umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Autobusy Zprávy

Jihomoravský kraj ukázal autobusy v novém stylu, od května jich bude padesát

Jihomoravský kraj, autobusy v novém vizuálním stylu. Pramen: JMK
Jihomoravský kraj, autobusy v novém vizuálním stylu. Pramen: JMK
V nejbližších letech se má obnovit až třetina vozového parku v kraji, což je víc než 200 autobusů.

Jihomoravský kraj představil nový jednotný vizuální styl v autobusové dopravě. Zhruba od května omladí vozový park v regionu 50 nových autobusů, první z nich v pondělí zástupci kraje, výrobců a dopravců představili veřejnosti. Objednávka na dalších 51 vozidel se chystá.

„Když se na zastávce sjedou autobusy z různých koutů jižní Moravy, často to tam vypadá ve stylu ‚každý pes jiná ves‘. Je škoda, že lidé často ani nevědí, co pro ně vlastně Jihomoravský kraj všechno dělá. A tohle je jedna z cest, jak to změnit – sjednotili jsme barvy a loga tak, aby časem všichni cestující věděli, že autobusy, ve kterých právě sedí, financuje Jihomoravský kraj,“ uvedl hejtman Jan Grolich.
Nové autobusy nesou červenou a bílou barvu s modrým logem, v dolní části jsou vozidla stříbřitě šedá.

Aktuálně mají objednávky na dodávku nových autobusů uzavřeny tři dopravci – ČSAD Kyjov (do konce dubna celkem 22 autobusů Iveco), BDS-BUS (do dubna 13 autobusů Iveco) a ČSAD Hodonín (15 autobusů SOR). Společnost ČSAD Ústí nad Orlicí má brzy uzavřít objednávku pro oblast Blanenska na dalších 51 autobusů Setra a čtyři hybridní autobusy Mercedes Benz, které by měly na linkách začít jezdit od 1. října.

Vedení kraje odhaduje, že se v nejbližších letech podaří obnovit až třetinu vozového parku, což je víc než 200 autobusů. „Nově dodávaná vozidla jsou povinně vybavena silnou klimatizací a disponují zvětšeným prostorem pro umístění dětských kočárků a vozíků pro invalidy. Jihomoravský kraj rovněž z důvodu zvýšení bezpečnosti provozu a ochrany řidičů proti nakažlivým chorobám požadoval vybavení nových autobusů kabinou řidiče. Jako ochrana před chladem i před letními vedry budou sloužit zdvojená zatmavená okna, ta budou v IDS JMK novinkou,“ doplnil ředitel organizátora KORDIS JMK Jiří Horský.

43 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Divočák

Za 12 let budou atraktivní pro město pod Ještědem, pokud třeba z Mnichova nepřijede lepší nabídka… Bohužel realita

Aslanex

To je krása, když nějaký kraj necpe reklamní slogany po celém autobusu.

Luboš Beneš

Vážený pane hejtmane, cestující má jiné priority než jak barevně vypadá autobus. Nechte si ty bláboly do volební kampaně. Díky.

Daniel Kočnar

Tak doufám že těch aspoň část těch ivetek co BDS objednala půjde k nám do Bitese když už tam vyhráli 🤔😁

Lukáš

Fanoušek sjednocení úplně nejsem, ale chápu záměr. Na druhou stranu některé společnosti to s „barevností“ své flotily už trochu přehánějí (BDS, chápu, že část je dědictví po Busline, ale i tak), když nejsou stejné busy od jednoho dopravce, je to už opravdu Kocourkov. Z barevného provedení úplně vydřený nejsem, ale mohlo to být mnohem horší (PID).

Petr Novák

Je to asi věc názoru, ale mě se to PIDí zbarvení líbí mnohem víc, než tady ten bílo-šedo-růžový (ne, to na střeše opravdu NENÍ červená) paskvil. Když už jednotný nátěr, tak by měl být alespoň vkusný a měl by reprezentovat kraj. Tento nátěr nezvládá ani jedno, bohužel.

liposh

Neviděl někdo tu magentu na těch busech naživo? Jak velkej průšvih bude tenhle odstín na vlacích za rok? Bude to „vyblitý“ už první den provozu?

Jedine vlaky

Všude je IDS zelenobílý, a najednou magenta s bílošedou. Nechápu.

Jaaa

ANO si muselo asi vymyslet svoje logo, aby šly penízky správným směrem.

Domis

IDS sice organizuje Kordis, který používá zelenou barvu, ale vše platí kraj, který se prostě rozhodl, že využije svoje nové logo (z 2018) pro dizajn EMU Moravia a to následně upravil a převzal i pro busy.

Jakub

Jednotný vizuální styl, budiž, ale tahle barevná kombinace mi přijde dost fádní. Byla na to nějaká výtvarná soutěž, nevíte někdo?

M M

Byť fádní, stokrát lepší než nové schéma pidu… podle mě barvy prostě vzali z vizuálu na nové vlaky (viz ta magenta).

Moe

Barvy jsou vzaty z barev JMK… Osobně se mi tato kombinace moc nelíbí. Je teda pravda asi na Ivecu to ještě ujede, ale nedokážu si to představit na Soru to bude hrůza.
Za mě asi nejlepší kombinaci barev IDS má Plzeňský kraj. Ale radši bych šel cestou jednoduchosti jako má Zlínský potažmo Olomoucký kraj….

DJ TRAIN

Vizualne jednoduche a udrzbovo priatelske… ziaden divoky styl a rychla identifikacia vozov…preco nie?

Petr Novák

„Barvy jsou vzaty z barev JMK“
Tak to ani omylem. Barvami JMK, resp. znaku a vlajky kraje, jsou červená, bílá, modrá a zlatá. Ne bílá, šedá a růžová. To nemá s barvami JMK opravdu nic společného!

Jedine vlaky

Co tam dělá ta šedá?

Kernteriér

Doplňuje bílou a magentu, bych si tak tipl.

Jedine vlaky

Vypadá to odporně.

MiZun

DOPAZ už má taky objednáno 8 ks IVECO.

Ondrej

A kdy dorazí?

Ondrej

Kdy dorazí?

MiZun

Konec dubna snad.

Jaaa

Co to je? Jsem myslel, že IDS JMK má barvy podle barev kraje, nebo tak něco. Všechny propagační materiály i Poseidon mají zelenou, bílou a žlutou…

Navíc se mi tohle schéma vůbec nelíbí. 😀

LiborV

Zelená, bílá a žlutý jsou barvy kraje, které se používaly opravdu dlouho. Nyní má kraj logo modré a červené. A to přece nejde, aby se vozy převlékly do barev podobných barvám PID. Jsme přece Jižní Morava. To by někteří nerozdýchali. Proto ta šedá 🙂

Jaaa

A ke změně došlo kdy?

Teď na to logo JmK koukám na tom obrázku, a to je taky hnus, velebnosti. To dělal stejný „grafik“ jako ten Šumperk, co tu byl nedávno? :-/

Kernteriér

V roce 2018.

liposh

to je tak dva roky zpět. Řešili jsme to u vlaků, protože si toho nikdo z nás nevšiml. A ty naše nový krajový barvy jsou modrá a „vyblitá magenta“, neplést s červenou, prosím. Červená by byla požehnáním. Takové štěstí ale v JMK nemáme.

Dartid

Jako sjednocení barev budiž, mám ale troch strach z toho jak to bude vypadat na Sorkách

Kernteriér

Prosím o smazání, i mistr tesař se někdy utne.

Kernteriér
svojsin

No proto, už sem tě chtěl poslat na obhajobu před Velectěnou dopravní komisi jednoho nejmenovaného kraje mezi Ostravou a Brnem

BRKS

Hmm, pozerám, že náter fínskej Veolie bude asi nesmrteľný. 🙂

LiborV

Neměla podobný nátěr jednu dobu i Veolia i v ČR? Často jsem tu četl vyjádření ve smyslu, že jediný Jihomoravský kraj je :ten rozumný, který neřeší jednotný nátěr vozů IDS“ a už je to tu a řeší ho též.

Kernteriér
xyz

„„Když se na zastávce sjedou autobusy z různých koutů jižní Moravy, často to tam vypadá ve stylu ‚každý pes jiná ves‘. Je škoda, že lidé často ani nevědí, co pro ně vlastně Jihomoravský kraj všechno dělá.“

Myslel bych si, že to lidí vědí mj. díky tomu, že bez ohledu na dopravce (tzn. bez ohledu na „barvu autobusu“) jedou s pořád stejnou (ať už jednorázovou či předplatní jízdenkou). A že si toto uvědomí i bez ohledu na „barvu autobusu“.

Big Fat Fabulous Woman

Také mi vyjádření pana hejtmana přišlo trochu nešťastné, každopádně sjednocení designu veřejné dopravy napříč krajem mi přijde jako dobrý nápad.

Kubrt

Lidi si sice všimnou, že mají IDS, ale není na škodu dát taky vědět, kdo to organizuje a financuje.

Pražák

Organizuje to kraj, financujeme my všichni.😉

Jiří Kocurek

Nevím jak zbytek, ale DPMB má asi 50 % nákladů porkytých vlastními příjmy. Což není vůbec špatné.

Jirka

Tak barva už je jenom detail, navíc ekonomicky jen na nových busech. Důležité je, že kraj stanovil parametry na klimu, místa pro kočárky, dvojitá skla apod.

Jinak takhle, na Zvonařce člověk fakt občas neví, který autobus může být jeho, když zrovna běží od Vaňkovky a snaží se jej chytnout. Míchá se to tam s mezinárodní dopravou a tak.

Pivlis

Mě napadl naprostý opak. Podle dopravce vidím, že nemusím běžet, když se někde komíhá autobus BORS nebo BDS, když vím, že jedu Adosou.

M19

Já teda vím jakou linkou jedu a tak mě spíše zajímá číslo linky, než dopravce který zajišťuje konkrétní spoj na ní.