to asi dobrovolníci nedělali. Ale zvenku je při pohledu z vlaku vidět taky notně olezlá souprava vozů Clm, ta čeká asi dost dlouho. Jo a hlavně se píše na facebook, na facebooku se toho už opravilo …
Historickou hodnotu by to mělo pouze , pokud by to ale taky bylo v rukou někoho, kdo má jasný plán a zajištěné finance !! To ale není tento případ. Takže pokud by nedošlo dnes k vyhoření, vsadím se že za 15 let bych vozy našel ve stejném stavu a na stejném místě. Tedy ve stavu horším o těch 15 let. Šotouši to slyší neradi, ale v tomto případě opravdu cena šrotu + symbolicky k tomu něco navíc. To je jako kdyby někdo tvrdil, že když vyhoří ruina Říhovo Zdic, tak je to jako vyhořet národní Divadlo.
Takže když by nějakým způsobem Národní divadlo dostal nějaký jouda, který by neměl peníze, zavřel ho a neměl s ním žádný plán, tak by ztratilo historickou hodnotu?
Bývalý člen, konkurenční spolek, pojistný podvod… Někteří se tady fakt zbláznili. Dojeďte se tam podívat, projděte se večer po okolí a pečlivě se dívejte kolem sebe. Uvidíte víc podivných domorodých existencí, než byste potkali v Sherwoodu. Kolik z nich asi přijde na nápad, že zajdou vypít flašku nebo si šlehnout do odstavených vagónů? Jestli to pak zapálí z blbosti,anebo kvůli adrenalinu, to už je jedno,výsledek je stejný.
Jasně, Policie se projde večer po okolí a další varianty rovnou vyloučí…
Tak toto je velká škoda…mohly to být dost unikátní kusy…po reko.
Myslím, že bychom měli muzeu něco přispět. Když tu vykecavame…a litujeme či prndame, jak si to měli líp hlídat…
Když máme vlastně už repliku Jurkovičova Libušína, rovněž ten dřevěný kostel se povedlo zreplikovat, tak možná by se povedlo , pokud je fotodokumentace, udělat i tohle z popela. Ale stojí to peníze … A Maďaři se k Hortymu hlásí jinak než jenom opravou salónních vagonů.
Když jste načal Pustevny… Rozhledna u kaple na Radhošti taky není původní, je znova postavená (tak aby to nikdo nepoznal). Dřevokazné houby.
Já myslel Třinecký kostelík v Gutech.
V Hrabové tak není originální kostelík, je tam jeho replika
Smutná ztráta cenných exponátů, která mohli potěšit oko a udělat radost spoustě lidí. Nemyslím si, že šlo o pojistný podvod, spíše se přikláním k teorii, že to udělal některý bývalý a dnes zhýralý či zakomplexovaný člen onoho spolku. Myšleno jako akt bezduché a ubohé msty … ?
Orgánům činným přeji dopadení pachatele a spolku úspěšné nadechnutí k záchraně toho, co zbylo.
Někdo tam měl také problém s uzavřením průchodu přes pozemek muzea, docela se to vleklo, tak nevím, jak to skončilo, a zda toto nemá být třeba nátlak, ale je to jen dohad.
Tak tohle je moc. Doufám, že ho chytí policie. Na zásah vyšší moci to nevypadá, bouřka v tuhle roční dobu?
Odhadnutá škoda je ovšem při vší dobré vůli a velkém smutku ze ztráty, naprostý úlet. Nebýt toho, že spolky nemají ani na plot, natož na pojištění, tak by to ukazovalo opravdu na ten pojistný podvod nebo spíš úplnou ztrátu soudnosti.
Rozhodující bude, jak to bylo (zda vůbec?) pojištěné a kolik bude případně pojišťovna plnit. Odhad od HZS bych při vší veliké úctě k jejich práci nebral až zas tak doslova.
Třeba odhady škod vykazují do činnosti, která se jistě jako všude sleduje…
Odhad hasičů je u unikátních věcí určen z údajů od vlastníka věci, v tomto případě vagónů.
Je to úlet, taková malá částka za takové unikáty…
jen to urychlilo jejich osud postupného rozkladu
Mají si to tam lépe zabezpečit.
To je nápad! Již se těším, jak jim to tam za téměř nulové náklady a během týdne zrealizujete 😉
Ty vozy tam jsou týden?
To jistě nejsou… Jakou to má souvislost?
Původem maďarské vozy tam jsou asi dva měsíce. Paradoxně předtím vydržely stát dloouhou dobu na oplocené vlečce.
No nic, o nějakých padesát metrů dál už hořelo v únoru 2019.
Před magorem( žhářem) je těžko něco zabezpečit. Doufám, že ho stihne spravedlivý trest!
Vymyslete něco, co je legální, aby to pak obhájce u soudu neshodil jako nezákonně získaný důkaz. A zároveň aby pořízení a běh toho systému nestálo ranec. Bavíme se o žhářství s trestní sazbou 5 až 10 roků, takže obhájce musí a bude se snažit vyloučit důkazy, které jsou zpochybnitelné. Prostě to tak je.
Pochybuju, že pánové mají peníze na to, aby si tam nainstalovali Jablotron napojený na centrální pult. Plot a pes nebude o moc levnější.
To je zase vyšetřovatelů a soudců z lidu, co už mají jasno.
Zavřít toho zm*da
No…, paráda. S čirého zájmu a rozšíření obzorů, bych si chtěl alespoň někdy v budoucnu, zda-li to bylo žhářství a viník bude dopaden, přečíst důvody proč? Člověk ještě vstřebá důvody jako je hluboká nenávist (podpálím domek i ze spícímí), nebo vyřízení konkurence (sklad se speciálními deskami na housle), ale vagóny nějaké spolku, z podstaty věci všeobecného veřejného statku…?! Nevidím, netuším motiv…. Pak je to buď magor (to jsou ty nejhorší černé můry policie a následně státního návladního), nebo nějakej vymaštěnej bezďák, co se chtěl ohřát a zřejmě se mu to vymkl z rukou.
Ono vzhledem k tomu, že tam jsou dva spolky, které si již řadu let dělají jeden naschvál za druhým bych se vůbec nedivím, kdyby to byla čistě interní věc…
Myslíte si že by to došlo až k tomu že by se mstili tímto způsobem, ničili historické věci
Lidé jsou různí, a pokud mají navíc k železnici a historii averzi, vyloučit se to zatím nedá.
To už dávno není pravda, každý si šel po svých. Naschvály si dělali vzájemně oba subjekty, ale tohle by neudělal nikdo z nich.
To se týká té cesty přes pozemek muzea, nebo jde o jiný případ?
A nebo pyroman. A nebo „sběrač“ kovů. To se takhle sesbírají kabely a zapálí se. Pak se z nich vybere měď. Ještě mě napadá možnost, že pachatel považuje majetek v soukromých rukou za zločin a tak „zjednal nápravu“. A nebo o příslovečné sousedově koze. Já nechci dřevěnou lešeňovou kozu, já chci, aby sousedovi shořela.
Každopádně normální člověk by tohle neudělal.
Toto na náhodu nevypadá… Buď se jim někdo z nějakého důvodu mstí, nebo (čistě hopoteticky) by mohlo jít o pojistné podvody či něco takového. Jarní případ předpokládám stále není objasněný…
Vagóny jsou volně přístupné, pravděpodobněji to vypadá na zapálení lidmi na okraji společnosti (cigarety, drogy, chlast, vandalismus).
To mě příjde pravděpodobné, v létě jsme se s dětmi po návštěvě železničního muzea chtěli projít po Josefově, to jsem ale nevěděl že je v podstatě ghetto jistého etnika, které nesdílí civilizované hodnoty, takže po přijezdu na náměstí jsme ani nevystoupili z auta a hned jeli zpět. Škoda vagónů, škoda Josefova, který by měl potenciál být turistickým magnetem.
Sice máme svobodu slova, ale skoro se nedá napsat, o jaké etnikum se jedná. Smutné.
Je autentický.
V Josefově jsem celkem často a Romové tam jsou. Ale jinak to je město, které normálně funguje. A to, jak tam Romové žijí a jak vypadají domy, mi vadí míň než mnohé idiocie bílého etnika – např. zlaté mřížky v plastových oknech, meruňkovo-olivova zateplená fasáda na paneláku nebo bílé balustrády na balkonech podnikatelského baroka. Proti tomu zlatý josefovský vybydlený činžáky.
nebo spíše žhář, podle prvního ohledání policie nejde o náhodu, to se rozhodne podle toho, zda tam byly nebo nebyly látky posilující hoření. Pokud nebyly, zřejmě máte pravdu.
Řekl bych taky, ze zkušenosti. Fet, chlast, nuda.
Znáte ty lidi, kteří v Jaroměři působí? Obdivuji vaši odvahu dovolit si napsat, že „by mohlo jít o pojistné podvody či něco takového“!
A propos: já se dokonce spíše obávám, že ty předměty ani nebyly pojištěny na nějakou zvlášť velkou hodnotu – kdo by takové pojistné dnes dokázal platit, není-li Kellnerem? Ale vedení NTM oba ty případy jistě „hřejí u srdíčka“, protože dokládají „jedinou možnou správnost“ jeho zacházení se spolky dobrovolně a za své prostředky udržujícími historické předměty.
tak to by byl HNUS, …
Gulag na toho, co to zapálil…
Jak muze byt někdo podobné hovado…
Ano, může být. Viz Guty.
Ve středověku na to měli pekne řešení.
Nyní to bude bohužel jen pár let za katrem. Pokud toho ksindla chytí…
Taky by mne zajímalo, co to je za frustrata? Proč chce zničit muzeum? Má plány s pozemky? Nebo prostá…závist.
Nepatří to k dopravě, ale: Ad. Guty: Jak tak koukám na své vrstevníky (15-30), tak nás v budoucnu čeká už jen víc a víc podobných událostí typu msty za něco, podpálení/ničení něčího majetku, protože mi někdo něco udělal. Nebo že si jenom „hrajeme“ a omylem něco po*ereme… Nevím, dobrý pocit z toho nemám. Jak to bývalo dřív? Mohl by mi to prosím někdo přiblížit? Dostávali lidi/haranti víc trestů než současné děti? A trpěly děti dřív taky tolik na deprese jako dřív? ,,Taky by mne zajímalo, co to je za frustrata?“ Co my víme, co je za tím. Možná deprese, msta,… Číst vice »
Různí úchylové, blbečci a násilníci byli vždycky, to není vynález 21. století. Děti se dřív více trestaly, ale představa, že z někoho vymlátím deviantní chování, je lichá. Spíš naopak.
Někomu pár facek velice pomůže, někomu ne.
Máte pravdu, jsou to psychopaté, a každá vyspělá společnost je nastavena tak, že tyto lidi musí nejen živit (třeba v kriminále nebo v psychiatrickém ústavu) uhradit škody, které napáchají. Není to nic nového, bylo to, bude toho stále více, a nemá smysl se nad tím smysl rozčilovat, vysloveně to patří k civilizaci. Nechci rozvádět otázku zpřísnění trestů, aby to nebylo dlouhé.
Připomínám: zapálení dřevěného kostela, téměř zničení muzea textilního průmyslu v Krnově požárem
Jen na okraj, žhářství není vrozené, ale vyvine se zpravidla v rodině, kde jsou děti zbytečně a nepřiměřeně trestány – a to je slabé slovo.
My jsme si na ZŠ po zlobení /porušení pravidel a řádu/ mohli vybrat /jedná se 80 – léta min. století/ vyřešit to ihned na místě /nikoliv domluva, spíše tělesný trest/ nebo záznam v žákovské knížce :o) s konsekvencemi doma. Za temných časů CaK monarchie prý rákoska visela hned vedle tabule …
Byl trochu jiný přístup k výchově. Zlobil jsem ve škole nad určitou mez, dostal jsem z každé strany jednu a byl na čas klid. Akce vyvolala reakci, čin byl okamžitě potrestán a kdybych si doma na paní učitelku stěžoval, dostal bych další. Pokud by dnes učitel sáhl na extrémně zlobící dítko, jeho rodiče by pana učitele tahali po soudech. Z toho by se mohlo zdát, že jsem byl bit jako žito. Ne, nebyl. Prostě jsem si určité excesy už nedovolil.
Tak různá doba, různé přístupy. Mají klady i zápory. Zlomit přehnanou represi detskou dusicku jde taky celkem snadno. Ale zase nemusíte ani mlátit, stačí psychicky sikanovat. A psychicky normálního vychovna facka moc nepoznamena, jen mu lépe pomůže zapamatovat si sdělení. Vandalové byly vždy. Viz ten posuk, co spálil chrám v Efesu. Ale je zajímavé vědět, kdo a proč. A k tomu doplnit trest… Je mi 38, čili spíš mladší…a nikdy by mne nenapadlo nic zvandalizovat. Přijde mi to vrchol ubohosti. Dokazu pochopit kradez ale ne vandaly. PS: minulost řešila deviantni a společnosti nebezpečné chování prevenci proti opakování. Čili popravou. Obvykle… Číst vice »
Kam jsme to dospěli, když si děti dovolí vyprovokovat učitele, natočit ho pak video a umístit na net, něco je špatně.
Tohle je nejspíš špatný priklad z domu, kde nefungují autority. Jakkoliv tomu asi napomáhá osobnost učitele. Milé dětičky, co provokuji, buď postupně vytahat k tabuli (a ocenit za znalosti), nechat celou třídu psát písemku, pokud možno hodně drastickou, naparit nějaký odporný domácí úkol, ocenit chování poznámkou – a požadovat při recidive napomenutí či třídní důtku. A poslat na rodinu socialku, at se podívá, jak to tam funguje. Ano, tohle už není výuka, ale trestní prapor, ale asi to chvílemi nejde jinak. Když to nejde po dobrém, půjde to po zlém. A já jsem větší pan, než nějaký cizí soplos. Samozřejmě,… Číst vice »
Tady musí být i pravidla chování ve společnosti a principy ve státě. Prostě dítě si musí uvědomit, že bude respektovat učitele a bude poslouchat, stejně tak to platí pro rodiče. Neznám žádné takové případy, kdy by učitel prováděl nějaké nevhodné a nepřístupné praktiky vůči školákům. Spíš je to obráceně a tresty jsou směšné.
Ano, v dobách minulých byla výchova dětí přísnější, ale žhářství tehdy bylo ještě častější než dnes.
Žhářství bylo častější? To bych neřekl. Možná v majoru Zemanovi, když kulak podpálil družstevní kravín. Naopak bezdomovci dnes podpálí kde co.
To právě nevím…
A mimochodem…ono toho šlo víc a snáz spálit. Střechy byly horlavejsi, celý venkov měl doma seno aj.
Přesně tak, výchova byla přísnější a nekompromisní. Tresty byly i od rodičů tvrdé a nediskutovalo se. Výchova byla navíc vedena k tomu, že se nesmí nic ničit, nikoho napadat. A škody musely být uhrazeny. Já sám jsem se tak kdysi musel podílet (tedy rodiče) na úhradě za poškozené – zašpiněné oblečení, které jsem měl na svědomí a k tomu ještě doma takový slušný výprask. Tyto věci fungovaly, dnes se vše omlouvá a dokonce přehlíží, natož trestat. Stále platí – škoda každé rány, která padne vedle. To platilo a platí ve výchově stále. A pokud vím, žádné děti z těch dob… Číst vice »