Autobusy

Miliardová zakázka na autobusy. V Ústeckém kraji vyhrály Iveco a Scania

Iveco Crossway. Foto: Iveco
Iveco Crossway. Foto: Iveco

Dopravní společnost Ústeckého kraje (DSÚK) vybrala první dodavatele nových autobusů. Po dvou neúspěšných pokusech o veřejnou soutěž se krajská firma rozhodla k přímému oslovení možných zájemců . Celkem 161 autobusů dodají společnosti Zliner (dealer autobusů Iveco) a Scania.

Rada už zakázku schválila, k podpisu dojde ještě tento týden,“ řekl krajský náměstek pro dopravu Jaroslav Komínek. Do původních dvou soutěží se nikdo nepřihlásil, proto krajská firma využila možnost takzvaného
jednacího řízení bez uveřejnění. „Oslovili jsme pět výrobců, podmínky byly shodné jako v původní soutěži,“ dodal Komínek.

Autobusy má výrobce začít dodávat do 10 měsíců od uzavření dílčí kupní smlouvy, přičemž první dodávka by se mohla uskutečnit v říjnu letošního roku, poslední pak v březnu roku 2020. Pro Scanii jde o největší zakázku na nové autobusy, kterou kdy v Česku získala.

V obou případech jde o rámcové dohody. Scania podle ní dodá 71 dvanáctimetrových autobusů Citywide LE za celkovou cenu 495,6 milionu korun bez DPH a Iveco až 90 autobusů Crossway o délce 10,9 metru za celkovou cenu 538,2 milionu korun bez DPH. Objemem jde jednu z největších zakázek na autobusy v Česku za posledních několik let.

Vozidla budou vybavena odbavovacím a informačním systémem, klimatizací a přídavnými zařízeními, například systémem pro anonymní počítání cestujících, tažným zařízením, nosiči kol a skiboxem. Přesná výbava bude upřesněna vždy při uzavírání dílčích kupních smluv,“ řekl Ondřej Koubek ze Scanie. Autobusy obou značek budou jezdit v zeleném nátěru Dopravní společnosti Ústeckého kraje.

Autobus Scania Citywide. Foto: Scania
Autobus Scania Citywide. Foto: Scania

DSÚK zatím nerozhodla, pro které regiony bude autobusy používat, největší část by měla zamířit na Děčínsko a Ústecko. S nasazením nových autobusů by měly skončit pronájmy autobusů od jiných majitelů. Dopravce současně připravuje další soutěž, bude hledat až 50 autobusů na zemní plyn. Vyhlášena by měla být během
několika týdnů.

24 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslav

Takže budou jezdit i na Podbořansku ?

Miroslav

Pro ústecko týká se to i Žatecka a Podbořanska ?

LiborV

Víte někdo jaké jsou provozní zkušenosti s vybranými vozy Scania Citywide LE?

petr.r

To asi neví nikdo, scanie(iu?) mají nové od prázdnin někde na ostravsku, ale cng, byly na dnech nato

PetrB

Scanie Citywide LE CNG provozuje 3CSAD – CSAD Havirov od roku 2017 na regionalnich linkach…

petr.r

za ten rok se to nepozná, ale v praze jezdí taky a mně by zajímalo, kdo je vyrábí a jestli jsou kastle kompletně z nerezu, třeba volva vyrobená v německu mají uplně jiné rámy i opláštění jak z polska-jiná hmotnost.

LiborV

Vozy Scania Citywide si dle dostupných informací převzali první čeští zákazníci až v roce 2018 (Arriva Morava, 3 čsad, Bors Břeclav, POHL Kladno). Dle firemního magazínu Scania je dlouhodobě nejvěrnějším zákazníkem českého zastoupení společnosti Scania břeclavský Bors. První (od roku 2009) provozovali příměstské autobusy Scania Interlink. Nyní nové autobusy Citywide LF CNG. Tam mají se Scanií na poli autobusů (mimo dálkové autobusy)asi největší zkušenosti. Ale jaké to nevím. Autobusy Citywide LE 15 metrů pro Arriva Morava a autobus Citywide Suburban LE pro Pohl Kladno byly dle různých článků vyrobeny ve Finsku. Dvanáctimetrové plně nízkopodlažní LF stejného dopravce pro MHD Český… Číst vice »

Ondra

Dopadlo to podle mě docela dobře, Iveco vyrábí v Česku, tak bude přínos pro domácí ekonomiku. A těší mě, že zakázku nezískali pšonci.

petr.r

a ještě zliner

LiborV

Je možné, že autobusy Scania pro Ústecký kraj budou z Polska. Část vozů Scania Citywide se dělá ve Finsku a část (pravděpodobně větší) v Polsku. Nevím, ale podl ejakého klíče je výroba rozdělena mezi jednotlivé závody. Scania.

LiborV

Zjistil jsem, že ve Finském Lahti se vyrábějí hlavně dálkové autobusy Scania. řada Scania Citywide se dělá převážně ve Slupsku. Protože kapacita výrobního závodu nestačí poptávce (a závod ještě nebyl rozšířen) dělá se naftových autobusů Citywide ve Finsku. Hybridní a CNG vozy jsou pouze z Polska.

LiborV

oprava: …dělá se část naftových autobusů Citywide v Polsku. Hybridní a…

petr.r

Nedělá se něco v turecku?

Indian

Tam si nechávají němci vyrábět Mercedesi a Setry, jestli se nepletu…

Kirschner

Ty autobusy mají jistě schválené autonomní řízení. Pokud ne, chce to vypsat výběrko na jejich obsluhu. Jinak budou tak maximálně stát. Probíhající fraška v Ústeckém kraji je toho důkazem. Aspoň se mohou cestující připravit na to co je čeká po roce 2019 i na kolejích. 🤔

T.H.

„Aspoň se mohou cestující připravit na to co je čeká po roce 2019 i na kolejích“
Co je podle věrozvěstů Jediné Správné Všeobjímající Matky Dráhy čeká v roce 2019 na kolejích?

Kirschner

Už mlčím už mlčím. Proti nejtěžší váze působící na železnici nemám šanci. 😛

Radek

>Objemem jde o největší zakázku na autobusy v Česku za posledních několik let.
Jak to? Třeba Praha – 300 standardů, 150 kloubů…

Martin

Když to nejde v soutěži tak to dáme bez uveřejnění protože my strana a vláda to dáme. Kdo je víc. Ještě nedávno vše musí jít soutěži protože a ejhle jde to i když jsou to peníze takového rozsahu.. Protože my komunisti můžeme vše. Jsme ve srabu neumíme vypsat ani zakázku tak je pěkně ochčijene tak jako po Česku.

Martin

Co je tam v nepořádku UOHS nic neshledal. A já nemám jedinou indicií že rozhoduje špatně nebo ano? Přihlásil se jeden uchazeč a vyhrál. Bohužel spousta lidí naběhlo na tanec opozičních politiků kteří se potřebovali dostat k moci.

MTS

Promiň, ale kraj potřrbuje své vozy opravdu nutně. Nemůže si dovolit čekat. Navíc zde jde o to zvýšit kvalitu cestování. Hele my tu jednotný doklad máme tak nevidim důvod proč by nemohl kraj vybírat dle kvality 🙂 tady fakt na to není čas a myslim že zrovna tady kraj jedná správně. Nejsem zastánce komunistů a vyloženě je nesnášim, ale tohle se mi líbí. Je klid od všemožmých prodlev kvůli administrativě. (viz zakázka na parciály pro DPMUL)