LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

V Helsinkách začaly jezdit s cestujícími nové tramvaje od Škody

Tramvaj Škoda ForCity Smart Artic X54. Foto: HKLTramvaj Škoda ForCity Smart Artic X54. Foto: HKL

Jde o zatím nejdelší tramvaje ve finské metropoli.

V hlavním městě Finska dnes začal provoz nových tramvají ForCity Smart Artic X54 s českou stopou. Tramvaj od Škody Transtech ze skupiny Škoda Transportation začala jezdit na lince 4S mezi zastávkami Kauppatorin  a Töölö. Zatím bude nasazována ve všední dny přes den.

Jde o zatím nejdelší tramvaj v Helsinkách, pojme 214 cestujících, z toho 78 sedících. Vyrobena byla v závodě ve finském Kajaani. Na délku měří 34,5 metrů, je obousměrná. Pětivozová tramvaj je částečně nízkopodlažná a plně klimatizovaná.

Helsinský dopravní podnik HKL si objednal celkem 52 těchto tramvají ve dvou různých verzích: jedna pro městský provoz, druhá pro novou ztrať Raidej-Jokeri, která spojí Helsinki a město Espoo. Jde o kontrakt z konce roku 2016, letos v únoru HKL objednal 23 dalších tramvají.

V případě zájmu cestujících bude pro dopravce možné vložit další článek a navýšit kapacitu. Zakázka nabrala značné zpoždění: podle tiskové zprávy výrobce měl být první prototyp dodán v roce 2019.

Kromě linky do Espoo budou tramvaje jezdit na linkách do městských částí Yliskylä a Haakoninlahti, k vidění tak budou i na soustavě mostů Crown Bridges, která má být dokončena v roce 2026.

V Helsinkách bylo od roku 2013 nasazeno už 70 tramvají modelu X34, které předcházely typu ForCity Smart Artic X54.

Tramvaj Škoda ForCity Smart Artic X54. Foto: HKLNová tramvaj Škoda ForCity Smart Artic XL. Foto: Miska EngströmNová tramvaj Škoda ForCity Smart Artic XL. Foto: Miska EngströmNová tramvaj Škoda ForCity Smart Artic XL. Foto: Miska EngströmTramvaj ForCity Smart Artic X54. Pramen: Škoda Transportation
Tagy ForCity Smart Artic X54 Helsinky HKL seznam Škoda Transportation Škoda Transtech
16 komentářů