Britský vědec: veřejná doprava je z pohledu nákazy Covid-19 nejbezpečnějším místem na světě

Dezinfekce vlaku Českých drah. Foto: České dráhyDezinfekce vlaku Českých drah. Foto: České dráhy

Experti ukazují na příkladu asijských metropolí, že veřejná doprava je při dodržování pravidel bezpečná z pohledu rizika nákazy Covid-19.

Riziko nákazou koronavirem je ve veřejné dopravě mnohem menší, než se lidé domnívají. Tvrdí to profesor University of Leicester Julian Tang, který se zabývá respirační vědou. „Z pohledu rizika nákazy Covid-19 je veřejná doprava nejbezpečnějším místem na světě,“ řekl Tang Sky News.

Tang svá slova dokládá sadou opatření, které ve veřejné dopravě musí dodržovat dopravci i cestující. Nejde jen o nošení roušek, ale také častou dezinfekci interiéru. Například ve Francii podle něj bylo od 1. května do 28. září pouze 1,2 procenta z celkových 2 830 míst hromadnějšího výskytu koronaviru v zemi ve veřejné dopravě. Dvě třetiny připadly na školy, zdravotnická zařízení a firmy.

Tang to dokladuje i vývojem nákazy v Asii. V Hongkongu se podle něj ve veřejné dopravě nakazilo jen 68 lidí na 100 tisíc obyvatel, což je výrazně nižší poměr než v jiných zemích. V metropolích jako Hongkong či Tokio je přitom koncentrace lidí v dopravních prostředcích výrazně větší. Podle Tanga je to způsobeno i tím, že roušky jsou v těchto zemích v městské hromadné dopravě už dávno samozřejmostí. „Například v tokijském metru nesmíte mluvit. Takže i když je jedním z nejvytíženějších na světě, nedošlo zde k žádnému rozšíření této nákazy,“ uvedl Tang.

Zbytečné stigma

Generální tajemník mezinárodního sdružení veřejné dopravy (UITP) Mohamed Mezhgani uvedl, že hromadná doprava je zbytečně stigmatizovaná. „Je přitom mnohem bezpečnější než pobyt na jiných místech. Pravidelně dochází k dezinfekci, větrání, není důvod mít obavy při dodržení základních ochranných pravidel,“ uvedl Mezghani.

Už dříve letecké společnosti upozornily, že systém klimatizace a cirkulace vzduchu přes filtry zachytí 99,5 % virů. Podobné je to často i u moderních vlaků.

Na pravidelnou dezinfekci a čištění upozorňují také České dráhy. „Při úklidu a dezinfekci souprav věnují úklidové čety zvláštní pozornost dezinfekci všech součástí vybavení, se kterými cestující přicházejí často do kontaktu, například kliky, madla či tlačítka.To se provádí se i několikrát za den při vratném čištění souprav,“ řekla mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. Dezinfekcí ozónem prochází v rámci pravidelného čištění i klimatizace.

Dopravce žádá cestující, aby upřednostnili nákup jízdenky online, prostřednictvím aplikace Můj vlak nebo při nákupu ve vlaku využili bezkontaktní platbu.

Tagy dezinfekce seznam UITP veřejná doprava
118 komentářů