V Plzni se otevírá nová mimoúrovňová křižovatka, část západního okruhu je hotová s půlročním předstihem

Část západního obchvatu Plzně. Foto: Plzeňský krajČást západního obchvatu Plzně. Foto: Plzeňský kraj

Celá stavba bude hotová na počátku příštího roku.

Správa a údržba silnic Plzeňského kraje otevře v noci na čtvrtek novou mimoúrovňovou křižovatku v Plzni-Křimicích, která je součástí tzv. západního okruhu kolem Plzně. Křižovatka byla zprovozněna s půlročním předstihem. Jedná se o napojení 1. a 2. etapy Městského okruhu, konkrétně silnice II/605 v úseku Chebská ulice.

Největší silniční stavba Plzeňského kraje s rozpočtem 2,2 miliardy korun se dostává do závěrečné fáze, kompletně má být hotová v únoru příštího roku. Ve směru od centra Plzně nyní řidiči najedou nově na přemostění Chebské ulice. „Největší změna je v tom, že oproti provizornímu nájezdu z Chebské ulice, který byl umístěn v odbočovacím pruhu před mostem, nyní řidiči most podjíždějí a za ním odbočují vpravo ve směru jízdy. Napojí se tak na vozovku směrem do Skvrňan a na Bory nebo na přivaděč k dálnici D5 na Norimberk či Prahu,“ řekl technický ředitel Správy a údržby silnic Plzeňského kraj Martin Vít.

Zatím je možné využívat pouze tento směr. Pokračují práce na estakádě, která překlenuje nivu řeky Mže a napojuje se na komunikaci vedoucí ke Karlovarské ulici.

Ochutnávka pro řidiče

„Celý tento důležitý silniční uzel včetně přemostění vyšel na 100 milionů korun a je to jakási ochutnávka pro řidiče, jak bude celý okruh vypadat. Proto jsme se rozhodli pustit tuto část, přestože byla hotová o půl roku dříve, než byl plán,“ říká náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek.

Podle Pavla Čížka byla stavba náročná rozsahem stavebních prací, prostorem – terénem, kde byla například pokládána estakáda, která se zakládala v údolí řeky Mže, nebo také komplikacemi s lidskými zdroji a nedostatkem některých materiálů na celosvětovém trhu, jako je ocel nebo izolační materiály. Přesto stavba nebude zásadně dražší. „Půjde především o objednané vícepráce, což ale nejsou zásadně vysoké částky,“ doplňuje Pavel Čížek. Nová stavba odlehčí křižovatce u Keramiky Soukup na začátku Křimic, kde se ve špičce tvořily fronty.

Po zprovoznění celého obchvatu, předpokladem je únor 2023, budou řidiči z opačného směru od Křimic obdobným způsobem najíždět na most, pokud budou chtít pokračovat ve směru na Karlovy Vary. Celá stavba je detailněji popsána zde.

Tagy městský okruh Plzeň Plzeň Plzeňský kraj
25 komentářů