V Kroměříži koupili druhý hybridní autobus pro MHD, zánovní Volvo vyšlo na 6,5 milionu korun

Autobus Volvo 7900 pro Kroměříž. Foto: KTSAutobus Volvo 7900 pro Kroměříž. Foto: KTS

Úspora nafty činí v provozu zhruba třicet procent.

Provozovatel městské hromadné dopravy v Kroměříži rozšířil svůj vozový park o druhý hybridní autobus. Kroměřížské technické služby (KTS) ho koupily od společnosti Volvo, která jako jediná podala nabídku v soutěži na jeho dodání.

Jde o autobus Volvo 7900-LH Hybrid. Vyplývá to z údajů v registru smluv a tiskové zprávy města. „Hybridní autobus se osvědčil, proto jsme se rozhodli pořídit další. Oproti běžným naftovým autobusům je totiž tišší, šetrnější k životnímu prostředí a jeho každodenní provoz vyjde levněji,“ uvedl místostarosta Karel Holík.

Podle dat ve smlouvě jde o vozidlo, které není dodáno úplně nové. V době předání mělo najeto 38 tisíc kilometrů. KTS ho pořizují za 6,45 milionu korun bez DPH. Kombinuje pohon na naftu a elektřinu. Při rozjezdu a jízdě do rychlosti 30 kilometrů za hodinu využívá baterii, při rychlejší jízdě jede na naftu. „Úspora nafty činí v průměru 30 procent. Baterie pro elektromotor se nabíjí při brzdění autobusu a není tak potřeba ji dobíjet, jako je tomu u elektrobusů,“ popsal další z jednatelů KTS, místostarosta Vratislav Krejčíř.

USB zásuvky součástí vozidla

Vozidlo je nízkopodlažní a má automatickou výsuvnou plošinu pro nástup a výstup vozíčkářů. „Zajímavostí, která u autobusů pro městský provoz není rozšířena, jsou prostřední a zadní dveře, jež se neotvírají dovnitř vozidla, ale vysouvají se ven tak, jak to cestující znají z tramvají. Nejsou tak nutná bezpečnostní skla mezi sedadly a dveřmi, a vozidlo tak působí vzdušněji,“ dodal Jaroslav Černý, který má v KTS na starost MHD.

Autobus je 12 metrů dlouhý a klimatizovaný. Vejde se do něj 30 (údaj podle města, podle smlouvy 34) sedících a 73 stojících osob. Prostor pro cestující je vybaven i USB zásuvkami pro nabíjení drobné elektroniky. Autobus bude vybaven i LCD obrazovkou, která bude zobrazovat trasu linky s názvy zastávek.

Nový autobus Volvo doplnil sedm více než deset let starých vozidel Volvo, která jezdí na naftu. Kromě toho KTS disponují zmíněným hybridním autobusem Volvo koupeným loni a třemi autobusy značky Iveco, které jezdí na stlačený zemní plyn (CNG). Pořízeny byly v letech 2017 a 2018.

 

Tagy Kroměříž Kroměřížské technické služby Volvo Volvo 7900
28 komentářů