Ústecký kraj půjčí dopravci 600 milionů na nové vozy, autobusy vybavuje dezinfekcí

Nové autobusy Scania Citywide pro Dopravní společnost Ústeckého kraje. Foto: Doprava Ústeckého krajeNové autobusy Scania Citywide pro Dopravní společnost Ústeckého kraje. Foto: Doprava Ústeckého kraje

Končící vedení kraje chce nové autobusy pro svého dopravce do února.

Rada Ústeckého kraje schválila úvěr ve výši 600 milionů korun pro Dopravní společnost Ústeckého kraje na dokoupení autobusů. Ústecký kraj naposledy pořídil několik desítek autobusů a další chtěl koupit. Antimonopolní úřad ale nákup zastavil a kraj si je musel pronajmout. Teď chce společnost dokoupit zbývající vozidla. ČTK a Českému rozhlasu to řekl náměstek hejtmana Jaroslav Komínek (KSČM).

„Autobusy můžeme koupit na základě toho, že nám Nejvyšší soud dal zapravdu, že jsme postupovali správně ohledně výběrového řízení na pořízení autobusů,“ uvedl Komínek s tím, že společnost bude potřebovat autobusy od 1. února. Do té doby je chce zakoupit.

Část miliardového úvěru kraji propadla, Komínek řekl, že právě z toho důvodu rada schválila další. „V tuto chvíli jsme požádali banky, aby nám nabídly nové smlouvy. Tím, že dopravní společnost je nyní v jiné situaci, tak nepotřebuje ručení kraje, to znamená, nepotřebuje, aby to schvalovalo zastupitelstvo, takže je to pouze v kompetenci rady a rada k tomu dala souhlas,“ doplnil Komínek.

Rada schválila úvěr na sklonku svého období. Náměstek uvedl, že jde o procedurální krok. „Zastupitelstvo historicky dalo souhlas se vznikem dopravní společnosti a s tím, že dopravní společnost má zabezpečovat na nějakém území kraje dopravní obslužnost. My pouze konáme, co nám uložilo zastupitelstvo,“ dodal Komínek.

Opoziční zastupitel a pravděpodobně budoucí náměstek hejtmana Jiří Kulhánek (ODS) ČTK řekl, že chápe rychlý nákup autobusů, protože jejich pronájem se značně prodraží. „Nicméně to mohli 14 dní vydržet,“ doplnil. Dodal, že dopravní společnost je dlouhodobě ztrátová a v nadcházejícím volebním období jde o jednu z prioritních věcí, na kterou se nové vedení chce zaměřit.

Dezinfekce do každého autobusu

Ústecký kraj instaluje postupně do všech autobusů v rámci Dopravy Ústeckého kraje nové dezinfekční přístroje. Instalována jich je téměř třetina. Zařízení budou umístěna ve všech krajských „zelených“ autobusech do dvou týdnů.

Plán na umístění přístrojů oznámil kraj v tiskové zprávě. „Aktuálně jsou dezinfekce téměř ve všech autobusech na Ústecku a Litoměřicku,“ uvedl kraj.

Bezdotykový infra dávkovač na desinfekci je pro cestující snadno přístupný v prostřední části vozu, kde jej mohou cestující použít jak při nástupu, tak při výstupu z vozu. Doprava Ústeckého kraje chce tímto krokem ještě více přispět k bezpečnosti uživatelů veřejné dopravy a napomoci tak eliminaci šíření covid-19.

 

ČTK + Zdopravy.cz

 

Tagy dezinfekce Dopravní společnost Ústeckého kraje DSÚK Ústecký kraj
17 komentářů