Železnice

V železničním muzeu v Jaroměři opět hořelo, oheň zničil salónní vozy

Požár v železničním muzeu v Jaroměři. Foto: HZS Královéhradeckého kraje
Požár v železničním muzeu v Jaroměři. Foto: HZS Královéhradeckého kraje
Letos jde v jaroměřském muzeu již o druhý požár.

Druhý požár v letošním roce zaznamenalo Železniční muzeum Výtopna v Jaroměři. V noci požár poškodil pět historických vagónů. Podle muzea škoda přesahuje 80 milionů korun, hasiči ji vyčíslili na 1,7 milionu korun.

O události informoval Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje na twitteru. „Hasiči požár rychle lokalizovali, ale i tak stačily plameny poškodit celkem pět vagonů. Příčina vzniku události je předmětem vyšetřování,“ uvedli hasiči.

Na místě shořely dva salónní vozy maďarského salónního vlaku a dva další vozy, které už dříve měly poškozený interiér. Odpoledne mají přijet vyšetřovat požár policejní vyšetřovatelé.

Podle předsedy spolku Železniční výtopna Jaroměř Bohuslava Škody vše nasvědčuje tomu, že vagóny někdo zapálil úmyslně. „Nepřijde mi pravděpodobné, že by mohly chytnout dva vozy vedle sebe přes čelní přechody,“ řekl Škoda. Ve vagonech nebyla zavedena elektřina, nic se s nimi nedělo. „Vozy byly zabezpečené, aby do nich nikdo nemohl vlézt,“ řekl Škoda agentuře ČTK. Vlastní expozice muzea v objektu bývalé výtopny požárem zasažena nebyla. Muzeum disponuje deseti lokomotivami a asi 80 vagony.

Dva salonní vozy z maďarského vlaku byly podle Škody poměrně v dobrém stavu, zachovaly se v nich tapety, lavice a lehátka. Na území Československa vozy zůstaly po druhé světové válce. Dosloužily jako rekreační zařízení pro železničáře na Šumavě, po roce 1990 se podařilo je zachránit a dostaly se do Jaroměře. „S partnery z Maďarska jsme měli v plánu jejich renovaci,“ řekl Škoda.

Další dva shořelé vagony byly v minulosti lůžkovými vozy na úrovni Orient expresu. Z jejich původního vybavení se nic nezachovalo, protože byly v minulosti přestavěny na dílenské vozy. Zajímavostí ale byla jejich dřevěná konstrukce. Pátým zničeným vagonem byl rychlíkový osobní vůz ze 30. let.

K požáru došlo před druhou hodinou ranní, podle agentury ČTK byly na místě čtyři jednotky. Hašení probíhalo do páté hodiny ranní.

Jde letos o druhý požár ve stejném muzeu. V dubnu zapálil neznámý pachatel historický vagón z roku 1930. Plameny zničily celý vůz, který měl kovovou konstrukci a dřevěné obložení.

 

(s využitím ČTK)

68 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zabakovec

Duchodci a ex-smazky Securitas nemají šanci cokoli uhlídat 🙁

Od lesa

On tam nikdo nehlídá. Kdejajý spolek si vozy zajistil alespoň zabedněním oken a dveří, tady bohužel nic.

Ahr

On už ani není nikdo, kdo by to zabednil, nebo hlídal. Před mnoha a mnoha lety byl v muzeu denně správce, k odstaveným vozům jezdila v noci Městská policie, nikdy nic neshořelo ani se nic neztratilo. Potom se spolek rozpadl na dva, druhá polovina odešla a ta zbylá se rozdělila zase na další dva. Takže členové logicky ubyli, navíc nemoc všech spolků – členstvo rádo hlasuje, ale málokdo pracuje. Dnes se tam vyskytují prakticky jen dva lidé a to jen občas. Ano občas možná přijde někdo pomoct, ale na tak velký projekt (udávají 80 vozů) a muzeum s pravidelným provozem… Číst vice »

Jan Veselý

A teď tu o největší lokomotivě na světě prosím 🙂

Ahr

Pokud považujete vylíčení jaroměřské situace (a situace kolem spolků obecně) za pohádku, potom nezbývá než vás upřímně litovat. Malé projekty typu jedna mašinka a tři vagónky možná spolek ještě zvládně, ale velké projekty už ne. Výjimkou budiž Zubrnice, ale tam je to trochu jinak, na čistě dobrovolnické práci už to dávno postavené nemají. Chápu že to je v rozporu se šotoušskými představami, ale je to tak.

Jan Veselý

Nevím, jaké jsou šotoušské představy a jak označit ty vaše. Správce muzeum stále má, policie hlídkuje i ve dne, v minulosti možná nic nehořelo, ale určitě něco zmizelo.
Spolky se o muzeum starají dva a někdo ubyl, někdo přibyl, hlasování je málo, odvedené práce dost.
Stačí se podívat na facebook nebo webovky, co se tam děje a na čem se pracuje.
Že se něco prioritizuje a dělá dřív a něco musí počkat je pravda. Dost věcí, jako ten štokr, se zachránilo před šrotací.

Takže se polituje sám a nešiřte tu lži.

Ahr

Šotouše nějak nemusím, jejich představy jsou obvykle zcestné a mimo realitu. Hodnotím-li něco, hodnotím podle výsledků, ale nikoli napsaných, ale odpracovaných. Teď je sice vidět opravená střecha, ale to asi dobrovolníci nedělali. Ale zvenku je při pohledu z vlaku vidět taky notně olezlá souprava vozů Clm, ta čeká asi dost dlouho. Jo a hlavně se píše na facebook, na facebooku se toho už opravilo …

Jouda

Historickou hodnotu by to mělo pouze , pokud by to ale taky bylo v rukou někoho, kdo má jasný plán a zajištěné finance !! To ale není tento případ. Takže pokud by nedošlo dnes k vyhoření, vsadím se že za 15 let bych vozy našel ve stejném stavu a na stejném místě. Tedy ve stavu horším o těch 15 let. Šotouši to slyší neradi, ale v tomto případě opravdu cena šrotu + symbolicky k tomu něco navíc. To je jako kdyby někdo tvrdil, že když vyhoří ruina Říhovo Zdic, tak je to jako vyhořet národní Divadlo.

Jan Veselý

Takže když by nějakým způsobem Národní divadlo dostal nějaký jouda, který by neměl peníze, zavřel ho a neměl s ním žádný plán, tak by ztratilo historickou hodnotu?

Lumiere

Bývalý člen, konkurenční spolek, pojistný podvod… Někteří se tady fakt zbláznili. Dojeďte se tam podívat, projděte se večer po okolí a pečlivě se dívejte kolem sebe. Uvidíte víc podivných domorodých existencí, než byste potkali v Sherwoodu. Kolik z nich asi přijde na nápad, že zajdou vypít flašku nebo si šlehnout do odstavených vagónů? Jestli to pak zapálí z blbosti,anebo kvůli adrenalinu, to už je jedno,výsledek je stejný.

ABC

Jasně, Policie se projde večer po okolí a další varianty rovnou vyloučí…

Gwann

Tak toto je velká škoda…mohly to být dost unikátní kusy…po reko.

Myslím, že bychom měli muzeu něco přispět. Když tu vykecavame…a litujeme či prndame, jak si to měli líp hlídat…

Ketchup1970

Když máme vlastně už repliku Jurkovičova Libušína, rovněž ten dřevěný kostel se povedlo zreplikovat, tak možná by se povedlo , pokud je fotodokumentace, udělat i tohle z popela. Ale stojí to peníze … A Maďaři se k Hortymu hlásí jinak než jenom opravou salónních vagonů.

Jiří Kocurek

Když jste načal Pustevny… Rozhledna u kaple na Radhošti taky není původní, je znova postavená (tak aby to nikdo nepoznal). Dřevokazné houby.

Ketchup1970

Já myslel Třinecký kostelík v Gutech.

roman

V Hrabové tak není originální kostelík, je tam jeho replika

Doctor

Smutná ztráta cenných exponátů, která mohli potěšit oko a udělat radost spoustě lidí. Nemyslím si, že šlo o pojistný podvod, spíše se přikláním k teorii, že to udělal některý bývalý a dnes zhýralý či zakomplexovaný člen onoho spolku. Myšleno jako akt bezduché a ubohé msty … ?
Orgánům činným přeji dopadení pachatele a spolku úspěšné nadechnutí k záchraně toho, co zbylo.

Frantisek

Někdo tam měl také problém s uzavřením průchodu přes pozemek muzea, docela se to vleklo, tak nevím, jak to skončilo, a zda toto nemá být třeba nátlak, ale je to jen dohad.

Jiří Kocurek

Tak tohle je moc. Doufám, že ho chytí policie. Na zásah vyšší moci to nevypadá, bouřka v tuhle roční dobu?

Nováček

Odhadnutá škoda je ovšem při vší dobré vůli a velkém smutku ze ztráty, naprostý úlet. Nebýt toho, že spolky nemají ani na plot, natož na pojištění, tak by to ukazovalo opravdu na ten pojistný podvod nebo spíš úplnou ztrátu soudnosti.

Miky

Rozhodující bude, jak to bylo (zda vůbec?) pojištěné a kolik bude případně pojišťovna plnit. Odhad od HZS bych při vší veliké úctě k jejich práci nebral až zas tak doslova.

Lus

Třeba odhady škod vykazují do činnosti, která se jistě jako všude sleduje…

Honza

Odhad hasičů je u unikátních věcí určen z údajů od vlastníka věci, v tomto případě vagónů.

Jan Veselý

Je to úlet, taková malá částka za takové unikáty…

jirka

jen to urychlilo jejich osud postupného rozkladu

karel

Mají si to tam lépe zabezpečit.

MiK

To je nápad! Již se těším, jak jim to tam za téměř nulové náklady a během týdne zrealizujete 😉

karel

Ty vozy tam jsou týden?

MiK

To jistě nejsou… Jakou to má souvislost?

PMa

Původem maďarské vozy tam jsou asi dva měsíce. Paradoxně předtím vydržely stát dloouhou dobu na oplocené vlečce.
No nic, o nějakých padesát metrů dál už hořelo v únoru 2019.

Vašek

Před magorem( žhářem) je těžko něco zabezpečit. Doufám, že ho stihne spravedlivý trest!

Jiří Kocurek

Vymyslete něco, co je legální, aby to pak obhájce u soudu neshodil jako nezákonně získaný důkaz. A zároveň aby pořízení a běh toho systému nestálo ranec. Bavíme se o žhářství s trestní sazbou 5 až 10 roků, takže obhájce musí a bude se snažit vyloučit důkazy, které jsou zpochybnitelné. Prostě to tak je.

Pochybuju, že pánové mají peníze na to, aby si tam nainstalovali Jablotron napojený na centrální pult. Plot a pes nebude o moc levnější.

Kubrt

To je zase vyšetřovatelů a soudců z lidu, co už mají jasno.

Anonym

Zavřít toho zm*da

Olda

No…, paráda. S čirého zájmu a rozšíření obzorů, bych si chtěl alespoň někdy v budoucnu, zda-li to bylo žhářství a viník bude dopaden, přečíst důvody proč? Člověk ještě vstřebá důvody jako je hluboká nenávist (podpálím domek i ze spícímí), nebo vyřízení konkurence (sklad se speciálními deskami na housle), ale vagóny nějaké spolku, z podstaty věci všeobecného veřejného statku…?! Nevidím, netuším motiv…. Pak je to buď magor (to jsou ty nejhorší černé můry policie a následně státního návladního), nebo nějakej vymaštěnej bezďák, co se chtěl ohřát a zřejmě se mu to vymkl z rukou.

Džamel

Ono vzhledem k tomu, že tam jsou dva spolky, které si již řadu let dělají jeden naschvál za druhým bych se vůbec nedivím, kdyby to byla čistě interní věc…

Avlaky

Myslíte si že by to došlo až k tomu že by se mstili tímto způsobem, ničili historické věci

Frantisek

Lidé jsou různí, a pokud mají navíc k železnici a historii averzi, vyloučit se to zatím nedá.

Od lesa

To už dávno není pravda, každý si šel po svých. Naschvály si dělali vzájemně oba subjekty, ale tohle by neudělal nikdo z nich.

Frantisek

To se týká té cesty přes pozemek muzea, nebo jde o jiný případ?

Jiří Kocurek

A nebo pyroman. A nebo „sběrač“ kovů. To se takhle sesbírají kabely a zapálí se. Pak se z nich vybere měď. Ještě mě napadá možnost, že pachatel považuje majetek v soukromých rukou za zločin a tak „zjednal nápravu“. A nebo o příslovečné sousedově koze. Já nechci dřevěnou lešeňovou kozu, já chci, aby sousedovi shořela.

Každopádně normální člověk by tohle neudělal.

M H

Toto na náhodu nevypadá… Buď se jim někdo z nějakého důvodu mstí, nebo (čistě hopoteticky) by mohlo jít o pojistné podvody či něco takového. Jarní případ předpokládám stále není objasněný…

Kalina

Vagóny jsou volně přístupné, pravděpodobněji to vypadá na zapálení lidmi na okraji společnosti (cigarety, drogy, chlast, vandalismus).

Martin

To mě příjde pravděpodobné, v létě jsme se s dětmi po návštěvě železničního muzea chtěli projít po Josefově, to jsem ale nevěděl že je v podstatě ghetto jistého etnika, které nesdílí civilizované hodnoty, takže po přijezdu na náměstí jsme ani nevystoupili z auta a hned jeli zpět. Škoda vagónů, škoda Josefova, který by měl potenciál být turistickým magnetem.

Vašek

Sice máme svobodu slova, ale skoro se nedá napsat, o jaké etnikum se jedná. Smutné.

Marcel Pánek

Je autentický.

Franta

V Josefově jsem celkem často a Romové tam jsou. Ale jinak to je město, které normálně funguje. A to, jak tam Romové žijí a jak vypadají domy, mi vadí míň než mnohé idiocie bílého etnika – např. zlaté mřížky v plastových oknech, meruňkovo-olivova zateplená fasáda na paneláku nebo bílé balustrády na balkonech podnikatelského baroka. Proti tomu zlatý josefovský vybydlený činžáky.

Vlastimil Kocurek

nebo spíše žhář, podle prvního ohledání policie nejde o náhodu, to se rozhodne podle toho, zda tam byly nebo nebyly látky posilující hoření. Pokud nebyly, zřejmě máte pravdu.

Marcel Pánek

Řekl bych taky, ze zkušenosti. Fet, chlast, nuda.

pozorovatel

Znáte ty lidi, kteří v Jaroměři působí? Obdivuji vaši odvahu dovolit si napsat, že „by mohlo jít o pojistné podvody či něco takového“!
A propos: já se dokonce spíše obávám, že ty předměty ani nebyly pojištěny na nějakou zvlášť velkou hodnotu – kdo by takové pojistné dnes dokázal platit, není-li Kellnerem? Ale vedení NTM oba ty případy jistě „hřejí u srdíčka“, protože dokládají „jedinou možnou správnost“ jeho zacházení se spolky dobrovolně a za své prostředky udržujícími historické předměty.

Vlastimil Kocurek

tak to by byl HNUS, …

Adam Stahl

Gulag na toho, co to zapálil…

Gwann

Jak muze byt někdo podobné hovado…
Ano, může být. Viz Guty.

Ve středověku na to měli pekne řešení.
Nyní to bude bohužel jen pár let za katrem. Pokud toho ksindla chytí…

Taky by mne zajímalo, co to je za frustrata? Proč chce zničit muzeum? Má plány s pozemky? Nebo prostá…závist.

Anonym ze severu

Nepatří to k dopravě, ale: Ad. Guty: Jak tak koukám na své vrstevníky (15-30), tak nás v budoucnu čeká už jen víc a víc podobných událostí typu msty za něco, podpálení/ničení něčího majetku, protože mi někdo něco udělal. Nebo že si jenom „hrajeme“ a omylem něco po*ereme… Nevím, dobrý pocit z toho nemám. Jak to bývalo dřív? Mohl by mi to prosím někdo přiblížit? Dostávali lidi/haranti víc trestů než současné děti? A trpěly děti dřív taky tolik na deprese jako dřív? ,,Taky by mne zajímalo, co to je za frustrata?“ Co my víme, co je za tím. Možná deprese, msta,… Číst vice »

Kubrt

Různí úchylové, blbečci a násilníci byli vždycky, to není vynález 21. století. Děti se dřív více trestaly, ale představa, že z někoho vymlátím deviantní chování, je lichá. Spíš naopak.

Vašek

Někomu pár facek velice pomůže, někomu ne.

Vlastimil Kocurek

Máte pravdu, jsou to psychopaté, a každá vyspělá společnost je nastavena tak, že tyto lidi musí nejen živit (třeba v kriminále nebo v psychiatrickém ústavu) uhradit škody, které napáchají. Není to nic nového, bylo to, bude toho stále více, a nemá smysl se nad tím smysl rozčilovat, vysloveně to patří k civilizaci. Nechci rozvádět otázku zpřísnění trestů, aby to nebylo dlouhé.
Připomínám: zapálení dřevěného kostela, téměř zničení muzea textilního průmyslu v Krnově požárem

Vlastimil Kocurek

Jen na okraj, žhářství není vrozené, ale vyvine se zpravidla v rodině, kde jsou děti zbytečně a nepřiměřeně trestány – a to je slabé slovo.

Martin

My jsme si na ZŠ po zlobení /porušení pravidel a řádu/ mohli vybrat /jedná se 80 – léta min. století/ vyřešit to ihned na místě /nikoliv domluva, spíše tělesný trest/ nebo záznam v žákovské knížce :o) s konsekvencemi doma. Za temných časů CaK monarchie prý rákoska visela hned vedle tabule …

Vašek

Byl trochu jiný přístup k výchově. Zlobil jsem ve škole nad určitou mez, dostal jsem z každé strany jednu a byl na čas klid. Akce vyvolala reakci, čin byl okamžitě potrestán a kdybych si doma na paní učitelku stěžoval, dostal bych další. Pokud by dnes učitel sáhl na extrémně zlobící dítko, jeho rodiče by pana učitele tahali po soudech. Z toho by se mohlo zdát, že jsem byl bit jako žito. Ne, nebyl. Prostě jsem si určité excesy už nedovolil.

Gwann

Tak různá doba, různé přístupy. Mají klady i zápory. Zlomit přehnanou represi detskou dusicku jde taky celkem snadno. Ale zase nemusíte ani mlátit, stačí psychicky sikanovat. A psychicky normálního vychovna facka moc nepoznamena, jen mu lépe pomůže zapamatovat si sdělení. Vandalové byly vždy. Viz ten posuk, co spálil chrám v Efesu. Ale je zajímavé vědět, kdo a proč. A k tomu doplnit trest… Je mi 38, čili spíš mladší…a nikdy by mne nenapadlo nic zvandalizovat. Přijde mi to vrchol ubohosti. Dokazu pochopit kradez ale ne vandaly. PS: minulost řešila deviantni a společnosti nebezpečné chování prevenci proti opakování. Čili popravou. Obvykle… Číst vice »

Martin

Kam jsme to dospěli, když si děti dovolí vyprovokovat učitele, natočit ho pak video a umístit na net, něco je špatně.

Gwann

Tohle je nejspíš špatný priklad z domu, kde nefungují autority. Jakkoliv tomu asi napomáhá osobnost učitele. Milé dětičky, co provokuji, buď postupně vytahat k tabuli (a ocenit za znalosti), nechat celou třídu psát písemku, pokud možno hodně drastickou, naparit nějaký odporný domácí úkol, ocenit chování poznámkou – a požadovat při recidive napomenutí či třídní důtku. A poslat na rodinu socialku, at se podívá, jak to tam funguje. Ano, tohle už není výuka, ale trestní prapor, ale asi to chvílemi nejde jinak. Když to nejde po dobrém, půjde to po zlém. A já jsem větší pan, než nějaký cizí soplos. Samozřejmě,… Číst vice »

ušatá

Tady musí být i pravidla chování ve společnosti a principy ve státě. Prostě dítě si musí uvědomit, že bude respektovat učitele a bude poslouchat, stejně tak to platí pro rodiče. Neznám žádné takové případy, kdy by učitel prováděl nějaké nevhodné a nepřístupné praktiky vůči školákům. Spíš je to obráceně a tresty jsou směšné.

Jarda Š.

Ano, v dobách minulých byla výchova dětí přísnější, ale žhářství tehdy bylo ještě častější než dnes.

Vašek

Žhářství bylo častější? To bych neřekl. Možná v majoru Zemanovi, když kulak podpálil družstevní kravín. Naopak bezdomovci dnes podpálí kde co.

Gwann

To právě nevím…

A mimochodem…ono toho šlo víc a snáz spálit. Střechy byly horlavejsi, celý venkov měl doma seno aj.

ušatá

Přesně tak, výchova byla přísnější a nekompromisní. Tresty byly i od rodičů tvrdé a nediskutovalo se. Výchova byla navíc vedena k tomu, že se nesmí nic ničit, nikoho napadat. A škody musely být uhrazeny. Já sám jsem se tak kdysi musel podílet (tedy rodiče) na úhradě za poškozené – zašpiněné oblečení, které jsem měl na svědomí a k tomu ještě doma takový slušný výprask. Tyto věci fungovaly, dnes se vše omlouvá a dokonce přehlíží, natož trestat. Stále platí – škoda každé rány, která padne vedle. To platilo a platí ve výchově stále. A pokud vím, žádné děti z těch dob… Číst vice »