LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

V Ostravě zrychlí tramvaje na 80 km/h na dalším úseku. Jízdní dobu zkrátí o 9 vteřin

Tramvaj Stadler Tango NF2. Foto: Jan SůraTramvaj Stadler Tango NF2. Foto: Jan Sůra

Dopravní podnik Ostrava (DPO) pokračuje ve svém plánu zrychlit na vybraných tramvajových tratích rychlost na 80 kilometrů v hodině a

Zpět na článek
20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Otos

9 vteřin. A to se vyplatí…..

Lemmy

Musíte si přečíst i článek, nejenom titulek a pak hned skočit do diskuse.

Příběh není o tom, že by se v Ostravě kopali do zadku a rozhodli se přestavět trať z 60 na 80 kvůli devíti sekundám, ale že připravují rekonstrukci nějakých úseků a zrychlí je v rámci toho. Asi proč ne…

Guláš

Tak že až bude hotovo za X milionů se cestovní doba zkrátí o minutu. Tomu říkám posun k lepšímu. Zas je pravda, že investice do infrastruktury jsou v pořádku.

Pavel P.

Pevně věřím, že bylo myšleno 9 sekund. Taky si neumím představit zrychlení o úhlovou jednotku … 🙂

Ondra

Úhel se musí držet, vteřiny ne… :DD :))

Expat

No, v praxi je jedno zdali pouzijete slovo vterina nebo sekunda, v akademicke sfere bezne pouzivame uhlova sekunda, stejne jako minuta apod. Vterina je v praxi pouze pocesteli patvar, ktery si vymyslel jakysi Sedlacek v dobe narodniho obrozeni. Neplati vsak ze vterina je jednotka uhlu a sekunda casu, muze byt uhlova sekunda i vterina, stejne jako casova.

Pavel P.

To právě že nemůže. Jednotka času je pouze sekunda. Úhlová je jak sekunda, tak vteřina.

Bespi

Tady nekdo nezna porad Branky, body, vtreriny 😉 Kdyz uz nezna cestinu. https://www.ceskatelevize.cz/porady/1094732002-branky-body-vteriny/

Pavel P.

Bylo to v televizi, tak to musí být pravda …
Jsem tuto reakci čekal dříve. Zkuste třeba Wikipedii, nebo nějaký jiný důvěryhodný zdroj.

Milan

Když teda lepší zdroj:
https://ssjc.ujc.cas.cz/search.php?hledej=Hledat&heslo=vteřina&sti=EMPTY&where=hesla&hsubstr=no

Vteřina je prostě počeštěná sekunda, hotovo. To, že je v definici soustavy SI uvedena v překladu (!) sekunda je poměrně šumák, chytrolíne, ale hlavně, že jste si kopl…

Milan

Jinak, teda pan Pavel P. má částečně pravdu, že ve vyhlášce je to definováno poměrně přesně (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-264), ale to nic nemění na faktu, že se to plácá jedno přes druhé a vzdělaný člověk si s tím poradí, jen ryzí akademik se svou nabubřelostí se bude nad tímto pozastavovat. čas ~ sekunda oblouková míra ~ vteřina Pokud jste ovšem chtěl být akademicky korektní, tak toto tvrzení „Jednotka času je pouze sekunda. Úhlová je jak sekunda, tak vteřina.“ není pravdivé. Ba je to, když už, tak naopak. Vteřina je čas i oblouková míra, sekunda je pak výhradně jednotkou času. Ještě jedna zajímavá… Číst vice »

Expat

Nemyslel jsem to tak, ze pouzivame v odbornych texech vterinu jako jednotku casovou. Vterina casova je spise tradicni oznaceni v bezne mluve samozrejme a pokud nejde o odborny text, tak kazdy chape vterinu jako synonymum k sekunde (zejmena pokud se jedna o clanek podobneho typu tak je to fakt jedno) Ale i tak vterina uhlova – ktera ma sice vetsi ‚oficialni oporu‘, tedy neni vylozene spatne ji pouzit jako jednotku uhlu – Vam v realite malokdo pouzije. Ze zkusenosti spise starsi populace. Je to dano i mezinarodnim vlivem, kde se samozrejme pouziva ta latinska verze. Jinak napriklad v urcitych matematickych… Číst vice »

Pavel P.

Ano, souhlasím. Je to stejné jako když někdo řekne, že v zásuvce je 220 V. Je to špatně už několik desetiletí, v zásuvce je 230 V (231, chcete-li). Všichni tomu budou rozumět, ale na odborném serveru by to nikdo nečekal. Ten můj příspěvek byl tedy spíše pro redakci, ale zjevně se to nepovedlo.

jan

Tak kdyby se ve špičce u 8čky tramvaje zrušila cestou do práce do centra zastávka Tesco zahrádky, bylo by to jistě víc.. Navíc s volným jízdním řádem ty tramvaje jezdí možná ještě pomaleji než 60..

Jméno

ona ale taková zastávka ani na lince 8 není 😉

Ondra

Ta zastávka není jen o Tescu, v docházkové vzdálenosti jsou i bytovky… :))

Martin OVA

Od března 2020 jsou nové tramvaje přednostně nasazovány na linku 8, takže na Hranečník Stadlery s rychlostí 80 km/h jezdí výjimečně.

Honza

Nemájí čistě náhodou někdy v blízké budoucnosti dorazit ty nové „velkokapacitní“ tramvaje od Škody?

Kubrt

Plán na zahájení provozu byl podzim 2020, tak uvidíme.

Cyklista

Nejvíc času na cestě na Hranečník stejně zabere nesmyslné esíčko mezi Výstavištěm a Zárubkem