V Blansku začala stavba nového mostu přes koridor, jde o největší letošní investici kraje

Zahájení stavby nového mostu v Blansku. Foto: Blansko.czZahájení stavby nového mostu v Blansku. Foto: Blansko.cz

Nová stavba má být hotová do října příštího roku.

Společnost Metrostav DIZ dnes zahájila práce na novém přemostění přes řeku Svitavu a železniční koridor v Blansku. Letos největší investice Jihomoravského kraje přijde na 264 milionů korun, hotovo má být příští rok v říjnu. Má ukončit dlouhé čekání řidičů na železničním přejezdu.

Práce začaly stavbou okružní křižovatky, z níž se má v budoucnu odbočovat na nové přemostění. „Kdo zná situaci na přejezdu na Staré Blansko, ví, jaké kolony se tam tvoří a jak problematický je tento přejezd zejména pro složky integrovaného záchranného systému. Pevně věřím, že zhotovitel dodrží termín dokončení stavby a my se ze strany města budeme snažit o eliminaci vzniklých omezení s touto stavbou,“ řekl radní Jihomoravského kraje pro oblast dopravy a starosta Blanska Jiří Crha.

Most v podobě ocelového oblouku se síťovými závěsy bude novou dominantou oblasti. „Podobné mosty nestavíme každý den. Smontovaný mostní oblouk s vybetonovanou deskou umístíme na mostní pilíře výsuvem, takže bude celá realizace zajímavá i z technického pohledu,“ uvedl ředitel Správy a údržby silnic JMK Zdeněk Komůrka.

Většinu nákladů pokryje dotace ze SFDI

Stavba začíná na ul. Svitavská na levém břehu řeky Svitavy, přemosťuje koryto řeky, železniční koridor a končí v průmyslové zóně na Starém Blansku. Napojení na stávající dopravní síť je pomocí novostaveb okružních křižovatek na ul. Svitavská II/374 a ul. Brněnská III/37937. Se stavbou souvisí nutné úpravy parkovacích ploch, chodníků, místních komunikací, sjezdů, oplocení, stávajícího zatrubnění potoka na Starém Blansku a vybudování opěrných zídek, nových chodníků, nasvětlení, odvodnění a úpravy a ochrany drážních objektů.

Kraji a městu se podařilo na většinu zakázky získat dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

Zahájení stavby nového mostu v Blansku. Foto: Blansko.czZahájení stavby nového mostu v Blansku. Foto: Blansko.czVizualizace nového mostu v Blansku. Foto: Městský úřad v BlanskuPláno nového přemostění v Blansku. Foto: Blansko. czČekající auta na přejezdu v Blansku. Foto: Městský úřad v Blansku
Tagy Blansko Jihomoravský kraj Metrostav DIZ
3 komentáře