umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Autobusy Doprava ve městě Dopravci Železnice

Britský vědec: veřejná doprava je z pohledu nákazy Covid-19 nejbezpečnějším místem na světě

Dezinfekce vlaku Českých drah. Foto: České dráhy
Dezinfekce vlaku Českých drah. Foto: České dráhy
Experti ukazují na příkladu asijských metropolí, že veřejná doprava je při dodržování pravidel bezpečná z pohledu rizika nákazy Covid-19.

Riziko nákazou koronavirem je ve veřejné dopravě mnohem menší, než se lidé domnívají. Tvrdí to profesor University of Leicester Julian Tang, který se zabývá respirační vědou. „Z pohledu rizika nákazy Covid-19 je veřejná doprava nejbezpečnějším místem na světě,“ řekl Tang Sky News.

Tang svá slova dokládá sadou opatření, které ve veřejné dopravě musí dodržovat dopravci i cestující. Nejde jen o nošení roušek, ale také častou dezinfekci interiéru. Například ve Francii podle něj bylo od 1. května do 28. září pouze 1,2 procenta z celkových 2 830 míst hromadnějšího výskytu koronaviru v zemi ve veřejné dopravě. Dvě třetiny připadly na školy, zdravotnická zařízení a firmy.

Tang to dokladuje i vývojem nákazy v Asii. V Hongkongu se podle něj ve veřejné dopravě nakazilo jen 68 lidí na 100 tisíc obyvatel, což je výrazně nižší poměr než v jiných zemích. V metropolích jako Hongkong či Tokio je přitom koncentrace lidí v dopravních prostředcích výrazně větší. Podle Tanga je to způsobeno i tím, že roušky jsou v těchto zemích v městské hromadné dopravě už dávno samozřejmostí. „Například v tokijském metru nesmíte mluvit. Takže i když je jedním z nejvytíženějších na světě, nedošlo zde k žádnému rozšíření této nákazy,“ uvedl Tang.

Zbytečné stigma

Generální tajemník mezinárodního sdružení veřejné dopravy (UITP) Mohamed Mezhgani uvedl, že hromadná doprava je zbytečně stigmatizovaná. „Je přitom mnohem bezpečnější než pobyt na jiných místech. Pravidelně dochází k dezinfekci, větrání, není důvod mít obavy při dodržení základních ochranných pravidel,“ uvedl Mezghani.

Už dříve letecké společnosti upozornily, že systém klimatizace a cirkulace vzduchu přes filtry zachytí 99,5 % virů. Podobné je to často i u moderních vlaků.

Na pravidelnou dezinfekci a čištění upozorňují také České dráhy. „Při úklidu a dezinfekci souprav věnují úklidové čety zvláštní pozornost dezinfekci všech součástí vybavení, se kterými cestující přicházejí často do kontaktu, například kliky, madla či tlačítka.To se provádí se i několikrát za den při vratném čištění souprav,“ řekla mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. Dezinfekcí ozónem prochází v rámci pravidelného čištění i klimatizace.

Dopravce žádá cestující, aby upřednostnili nákup jízdenky online, prostřednictvím aplikace Můj vlak nebo při nákupu ve vlaku využili bezkontaktní platbu.

118 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vrták

Jestli se něco ukazuje jako dlouhodobý průser, je ono sardinkové uspořádání v letadlech, busech, negativní trend se začal vkrádat i do vlaků. Jedna věc je pohodlí, kvůli kterému cestující volí mezi autem a VH, teď se k tomu přidala ještě možnost nákazy při těsném kontaktu, kde náhubek nikoho spasí. Myslím, že se v tomto čase vládám nabízí s tím něco udělat a dopravcům nařídit zvětšit razantně rozteče mezi sedadly všeobecně, ve vlaku mít stále možnost vybrat si mezi kupé a včelínem se sedadly naproti sobě, ne však ve variantě Honecker. Také se nabízí otázka, zda by neměla opět být možnost… Číst vice »

ušatá

Naprostý souhlas. Čím novější, zejména jednotky (ale i vagony), tím horší. To je, bohužel, důsledek toho, co nejvíc nabrat cestujících a získat co nejvíc tržeb a na lidech šetřit. Že to pak stojí na jiných věcech víc, to už nikoho nezajímá, to se nedomýšlí. Proto neustále upozorňuji na nutnost stanovení minimálních parametrů u všech dopravních prostředků a ne to nechat jen na libovůli dopravců a sledovat hlavně nízkou cenu přepravy. Prostě veřejná doprava je strategická a nutná záležitost a šetřit se na ní nesmí. Když se nešetří na prodělkové silniční dopravě, proč šetřit tak razantně na veřejné a nákladní kolejové… Číst vice »

leviathan

Pochopitelně nejdůležitější opatření je u každého člověka prevence před nákazou. Ostatní je již vcelku zbytečné. na delších cestách jsou roušky vysloveně zdravotně rizikové.

ušatá

Nesmysl.

Pravdepodobnost

„nákup jízdenky online, prostřednictvím aplikace Můj vlak nebo při nákupu ve vlaku využili bezkontaktní platbu“

Je nekde nejaka studie kolik lidi se nakazilo z bankovek a minci?

Bob

Jak byste si takovou studii představoval? Že byste si ty viry nějak obarvil nebo očipoval?

ušatá

Ona prakticky není potřeba, protože již v dávných dobách se toto sledovalo a zjistilo se, že přes mince a bankovky je nebezpečí nákazy minimální. Samozřejmě to chce určité způsoby jednání, tedy mince a papírové peníze nedávat do pusy, umývat si ruce, neolizovat si prsty atp. Jinak je tu stejné riziko jako sahání na kliky, nákupní vozíky a košíky, podávání si rukou a horší je na sebe mluvit z malé vzdálenosti, používat stejné sklenice, příbory atd.. To je snad to nejhorší. Upozorňuji, že ty vyjmenované příklady (pro někoho asi absurdní) jsou docela běžné, protože lidi jsou p…… Jinak si to nedovedu… Číst vice »

IBM

Zajímalo by mě, jak zjistili, kolik lidí se nakazilo v dopravě a ne třeba o hodinu později někde jinde…

Martin

To je prave to, lze to zjistit jen v asii, a to jeste podle pravdepodobnosti, kde se clovek cely den pohyboval, Taiwan, Korea,… kde existuje sledovani pomoci telefonu, plateb kartou, apod… velky bratr bdi nad temito zememi…
Jinak je teme nemozne zjistit kde se clovek nakazil a uz vubec jak se nakazil…

leviathan

Pokud se vůbec nakazil. PCR testy mají max 60% spolehlivost, spíše menší.

Alexandr Mikulka

To je, ale z těch zbylých 40% je tak 5 procentních bodů falešný poplach, zbytek je, naopak, neodhalená nákaza.

Vnější pozorovatel

Britský a vědec? To jde jako dohromady?

Martin

Kupodivu se mi nezda, ze by Britanie byla prosta vynalezu a vedy…

Alexandr Mikulka

Co jsi vynalezl ty?

Martin

Ono je to vazne zajimavy, mozna by to chtelo nejakou hlubsi analyzu, kde je vetsi moznost nakazy, protoze i v obchodech s krmivem, ktere byly otevrene i na jare, se nijak zvlast moc lidi nenakazilo… Pritom hadrarny musely byt zavrene ackoliv tam zas tolik lidi nebejva pohromade jako v krmivu… Zato v barech se nakazilo dost lidi, vetsinou protoze jsou v tesnem a fyzickem kontaktu, olizuji spolecne brcka s chlastem… Podle me je to vice o kontaktu, mluveni s lidmi a desinfekci… ale spise o kontaktu… moc by me to zajimalo,… Takove ty vykriky, a sledovani cisel jsou zajimava, ale… Číst vice »

Radek Janata

U prodejen s krmivem byla logika jiná (nebylo to riziko nakažení) – bez krmiva domácí zvíře zdechne, bez hadrů člověk nikoliv.

Martin

Myslel jsem krmivo lidske…

ABC

Tak mluv jako člověk

Martin

Dobre 🙂

R2R2

Ted jsem si, diky poznamce Hanziho, vsiml jednoho detailu. V Hongkongu se nenakazilo 68 ze 100 000 lidi v hromadne doprave, ale 68 ze 100 000 celkove. Jedna se o pomerne malou miru rozsireni nakazy a jelikoz Hongong se zhruba 90% podilem hromadne dopravy patri v tomto ohledu na svetovou spicku, tak autor usuzuje, ze je hromadna doprava relativne bezpecna.
Coz muze byt zavadejici, nevim, jak se autor studie vyporadal s dalsimi aspekty, ktere mohly mit na nizky podil nakazenych v Hongkongu vliv.

ušatá

Tamní nízký počet byl dán hlavně rychlými a tvrdými opatřeními, které u nás procházejí velmi těžko. Prostě se tam nařídilo, co je potřeba a to se hlídalo, pokutovalo a dodržovalo.

Hanzi

Asi nejlepší je sednout si do svýho auta a tyhle starosti hodit za hlavu.

Grossák

Když v něm strávíte celou pandemii, mohlo by to fungovat.

...

Přesně. Oni sice tvrdí, že „V Hongkongu se podle něj ve veřejné dopravě nakazilo jen 68 lidí na 100 tisíc obyvatel“, ale ve vlastním autě se, pokud tam nenaložil nikoho cizího, zatím nenakazil nikdo.

Y.K.

Ono je to v článku trochu špatně přeložené. V originále je, že HongKong má 68 na 100 000 celkově, i když je tam MHD využívána masově a naopak autozemě USA má 2 198 na 100 000.

cestujici

To vypadá, že jádro pudla není v místě, nebo prostředku dopravním, ale v osobách, které se přepravují. Prostě se v HongKongu místní chovají jinak než místní v USA.

Redford

Sednout do nej muzu, ale kde zaparkuju, kdyz to udela kazdy, to fakt nevim … 😀

libor

co je horší korona nebo ta desinfekce? někdy je vhodné mít dobrou přirozenou imunitu, ta ale ve „sterilně čistém“ prostředí špatně vzniká…

Nováček

Vyprávěla mi o tom porodní asistentka, co jim přibylo infekcí, jak začali na oddělení více desinfikovat. Známí, kde žena byla lékařka, měli tak nemocné děti jako nikdo druhý. Paní jsem bez desinfekce snad neviděl.

Y.K.

Nic proti budování imunity, ale vše má své limity. Když někde chytíte žloutenku, také to není ideální způsob jak si zpevnit zdraví. Většina míst stejně rozhodně není perfektně sterilní.

libor

žloutenka typu A je celkem v pohodě, po prodělání máme celoživotní imunitu…

Martin V.

Není mi jasné, jak při dnešních covidových hygienických opatřeních můžou šířit v bufetu v ČB zrovna žloutenku https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/zloutenka-typu-a-ceske-budejovice-bufet-koronavirus-nemocnice-kotrbova.A201009_100127_budejovice-zpravy_khr

ušatá

Tak, tak. Některé ty názory v diskusích jsou už víc než absurdní a snad už na ně ani nemá cenu reagovat. Jsou to takové polopravdy, laického charakteru bez hlubších znalostí a souvislostí.

LKB

Myslim, ze to, co vedci zjistili funguje, pokud:
a) lidi nosi rousky nebo jeste lepe respiratory,
b) provozovatele vlaku meni filtry v klimatizaci v predepsanych dobach!
c) provozovatele vlaku dezinfikuji vlak.
Jinak to muze byt problem!

Tak hlavne je dulezite, aby a), b) i c) pokracovalo i po konci nouzoveho stavu a zruseni zakonne povinnosti. Cim dele budou lide a provozovatele v zakladnich ukonech pokracovat, tim lepe.

Pandrhola

Takže to u nás nemůže nikdy fungovat.

Vendelin

Když vidím ty ukrajinky, jak přejedou hadrem podlahu a jdou ven, tak přemýšlím, kde je to zmiňované desinfikování…

ušatá

Jen perličku. Před řadou let při přebírání bytů jsem byl svědkem, jak právě tyto nasmlouvané zahraniční pracovnice uklízely byty. A na vlastní oči jsem viděl, jak jedním hadrem utřely a očistily WC a podlahu a pak šly na kuchyňskou linku, dveře atd. Do infarktu jsem neměl daleko a to se zhoršilo ještě tím, že nebyly schopny pochopit, co dělají špatně!

Petr

Pravda zrovna když jsem jel po takové očistě muzeální jednotkou od Arrivy, tak jsem si všiml opomenutých vysypaných křupek vedle sedadla, o nějaké desinfekci nemohla být řeč.

ušatá

Nejdůležitější je trvalé větrání, takže otvíravá okna. Ta klimatizace nemá to ošetření tak jednoduché. Uznávám, že tam kde je rychlost vysoká, tam se to bez té klimatizace nejde, ale já ji považuji za značné riziko. To nevyplývá ale jen z mého názoru, ale dlouholetých zkušeností a zkoumání odborníků. Já ta fakta jen sleduji a přebírám – většinou s nimi musím souhlasit.

Nováček

Začínám mít kopřivku při slovním spojení „vědci zjistili“…

ušatá

Myslím, že je to logické. Jen mám pochybnosti o klimatizaci. Tam to skutečně záleží na její údržbě a kontrole, což se často moc neděje a pak je spíš nebezpečná.

Bob

Jasně. V lese se nerozstřikují litry dezinfekce, takže tam kovid číhá za každým smrkem.

Redford

V lese nejsou litry homo sapiens …

idk123

Dokud budou ve veřejné dopravě náhubky, tak pro mě bohužel postrádá smysl jí používat.

Nováček

Lidi to chtějí, stačí se podívat tady, takže brzo už i v tom lese… Až budou v novinách psát měsíc v kuse o nebezpečnosti levého ucha, půlka národa si ho nechá preventivně uříznout.

Papaja501

Vy tý zprávy máte snad načasovaný…Večer mi volali, že zůstávám v karanténě, protože jsem byl na vlaku v kontaktu s nemocným člověkem.

Spálená tlumivka

Jak na vás přišli, jízdenka na jméno?

Papaja501

To nevím

Papaja501

Byl jsem tam ve službě

libor

nojo, služba je služba…

Martin

:-D… Ja o mam podobne, pohybuji se na Praze 9 a Praze 4, obcas v centru a nejvice nakazenych je na Praze 4 a Praze 9, tezke respiracni onemocneni jsem mel v unoru, no tezke, spatne se dychalo, ale za tyden to bylo pryc,… tak si rikam, jestli to neroznasim 😀

ušatá

Vyloučit to nelze.

Y.K.

To ale nebyl cestující ne? Protože takové ty minutové míječky se za rizikový kontakt nepovažují.

Papaja501

Jo, tak to nevím…Byl důvod, abych z preventivních důvodů zůstal doma, tak jsem doma.Prostě jsem byl v nesprávný čas na nesprávném místě.Jestli to byl někdo z cestujících, nebo kolega, nevím.A spekulovat se nehodí.

Y.K.

Tak jistě.

Vnější pozorovatel

Takže 2 hodiny v kině je problém. 2 hodiny ve vlaku už ne.

U stolu mohu u obeda sedět se 3 dalšími. V tramvaji mohu stát 20 minut hlava na hlavě.

Ten virus jako ví že verejna doprava je cool, nebo co?

Redford

U obeda budu klidne sedet i s min nez 3 dalsimi, ale zachlastat bych sel rad ve vetsim poctu … 😀

Martin

Vazeny hoste,

vzhledem k aktualni situaci s koronavirem a opatrenim vlady,
jsme nuseni snizit pocet mist restaurace na 1/3 kapacity.
Zadame tak hosty, kteri nejsou schopni chlastat a jist za tri,
aby zbytecne nezabirali mista profesionalum.

Dekujeme.

ABC

Hromadná doprava – pořádná otrava,
a kdo se rád mačká, užije si – stačí kačka

(Jahelka)

Martin

No jo, jit do kina na komedii a prskat smichy neni ted vhodny… ale zkuste u komedie udrzet pokrovou tvar…

ABC

jo hlavně ty rozestupy se tam báječně dodržujou … a nebo jsou teda vlastně k ničemu?

Nováček

Při atomovém výbuchu si lehněte hlavou k epicentru. Pamatujete? Odborníci pravili. Takže si tak.

ABC

No to si pamatujete špatně. Zalehává se zásadně patama k epicentru 🙂

Nováček

Děkuji. 😂

ABC

a pokud příjdou Vogoni tak se zalehává s papírovou taškou na hlavě!

Nováček

Ale možná mezitím už zase vědci zjistili, že je to naopak. To je časté 😁

O. M.

Chyba, stát a pořádně se dívat, protože to už víckrát neuvidíte 🙂

ABC

to je možná nejlepší řešení 🙂

Martin

Ale zato zanechate bezva rentgenovy snimek, pokud se postavite ke zdi…

55p

Pak přes sebe hodit bílé prostěradlo a volným krokem vyrazit k nejbližšímu hřbitovu.

Martin

On tam hlavne moc lidi nejezdi, takze mate vetsinou cely vuz pro sebe… a skutecne velmi dobre vetra… i dvere se otviraji casto a vsechny… Celkem pohoda…

To mate jako s kramy s lidskym krmivem, taky se tam moz lidi nenakazilo…

Desper

1. Komfort v roušce je prostě minimální. 10 minut v tramvaji ok, hodiny ve vlaku nic moc
2. Při špičce, kdy je hlava na hlavě to není nejlepší pocit. A pokud jste s rouškou ve vydýchaná chodbičce nebo dopravce zkouší v autobusu NAD zlomit japonský rekord počtu osob na centimetr čtvereční, tak to taky není dnes úplně fajn

Frantisek

To ale nejsou nejlepší pocity ani bez roušky. A ne, že by při hodinách ve vlaku ještě něco zaručovaly. Ale zase jezdit několik hodin v kuse není tak běžné a neustále nutné.

MaT

Zvládl jsem přes tři hodiny s Krakonošem z Prahy do Trutnova, i pak ten samý den zpátky. Jo, bez respirátoru by to bylo příjemnější, to ne že ne, ale přežít se to dá a snad to nebude na věky věků… Zase je tedy fakt, že to není až tak extra našlapaný spoj, jako v Praze třeba linka 22 v centru… 🙂

ušatá

Ty vlaky snad nejsou tak přeplněné a dá se to snadno řešit přidáním dalších vozů, takže ta koncentrace lidí by velká být nemusela. Jinak to přeplňování veřejných prostředků je špatné i bez roušek a nebezpečnější ještě víc, bez ohledu na současnou epidemii. Proto také by už se mělo přestat hrát na ekonomiku a veřejnou dopravu dělat velkoryse. Ty ostatní druhy dopravy nás stojí podstatně víc.

Panoramix

Jj, pořád se ohání dostatečnými rozestupy, ale že např. zabráním prvních 4 sedadel v nejtypičtějším krátkém pražském autobuse SOR NB 12 sníží kapacitu sedících osob o 15 %, to už neřeší. Jako že je o něco snížená poptávka, to ano. Ale s ohledem na zajištění dostatečného komfortu pro cestující a vzhledem k mírně omezenému prostoru v autobusech souhlasím, že by neměli redukovat počty spojů. Spíše je navyšovat, jak se to proklamovalo ještě na jaře. Obzvláště když hlavní prioritou vlády je, aby lidi pořád pracovali a chodili nakupovat, že? A pokud nebude nabídka kvalitní a bezpečné MHD, sáhne logicky větší míra… Číst vice »

ušatá

Máte naprostou pravdu. A tady by bylo i využití pro ty smutné firmy se zájezdovými autobusy, místo toho, aby dostávaly dotace, že nejezdí.

-TR-

Pokud je to možné, vyhledám si prázdné kupé nebo čtyřku ve velkoprostoru. Pokud to nejde, vyberu si nejméně zaplněné kupé nebo čtyřku. Roušku nosím. Funguje.

Frantisek

Chvíli jo, zbrzdí šíření, ale po delším čase to jde ven stejně, zvláště pokud nemá na viry dostatečný filtr a nepřiléhá úplně těsně. V prázdném kupé bych šel možná spíše cestou vyvětrání po použití.

Bob

Jistě, roušky fungují. Jako Petriho misky.

MaT

A už se Vám někdy povedlo v Petriho misce vykultivovat nějaký virus? Co jste použil za médium? To by mě docela zajímalo… 🙂

Nováček

Virus asi ne, ovšem bakterií přehršle. 😉

Nováček

A to jste zjistil jak, že roušky fungují? Přečtením ranních zpráv?

Nováček

Já slyšel včera plukovníka, že vlastně ani moc nefungují. A ještě ke všemu nám to ti mladí nedodržují 😆😆

Petr

A fotka je z toho vlaku, který v obratové stanici desinfikují a v depu vyčistí ozonem jeho klimatizaci 😀 😀

Jackub

No vida, já se ve vlaku nebojím, ani když někdo roušku nemá, nebo ji má pod nosem. A nebál bych se ani kdyby ji neměl nikdo.

Lektor

To já bych se bál nikdy nevíte kdy na vás někdo zavolá policajty. Lidi jsou nepředvídatelní.

Jackub

Já jsem mluvil o tom, že se nebojím, když roušku někdo nemá. Ale vím, o čem mluvíte – pamatuji si, jak se mě tak dávno řešilo a udávalo, kdo nevyvěsil sovětské vlaječky. Nějakou dobu před tím se zase ochotně chodilo na Gestapo (ostatně – byly zákony, které nařizovaly, co musíte ohlásit a všechny zákony se přece musí vždycky dodržovat, že?), no a dnes jsou to roušky. Nic nového pod sluncem, nic se nezměnilo, lidé jsou pořád stejní…

Nováček

Tak tak, ten pocit, když vy si svědomitě plníte a ruka zákona i vaším přičiněním dopadne na narušitele pořádku, to je vám pocit k nezaplacení.

Y.K.

Celá tahle sranda není o tom jestli se bojíte nebo nebojíte. O ty co jsou na ARO se musí pečovat ať se báli nebo ne. Takže je nejjednodušší dělat maximum pro to aby to lidi nedostali, protože celá epidemie jen pitomá statistika, procenta, exponenciální řady, čím více nemocných tím více problémů. Vůbec nejde o to jestli se jidinec bojí nebo ne. Lidi jsou nějak zaseklí v mentalitě, že na nemoc „dostanou prášek“ a budou v pohodě. Ale možná můžete zkusit někoho požádát, aby vás trochu přidusil a chvili jste se opravdu reálně dusil a rukama žádal o kyslík, pak (představíme… Číst vice »

ngthrn

Určitou logiku má to, že ve veřejné dopravě je méně faktorů zvyšujících riziko aerosolových přenosů, např. mluvení (zejména hlasité) nebo intenzivnější dýchání (jako třeba při pohybových aktivitách). Při běžném klidném dýchání člověk aerosolů vydechuje relativně méně, pokud navíc mají všichni roušku, už to začíná být celkem v pohodě (ale ano,v lese na houbách je samozřejmě bezpečněji ;-)). Koho by zajímalo podrobnější shrnutí toho, co se o aerosolových přenosech ví, včetně trochy fyziky, doporučuji k nahlédnutí https://tinyurl.com/FAQ-aerosols – velmi podrobné vysvětlení včetně spousty odkazů na studie atp. Mě to přimělo přehodnotit rizikovost některých aktivit, speciálně v MHD se teď bojím o… Číst vice »

Nováček

Ano, sebediagnostika je naprosto správná, je to paranoia.

Lektor

Vidíte a já vlakem přestal jezdit kvůli těm opatřením ne proto že bych se bál.

Jihočeský velkoměšťan

No, tak nejbezpečnější místo na světě vzhledem k nákaze to určitě není. Na houbách v lese nebo na výletě v odlehlejších oblastech je rozhodně menší riziko nákazy.
Nicméně věřím, že je ve veřejné dopravě bezpečněji, než se obecně věří, to ano.

Frantisek

Cestování ovšem zpravidla není jen pro zábavu, může být třeba i na ty houby. 🙂

Majkl

Dezinfekce při obratu vlaku. Tak u nás se určitě něco takového nestihne. 😆

R2R2

Kouzelna slova jsou „pri dodrzovani pravidel“, „moderni vlaky“. To prvni je problem asi vseobecny. Kolik lidi poctive zustane v rousce pri delsi ceste? Kolik lidi uzkostlive dezinfikuje nejen sve ruce, ale i sve predmety, kterych se potencialne nakazenym rukama mezitim dotykaji? Druhe je problem nekterych chudsich zemi, ktere nemaji vozovy park (at uz vlaky nebo tramvaje, autobusy …) zdaleka na urovni Japonska nebo Hongkongu, nepredpokladam, ze klimatizace v beznem ceskem vlaku odfiltruje 99,5 % viru.

Spálená tlumivka

Kolik lidí poctivě zůstane v roušce při delší cestě? Možná byste se divil, ale téměř všichni. Jistě, že se najde pár frajerů, co roušku demonstrativně nemají, ale před měsícem byla bez roušky v dálkových vlacích tak třetina cestujících, nyní je to možná jeden z dvaceti. Stejně jako je minimum lidí bez roušek třeba v metru nebo pražských tramvajích. Ono je to nepochybně taky o osobních zkušenostech, čím dál víc lidí osobně zná někoho, kdo ležel nebo právě teď leží doma a je mu zle. A pak už věří, že člověk v dobrém zdravotním stavu sice s covidem neskončí na JIP,… Číst vice »

ušatá

Co jsem měl v poslední dny poznatky z průběhu u řady lidí, pak ty nepříjemnosti snad narůstají. Nikdo zatím nepotvrdil, že by to bylo jen tak lehké onemocnění, i když příznaky byly relativně malé. Lépe je to nedostat.

Nováček

Jistě, nejlépe je být zdravý. Ona i taková rýma umí pěkně potrápit. Ovšem v situaci, kdy přestanete žít, aby nepřišly ty nepříjemnosti, je něco špatně.

ušatá

Ta opatření se dají dělat tak, že se to dá vydržet. Je to spíš v tom, aby lidé měli dobré znalosti o tom, jak se nemoci rozšiřují. Hlavní je tedy na sebe neprskat (roušky, odstupy), vyhýbat se pobytu v místech velkého množství lidí, hygiena rukou, obličeje, na věci sahat pomocí rukávu, s rukavicemi, jen některými prsty, větrat, nejíst a nepít po sobě z jednoho nádobí apod. Čili základní věci, které by měly být samozřejmostí i v běžném životě. Bohužel se toto dnes (na rozdíl od minulosti) neučí, neprobírá a řeší se nesmysly, různá stupidní videa, hloupé programy v TV atd.… Číst vice »

R2R2

Ja hromadnou moc nejezdim, ale kdyz sleduji lidi jinde, tak sice maji rousku temer celou dobu, ale je celkem bezne, ze ji obcas na chvilku odkladaji. Napriklad, kdyz se s nekym nemohou domluvit, aby je lepe slysel, v hlucnem prostredku hromadne dopravy to bude lakat. Dale lide bezne sundavaji rousky na kychani, smrkani a odkaslavani, coz jsou prave momenty, kdy by ji snad spise meli mit nasazenou, jenze to by museli mit zasobu nahradnich a tu ma s sebou malokdo.

Frantisek

Tak pro změnu vyvětrají, což je možná v jistém ohledu lepší.

ušatá

To větrání je snad nejlepší. proto ta otvírací okna jsou takový malý zázrak. Na klimatizaci nelze skutečně spoléhat. Rizik je tam příliš mnoho a jaká je zodpovědnost těch, kteří to udržují a čistí je s otazníkem. Nehledě na to, že ta desinfekce není tak jednoduchá a spolehlivá. Znamená to skutečně důkladné vyčistění i mechanické, což se dle mého moc často nedělá.

R2R2

Zacina byt chladno, rannim vlakem s otevrenym oknem bych uz moc jezdit nechtel.

ušatá

Vše závisí hlavně na vzdělanosti a výchově lidí. Pokud se na obojí už od mala kašle a ještě se devastuje vzdělávání a výchova ve školách, pak se nelze divit ničemu.

Zapa

Pak potkáte slušně oblečeného cestujícího v obleku, jedoucího do Prahy, který sedí sám v kupé bez roušky… Jasně je tam sám, tak budiž, ale procházíte kolem těsně před Prahou a dotyčný má vražený ukazováček hluboko v nose a zřejmě si dělá samovýtěr na Covid. No prostě prase a ignorant.

Nováček

A možná neměl ani čistou tu košili?! 😵

ABC

a trenky možná taky ne

Nováček

Vzal jste mi to z pod ústenky 😂👍

Nováček

Doufám, že jste přivolal policii?!

Nováček

Mmch. víte, že vědci zjistili 😆, že pojídání obsahu nosu funguje jako očkování? Proto se asi pán obešel bez roušky a vy by jste jej za to plísnil! 😄

ušatá

Nějak se mně dělá šoufl.

R2R2

To je samozrejme mozne, ale budeme muset zit s Covidem-19 nebo podobnym problemem desetileti, aby se daly nove generace vychovat lepe.

Nováček

Ale prdlajs, tímto způsobem už nebudeme žít opravdu dlouho. Takto nemocná a tím opravdu Covid nemyslím, společnost už dlouho žít nebude. Ono se to pročistí samo.

...

„Dávám bolševikovi rok, maximálně dva.“

Nováček

Děkuji 😄 dávám bod

ušatá

A to nemáte ani ponětí, co si na nás ještě příroda může vymyslet. Ony existují ještě jiné, zajímavější viry a bakterie, se kterými bychom si poradit ani dnes moc nedokázali a to nemluvím o přírodních katastrofách. Pak by si těžko někdo vybojovával nějaké dotace, těžko by nějací advokáti mluvili do uplatňování zákonů apod. Ta očista by byla velmi tvrdá. Ale o tom se nemluví, příprava a výchova žádná.

Partneři


Czechtoll

pst
podcast