V Bohumíně se srazilo pendolino s lokomotivou, o život přišel strojvedoucí

Srážka pendolina a lokomotivy v Bohumíně. Foto: Drážní inspekceSrážka pendolina a lokomotivy v Bohumíně. Foto: Drážní inspekce

Provoz ve stanici byl zhruba na půl hodiny přerušen.

Zpět na článek
503 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vin

Odkaz – týden po nehodě – jak jsou vidět „návěstidla“:
https://odysee.com/@pejan:0/Bohum%C3%ADn,-t%C3%BDden-po-nehod%C4%9B-Pendol%C3%ADna:5

Martin z topírny

Upřímnou soustrast rodině zemřelého strojvedoucího…

David

Co mě se*e a o čem se nemluví – je Pendolino bezpečná souprava? Neměly by být všechny jednotky staženy do odvolání? Opravdu jsou splněny všechny aktuální normy ohledně tuhosti a odolnosti skříně? Mám vážné pochybnosti, i při relativně nízké rychlosti fatální poškození. Budu rád, když mi k tomu napíše někdo znalý. Díky.

Petr Šimral

Pendolíno je souprava vývojem z roku 1990, kdy požadavky jak na pasívní, tak i na aktivní bezpečnost byly úplně na jiné úrovni. A přesto nejde jen tak říci, že to neodpovídá dnešním požadavkům, tak tomu zakážeme jezdit. Úplně stejně, ne-li hůře by dopadla Regionova, Šukafón, řada 854, mnoho traťových lokomotiv atd. Ostatně jako na silnici třeba Škoda 105/120. Jenže na silnici i v České republice dvacetiletá vozidla už obnovujeme za patnáctiletá, železniční vozidla trpí v tomto ohledu na svou dlouhou životnost a k tomu si připočtěme nesoulad narážecích ústrojí Bangle a Pendolína. Řešením je posílení aktivní bezpečnosti, tedy instalaci opravdu… Číst vice »

Martin

Je to smutne,… rab bych, aby ve vlacich u strojvedoucich fungoval jednoznacny bezp. system, ktery vlak nepusti na nepostavenou cestu a na obsazenou kolej… resp. pres navrsti stuj…
Mel by automaticky zastavit vlak nebo priserne rvat, jako v kokpitu letadla, bez ohledu na nove zavadene systemy/..

Martin

Omlouvam se, jsem technicky zalozeny clovek a takovy system si dovedu predstavit…

PepaM

On existuje. ETCS. V Bohumíně je dokonce instalována jeho traťová část.

medvěd
bkv

A Berounský už tuplem ne….

Martin z topírny

Místo instalací hovadin, mohla SŽ už dávno zavést alespoň stop magnet za návěstidlem v poloze STŮJ… ona kombinace liniového zabezpečovače a MIRELU vlak prostě nezastaví.
Což je v 21. století podle mého názoru, prostě značný nedostatek v bezpečnosti.

Komik

Této tragédii by mohla zabránit pouhá informace od výpravčího o důvodu opožděného odjezdu strojvedoucímu. Tak jak to bývalo kdysi u prodloužení pobytu. Ale to se bohužel již nedělá, papírově se odjezd napíše na čas, aby výpravčí nemusel zdůvodňovat zpoždění.

nowas

Tím důvodem opožděného odjezdu byl zřejmě ten strojvedoucí. To se motáme v kruhu.

Jiřina

Výpravčímu opravdu nedělá žáden problém zdůvodňovat zpoždění,obzvlášť,když strojvedoucí zaspí.Zrovna tak nahlásit rušicí posun,když je komu

Jiřina

Výpravčímu nedělá problém zdůvodnit zpoždění,jsou to dva kliky myší.Zrovna tak nahlásit rušící posun v době času odjezdu vlaku..pokud se strojvedoucí nachází na svém stanovišti a nezaspí.Zřejmě ve snaze dohnat zameškané skočil na pendolino a rozjel se,aniž by si ověřil,že má postaveno a nahlásil se výpravčímu,že dorazil do práce

Komik

Jenom otázka? Strojvedoucí zaspal? Kdo tedy přistavil soupravu, kdo ji otevřel? ….. Někdo jiný než strojvedoucí? Jo ke zdůvodňování – dva kliky myší na závadu HV ačkoliv je červená výpravčím opravdu jde.

Jiřina

Chudaci vypravci..hlavne,kdyz je do koho se obout…jenze tak jednoduche to neni a ti nemaj na starost jen jedem vlak a jedno návěstidlo jako strojvedouci..bohuzel..
Tim nikterak nechci zjednodusovat nici praci…

VIZEK2442

Údajně: fíra zaspal na nocležně, vzbudili jej pozdě.Mezitím mu soupravu připravil bohumínský fíra. Doběhl k peronu na odjezd, prohodili se, provedl výpravu, zavřel dveře a rozjel se.

Komik

Pokud to bylo takto, beru svůj příspěvek zpět. Čerpal jsem info pouze z tohoto článku.

XYYY

Pendolina v Bohumíně v noci hlídají bohumínští pendolinisté, pražský strojvedoucí má stanoveno střídání ve 4:25.

David

Nelíbí se mi ty hlášky o zastavení rušícího posunu od lidí ze stanic „jeden vlak za hodinu“. Moje hypotéza – nemáme fíru, asi zaspal, ok, až přijde, tak se ozvěte na vysílačce (až budete pohotoví k odjezdu), zatím nebudeme stavět odjezd. Žádný výpravčí nebude stavět vlakovou cestu vlaku, který není pohotový k odjezdu. No a on zřejmě doběhl a hurá, jedeme. Zde jednoznačně chybí venkovní výpravčí a výprava vlaku – nevypravil by vlak proti stůj. Ale to to už je na širší diskusi.

Pavel Skládaný

Tenhle scénář mi z dosavadních kusých informací zatím taktéž přijde vcelku pravděpodobný. Též si s odstupem doby myslím, že výprava vlaku venkovním výpravčím měla mnohé do sebe a za posledních deset let by zabránila celé řadě tragédií.

David

Je to samozřejmě trend, ale ze své praxe výpravčího vím, že nechat vše na strojvedoucím je riziko. Leckde je opravdu ničemně vidět na návěstidla, slunce, povětrnostní vlivy. Tady musel hrát roli stres, pokud je pravda, že přišel pozdě do práce. Už to nejde vrátit a ani výpravu vlaků asi nikdo nevrátí.

Pavel Skládaný

Jistě, nechat vše jen na jediné osobě je veliké riziko, pokud jsou alespoň dvě, pravděpodobnost události klesá řádově. Ovšem kde byl v tomto případě generální stop? Výpravčí nedovolený odjezd zjistil pozdě, bylo příliš málo času nebo ho to prostě nenapadlo (podobně jako při skoronehodě dvou 471 jedoucích proti sobě na Negrelliho viadukt?).

David

Podle mně se bavíme o vteřinách,kdy se rozjel do okamžiku srážky s lokomotivou. Než si vůbec uvědomíte že se něco děje špatně je po.

SYN

No, podle úrovně poničení to zase tak hned po rozjetí být nemohlo, ne? Řekněme desitky vteřin?

Honza Vrba

Neexistoval náhodou něco jako automaticky vygenerovaný GS na TRSce po projetí stůj/rozřezu vexle? Teď ale nevím, jestli poměrně zastaralá trska vůbec ve stanici, jakou Bohumín je, je.

Jozo_cz

Honzo, nejbližší TRS je za Kunčicema na Frýdek-Místek. To co pravděpodobně myslíte se nazývá Radioblok a je na pár tratích D3.

Hádej

Přesně řečeno na jedné. 🙂

Petr Šimral

TRS tam už opravdu není, používáme GSM-R. Na to jde taky vyslat příkaz Nouze. Někde se jen ozve hlasové hlášení v podobě „všechny vlaky STOP, STOP, STOP“ a výrazný nápis STOP na displeji radiostanice, někde je to doplněno i automatickým zásahem do brzdy vlaku. Jak to má přesně Pendolíno nevím, nikdy jsem se s ním neseznamoval.
Někde je již upraveno zabezpečovací zařízení pro automatickou aktivaci, někde musí být aktivováno výpravčím.
Ale předpokládám, že ke srážce došlo po projetí návěstidla v řádu několika desítek vteřin, to je setsakra málo, pokud navíc předpokládáme, že ta lokomotiva 742 jela proti směru pohybu Pendolína.

Ludva

Petře nevím, ale generální stop vyvolaný automaticky projetím návěstidla, tak jak to fungovalo dříve, by pravděpodobně této nehodě, nebo spíše srážce zabránil. Zafunguje hodně rychle a zastavil by i tu posunující lokomotivu. Další nevýhoda přechodu na GSMR. Být tam stará dobrá TRS, kdy v simplexu všichni slyšeli, co se kolem děje, byli stále na příjmu, možná by ten strojvedoucí slyšel, že probíhá posun a ani by se nerozjel. To mě osobně na zavedení GSMR vadilo nejvíc. To že člověk nemá přehled o celkové situaci, nemůže třeba i s náskokem reagovat na různé věci, třeba upravit rychlost, předpokládat zastavení a pod.… Číst vice »

Jozo_cz

No, zrovna na Ostravsku máme přehled o dění ve stanicích dokonalý. V Ostravě na hlavním zřetelně slyším, co se děje v Bohumíně, ve Svinově, v Kunčicích. Za příznivých podmínek zaslechnu slabě i dopravu Havířov.

Kryštof

Upřímnou soustrast rodině. Je to smutné a sprostota bude, že si na tomto budou politicky honit ego a body – určitě bude zase soudružka Maláčová lovit voliče (samozřejmě ty nevzdělané) na tom, jak je potřeba strojvedoucím prodlužovat odpočinek a jak by měli být ohodnoceni, byť mají poměrně nízké vzdělání a už vidím, jak se rozhodně udělat v ČD neoprávněný audit, jako to udělala minulý rok. Naštěstí se do tohoto jejího moresu pustila i paní senátorka Němcová a ta naprosto věcně konstatovala fakt, že nějaká ex-ministryně práce a sociálních věcí nemá právo házet klacky pod nohy firmám (v tomto případě ČD),… Číst vice »

Yvona

Zemřel člověk a Vy si tady honíte politické triko? Co jste to za bytost??? Styďte se!

Kryštof

Nejen po loňské srpnové nehodě to byla právě proruská populistická slepice Maláčová, která vnucovala občanům svojí socialistickou propagandu o vykořisťování zaměstnanců zlými kapitalisty a neštítila se k tomu honění politických bodů využít i srpnové tragédie u Milavče. Naštěstí jí na to téměř nikdo neskočil a občané dali přednost inteligentním a vzdělaným lidem. Vyhrát ona, přišlo by o život nejen strojvedoucích ještě více.

Vašek

Plácáte nesmysly. A to že jako dost.

Milan Plíva

Škoda toho Kocoura 😢😢

Petr Šimral

Pokud nemá prohlý rám, tak jeho pojezd s rámem se jistě změní v něco jiného, třeba 742.7

Krchna

A co škoda lidského života?

Chleba Nakup

Hodnotu ztraceného lidského života tady přece nikdo nesnižuje. Osobně mě už toto kondolování v diskuzích štve, mrtvému to život nevrátí, blízcí tyhle šotodiskuze patrně nečtou (řeší jiné záležitosti) tak komu jsou ty kondolence v diskuzích vlastně určeny? Přijde mi, že to je hlavně pro ostatní „aby se neřeklo“. Tak to raději řešit mašinky. Na lítost je pozdě, snad bude lepší si začít pořádně vážit lidského života u těch, co zase zítra sednou za pult, dát jim lidské směny a lidské prostředí. To by k něčemu bylo.

PanX

Lepší kondolovat, než tady litovat nějaký šrot.

Augusto Pinochet

…tak kondoluj rodině a ne tady…

vbb

Se svou přezdívkou bys k tématu kondolencí měl hluboce a zarytě mlčet!!!

Chleba Nakup

Právě že ne, tyto kondolence v diskuzích působí pokrytecky. Pokud blízké znáte, vyjádřete jim soustrast osobně (zda přímo nebo dopisem či e-mailem má svá pravidla). Do diskuzí to nepatří – poutá to pozornost na kondolujícího (upřímná soustrast je tím degradována na „upřímnou“), mrtvý a blízcí se stávají kulisou.

Milan Plíva

Tvoje máma je šrot

Martin

Dneska už se nedozvíme co fíra dělal, ale tipnul bych to na spěch plus ranní sluníčko ,ono v ty době svítí přímo na světla navěstidla a je pro vidět.

Martin

…a je prd vidět.

Souhlas k posunu

Jel na západ, takže sluníčko mimo hru, prostě čas odjezdu a jedem. Bohužel neměl postaveno, nechápu…..viz každý posun má být ukončen dlouho před jízdou pravidelného vlaku

Ludva

Martin to myslel tak, že slunce svítilo do návěstidel, ne že oslňovalo strojvedoucího. Když svíti do těch světel opravdu není nic vidět. Kolikrát se mi to také stalo a raději jsem se ptal, co na návěstidle je.

Souhlas k posunu

máte pravdu, to sluníčko je tam hodně nízko v tuhle dobu, takže ano i tohle mohla být příčina

Petr Šimral

Od toho máme kódování VZ. Pokud na opakovači svítí povolující kód, je postaveno. Pokud tam nesvítí nic nebo červená, není postaveno.

Jiří Kocurek

Tak buďte rád, že se vám to nestalo za volantem. To by vás místní šotomafie umlátila kilometrickou bankou.

Premek

Jsou situace, kdy má posun větší prioritu…

Souhlas k posunu

V tuhle dobu se tam pohybuju často a snad “poprvé” co by odjížděl zpožděný….. něšťastná souhra náhod v čase 🙁

Souhlas k posunu

Byla to jen lokomotiva…. Nechápu přednost před SC a to bylo ještě 5min po odjezdu! Zkuste mi to vysvětlit? Odjezd 4.59

Petr Šimral

Vysvětlím. S vysokou pravděpodobností nebyla vyslána dopravcem informace „připravenost k odjezdu“. V takovém případě vlak stojí a čeká, až k řízení provozu tato informace dorazí. Výpravčí po obdržení informace zahájí úkony k postavení vlakové cesty.

Krchna

Právě proto že jel na západ, tak mu sluníčko svítilo do návěstidel, který potom budí dojem, že na nich svítí i to co nesvítí. Potom už „jen“ stačí danou situaci špatně vyhodnotit….

David

Zdar, vždy pokud si nejsi jistý, co svítí na navestidle,co ti přikazuje předpis?????? Jak se máš zachová??? Tak neplacejte kraviny,ohledně sluníčka. Mně se to stalo už několikrát, pokaždé stačí zvednout telefon a vyžádat si souhlas od vypravciho. Samozřejmě co se stalo je velice smutné. Ještě smutnější je ze si na tom smlsnou média. Preji hezky zbytek večera

vbb

V Buhumíně vycházelo sluníčko 4:40. Azimut východu slunce je teď 50°. Azimut tratě z Bohumína na Ostravu je 230°, takže při svém východu svítilo slunce PŘESNĚ v ose tratě… Ale nemyslím si, že fantomní návěst byla příčinou nehody. Bude to něco jako nehoda v Řikoníně 1970: tam mašina (Lv) zastavila na hlásce Níhov (návěstidlo bylo na Stůj, krylo nákl. vlak mezi Níhovem a Řikonínem) a zároveň nabírala nějakého pochůzkáře. No a když pochůzkář nastoupil, hláskařka si myslela, že už může dát volno (zkrat – nedošlo jí, že stůj bylo kvůli obsazenému úseku a ne kvůli zastavení Lv pro nástup pochůzkáře),… Číst vice »

trafiko

Musí se počkat jak dopadne vyšetřování ,ale jako dlouholetý signalista k tomu mám jen jednu poznámku. Vždy platilo ,že veškerý rušící posun musí být ukončen několik minut před jízdou pravidelného vlaku !!!! ( kolik to je minut je k každé stanici napsáno ve staničním řádu ).

nowas

1. posun se vám může zdržet. 2. pokud máte hlášeno, že ten pravidelný vlak nemá kompletní četu, tak si klidně můžete posunovat, ne?

Ludva

Ano konečně i jeden příspěvek od někoho, kdo tomu rozumí, kdo ví asi co se zde odehrálo. Psal jsem něco podobného i já ve svém komentáři. Ten posun tam v čase odjezdu SC 516 již neměl být. SC 516 má odjezd ve 4.59. Jak je možné, že ještě v 5.04 ještě probíhal. A jestliže tomu tak bylo, měl o tom být strojvedoucí SC informován. Ano předpisově je asi opravdu jediným viníkem strojvedoucí, který odjel proti návěsti stůj na cestovém návěstidle, ale morální vinu na této nehodě má bezesporu i zaměstnanci SŽ. Kdyby informovali strojvedoucího o zpoždění odjezdu nebylo by o… Číst vice »

Jozo_cz

Jak chcete zpravit strojvedoucího o opožděném odjezdu vlaku, když víte, že teprve běží z nocležny?

Ludva

To chcete říct, že ve 4.59 ještě běžel z nocležny a za pět minut se již srazil s posunující lokomotivou ? To nemyslíte vážně ne ? To pište někomu, kdo nemá přehled a ne někomu, kdo je strojvedoucí.

Jiří T.

Prý strojvedoucí zaspal na nocležně..a spěchal

Ludva

To je možné a jen další důkaz toho, že na dráze se spěchat nemá. To ale spíš o to víc dává tu spoluvinu výpravčímu, nebo pracovníkům na CDP. O tom zaspání jistě věděli a měli se spojit se strojvedoucím a informovat se jaká je situace a informovat jeho, kdy bude postaveno. Museli vědět, že bude ve stresu a mnohem víc blíž k tomu udělat chybu.

nowas

Na cdp spíš byli informováni, že pendolino nemá strojvedouciho a čekali, až se ohlásí on. Že do toho skočí a ujede opravdu nikdo čekat nemohl.

Jozo_cz

Proč do toho stále taháte někoho z CDP? Neměl toho fíru spíše uklidnit ten kolega, co mu to předával? Něco jako: Na CDP ví, že dorazíš později. Až budeš pohotov, ozvi se jim. Zatím to nemáš postavené.

Vašek

Těmto hloupostem nemůžete věřit ani sám.

Ludva

To nejsou hlouposti. To jsem jen popsal, jak šlo této nehodě velice snadno zabránit. A dokud se to myšlení, že toto jsou hlouposti nezmění, budou i další nehody. Zde prostě chyběla komunikace. Proč to šlo dříve? Když jsem měl nějaké problémy, třeba s mašinou a nemohl odjet včas, výpravčí mě vždy oznámil že si tedy udělá ještě to a to, hlavně ať neodjíždím. Prostě výpravčí předpokládal, že bych mohl odjet. Proč to dříve šlo a dnes ne? Dokud si na CDP budou myslet a počítat s tím, že stůj je stůj a víc mě nezajímá bude to špatně. Dovede si… Číst vice »

Karl vB.

Na vzájemnou komunikaci musejí být minimálně dva subjekty.
Pokud jeden subjekt „není na příjmu“, protože údajně zaspal, tak je váš návrh těžko proveditelný.

Ludva

Tak podle zdejší komunikace strojvedoucí byl již na cestě z nocležny. A říká vám něco služební mobil? Číslo na něj na CDP mají. Prostě měli komunikovat, třeba i jen proto, aby měli přehled, kdy asi bude strojvedoucí na vlaku a pohotový k odjezdu a měli přehled, co vše ještě mohou a stihnou udělat. Ale to je asi moc práce, jeden telefonát. Máme přeci návěstidlo a to nestojí, že ? To ,že jeden jediný telefonát, jediná komunikace mohla zachránit lidský život a zabránit obrovským škodám, to je prostě holý fakt.

Karl vB.

Předpokládám, že i vámi uvedené detaily budou předmětem vyšetřování DI a PČR, aby se zjistilo, zda ze strany zúčastněných subjektů byly využity všechny možnosti k předejítí této tragédii.

nowas

Proč by mělo CDP shánět po všech čertech nějakého zaspalého strojvedoucího? Ten se snad má ohlásit sám. Lpíte tady na nějakých komunikačních standardech, ale to je snad úplný základ, že se strojvedoucí ohlásí výpravčímu, že je na vlaku a je schopen odjezdu.

Ludva

A to tuto otázku myslíte naprosto vážně ?? Proč ? Vlastně jsem to již psal. I když pominu to, že mohl dispečer předpokládat nestandartní chování vystresovaného strojvedoucího, tak třeba proto, aby věděl alespoň přibližně kdy bude potřebovat mít volnou vlakovou cestu pro vlak SC, který má jistě přednost před posunem a případným prováděným posunem vlak SC ještě více nezpozdil. Ale to bychom od dispečerů na CDP asi už chtěli moc, aby se také trochu zajímali o to, jak co nejvíce eliminovat zpoždění. Těm je to asi podle vašeho názoru jedno.

nowas

To má CDP dělat ještě psychologickou poradnu? Evidentně informace měli, že pendolino není schopné odjezdu a proto posunovali. Strojvedoucí se měl hlásit, to je úplný základ komunikace. Ne sednout a ujet.

Pajoš

Já vstávám 365 krát za rok a často i kvůli tomu abych šel do práce a dovedu si představit že někdo zaspí. I strojvedoucí.

Jozo_cz

Slovy Járy Cimrmana: Nu, nemáte přehled.

Ludva

A vy jste strojvedoucí, ze si myslíte, že ho nemám a vy ano 🙂 ?

Jozo_cz

Nebojte, až se potkáme na širé trati já tu pravici zase zvednu. V případě setkání na stejné koleji si však vyhrazuji možnost ústupu do strojovny.

Pajoš

A co když to bylo vlastně opačně? Tedy že pendolinu z nějakého důvodu nemohlo v čase pravidelného odjezdu vyrazit a proto se ještě posunovalo. Pak se situace na pendolinu vyřešila a došlo k chybě a fira vyrazil … To už se párkrát stalo …

Matejicek

100% souhlas s Ludva. SZ neni schopna drzet provozni komunikaci na urovni ktera se ocekava v dnesnim provozu. Ano , na papiru a dle predpisu vse sedi. Ale jestli si panove u CDP rikaji dispeceri tak at se jako dispeceri chovaji a tu dopravu i AKTIVNE RIDI !!! Pokavad to neumi tak bych navrhoval na prejmenovani funkce z pozice dispecera na OPERATOR NAVESTNICH SVETEL. A k tomu bych samozrejme adekvatne pokratil i jejich mzdu.

Leinad

Předpisově asi. V Brně taky byla nehoda, kdy výpravčí shodil cestu a fírovi to neřekl, následně se vlak rozjel. Nemohlo se to stát i v Bohumíně?

Petr Šimral

Ten výpravčí v Brně to udělal sedm minut před odjezdem vlaku a ta povolující návěst tam svítila cca 30 vteřin. Nedovedu si představit, že bych se 6,5 minuty před odjezdem vůbec nepodíval na návěstidlo a na základě tak staré informace odjel.
Nicméně pro obhajobu je povoleno použít cokoliv.

Lukáš

Velmi smutná událost. Bohužel lidský faktor není neomylný, takové věci se občas stanou a lze jim jen velmi těžko předejít

Y.K.

Smutné je, že takovýmto sitaucím se dá předejít. Ale do ETCS se to neřešilo.

Pája

Tomu dnešnímu dokáže zcela zabránit ETCS. Bohužel v daném místě ještě není.

Petr Šimral

V daném místě traťová část ETCS L2 je.

Leinad

A zabránila by tomu nebo by po restartu mašiny stejně nevěděla kde je a co smí?

Petr Šimral

Odpověď najdete zde: https://youtu.be/EJG9O8q-dkg?t=333 , to je odjezd vlaku na řádně postavenou vlakovou cestu po restartu ETCS (oživení ETCS uvidíte, když si to pustíte od začátku).
Takže Pendolíno by okamžikem vjetí na první balízu začalo nouzově brzdit, pokud by mu k návěstidlu nestačilo provozní brzdění.
Mám tam i jiná videa s ETCS.

Leinad

Děkuji

Petr Šimral

Odpověď je napsaná, ale protože je tam odkaz, čeká na schválení.

nowas

Především není v pendolínu.

Petr Šimral

Ano, bohužel. Ale termín k výhradnímu provozu na těchto tratích je 1.1.2025. Nelze to nikomu vyčítat.

Ahr

1.1.2025. Optimistické datum. Doporučuju liveuamap.com a přičíst k tomu peníze, v tomto případě na tanky (pro tuzemskou armádu), o průšvihu zvaném cena energií nemluvě (desítky miliard výpomoci ze státního pro domácnosti = voliče). Prostě blbá doba. K tomu ještě téměř jisté soudní spory, protože když stát něco schválil bez ETCS, tak musí provoz umožnit a když ne, tak tu vozidlovou část musí zaplatit v plné palbě, on ten zákaz retroaktivity furt platí. Všichni se asi shodneme, že ETCS, je věc vynikající, jen ta implementace kulhá na všechny čtyři, pokud se nemýlím, tak implementováno mělo být někdy před 15 lety, jenže… Číst vice »

Hádej

Hlavně ETCS je dneska zastaralej předraženej krám. Dneska umí drony za pár dolarů kooperovat ve svazech a my se budeme spolíhat na nějaké balízy. Nesmysly.

Přemožitel času

Upřímnou soustrast pozůstalým.

Martin V.

Moc smutná, tragická událost … i když strojvedoucí zvládne obsluhovat vlak sám, možná by alespoň na dálkových spojích bylo vhodné, kdyby na stanovišti měl strojvedoucí pomocníka, který by mimo jiné sledoval návěstidla během jízdy vlaku . Tuším, že mnoho diskutujících s mým názorem nebude souhlasit, třeba z ekonomických důvodů. Ale v zde by jeden pár očí navíc zřejmě pomohl … a k MÚ by nemuselo dojít. Strojvedoucí je pořád jen a jen člověk …Upřímnou soustrast rodině .

Matejicek

Tento ukol by zvladlo CDP kdyby radne plnilo sve poslani. RIDIT A ORGANIZOVAT VLAKOVOU DOPRAVU ! Vcas a srozumitelne informovat firu o zamyslenem nestandartnim ( jinak nez bezne zauzivanem) postupu. Soudruzi si ale bohuzel mysli , ze ovladani barvicek staci. NE SOUDRUZI , DOOPRAVDY NESTACI !

nowas

A jaký nestandardní postup se zde odehrál?

Matejicek

Vedome zastaveni vlaku , ktery ma jinak prednost?

nowas

Jaké zastavení? Pendolino tam stálo a čekalo na odjezd.

Matejicek

Tak ty si bez vycistit zuby a spat. Pac vis o tom uplny h…. V clanku se celkem zretelne pise o tom, ze pendolino jelo.

nowas

Ano, pendolino se rozjelo proti stůj.

Karl vB.

Pokud jste byl přímým svědkem události, měl byste se přihlásit na PČR k podání svědectví.
Pokud jste nebyl přímým svědkem události a pouze spekulujete na základě textu zprávy a příspěvků v diskusi, tak se pokuste alespoň akceptovat základní pravidla slušnosti!
Smiřte se s tím, že mnoho lidí okolo vás bude mít na věc zcela jiný názor, než je ten váš – ten „jediný správný“, budete alespoň méně frustrován.

Matejicek

Podrobnosti nevime. Ale jestli tam doslo ke zdrzeni pendolina mimo plan tak mu to mel nekdo sdelit. Od toho ten tolik vybreceny a stamilionovy gsm-r je ne? Nebo to je jen pro paradu? Jakoze hogo fogo?

nowas

Spíš to vypadá, že naopak SŽ měla ohlášenou neschopnost odjezdu pendolína a tak si v klidu posunovali.

LKB

Jiz projeti navestidla stuj je mimoradna udalost. Pendolino, pokud chapu spravne, co je psano, projelo navestidlo stuj, jelo nejaky cas a pak narazilo do posunu. To je bohuzel nestandardni postup. Z psaneho nevim, zda mohlo vcas zabrzdit?

nowas

Ale co nestandardního se odehrálo před tím projetím návěstidla?

LKB

To bude zjistovat drazni inspekce.

nowas

Matejicek už to přece dávno ví. Tak na co nějaké vyšetřování. 🙂

Georg

matejicek je vul

Qěcy

Od 1.7. očekávám rádiové ticho. Tuto větu jsem nevymyslel já.

Petr Šimral

A myslíš, že má Oldcerry pravdu? Ono se toho zase moc nemění. Jenom skončí takové to: „čus bus, u mě budeš čekat“. „Jo jo, já s tím počítám“…

Qěcy

Nevím, uvidíme, teda uslyšíme.

Vin

A VY Martine ve svém autě vozíte také pomocníka který vám hlásí dopravní značky??? :-))))

Matejicek

Srovnavejte srovnatelne. Tady nejsme v parlamentu. Nemusite nas krmit bludama.

Vin

PAne Matejicku … já odjezdil na lokomotivě dost let na to abych mohl takto porovnávat.

Georg

to je sice hezky, ale na matejicka nemate. :)))

Leinad

Autonehodou těžko vzít něco přes sto lidí.

Miloš

Vím, že toto ne úplně souvisí s ČD, ale je fakt, že se ty nehody stávají víceméně pouze ČD , ale nebudeme si lhát – např Jančura se snaží pro spokojenost svých zaměstnanců udělat maximum, ČD na své zaměstnance vyslověně s..e a naopak jim ubližuje (a to ČD fandím jako dopravci fandím….).

Michal82

„Jančura se snaží udělat pro spokojenost svých zaměstnanců udělat maximum???“ Přečtěte si něco o chovaní Regiojetu a Studentagency ke stevardkám prosím.

noerf

Regiojet respektive Student Agency strojvedoucí, řidiče a vlakvedoucí platí na dané poměry v oboru nadstandardně.
Mzdy ostatního palubního personálu jsou v podstatě minimální. Na druhou stranu většina ostatních dopravců tyto pozice až na výjimky nemá, takže to nelze srovnávat.

Qěcy

A taky je strojvedoucím. Prý to není stejné.

Hodně štěstí

Tak jděte k němu makat, když je takový lidumil. 👍

Tadek

Tadek

MichalSv

?

Matejicek

Niceho se nebojte. Vse je dukladne osetreno v D1 a navazujicich predpisech. Chyba je vzdy na strane strojvedouciho. V kanclech a u vypravcich voni kaficko a tise vrni klimatizace.

navratp

S tím, že na červenou se nikde nejezdí nemá žádná kancelář nic společného.

Matejicek

Projeti navesti “stuj” vzdy neco predchazi pane Chytrej ! A system je nastaven tak, ze je v tom strojvedouci sam. Patla se v tom bahne tak dlouho az se v tom uvari. Driv nebo pozdeji… a nikdo ani nic mu k napomoci neni. Jenom sada priblblejch svetylek …

Jozo_cz

Tady tomu patrně předcházelo zaspání strojvedoucího a informace na CDP, že dosud není kompletní vlaková četa. Vy jedno světýlko.

Tadek

Z údajů, které jsou k dispozici je zřejmé, že na vině je strojvedoucí pendolina, ale není to tak jednoznačné, kdoví co ho rozptýlilo, možná rozhovor s průvodčí, nebo telefon, dle mého na vině jsou pracovníci SZ, protože dovolili jízdu posunu v době odjezdu vlaku a ještě pravděpodobně sdělili strojvedoucímu posunové lokomotivy aby spěchal, že je doba odjezdu pendolina a strojvedoucí posunky asi také jel co se dá , bohužel proti pendolinu. Pokud dispečer takový rušící posun dovolil, měl také zavolat strojvedoucímu pendolinu, že se chvíli zdrží.

David

Na hkavnim návestidle Stůj! Veškerá diskuze kolem a spekulace proč nebylo postaveno atd….
. zbytečné a marné.

Leinad

A bylo tam celou dobu nebo došlo ke shození?

Kosmik

Možné je vše, ale představa že fira zapomene že červená znamená stůj je víc než nepravděpodobné .

Matejicek

Ale vypravci volaji jenom kdyz jim to vyhovuje a kdyz se jim chce. Odpoved na vinu nebo nevinu uz slysim z rad SZ ted. VSE JE NAVESTENO! Za SZ bylo urcite vse v poradku . Svetylka svitila…

Ladislav Michlík

Vy jste se díval na Přednostu stanice s Burianem. Jinak si nedokážu vysvětlit kolik toho víte.

David

Frajere, toho firu dělají chlapci dobrovolně…. nikdo není neomylný. Nikdo je na stroji jezdit nenutí.

Jiří Kocurek

„v D1 a navazujicich predpisech“

Nevěřím tomu, že úpravou předpisů se zabrání srážce po projetí stůj. Jo, kdyby se zabránilo projetí stůj… ale na to je předpis evidentně krátký, takže… ETCS. Neboť PZB už je v ČR passé.

Miloš

Ono se někdy uvažovalo nad PZB v ČR ?

liposh

Ale ta kabina je u toho Pendolina fakt hoodně křehká. Jako já to teoreticky chápu proč, ale když ty fotky vidíte, stejně vám spadne brada.

Aleš

Při vší úctě k nebožtíkovi, nerozmohlo se projíždění stůj s masovým rozmachem mobilů? Z lidí se staly telefonní ústředny, člověk musí neustále ťukat zprávy, jinak je sprdnut druhou stranou, že odpovídá pomalu.

asfdbvcvatghnbvcx

ne

Bram

Nerozmohlo, nemá to s tím nic společného. „Rozmohlo“ se to s instalací nového zabezpečovacího zařízení, kde se projetí vlaku kolem návěstidla s návěstí stůj nedá ututlat pomocí flašky dražšího alkoholu. Tento případ by samozřejmě ututlat nešel, ale 99 procent dalších už ano.

David

Bram má pravdu na 100 % a bylo by dobře, kdyby se taková pravda šířila – jenomže taková pravda se nehodí do krámu a nedá se dokázat. A pravdu má i Aleš, ale i trošku jinak, než píše – problém nejsou mobily, ale opravdu dobré foťáky v nich. Dnes už nikdo nic neututlá (i tam, kde by se snad teoreticky dalo), protože nikdy nevíte, kdo Vás kde natáčí a fotí. Dříve to bylo tvrzení proti tvrzení a i když se někde „motal“ někdo z flexaretou, tak většinou nefotil projeté návěstidlo, protože film byl drahý a nebyl, fotopapír byl drahý a… Číst vice »

Leinad

A lze vyfotit projeté návěstidlo?
Když je mašina před návěstidlem, tak není problém. Když je mašina za, tak na návěstidle je stůj protože už je našlápnuto.
Zajímavé je natočit průjezd.

Qěcy

Pravdu má, ale ne komplexní. Statistiky nikdo nedělal, takže je to jen dojem.

Jiří Kocurek

Oproti roku 2000 plus mínus taky přibylo vlaků.

Qěcy

A kapacita se mnohde snížila vylukami. Jinde narostla. Jde hlavně ale o počty dojezdů ke Stůj a vůbec počty a podíly pozdě stavěných klacků.

Qěcy

Statistiku příčin nepostavenho hlavního klacku včas nikdy nikdo nedělal, takže já jen uvažuji, že za posledních 30 let došlo k zásadnímu zvýšení takových situaci, protože se zasadne zvedl počet vlaků na některých tratích a dochází k překročení kapacity dráhy.Dale dochází k masivnímu počtu výluk a tím dalšímu nárůstu překročení kapacity drahým Pricin může být ještě více. Bez statistiky změny počtu dojezdů ke Stůj je sprosté tvrdit, že se zaměstnanci zhoršili v soustředění na práci.

Ic540

Velmi smutné. Upřímnou soustrast rodině.

Byť nerozhoduji ale když teď bude jedna jednotka dlouhodobě chybět. Navrhl bych ukončit relaci do Košic. Košičana vést opět přes Púchov a dát něj třeba i denní autovozy na Poprad a Košice. Úsek Púchov Žilina je v nové stopě hotový až do Strážova u Žiliny. Modernizace Žiliny je v plném proudu…

Gabriel

To by ale Pepík s rodinou musel prestupovať v Púchove cestou do Tatier.

Ic540

Nemusel. V případě že by to jelo přímo jako dříve. Proto píšu i o případném vedení autovozů.

Roman Čadek

Aspoň, že v pendolinu bylo jen šestnáct cestujících, jinak mohla mít nehoda pro cestující fatální následky.

Robert Pražák

Naštěstí z Bohumína do Ostravy to zaplněné nebývá.

dohlib

Pokud budou chtít pendolino opravit, budou to ne desítky milionů, ale stamiliony, jako za 003 ve Studénce

medical examiner

Takže by možná vyšel levněji Vectron s vagony?

Vašek

S výhledem do budoucna asi ne levnější, ale vhodnější určitě. Ještě by byla k dobru částka za ušetřenou instalaci ETCS.

Robert Pražák

Jestli není hnutý rám, tak by to zase tak drahý být nemuselo.

Juraj

I tak by to vyžadovalo prakticky vyrobit novou kabinu, což u dávno ukončeného výrobního programu není zrovna jednoduché. U té 003 to trvalo roky a byla to v podstatě zakázková kusová výroba.

Robert Pražák

No, jistě, tohle by bylo asi podobné. Kusovka. Jde o to, jestli budou ČD ochotny do toho jít. Ale jestli je hnutý rám, je to na odpis.

Elb

Tak právě po tom, co ji nedávno vyráběli, by jim to dnes mohlo jít rychleji a levněji. 😀

Jiří T.

Jenže 003 odjela zpět do Prahy tažená, podvozkově byla ok. Z fotek je vidět, že přední podvozek je totálně vyrvaný..

Y.K.

To nemá rám, je to hliníkový samonosný skelet z extrudovaných profilů. Opravit to je celkem složité i pokud to má někde „ťukanec“, to takovémto hlubokém impaktu to je na novou skříň (stejně jako 003) nebo bořené Elefanty. Navíc to chytil i první podvozek, to už je docela velký odpis, který zhorší a ekonomiku a dostupnost opravy.

Venca

Sláva, konečně někdo, kdo ví, o čem píše….

Aleš

Pokud to dají do Áček, tak to bude jako nový i s papírama.

Michal82

Tohle asi je začátek konce Pendolina v ČR.

Robert Pražák

Nevím proč. Tuhle soupravu možná odstaví (a pravděpodobně poslouží ke kanibalizaci), ale ještě jich šest zbývá a jsou po renovaci, mezi cestujícími jsou celkem oblíbené.

XYYY

20 let starý krám nenaplnivší cíl, pro který byl vyroben ….
Levněji by přišel nákup několika ojetin s větší kapacitou ….

Gargy

Ty si krám

Bergham

Celkem oblíbené? Nejlepší spoj na trati Praha-Ostrava. Jednoznačně.

Robert Pražák

Jasně, chtěl jsem jen říct, že není důvod je odstavovat.

mic

Na takových trasách je určitě vhodnější vlak s variabilní délkou. Takovou, aby nikdy nebyl zcela vyprodán…
Klopidlo tady pouze marní potenciál, který by mohlo využít jinde…

Elb

Ono těch tratí, kde by využili potenciál, moc není. Nejlepší by bylo, když by už stála aspoň část VRT na Benešov a až po Linec by to dokázalo proklopit, možná pak zavést i přímý spoj do Švýcarska.

mic

Ono není mnoho ani těch souprav. Takže ano, 220 je jedna potenciální trať a ta druhá je 170.
Víc potenciálních trati netřeba…

Juraj

Jenže „variabilní délka“ obvykle znamená koženky, takže fakt ne, díky.

Jedním z důvodů popularity pendolina je především konzistence produktu – lidé si zvykli, co mohou očekávat. Oproti tomu klasické soupravy je stále loterie.

Elb

EC na Žilinu a Varšavu jezdí mnohem vytíženější..

Ondřej

Ale ne když jedu s dětmi, to mám radši kupé 🙂

noerf

Akorát, že konkurence připravuje více lidí.

Leinad

Spoj možná, ale zajímá cestující že je to 680?
Stejnou službu by udělal i railjet.

Michal82

Další Pendolino ted vypovedelo složbu ve Stříbře…

Gargy

Blablabla

Elb

Vůz ze Studénky narazil v mnohem větší rychlosti a byl mnohem více na kusy, navíc se poškodily i ostatní vagony plechy z kamionu. Ještě bych nepředbíhal a počkal na zhodnocení stavu a vyjádření škody.

Tomtur

Ls 90, kdyby tam byl Mirel, tak se přes 40 nedostane.

medical examiner

Ano…už ten by mohl stačit…

Jaroslav

Mirel by nepomohl, měl by tam omezení rychlosti 120, což by v tomhle případě nic nezměnilo.

Jirka P

Pokud by měl kód. Pokud ve stanici stál déle a kód neměl, tak by nepomohl.

medvěd

Nechte to na vyšetření Drážní inspekce. Plky – když jste nebyli na místě a „určitě to víte přesně“ – jsou „hospodský kecy“ – a možná i trestný čin. Bohužel fíra se už nemůže takovým pomluvám bránit !

Tomtur

Ls90, kfyby

Michael

Kluci tady, běžte radši něco dělat…plkáním mu život nevrátíte…

Riki

Vážení komentující, mějte aspoň trochu důstojnosti k oběti této nehody. Určitě fíra, který nastupoval šichtu nepočítal, že záhy tragicky skončí nejen jeho směna ale i jeho život.
Stala se chyba a doufejme, že se vyšetří proč se tak stalo.
Ovšem tady to svými domněnkami a spekulacemi, či jen kecáním nevyřešíte. HOWG

XYYY

Proč se TO stalo se nedozvíme. Ten, kdo by TO mohl objasnit zemřel ….

Závěrečná zpráva bude konstatovat, že strojvedoucí nerespektoval návěst zakazující jízdu
….

Sekundárně lze konstatovat – kdyby se vlakový doprovod nechoval jako tupá ovce a nedal strojvedoucímu souhlas k odjezdu „uzavřením dveří“ v době plánovaného odjezdu, tak by k tragické události nedošlo.

Vlakový doprovod bohužel nemá povinnost sledovat zda je odjezdové / cestové návěstidlo v poloze dovolující jízdu.

Nicméně od „výběrového“ personálu bych očekával více provozní inteligence …

Všechno je ponecháno na strojvedoucím ….

Václav

Přes veškeré výhrady, které člověk může, vůči doprovodu vlaků Pendolino (převážně bohumínských), mít, nelze jistě ani část viny přičítat jim. Zakládáte svůj soud na nepravdivé informaci, že se souhlas k odjezdu dává uzavřením dveří doprovodem vlaku… Totiž 1) Souhlas k odjezdu je návěst stanovená předpisem ČD D2 jako součást technologie dopravce za odjezdu vlaku s přepravou cestujících, a má své předepsané podoby. Uzavření dveří není jednou z nich. a 2) dveře na jednotce 680 uzavírá strojvedoucí (mj. po obdržení souhlasu k odjezdu předepsaným způsobem), nikoliv vlaková četa. Sledování návěstního znaku doprovodem vlaku bych jistý význam přiznal, avšak může snadno nastat… Číst vice »

Vašek

Já částečně souhlasím s panem XYYY, a sice znovu zapojit vlakovou četu do sledování návěstidel před odjezdem vlaku. Pokud nastane případ, že se odj., cest. návěstidlo pro odjezd vlaku neobsluhuje, je zneplatněno a výprava se uskuteční jiným způsobem, není problém, aby to strojvedoucí četě oznámil. Mobil, intercom, ústně. Takové případy jsou ojedinělé a mají řešení. Mimořádných událostí, kdy strojvedoucí v čase odjezdu provede úkony dopravce, uvede vlak do pohybu a na poslední chvíli zjistí, že nemá ,,postaveno „a projede návěstidlo o pár metrů jsou za rok desítky. Jsou jako přes kopírák. Je brzy tvrdit, že i tato tragická nehoda má… Číst vice »

Miloš

omlouvám se, ale nerozumím tomu, jak může vlakvedoucí ovlivnit to, že strojvedoucí projede stůj, když má povinnosti přímo ve vlaku a na stanoviště strojvedoucího NESMÍ ?

Vašek

Jedná se o situaci před odjezdem vlaku ze stanice.
V čase odjezdu se strojvedoucí přesvědčí o postavení návěstidla a dá výzvu vlakvedoucímu. Ten se přesvědčí o postavení návěstidla a potom teprve dá souhlas strojvedoucímu. ( Pomíjím uzavírání dveří atd). Tím je zdvojena kontrola postavení návěstidla a snižuje se pravděpodobnost omylu. Možná konečně tato tragická nehoda vyvolá posun v tomto směru, ne jenom, že bude zvýšena kontrolní činnost.

David

A na kom by to mělo být? Na pánovi co v baru čepuje pivo??

Vašek

V Německu spoluodpovídá za návěst odj. návěstidla vlakvedoucí. Pamatuji za roky jeden případ odjetí proti stůj, dostali odpovědnost 50/50%. Vlak ihned zastavil magnet PZB. Vaše poznámka o pánovi v baru je trapná.

Vašek

Poprosil bych červené palečníky o zapojení se do diskuse, jestli na to máte.

Herold

Ano.

Ale řekněme si upřímně, kdyby došlo ke srážce s kamionem, bylo by tu plno hlasů volajících po popravě řidiče a deportaci jeho rodiny na Sibiř.

Jan Adamík

Já se v tomhle musím Pendolin zastávat. Chápu, že co se bezpečnosti týče, asi ta konstrukce není úplně z nejlepších, ale ten komfort souprav pro mě jako cestujícího je prostě pořád nejlepší. Railjety jsou takové jako – neurazí, ale ani nenadchnou. Hlavně ta dvojka. Minulý týden jsem jel soupravou ze Salzburku do Lince a už to taky pěkně zastarává. Prostě mám z Pendolin vždy lepší pocit a přijde mi, že i ta renovace interiéru hodně prospěla. Osobně tedy doufám, že se jich ČD nezbaví.

***** Petr

O názoru. Mě vyhovuje raijet vic než ten doutník .

Domovská stanice Bohumín

Drážní inspekce teď na ČT24 potvrdila, že souprava měla červenou a vůbec neměla ze stanice vyjet…

Martin

Zkratka hovoří za vše. Český Deb…A to až bude rychlodráha to bude prušvihů.

Šššš...hůůů...

Snad poprvé co tu pendolino jezdí projeli stůj a srazilo se s jiným vlakem a vy hned říkáte že na rychlodráze budou problémy.

XP3

Laskavě nemluvte do věcí, kterým evidentně nerozumíte (+ příspěvek níže)…
Vy jste určitě v životě žádnou chybu nikdy neudělal… V některých případech je chyba bohužel dost vidět a zde za ní viník zaplatil tu nejvyšší cenu 🙁 Každopádně přeji hodně sil rodině pana strojvedoucího a ať vše nějak zvládnou…

Martin

Hrozný…chudák strojvedoucí a jeho rodina…. Ten strašný bordel na železnici je opravdu tristní… Hlavně, že se vždycky v diskusi všichni vztekají, když si někdo dovolí za něco kritizovat slavného národního dopravce anebo super správu….

Ferda20

Chápu, ČD a SŽ jsou hrozně špatný, za to se soukromým dopravcům nehody vyhýbají. Nic na tom, že to odnesl fíra.

Martin

Ferdo, už jenom ta prvotní logika…. Proč se proboha po koleji, po které každý den + – ve stejnou dobu prohání Pendolíno má v tu stejnou chvíli co courat nějaká posunovací lokomotiva?? I kdyby tam tisíckrát byla červená a kdyby ji ten strojvedoucí projel, tak prostě v tu chvíli tam neměla co dělat….je to nesmyslné a naprosto zbytetečné ohrožení…. Opravdu bych chtěl vidět toho, kdo tohle vymyslel, kdo tam tu protijedoucí lokomotivu pustil…. Neřeknu na nějakém zapadlém nádražíčku, kde jsou dvě koleje…ale v Bohumíně????

asdfsadfasd

A kdo zaplatí výstavbu samostatné koleje pro každý vlak?

Martin

To trochu přeháníte…o samostatné koleji pro každý vlak jsem nic nepsal. Ale v Bohumíně je jich snad dost, aby ta posunovací lokomotiva mohla počkat někde bokem a posunovat až se přežene to Pendolino….až bude pryč mimo stanici. Je to o nejaké eliminaci rizik už na začátku…. Ale chápu, že modrá logika tohle nikdy nepochopí a prostě tam tu posunovací lokomotivu nacpe stůj co stůj…i když žádný čas se tím stejně nezkrátí… O tom jak chaoticky se vypravují vlaky a jak levá ruka neví co dělá práva jsem se už několikrát sám přesvědčil při různých výlukách, nebo třeba i při čekání… Číst vice »

Martin 12

To jsou zase bláboly tvl.

XYYY

Rozpad jízdní cesty při jejím „zrušení“ trvá z bezpečnostních důvodů 3 minuty.
„Výpravčí“ postavil jízdní cestu pro posun, záloha se někde zasekla a v době, kdy mělo jet Pendolino posunovací díl ještě plánovanou cestu neprojel …

pepa

To,co píšete platí na silnici,ale na železnici jezdí vlaky na pokyn návěstidla

Ferda20

Chápu, jen jste chtěl naznačit Váš příspevek, že u ČD a SŽ jsou samý jelita. Jančurovy by se to nemohlo nikdy stát, protože se každý z něho sedne na zadek.

Miloš

No tak ať je Jančura jaký je, tak strojvedoucím poskytuje narozdíl od ČD skvělé pracovní podmínky. Je to i na těch strojvedoucích vidět, u RJ jsou odpočatí, u ČD jsou rádi, že chodí.

ketchup1970

Jančurovi … komu čemu, ….Jančurovy mohou být akorát vlaky. tedy čí – Jančurovy.

Mates

To je asi rovnaká pitomosť ako napísať, že prečo sa po ceste po ktorej v rovnaký čas ide nejaký expresný autobus pohyboval zrovna kombajn. Tá koľaj nie je určená len pre jeden konkrétny vlak. Ak raz svieti na návestidle STOJ, tak niekam nejdem. Ono je to zase raz o tej rutine. Jedna malá zmena a hromada je na svete. Česť pánovi rušňovodičovi, nech je mu zem ľahká.

Martin

Naprosto jednoduše se tomu dalo zabránit kdyby tam tu posunovací lokomotivu necpali stůj co stůj a kdyby pár minut počkali…. Smyslem by mělo být delat na železnici těch změn co nejméně…. Srovnání s kombajnem je dost mimo…. Na trati se moc často nestavá, že by tam z pole vjel někdo nečekaně….

Jiří Kocurek

Když bude chodec šmajdat na červenou, to tam nesmí jet v tu chvíli autobus? Kravina, žejo?

Přitom by stačil zabezpečovač. Ale vláčkofilové raději vymýšlejí zvrácenosti, jen proto aby ten zabezpčovač být nemusel.

Martin

Srovnáváte nesrovnatelné…. O tom chodci žádný dispečer, výpravčí samozřejmě dopředu neví…je to něco jako „náhodný jev“…. Ale tohle je něco jako poslat kolonu kaminonů cestou, která vede okolo školy v 7:55..

Se zabezpečevačem samozřejmě souhlasím….

Jiří Kocurek

A co jako? Tak ta kolona kamionů dá přednost na přechodu u školy úplně stejně, jako by tam přijeli v tu samou dobu od zvednutých šraňků na přejezdu.

Je úplně jedno, proč a v kolik hodin je někde, kde má zastavit. Má zastavit.

***** Petr

To už je zvrhlé. Vojáci měli svoje „‚mysleni“ ale modrá armáda sekunduje 🚄

Martin

Mně je jasné, že tohle ta modrá armáda prostě nikdy nepochopí…. V každém jiném normálním oboru je snaha eliminovat jakékoliv sebemenší riziko. Když vám budou v nemocnici řezat nohu, tak na ní pro jistotu udělají ještě fixou křížek, třikrát se zeptají na operačním sále před uspáním na jméno..také to nezáleží jen na jednom papíru. Když si elektrikář vypne proud, tak pověsí ceduli nezapínat a ještě stejně daný obvod pro jistotu zkratuje. To jenom v železniční dopravě se dělá všechno chaoticky a životy cestujících v celém Pendolínu závisí na jednom jediném návěstidle. A ještě se modráci diví a píšou, že prostě… Číst vice »

tarten

To je důvod, proč mnozí na dráze prosazují ETCS. Přestože je kvůli spěchu příšerně předražené a ani není všemocné.

Alexandr Mikulka

Hele, kdybys držele klapačku a neplkal jsi do věcí, o ktrých prd víš, bylo by to pro tebe asi lepší.

Martin

Ano modráku….

vbb

Až na to, že pan Mikulka není modrák.

Martin

Je mi jedno kdo to je, ale chová se jak hulvát…

vbb

Jenže má pravdu.

Martin 12

Naprostý souhlas.

nowas

A vy víte, proč to pendolino nemělo postavený odjezd včas podle jízdního řádu? Třeba to nebylo jen kvůli kolizní posunové cestě, ale bylo v tom něco úplně jiného a ten čas použil výpravčí na posun. Že se strojvedoucí splašil a ujel proti stůj, to vůbec není chyba výpravčího.

modrák

Zcela přesně. Martine jakými informacemi disponuješ, že nám zde předhazuješ, že tam posunka neměla co dělat? Byl jsi snad výpravčím na směně zrovna ty?
Pořád mi tady chybí jedna věc-když odjel na červenou-kdo ho vypravil? To jako strojvedoucí odjíždí ze stanic o své vůli…a pokud ho nikdo nevypravil nemůže to být vina nikoho dalšího. Spíše mě zaráží, že ho z personálu nikdo nezastavil – např. záchranná brzda ….

modrák

S tím musím jen souhlasit. Martine, proč nám zde předkládáš takovou hovadinu, že tam posun neměl co dělat? Disponuješ snad nějakými informacemi, které neměl výpravčí k dispozici – nebo jsi byl přímo na dané směně a řídil tam dopravu? Znáš vůbec Bohumín? Když odjede jeden vlak, okamžitě jede za ním nějaký další nebo v protisměru zase jiný. Moc času, aby se dalo s posunkou nějak zajet tam není. Podle tvé logiky by nemohl do dopravní cesty nikdo další vůbec vstoupit, protože by na to prostě nebyl čas. Jestliže strojvedoucí odjel na červenou tak se ptám- kdo ho vůbec vypravil? Co… Číst vice »

Karel

Doprovod vlaku na pokyn strojvedoucího zkontroloval nastoupení cestujících a informoval o tom strojvedoucího. Nic víc po dopravní stránce nedělá.

XYYY

Dal stanoveným způsobem strojvedoucímu souhlas k odjezdu. To, že po dopravní stránce nic nedělá je v zásadě chyba ….

XYYY

Posunovací díl (posunující lok) se zjevně někde zasekl … rušit jízdní cestu pro posun sice lze, ale pak stejně trvá 3 minuty než lze postavit novou …

vbb

PRÝ (nevím, slyšel jsem) to pendolíno vyrazilo 2 minuty před prav. odjezdem…

XYYY

Jízdní cesta byla nepochybně postavena tak včas, aby jízdní cesta pro Pendolino byla připravena v době plánovaného odjezdu; posun se zřejmě opozdil ….

***** Petr

Jízdní cesta byla postavena , žádný indián koleje nevytrhal. Prostě borec jel když neměl, stalo se , doplatil na to brutálně a ještě víc jeho rodina. všechno ostatní jsou kecy , kdyby byli v ři** ryby ……..

XYYY

Naučte se drážní terminologii, co to znamení postavení jízdní / vlakové / posunové cesty ….

jerry

Fíra v Pendolínu projel návěst Stůj. Fakt nevím, o čem točíš. Jdi si hrát na písek.

tarten

Na trati se naopak dost často stává, že tam vjede nečekaně auto, dodávka nebo kamion. Obvykle na přejezdu, jen zřídka mimo (třeba seskok auta ze svahu na trať v Mnichovicích).

ovi1

Prvotní logika snad je, že strojvedoucí má sledovat trať před sebou a nemá jezdit na červenou…a to ani v Pendolínu…

Ivan

Když jedete v autě po hlavní a máte červenou, také se rozčilujete, kdo pustil na vedlejší silnici auta?

XYYY

Jak neměla tam co dělat ?

Prostě strojvedoucí měl na „klacku“ červenou, tak neměl jet – když máte jako chodec na semaforu červeného panáčka, tak prostě nemáte přecházet přes vozovku, i když žádné vozidlo nejede … nebo jste typ, který chodí „na červeného panáčka“ jen proto, že nic nejede ? Máte ŘP ? Pak mám obavu, že ani červenou jako řidič nebudete respektovat ….

Martin

Já neříkam nic o záměrném porušování předpisů…ale o co největší eliminaci možných rizik. Je rozdíl, jestli na červeném světle závisí život jednoho chodce, nebo plného pendolina… Ale můžete být v klidu, stejně se nad tím tím pohledem z „druhé strany“ nikdo nezamyslí, nic se nezmění….

JardaP

To je marné. To je mentalita. Setkávám se s tím dnes a denně v jiném oboru. “Co nám tady budou nějací “zápaďáci” vykládat o eliminaci rizik, když to tak dělal už můj táta”. Proč bych si ty brejle, helmu, boty … cokoliv vzal, proč bych neměl zatarasené únikové cesty a východy, když se tady nikdy nic nestalo (horizont nikdy obvykle délka zaměstnaneckého poměru). A pak se diví, že po tom, co zjančená ještěrkářka mu flákne tunovou paletu 10 cm od nohy, protože je přece profík, se “zápaďák” otočí na podpatku a odejde i s milionovými kšefty jinam. Pánové, tohle se… Číst vice »

jerry

Nechcete se radši jít někam bavit o holkách, pivu a kdy půjdete ne koupák? Zkrátka o něčem, na co stačí vaše mentální kapacita? Není to zbytečné, dělat ze sebe v tomhle hicu veřejně osla?

Martin

Pro hlupáka každý hlopý, co? Mně to je popravdě úplně jedno….jen je na tom smutné, že jako SLP ing a programátor si umím svou modelovou železnici zabezpečit mnohem líp, než je zabezpečena ta normální…tak čau ynteligente….

jerry

Každý ne.

Šššš...hůůů...

ČD Máj nejvíc nehod protože jezdí nejvíc v Česku.

Ferda20

To samozřejmě vím. Jen tu jde o princip. Jakákoliv nehoda se může stát každýmu dopravci.

Mimopražský

Vzpomněl jsem si na Lysou nad Labem před hodně lety. Tam se posunem přestavovala pantografická jednotka a neměla postavenou posunovou cestu v celé své délce. A protože tam byla stahovačka, tak se strojvedoucí rozjel, aby v ní nezůstal viset. Takže projel modrou a vjel do postavené vlakové cesty. Nechci nic naznačovat.

Hodně štěstí

Někdy si říkám jestli vůbec musí existovat drážní inspekce, soudní pitva, odborní znalci, když je na Zdopravy mimořádná událost vyřešena do dvou hodin jak čtu v komentářích občas.

Surio Mario

Buďte rád, že jste nečetl diskuzi na Novinkách, to je teprve peklo. A na Seznamzprávách diskuzi už raději zrušili.

Lukáš F.

Spíš zdali musí existovat DI, když se nakonec vina hodí na fíru a nedojde k žádným opatřením, aby se to příště nestalo.

Ondra

Bez Di by se třeba nezjistilo, zda za to ten fíra může nebo jde o nějaký jiný (technický / systémový) problém. A pokud projel tu zakazující návěst…

Lukáš F.

Samozřejmě, DI zjistí, jestli nebyla třeba porucha na zab. zař. nebo vozidle a tak dál. Ale pokud zjistí, že nebyla, a že strojvedoucí udělal chybu, tím vyšetřování končí. Nikdo už nepátrá po tom, PROČ tu chybu udělal, tak jako se to děje při vyšetřování leteckých nehod. Podíval se omylem na vedlejší stožár? Byl nevyspalý, ve stresu? Tady je to možná jednoduché, v případě té nehody u Mariánských lázní to byla taky vina strojvedoucího, ale sporných faktorů tam bylo až až.

Hádej

Přesně tak, východní myšlení. Nikdo tady nemá snahu skutečně řešit systémové závady. „Takhle to fungovalo x let, tak to tak musí fungovat dál.“ Cena lidských životů se bere jenom když se to zrovna hodí.

Jiří T.

No podle fotek si myslím, že Kocour jel přímo proti Pendolinu. Někde na facebooku jsem četl, že fíra prý zaspal a snažil se dohnat zpoždění. Pokud to tak bylo, tak za chybu zaplatil nejvyšší cenou. Upřímnou soustrast rodině a všem v jeho okolí, je to hrozné.
Nicméně k Pendolinu – myslím si, že se ho určitě vyplatí opravit. Bohužel je to na novostavbu celého čela..možná celého vozu číslo 1.

Tom

Pokud opravdu zaspal, je jasné proč nebylo postaveno a tedy taky proč se to stalo. (Tohle rozlouskne DI)
Každý kdo zaspí je vystresovaný a při politice ČD kdy je za každou zaviněnou minutu postih a strojvůdce jen neustále hlídá minuty aby někde neudělal zpoždění není divu že se tohle přihodilo.

Jiří Kocurek

Sorry, červená se neprojíždí, ikdyby jeden zaspal a doháněl zpoždění. Ani na silnici, natož na dráze.

Tom

Já ji neprojel a dotyčný rozhodně taky nechtěl, je to prostě nehoda a můžou vymýšlet další opatření typu monitoring licence…

Miloš

To je také zajímavé, proč u ČD jsou postihy a u RJ, LE a Arrivy ne ?

Kryštof

Soudruhu Miloši, protože je demokracie a každý dopravce má právo si SVOBODNĚ stanovit politiku, jakou sám uzná za vhodné, bez toho aby mu do toho kecala dělnická třída pomoci komoušských odborů

Hádej

I když kvůli tomu umírají lidi? Jste normální?

Hádej

Protože ten, kdo tohle u ČD vymyslel a prosadil, by v normálním civilizovaném světě šel bručet za obecné ohrožení. U nás je z něj ale hrdina a bere prémie.

XYYY

Jaké zpoždění se snažil strojvedoucí Pendolina dohnat, měl-li prokazatelně návěst zakazující jízdu ….
Strojvedoucí na 516 střídá ve 4.25 = 24 minuty před předpokládaným odjezdem.

Gargy

Myslet znamená..podle fotek. Opravdu odborník ,co neví o dráze nic.

jan.K

neměl MIREL po projetí návěstí stůj automaticky zastavit?

Josef22

Nejsem si jist, ale MIREL by strojvedoucího zastavil jen pokud by nepotvrdil kódování návěsti Stůj, nebo pokud by jel více jak 40 km/h. Pod 40 km/h by snad Stůj měla jet projet bez problémů.
Budu rád, když mě někdo opraví a upřesní funkčnost.

Tom

Pendolino má LS90

Jakub

Předpokládám, že má návěstní opakovač, ale kvůli stání už zhasnul?

Ludo

Určite zhasol. Alebo ani nesvietil. Nemal prečo, keď nevchádzal na koľaj ako vlak, alebo sa nepripravovala vlaková cesta. Totižto staničné zabezpečovacie zariadenie na staničných koľajach po čase vypína prenos.

Šššš...hůůů...

Pendolino nemá MIREL

PepaM

Pendolino má LS 90, stačí potvrzovat bdělost a může se jet klidně kolem Stůj 160.

medical examiner

A to je právě celej ten problém…

PepaM

Ano. Návěsti má sice hlídat a dodržovat strojvedoucí, ale to, že u nás v podstatě neexistuje nic, co by napravilo jeho případné pochybení (do jisté míry ten MIREL něco zachrání, budiž) je fundamentálně špatně.
Je zkrátka potřeba co nejrychlejší zavádění ETCS a je škoda, že se u nás nikdy nezavedlo INDUSI, které existuje 100 let (resp. standard I 54 od roku 1954), případně později i LZB.

mat

Hliníková konštrukcia pendolína už dávno nespĺňa podmienky bezpečnosti
po takýchto nešťastných udalostiach je to ako pokrkvaná plechovka

Bram

A čo s tým, pán chytrý? Všechny pendolina vyřadit? Všechny jednotky řady 471 také, neb by při srážce v takové rychlosti nevypadala lépe, ba naopak?!?

Vít Jůza

Ano, mít Pendolino pořádné čelo, mohli být mrtví ti v té lokomotivě …

Georg

na to jste prisel jak, proboha?
ono poradne celo chrani pred deformaci kabinu, ale ma zaroven rizenou deformacni zonu nekde za sebou.

Gargy

Mohl byste už nebýt tady..

Vid

Doufám že se do opravy desítky milionů dávat nebudou a koupi se případně něco bezpečnější jako railjet nebo panter. Ten panter po čelním stretu s 742 na Slovensku dopadl o hodně lépe.

Meny

To už ani opravit nepůjde, to je určitě zas na nový celý řídící vůz…

Ondřej

Kdyby to tak dopadlo, mohly by některá pendolina prodloužit o ty vozy z téhle jednotky

Dash9

Myslíte, že rakušáci budou ta pendolina chtít? Nikdo jiný railjety nemá….

medical examiner

No jo…ale kdo ty pendolina koupí…

Peter

Mozno by sa na Slovensku uplatnili (teroreticky uvazujem)

ICE_Laco

Nie je to zlý nápad. Ako IC vlaky KE – ZA – BA – Wien, alebo KE – ZA – Praha.

Bram

Kovošrot by je koupil zcela určitě a velmi rád. Ovšem s pendoliny se počítá i do dalších let. Odhaduji, že do roku 2035 minimálně, když má na ně být instalováno ETCS.

medical examiner

No jasně…ale copak to jde…provozovat takovej atyp…

D.M.

Když jsem si přečetl článek, tak bych prosil znalé o vysvětlení. Vlak dostal povolení k odjezdu ve 4:59 a v 5:02 už havaruje, protože neměl postavené výhybky? Jak je tedy možné, že mu povolili odjezd ze stanice, když cesta pro vlak nebyla volná? To by přeci mělo jít ruku v ruce s povolením k odjezdu, ne? Děkuji za vysvětlení. Nějak se mi nezdá z laického pohledu, že by strojvedoucí během tak krátké chvilky ztratil pozornost.

Jinak tedy musím vyjádřit upřímnou soustrast rodině pana strojvedoucího.

Radek

No, a kdo tvrdí, že dostal volno? Zjevně nedostal, to je jasné z logu ZZ orakticky hned a ani to nejde dát „omylem“.

Jan Adamík

Tohle jsem si přesně taky říkal – že by dostal volno na odjezd a hned na další nebo ještě v rámci obvodu stanice by bylo stůj? Pokud to bylo projetí stůj už na odjezdu, tak je to fakt špatný. Každopádně je to obrovská škoda a ztráta pro rodinu strojvedoucího. Zrovna včera jsem v Olomouci pozoroval kluky jak nastupují, nejspíš na zaškolení, do jednoho z Pendolin. Současně se obavám o osud dotčené soupravy, ale ve skrytu duše doufám, že půjde opravit.

Graylag

Volno (výstraha) následovaná stůj ještě v obvodu stanice ale klidně být může. U Pendolina to nebude běžné, ale stačí aby cestu stavěl méně zkušený dispečer nebo aby se řešila nějaká mimořádnost a už je to tam. Z hlediska dispečra/výpravčího je to možná neobvyklý postup, ale chyby se formálně nedopustil.

zdeva

Důležité slovo je…formálně…

David

Chlapci stanice Bohumín je velká, proto má cestová návěstidla a na konci stanice odjezdová. Na cestovém svítí výstraha (žluté světlo) a za ním na konci následuje na odjezdovém návěstidla stůj (červené světlo) Proto může vlak odjet od nástupiště….

nowas

To je sice hezké, ale tak to nebylo.

jerry

Ke střetu došlo necelých 400 metrů od konce nástupiště.

Graylag

Jenom spekulace, protože nevíme jestli se to tu tak stalo, ale – pokud strojvedoucí tisíckrát po sobě začne jízdu s tím, že znovu sáhne na řízení až v Ostravě, tak stačí aby se po tisíci-prvé na pár sekund zamyslel a průšvih byl na světě. Všichni jsme lidé a rutina je na počátku většiny nehod.

Jiří Kocurek

A proto v Německu i jinde zavedli PZB, aby se tomu zabránilo. Ani Němci nespoléhají na bezchybnost člověka.

Y.K.

Bezchybný člověk totiž neexistuje. Celé je to o tom, že někde to berou jako realitu se kterou se dá pracovat a dělají redundanci lidského článku, staví chybám do cesty technické překážky. U nás odpovědné osoby sázely na vynucení, vyvyhorožování a vydeptání bezchybnosti, což „překvapivě“ nefunguje. A mnozí odpůrci ETCS tento mentální model mají dodnes.

Meny

Háček je ovšem v tom, že strojvedoucí údajně zaspal a tudíž byl na mašině až po čase pravidelného odjezdu, kdy už mu mohli postavenou cestu zase zrušit – tomu odpovídá i vámi uvedený čas 4.59 odjezd a 5.02 nehoda – to jsou tři minuty – jenže místo nehody je přibližně 500 metrů od konce peronu.

Pavel Skládaný

Tuhle hypotézu by bylo docela zajímavé prověřit, nezní úplně nelogicky.

XYYY

Souhlas k odjezdu dala obsluha vlaku (vlaková četa), které je naprosto ukradené, zda je na návěstidle návěst zakazující jízdu. Zavřou dveře, neřeší proč vlak stojí a jsou kontrolovat jízdenky …

Já být na místě vlakvedoucího, začnu konat až poté, co bude na návěstidle návěst dovolující jízdu … Jenže současné vlakové čety už nemají potřebné dopravní cítění a myšlení.

Dopravní odpovědnost žádná … za všechno odpovídají strojvedoucí ….

Meny

Co vím, tak vlaková četa má dávat souhlas k odjezdu až po výzvě strojvedoucím.

XYYY

Dostal souhlas k odjezdu od vlakové čety, i když měl „na stůj“. Vlaková četa dát souhlas k odjezdu může, i když „není postaveno“, ale nastala doba odjezdu stanoveného jízdním řádem ….
Vlaková četa nemá povinnost čekat na návěst dovolující jízdu, to je jen věc strojvedoucího …. bohužel …

Luděk Štěkala

No jestli to v pozadí je most přes kolejiště na Čs. armády, tak se to stalo takových 750 m až 1 km od nádražní budovy. Jakou rychlostí to tak mohlo jet? Ta kabina tedy vypadá na první pohled málem jako ve Studénce.

medical examiner

Asi byl ten vagon obrněný…

roman

Nebo mašinka byla zabrzděná.

Graylag

Na kilometru to může být tak těch 30 km/h, čili nic moc, ALE – nikdo neříká, že ta lokomotiva stála. Pokud by jela proti němu rychlostí 40 km/h, tak už je vzájemná rychlost 70 km/h, což by udělalo pořádnou paseku.

Radim

Jaká je vlastně maximální povolená rychlost při posunu? Myslel jsem že to je 30km/h ale samozřejmě tomu vůbec nerozumím, proto se ptám…

PepaM

40 km/h

Radim

Ok díky 🙂

Gargy

40km/h tažením.30km/h sunutím

Vojtěch Suchan

Skutečně Pendolino akceleruje pomaleji, než nákladní vlak? Proboha vždyť třeba s regioshuttlem jedu 60 po 200m, tak by snad pendolino mělo na kilometru alespoň 60 udělat. Ale kocour jel stejným směrem, jako pendolino, nebo stál, ale zabržděný nebyl.

Meny

Pendolino údajně jelo 60km/h v místě nehody, kocour nevím.

Graylag

Eh, chyba elektronky z Katoda Holomóc – ostře se rozjíždějící Pendolino by na kilometru samozřejmě dokázalo zrychlit na plných 160 km/h. Což se zjevně tady nestalo, protože jsme stále ve stanici…

Pavel P

Technicky vzato, pendolino má hnané dvě nápravy na polovině vozů. Adhezně je na tom podobně jako třeba regionova nebo 854 s vlekem. Není náhoda, že jedna z přezdívek této jednotky je „pinda líná“.

Rychlé Eso

Rychlosti se nesčítají, proboha. Nevím, který pako s tím přišlo, ale je to absolutní nesmysl.

Graylag

Rychlosti se samozřejmě sčítají a vždy se sčítaly. Co se nedělá je tolik populární sečtení rychlostí aut a přepočet na náraz do nehybné zdi, jednak protože opomíjí deformační zóny obou vozidel a jednak protože opomíjí energii která se odvede odhozením vozidel.
Jaký je podle vás rozdíl mezi srážkou dvou vozidel jedoucích proti sobě rychlostí 40 km/h a vozidla jedoucího 80 km/h s nehybným vozidlem? Kam se ztratí ta hybnost?

Tuzemák

Pozor, rychlosti se dělí v poměru k váze obou vozidel. Pak samozdřejmě do toho částečně promluví i rozdíl v pevnosti def. zón. Ale z čistě fyzikálního hlediska je to furt jen tupý střet dvou většinou rozdílně hmotných těles. Kolikátý že to je-třetí Newtonůw zákon-akce a reakce? Byl na to hezký jeden až dva díly Bořičů mýtů. Energie se tu zmaří na deformaci obou vozidel, né jen jednoho. V ideálním případě obou shodných vozidel, shodné váhy a tuhosti karoserie vyjde poměr 1/2 z celkové energie srážky. Tedy zase jen energie z rychlosti toho jedoucího vozu-tedy 2x50kmh=pořád pro jedno vozidlo zase jen… Číst vice »

Domovská stanice Bohumín

Vrazili do sebe u Bachráku (tzv. skladištní budovy Bachrach), to je pár desítek metrů od nástupišť.

Bobin LD OV

250 až 270 metrů od odjezdového Návěstidla. Pendolino má délku 180 metrů a konec soupravy byl pod železárenským nadjezdem (mostem)

Josef22

Je nutno i vzít v potaz, s čím se srazilo. Zrovna 742 má snad nějakých 68 tun. Náraz ve Studénce byl sice v mnohem větší rychlosti, ale zase kamion oproti tomu měl minimální hmotnost. V tomto případě tedy 742 svojí hmotností mohla do Pendolina najet podobně asi „jako nůž do másla“.

Bak

Váží 64 tun ve službě tj s plnou nádrží,ale lokomotiva Pendolína je jak z papíru,je to doslova pojízdná rakev,ta musí být pro náraz uzpůsobená,vyztužená,jako čelo lodi.

Gargy

Pendolino není lokomotiva.pojizfna rakev jste vy.

Meny

Je to 400 metrů od konce nástupiště

Meny

A údajně jel 60km/h

Jeník H

Hrůza. Takhle po ránu na mě vyskočí na monitoru tato smutná událost, a zase pendolino zepředu na cucky jako ve Studénce.

Pitrys

Doufejme, že od opravy 003 italové všechnu dokumentaci a přípravky nevyhodili…

ABC

otázka je zda na toto bude nějaké povinné ručení….

Václav

Záleží, kdo to zavinil. Pokud ten strojvedoucí, tak jde škoda za ČD. Pokud vypravčí, či majitel Kocoura, tak to platí oni. Pokud to byla chyba Zz, tak SŽ.

ABC

jenže to je ve všech případech takové to přendavání peněz z jedné kapsy do druhé

Jiří Kocurek

No tak si to zaplatí sám poškozený, nikdo se nepoučí, nic se neudělá a může se to zopakovat zase.

A zase se budou ti samí vztekat, jaktože se to zase stalo, když se neudělalo vůbec nic, co by zabránilo opakování nehody.

ABC

v tomto případě to každopádně zaplatí daňový poplatník

jerry

Zaplatíte to vy, já, a všichni ostatní daňoví poplatníci.

Petr Pomalý

A můžete mi naznačit, jak se peníze z vašich daní dostanou do účetnictví akciové společnosti? Pokud to bude platit ČD, a.s., na svůj vrub?

Pitrys