Ústecký a Středočeský kraj řeší společnou linku Litoměřice – Praha. Zdražení na 185 Kč odrazuje cestující

Autobusy společnosti BusLine. Foto: BusLineAutobusy společnosti BusLine. Foto: BusLine

K závaznému rozhodnutí ještě nedošlo, oba kraje spolu ale jednají. BusLine zdražil na počátku března.

Litoměřice a Prahu by měla od září spojit nová autobusová linka, kterou budou objednávat Ústecký a Středočeský kraj a dorovnávat dopravci případné ztráty. Dosud zde jezdí v komerčním provozu společnost BusLine, která se ale na počátku března rozhodla výrazně zdražit.

O zavedení nové linky jednají kraje na popud Litoměřic. Na počátku března BusLine zdražil spojení na 185 korun. To je v přepočtu na kilometr výrazně více, než se u dálkových linek běžně platí. Ke zdražení došlo zavedením povinné místenky v hodnotě 78 korun. Původně stála jízdenka 115 korun.

Kvůli tomuto skokovému navýšení ceny se tak lidem již více vyplatí cestovat do hlavního města vlakem, a to z obou litoměřických nádraží. Mnozí pak raději vyhledávají tzv. sdílené cestování auty,“ uvedla litoměřická radnice na svých stránkách.

Město se obrátilo nejprve na Ústecký kraj, který začal jednat se Středočeským krajem. Řešením má být zavedení nové linky Litoměřice – Praha, která bude v objednávce obou krajů. „Jednání směřují k tomu, aby linka začala jezdit od 1. září,“ uvedl radní pro veřejnou dopravu Středočeského kraje Petr Borecký. Dopravcem na lince má být ČSAD Střední Čechy.

Autobus je jediné přímé spojení Litoměřic s Prahou, jinak musí cestující využívat kombinaci vlaků s přestupem v Lovosicích nebo autobusu a vlaku s přestupem v Bohušovicích nad Ohří.

Podobnou spolupráci mají oba kraje už u linky 650 z Litoměřic do Slaného nebo z Prahy do Loun. „Zatím probíhají mezikrajská technologická jednání a diskuze o trase, jízdním řádu, smluvním, organizačním a tarifním zajištění. O záměru nové dvojintegrované linky tedy neproběhlo žádné závazné rozhodování na straně vedení kraje. Nejsou zatím k dispozici ani odhadované náklady na případnou objednávku linky,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.

Tagy BusLine Doprava Ústeckého kraje DÚK IDSK Integrovaná doprava Středočeského kraje Litoměřice - Praha PID Pražská integrovaná doprava Středočeský kraj Ústecký kraj
102 komentářů