umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Autobusy

Ústecký dopravce žaluje ÚOHS kvůli zrušené soutěži na autobusy, jejich výroba běží

Autobus Mercedes Citaro společnosti ČSAD Slaný na lince z Litvínova do Olbernhau. Foto: Olbernhau.de
Autobus Mercedes Citaro společnosti ČSAD Slaný na lince z Litvínova do Olbernhau. Foto: Olbernhau.de

Dopravní společnost Ústeckého kraje (DSÚK) dnes podala Krajskému soudu v Brně správní žalobu, v které se domáhá zrušení pravomocného rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve věci pořízení nákupu 161 autobusů. Podle kraje hrozí kolaps autobusové dopravy.

ÚOHS v červenci pravomocně rozhodl  o tom, že rámcová smlouva uzavřená se společnostmi Scania a Zliner byla porušením zákona o zadávání veřejných zakázek a zrušil ji, celý text rozhodnutí již ÚOHS zveřejnil na své úřední desce.

Radní Ústeckého kraje označili verdikt za nezákonný a nespravedlivý. Návrh na zrušení smlouvy podala společnost SOR Libchavy. Kraj namítá, že z původních desítek námitek zůstala jediná výhrada – objem palivové nádrže.  Výrobci autobusů včetně stěžovatele ovšem tento požadavek bez problémů splňují, proto jím nemohl být nikdo znevýhodněn, či dokonce diskriminován,“ uvedl kraj v tiskové zprávě.

Věřím, že soud posoudí celou záležitost objektivně a zabrání ohrožení dopravní obslužnosti Ústeckého kraje. To, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže odůvodnil drastický zásah do již uzavřených smluv tím, že v zadávacím řízení byl stanoven naprosto banální požadavek na kapacitu palivové nádrže v hodnotě několika jednotek tisíc korun, který reálně každé vozidlo v dané velikostní kategorii splňuje a který žádným způsobem neomezuje hospodářskou soutěž, považuje Dopravní společnost Ústeckého kraje i já osobně za nezákonný postup, který hraničí se zneužitím pravomocí úřadu,“ uvedl krajský náměstek pro dopravu Jaroslav Komínek.

Kraj už dříve vyjádřil obavy, že verdiktem může dojít k tomu, že nebude mít na začátku příštího roku slíbené autobusy a bude si muset dál pronajímat cizí. Podle Komínka tak hrozí kolaps autobusové dopravy v kraji.

Miliardová zakázka vzbudila pozornost kvůli ceně za autobus i rychlosti, s jakou po zrušené veřejné soutěži kraj uzavřel smlouvy na dodávky autobusů značky Iveco a Scania.

Výroba autobusů podle mluvčí kraje Magdaleny Fraňkové běží. „Zatím se nic nezměnilo, zrušena byla smlouva rámcová. Na zrušení platnosti smluv kupních běží na ÚOHS samostatné řízení, které nebylo dosud uzavřené. Na základě platných kupních smluv tedy výroba autobusů pokračuje,“ řekla Fraňková. U ÚOHS v této věci běží zatím šest řízení.

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jouda

Ústecký kraj a Kominek , ty prostě jedou bomby. Ty tu veřejnou dopravu v tomto kraji ukázkově velice brzo rozloží.

os.ka.rek

Náhodou Komínek se zasadil o neskutečný posun v oblasti veřejné dopravy – konečně je v Ústeckém kraji použitelná. Škoda jen že je členem nevolitelné strany.

Svojsin

Kominek jen navázal na Jeřábka. O největší posun se zasadil právě on. Např. v JMK to bylo za ODS a KDU.

Jindra

Souhlas,nejprve rozložit zaběhnuté a potom za ,,dlouhé,, peníze postavit nové.

OKŽ

Jouda: Souhlas a nesouhlas.
Komínek vytvořil skvělý IDS. To je asi vše z pozitiva.
To co vyvádí teďka na kraji je bohužel smutné a je co k tomu dodat. Jako obyvatel ÚK je mi z toho na blití. Snad za to aspoň zlevní jízdné (storku o jízdné v ÚK tady nebudu vyprávět, kdyžtak mi napište na k-reportu do diskuze a já povyprávím)

Svojsin

Kominek jej nevytvořil, má ale podíl na tom, že se pres tehdejší qiceni některých sotousu povedlo udělat pozitivní věci.

Tronda

No jo šotoušci jsou zhrzený, že si většinu tratí v ÚK už neprojedou na režijku, tak kolem sebe prskaj jedovatý slinty.

PetrB

Rozložil ji tenkrát Šulc a pak se to dávalo dohromady několik let. Jestli o ně na severu Čech nestojí, já je rád na jihu Čech přivítám…
Zrovna zítra (neděle 11.8.2019) potřebuji jet z Borovan do Budějc, tak abych byl nejpozději v Budějcích v 08:15 hod. Jenže spojení je jen vlakem v 05:26 a další až 09:30 hod.! První autobus až v 12:50 hod.
Tak kde je ta doprava rozložená? Na severu nebo na jihu Čech?