z prahy

V Jihomoravském kraji začne jezdit 31 nových autobusů Iveco, budou v jednotných barvách

Nové autobusy Iveco pro provoz v Jihomoravském kraji. Foto: JMKNové autobusy Iveco pro provoz v Jihomoravském kraji. Foto: JMK

Vedení kraje předpokládá, že v nejbližších letech dojde k obnově třetiny autobusů.

Tři dopravní společnosti Dopaz, ČSAD Kyjov a BDS Bítešská dopravní společnost zařadí do léta do provozu celkem 31 nových autobusů Iveco Crossway LE Line. Dvanáctimetrové autobusy budou jezdit v jednotném nátěru Jihomoravského kraje, který se na prvních autobusech začal objevovat letos v únoru.

O výrobě dalších nových autobusů informoval Jihomoravský kraj v tiskové zprávě. „Chceme v autobusech co největší komfort. Jen tak si lidé pro cestu do práce raději vyberou hromadnou dopravu a ne auto. Vlna nových autobusů na našich silnicích bude poznat a díky sjednocených barvám lidé konečně poznají, že autobusy jsou naše,“ řekl hejtman Jan Grolich.

Kvůli pandemii uzavřená kabina řidiče

Autobusy Iveco Crossways LE Line budou jezdit ve verzi pro 41 sedících cestujících a dva invalidní vozíky. Jsou vybavené zadní kamerou pro bezpečné couvání, mechanickou rampou pro snadný nástup osob s omezenou pohyblivostí, vozíčkářů i cestujících s kočárkem. Mají dvojité zasklení oken, oddělenou klimatizaci pro cestující a pro řidiče, vyhrazené sedačky pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace i prostor pro přepravu invalidních vozíků, nebo dětských kočárků. Některé autobusy jsou vybaveny i USB sloty na nabíjení mobilních telefonů či elektronickými informačními panely. Jako reakce na současnou situaci s pandemií Covid-19 jsou autobusy vybavené uzavřenou kabinou řidiče.

První autobusy v jednotných barvách představil kraj v únoru. Podobnou cestou, kdy autobusy jezdí v barvách kraje, nikoliv dopravce, jde čím dál více regionů. Nové autobusy nesou červenou a bílou barvu s modrým logem, v dolní části jsou vozidla stříbřitě šedá.

Vedení kraje odhaduje, že se v nejbližších letech podaří obnovit až třetinu vozového parku, což je víc než 200 autobusů. „Nově dodávaná vozidla jsou povinně vybavena silnou klimatizací a disponují zvětšeným prostorem pro umístění dětských kočárků a vozíků pro invalidy. Jihomoravský kraj rovněž z důvodu zvýšení bezpečnosti provozu a ochrany řidičů proti nakažlivým chorobám požadoval vybavení nových autobusů kabinou řidiče. Jako ochrana před chladem i před letními vedry budou sloužit zdvojená zatmavená okna, ta budou v IDS JMK novinkou,“ doplnil ředitel organizátora KORDIS JMK Jiří Horský.

Jihomoravský kraj, autobusy v novém vizuálním stylu. Pramen: JMKJihomoravský kraj, autobusy v novém vizuálním stylu. Pramen: JMKJihomoravský kraj, autobusy v novém vizuálním stylu. Pramen: JMKJihomoravský kraj, autobusy v novém vizuálním stylu. Pramen: JMKNové autobusy Iveco pro provoz v Jihomoravském kraji. Foto: JMK
Tagy BDS Bítešská dopravní společnost Dopaz Iveco Crossway Iveco Czech Republic Jihomoravský kraj
23 komentářů