umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letecké společnosti Letectví

V British Airways zítra poprvé v historii stávkují piloti, lety do Prahy jsou zrušeny

Nový A350-1000 v barvách British Airways. Foto: BA
Nový A350-1000 v barvách British Airways. Foto: BA

Letecká společnost British Airways zažije zítra a v úterý první stávku pilotů ve své stoleté historii. Protest se dotkne i cestujících na lince z Prahy do Londýna: všechny přímé lety mezi Ruzyní a letištěm Heathrow jsou zrušeny. U jiných dopravců je na trase většina letů už vyprodána.

British Airways na svých stránkách včera oznámily, že většinu letů ruší. „Pokud máte na dny stávky rezervovaný let, pravděpodobně nepoletíte,“ uvedly BA na stránkách věnovaných stávce. V provozu zůstanou pouze lety BA CityFlyer.

Piloti sdružení v organizaci BALPA oznámili vstup do stávky v srpnu. Kromě pondělí a úterý budou stávkovat ještě 27. září. British Airways uvedly, že jsou připraveny k jednání, která by mohla stávku předčasně ukončit.

Ke stávce se piloti rozhodli kvůli nesouhlasu s návrhem na zvýšení mezd o 11,5 % během příštích tří let. Podle pilotů firma vydělává tolik, že může přidat více.

Cestující, kteří se chtějí na poslední chvíli dostat zítra z Prahy do Londýna přímým letem mají prakticky smůlu: ze všech dopravců má zítra volno ještě v době psaní textu BA CityFlyer s linkou na letiště City a easyJet jeden let na Gatwick. Ostatní lety u Ryanairu, Wizz Air, easyJetu i Smarwings jsou již vyprodány.

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
TomasG

Toto je přesně důvod, proč neuznávám odbory (stávky) za to, že stávkují za nízké byť postupné zvyšování mezd. Si říkám „nemusí pršet, stačí když kape“. Zaměstnavatel musí myslet i na horší časy, které skoro jistě přijdou.
Na druhou stranu nechápu odbory (které asi neexistují) u společností typu SW, že neprotestují při porušováních bezpečnostních opatřeních na hraně či za hranou. Tady si myslím, že ty protesty jsou na místě.

V podstatě se podepisuji pod tím, co napsal „Panoramix“ v příspevku nad, či pod (nevím kde se můj příspěvek zařadí).

Panoramix

Fakt mě dostalo prohlášení, že „firma vydělává tolik, že může přidat více“. Jenže firma nese veškerá rizika na svých bedrech, tak za to majitelé/investoři chtějí dostatečnou odměnu. Když se nedaří, tak peníze přilévají majitelé/investoři. Nikdy jsem si nevšiml, že by pak odbory nabízeli dobrovolné snížení mezd zaměstnanců či mimořádné odvody do nějakého fondu, aby na tom firma nebyla tak špatně. Když se to těm pilotům nelíbí, tak ať si najdou práci jinde. Poptávka po pilotech je prý obrovská a chybí jich celosvětově několik tisíc. Ale ono je pohodlnější zůstat na své „židli“ a vydírat svého zaměstnavatele. Jako mít garantovaný nárůst… Číst vice »

Jen tak

odborari .. to jsou prevleceni komunisti.

Petr Šimek

Původce všeho zla jsou nízkonákladové aerolinky. Létání má mít svoji cenu a úroveň.

Jen tak

prave jste se nominoval na nesmysl mesice, mozna roku 🙂

TomasG

No a v čem je příspěvek „Petr Šimek“ nesmysl měsíce, možná roku“?
Obor letectví byl vždy na „vyšší úrovni“ už jen proto, že se (až na vyjímky) ctily předpisy a obor měl prestiž. To ale něco stálo.
S příchodem LowCostů je hlavním měřítkem zsik nad ostatními parametry.
Buďmě rádi, že zatím lítáme v sedačkách. Už jsem někde slyšel, že by se mohlo lítat i na stojáka (do letadla by se vešlo více lidí) 🙂

Jen tak

no, a vy jste se k tomu nesmyslu mesice , mozna roku, uspesne pridal 🙂

mgr.pavel

Myslím si, že o ceně a úrovni létání rozhodují zákazníci a jejich peněženky. Nevím, proč by pár leteckých společností mělo diktovat, za kolik a jak se má létat.

Pokud se vám to nelíbí, nabídka aerolinek je široká dost a svou úroveň luxusu a ceny si jistě najdete.

(a to píšu jako člověk, co lowcost nevyhledává)

Robert

Můžete létat privátním jetem…

Nekdo

tak já bych taky požadoval vrátit salonky pro cestující na nádražích s kaviárovými chlebíčky na stříbrných tácech, francouzským vínem a komořím, dále na nádraží taky lázně a hampejzy, pro ctěné panstvo červené tepichy na nástupiště a vůbec. dále pak kluky z červenou vlaječkou běžící před každým samohybem.

Michal

BA je dlouhodobe nejhorsi leteckou spolecnosti… A tohle ji moc neprida. Zmar nad zmar…

Bart

jak jste přišel na to, že BA jsou nejhorší leteckou společností? Podle hodnocení skytrax má BA 4 hvězdičky a dokonce jsou o několik míst lepší než např. Air France. To jde jedině napsat o Smartwings, ale rozhodně ne o BA.