V Českých Budějovicích zdraží MHD, polepší si část mládeže a senioři
Autobus DPMCB. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Senioři se dočkají bezplatné přepravy dříve. Věková hranice se posune z dnešních 75 let na 70 let.
Senioři se dočkají bezplatné přepravy dříve. Věková hranice se posune z dnešních 75 let na 70 let.
Heh, no dobře, tak asi teď už určitě budu jezdit do města výhradně autem. Takový výlet pro dva lidi tam a zpět za 120 Kč se mi úplně tím busem nevyplatí.
Zdražení o 50% je sympatický vzkaz pro lidi z okolí. „Zpoplatnili jsme vám stání kde to jen šlo, teď vás stáhneme i za MHD holomci!“
Zase.. jako v Praze. Senioři jsou ti poslední, kdo by měl mít něco zdarma… obecně všechny skupiny obyvatel, kteří mají pravidelnou valorizaci mezd bez ohledu na ekonomickou situaci by žádné zvýhodnění mít neměli!!! S tím vždy přijde nějaký pseuodopolitik, aby posbíral bodíky a všichni to jak lamy odkývají… Zaměstnaný člověk bude za chvíli na vymření, ale to nikoho nezajímá
Taky budete jednou senior a nebudete nikoho zajímat. 😉
Pokud půjdu do důchodu ve vlastním baráku po rekonstrukci, s nějakými úsporami, tak na MHD budu mít v pohodě. Pokud do důchodu půjdu s nájmem, který jsem sotva spolu s ostatními náklady utáhl že svého příjmu a bez finanční rezervy, tak je to morální hazard a je otázka, zda-li by média a politici měli tento druh hazardu podporovat nebo naopak tyto osoby kritizovat, že to není systémově přístup. Již od roku 1994, tedy 30 let je funkční penzijní připojištění. Stejně tak dlouho se říká, že bez vlastní odpovědnosti, úspor (investic) a přiměřených nákladů na život (bydlení, energie, způsob zivota) v… Číst vice »
Otazka je, hestli vůbec tušíte, že knížecí rady, nikdy nikomu nepomohly. Ani ideologické dogmata. Jak se mají lidé, kteří neměli to štěstí se správně narodit, podke vašich rad nevíte. Mimochodem, máte-li to připojištění budete po celý důchod dostávat pár drobných nebo to bude dost, aby to vyrovnalo propad příjmu? 😉
Pokud pominu například zdravotně postižené, tak u většiny spolecnosti je to otázka priorit. A po třiceti letech upozorňování na to, že v důchodu nelze spoléhat jen na stát, je u obyvatel mladších 70 spoléhaní na státní důchod a příspěvky pouze alibismus a vlastní neodpovědnost.
Pokud pominete ty, co vám to představ nepasují, tak si zdůvodníte cokoli. Otázka priorit? Budete bydlet a jíst nebo spořit na důchod? Nebo jakých priorit? Evidentně mimo vlastní sociální bublinu pro vás svět neexistuje. Zjevně si dokážete na důchod spořit vyšší tisíce korun měsíčně, nebo naivně věříte, že z pár stokorun měsíčně se vám do důchodu stanou tisícové částky měsíčně a porazíte z přehledem inflaci? Nezapomeňte si pak vzpomenout na vlastní neodpovědnost a alibismus. 😉
Netýká se jen ČB, ale proč vlastně děti nebo mládež mají za VHD platit, a senioři ne?
Děti nevolí 😉
V podstatě nepostřehnutelné zvýšení ceny ve výši inflace… o 50%. Ješte že máme tu inflaci tak nízkou, prý 2%.
Kdyby se to dělalo každý rok o inflaci, jako ČD, tak to nikomu snad ani nepřijde, ale když ono se to udělá jednou za 10 či více let jako u nás v PIDu a inflace je pak v součtu, nikoli prostém – př. 10 a zdražení o 10 % je 11, ale následné o 10% je už 12,10, nikoli 12.
Aneb opět to zadotujem skupině, která má nejvíce peněz (ano, dost důchodců má pěkné důchody, vlastní bydlení, a nemá tím pádem moc mandatorních výdajů, nicméně pak jsou výjimky, kdy fakt mají peněz málo, ale to lze řešit jinak nebo adresně) a pracujícím, u kterých potřebujeme vypěstovat návyky MHD používat, to zdražíme.
Neříkám, aby platili plnou palbu, ale alepoň nějaká ta pětistovka by důchodce za rok nepoložila, a alespoň takto by taky participovali na nákladech.
Možná, že by důchodci mnohem raději platili v MHD, místo těch sum, co nechají na doplatcích v lékárně.
Které sumy myslíte? Pro osoby nad 70 let platí extra nízká sazba maximálního doplatku na léky ve výši 500 Kč ročně. Ostatní dospělí pojištěnci mají tento limit desetinásobný.
A vy to těm důchodcům závidíte? Průměrný důchod je cca 20 tisíc korun, oproti průměrné mzdě přes 45 tisíc korun. 😉
Ta průměrná mzda je hrubá. Důchody jsou čisté. Mimochodem, v Německu je průměrný čistý státní důchod něco přes 1000 euro. Tam už jsme je skoro dohnali, že?
Průměrný důchod v Německu je 1 500 euro u mužů, takže až nebudete lhát… 😉
Ano. Taky je k tomu dodatek „gross“, tedy hrubého. Vidím, že zdanění důchodů si moc nedovedete představit, podobně jako spoustu jiných věcí.
„After taxes the average pension is around 850€ for women and around 1200€ for men.“
A zdroj oné věty vytržené z kontextu? 😉 Je vidět, že demagogie je vaše druhé jméno. Ne, neznaděný důchod v Německu u mužů např. v roce 2022 byl přes 1 700 euro. Je vidět, že pro ospravedlnění svých nesmyslů zkusíte cokoli. 😉
A vy máte zdroj kde? 1700 nevidím nikde.
Mě zajímají ty vaše zdroje, přišel jste s nějakým tvrzením jako první, tak jej jako první doložte a ne jak malý Jarda to chtít po druhých a sám nic. 😉
Zase niekto kto nevie pocitat.
Ako to vychadza na Slovensku. Predpokladajme, ze Fero Mrkvicka 42 rokov pracoval za priemernu mzdu a pojde zaciatkom roku 2025 do dochodku. Ma odrobenych 42 rokov. Jeho dochodok bude 804 eur. Priemerny plat na Slovensku v cistom je nejakych 1130 eur. Takze Fero Mrkvicka dostane dochodok na urovni 71% svojho cisteho platu.
O takom pomere dochodku ku cistej mzde bude moct generacia husakovych deti len snivat.
A? Souvislost, kromě utkvělé snahy dokázat něco, co nikdo netvrdil? 😉
Pokud z toho důchodu, který se nedaní, živí 3 základo/středoškoláky, tak ne 😁.
Prostě se obecně maj nejlíp, neřeší nic, šetřit taky tolik nemusí, hypotéka splacená… samozřejmě na tom budou i tací, kteří musí šetřit každou korunu, ale v průměru se jedná o finančně nejzajištěnější skupinu obyvatel ať chcete či ne.
Prostě si jen potřebujete dokázat vaši tezi. Ostatně i nick Peter vám svým příspěvkem dokazuje opak. 😉
Kde mi peter dokazuje opak? Tvrdí, že důchodce je na 70 % přijmů oproti době, kdy byl výdělečně činný, nicméně ve většině případů už neživí děti ani hypotéku, takže může na tom být finančně lépe.
To tvrdí o Slovensku. U nás to tak není. Ostatně tuto otázku pokládá. 😉
Průměrná mzda je v jižních Čechách cca 40 000, na rozdíl od Prahy, kde je průměrná mzda 54 000 Kč.
A průměrný důchod v Braniborsku je také odlišný od průměrného důchodu v Berlíně, stejně tak ten jihočeský od pražského. Ještě nějaké argumentační fauly a demagogické postupy neznáte? 😉
To jízdné zadarmo pro důchodce jsem nikdy nepochopil. Je to přežitek z dob komunismu kdy měli malé důchody a MHD byla beztak docela levná.
Teď je situace opačná. Důchody se zvyšují s inflací. Zbytek ne.
Právě že ne, za socíku tohle nebylo. Důchodci tenkrát nebyli významná voličská skupina. Vlastně nikdo nebyl :D.
Zároveň řada důchodců si myslí, že MHD asi vlastní tím svým chováním co předvádí. Za mě, ať platí plnou cenu…děti to mají mít samozřejmě nejlépe zdarma.
Bude se měnit i přirážka k jízdnému pro černé pasažéry? Já jen, že ta současná činí 600 Kč, tudíž při zanedbání morálního hlediska se skoro vyplatí jezdit na černo (při nepravidelném a nahodilém použití MHD).
Já jen, že kecáte. 😉
https://zdopravy.cz/zdrazuji-pokuty-a-nekde-i-jizdne-prehled-ukazuje-jak-se-od-ledna-v-cesku-zmenily-ceny-mhd-191356/
Šlo mi o pokutu uhrazenou na místě, která v současnosti činí opravdu 600 Kč. V uvedeném článku je uvedená pokuta nezaplacená na místě, ale do 15 kalendářních dnů, která je skutečně 800 Kč.
No, a protože na místě málokdo zaplatí, tak jen vytváříte falešné souvislosti a dojmy.
Svého času jsem to bral jako sport. V Praze byla pokuta na místě 200 Kč (ano, bylo to v minulém století). Dělal jsem si poznámky a většinou se dostal pod 1 Kč za jízdu, když jsem revizorovi rovnou místo lístku podal dvoustovku.
Myslím že tak nějak to myslel i Optimalizátor nákladů
To je ovšem zpráva o vás, o ničem jiném. 😉
České Budějovice už netrápí kongesce (po Praze nejvíc v ČR), že tomu jdou takto naproti?
Zrovna v té Praze je MHD suveréně nejlevnější a (jak píšete) kongesce největší, takže tím to evidentně nebude.
Suverénně nejlevnější? Podle čeho jste to určil?
Vzhledem k rozsahu sítě rozhodně. Zadarmo v Praze jezdí důchodci nad 65, děti do 15 (mrkněte na článek, to v ČB nemají), psi a třeba i celý kočárek s doprovodem.
Praha dotuje MHD v absolutní částce na 1 obyvatele asi nejvíc na světě.
Při použití veřejné dopravy vás opravdu nezajímá poměr rozsah sítě a cena, to jen šotouše. Běžné cestující zajímá cena versus čas a vzdálenost a na to je Praha dost drahá. A dojmy nejsou pojmy. ;.)
Běžný cestující není turista, který by kupoval jednotlivé jízdenky.
Článekje o zdražování jednotlivého jízdného a turisté nejsou běžní cestující? A co to je? Nejen turisté využívají jednotlivé jízdneky?Poměřovat přiměřenost zdražení jednotlivých jízdenek cenou za předplatní v Praze je trochu mimo mísu. 😉
Bohužel obecný trend je trestat méně pravidelné dojíždění na kratší vzdálenosti a tlačit i uživatele veřejné dopravy do co největší „spotřeby“, i za cenu přetěžování spojů.
Něco mi říká, že za cca čtrnáct dní se městu od kongescí uleví… 😉
Kongesce tvoří hlavně každodenní dojíždění lidí, kteří se odstěhovali za město. To dálnice nijak významně neřeší.
Ale notak. Kongesce tvoří dojíždějící do práce a na nákupy, k doktorům, prostě spádový lidé.
Jak jste přišel na lidi co se odstěhovali za město?
Kolik lidí se odstěhovalo na severozápad z ČB? A přesto je směr od Písku naprosto zasekaný celý den.
Trochu ploché myšlení.
Oni ti dojížděči do práce bydlí od CB i 30 – 40 km a dlouhodobě; není to tak, že si podle vašich představ všichni postavili „bungalov v Dubném“.
Jaké asi jsou reálné pracovní příležitosti na všech těch vsích mezi okresními městy, aby nemuseli jejich obyvatelé za prací dojíždět??? Stačí se podívat do mapy.
Za situace, kdy v JČK neexistuje IDS, máte smůlu, pokud se se svojí pracovní dobou nevejdete do JŘ, nebo když musíte někde navíc přestupovat z autobusu na vlak.
Hehe, tak to si počkáme.