ÚOHS zablokoval Libereckému kraji nezákonně nákup dopravce, hejtman volá po konci Rafaje

Nový autobus VDL 148 pro ČSAD Liberec. Foto: Jan SůraNový autobus VDL 148 pro ČSAD Liberec. Foto: Jan Sůra

Liberecký kraj vyhrál spor s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže ve věci nákupu akcií společnosti ČSAD Liberec. Akvizici mu na

Zpět na článek
30 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bob

Před půl rokem byl v Hospodářských novinách článek s titulkem „Premiér je mým velkým příkladem, pokud mě policie obviní, z funkce neodejdu, říká šéf ÚOHS Rafaj“

Pokud mu nezlomilo vaz mýto a dva miliony korun ve skříni, tak kvůli nějakému jednomu prohranému soudu nepoletí. Ale pořád ještě běží vyšetřování celé té chobotnice útvarem pro odhalování organizovaného zločinu, tak uvidíme, jestli v dohledné době rozšíří obvinění i na něj.

Martin z Moravy

Je někde petice proti Raťafajovi?

Vít Jůza

V prvním odstavci se asi něco pokazilo …

Přemek

Za prvé: Měnit domicil je právo každého, ale svědomí za odmítnutí spoluodpovědnosti za nápravu věcí špatných v této zemi se tím jen přitíží a zdraví to neprospěje. Za druhé, lidé kolem Busline prokázali, že jsou důvodným objektem zájmu hlídačů spravedlnosti. Za třetí, Půta má naprostou pravdu, že Rafaj je osoba minimálně politicky, ne-li jinak zkorumpovaná a měl by jít okopávat brambory. Za čtvrté, VDL jako nástupce Bovy představuje stále nadstandardní kvalitu, takže palec nahoru.

náhodný kolemjdoucí

Nemají-li se nadále dít takové věci, měl by být současný systém ochrany hosp. souteže přepracován.
Jsou totiž dvě možnosti:
a) Chyba je systémová, systém selhal
b) Chybu způsobil lidský faktor. Jenže tento systém se snaží lidský faktor v hosp. souteži maximálně eliminovat, takže v případě b) také selhal systém.
Buď ať rozhodují o všem lidé (kompetentní osoba může vybrat dopravce bez jakýchkoli pravidel), nebo ať o všem rozhodují kontrolní mechanismy a algoritmy.
Stávající polovičaté řešení (pravidla+Rafaj) vede pouze k nákladným problémům.

Jaaa

Ne, problémem je pouze současná vládnoucí garnitura, jejíž je Rafaj chráněnou osobou. Jinak by byl za své ostudné chování dávno v base.

Takže za to můžou voliči ANO, ČSSD a KSČM.

Jiří Kocurek

To nebude fungovat. Vstupy do výpočtu stále zadávají lidé. Výpočet (tj, algoritmy) definují také lidé. Jeden človíček zkusil vzít legislativu a nakrmit tím umělou inteligenci IBM Watson. Šlo pouze o část legislativy, týkající se dopravních přestupků. Watson to nedokázal zpracovat. Problém je v tom jánabráchuněcovím. Zkorumpovatelnost či rovnou vydíratelnost. A to je od hlavy. Výměna hlavy? Uff! Zkorumpovatelnost nastává všude tam, kde někdo rozhoduje o cizích penězích (majetku). A rozhodování o cizím majetku přitahuje jisté povahové typy lidí. Netřeba jmenovat. A co se algoritmu týká, tak pokud by měly řešit legislativní věci počítače, tak stejně budou muset rozhodovat podle zákona.… Číst vice »

náhodný kolemjdoucí

Když se nám nelíbí svěřovat rozhodovací procesy AI, nemusíme to dělat. V takovém případě si musíme dobře rozmyslet, zda je lepší vydržet tu polovičatost, nebo vrátit rozhodování lidem.

Pavel

Problém nevidím ani tak v rozhodnutí ÚOHS (má na věc nějaký názor), jako spíše v tom, že soudu trvalo dva roky, než rozhodl, že Kraj nepochybil a rozhodnutí ÚOHS je nezákonné. Vyhazov by proto spíše zasloužil soudce, kterému to trvalo 2 roky.

MartinS.

Soud musí provádět dokazování, na to potřebuje podklady a posudky, na ty mají jednotlivé strany nějaké lhůty… bez znalosti, jak ten soud probíhal, v kolika stáních, kolik důkazů a posudků si musel vyžádat nejde říct, jestli jsou 2 roky moc nebo málo nebo akorát. To jen v diskusích se soudí šmahem, za minutu je to napsáno…

Vít Jůza

I soudy leckdy předvádějí „příkladně“ rychlou práci. Jen někdy to napraví soud odvolací.

Jiří Kocurek

A Gilmi Glider by sestřelili, protože letí na uzavřené letiště.

Herold

Ve správním soudnictví podle § 65 a násl. SŘS se nějaké obsáhlé dokazování provádí jen výjimečně, soud obvykle vychází ze správního spisu.

Luděk

Skvělý výsledek pro Liberecký kraj ale aby to Rafajovi uvazalo smyčku je to podle mě málo.

Ale kdyby se to nahoudou povedlo bude se přezkoumávat všechno co od té doby zakázal nebo se to nechá být tak jak to je?

náhodný kolemjdoucí

Nikoli, bude se několik let přezkoumávat, zda bylo vyhození Rafaje v souladu se zákonem.

BND30

Zkoumat to můžou jak dlouho chtějí, hlavně že bude pryč.
Jeho další skvělá práce je nyní oceňována v Brně na Žabovřeské.

náhodný kolemjdoucí

Aby se nevrátil oknem. Pár let bude pryč a po vleklých soudech se to právníkům konečně povede skoulet tak, že to rozhodnutí bylo nesprávné – podobně jako v případě rozebíraném v tomto článku.

Jan Sova

ještě může ÚHOS podat kasační stížnost a věc zvrátit…. Pak teprve bude jasno…

Přemek

Poslal jsem jim k tomu jistou analýzu, skončila u nich někde v koši. S pocitem výjimečnosti a nenahraditelnosti se z té výšky padá zatraceně hluboko a zatraceně tvrdě dopadá…

Luděk

Úplně každé samozřejmě smysl ale v případě že by byl z funkce odvolán v rámci měsíců mohli by se řešit aktuální rozhodnutí a pak by mohli požadovat přezkoumání všichni ti co dostali pokuty minimálně v průběhu posledních dvou let.

Luděk

Edit: Úplně každé samozřejměnemá smysl

mgr.pavel

ÚOHS jede. Nedávno v Brně potvrdil, že pro kopání tunelu pro tramvaj není třeba znalostí elektřiny (asi se bude kopat při svíčkách a jezdit tam bude jen koňka). Tady už má i soudní rozhodnutí, jakou chybu udělal.

Jak byl před lety tento úřad dost respektován, poslední dobou .. marno mluvit.

Lojza

Co taky čekat od Faltýnkova kámoše.

Bob

Babiš se tvářil, že Rafaje si tam dosadili socani a je to jejich kámoš. A už se těšil, že si tu ostudu slíznou oni.

Přemek

Oni argumentují, že speciální „elektrikářkou“ živnost „zkonzumuje“ (tedy certifikačně obsahuje) živnost stavební. V praxi si ale na elektroinstalaci domů pozvou elektrikáře, ne stavaře a vědí proč. Nu což, spravedlnost, odbornost a odpovědnost si budeme muset sjednat sami…

Martin Hanzal

Při čtení článků, jako je tento, si vždycky uvědomím, jak moudré rozhodnutí bylo přesunout svůj domicil mimo ČR a do Česka jezdit jen na prázdniny nebo na dovolenou… Nicméně, je mi z toho vážně smutno.

Kalendar

No tak bordel tu je. To né že ne.

Ale bordel je tak trochu všude. Kde to žijete, že máte pocit, že je to tam tak úžasné?

mgr.pavel

Kdekoliv na západě je imho právní nejistota a míra a zdlouhavost byrokracie menší.

Najdou se samozřejmě výjimky, to určitě. Ale já to myslím obecně. Viz indexy korupce, jednoduchosti (tedy spíše složitosti) podnikání apod.

Přemek

Okatých menších případů korupce je tam méně, té skryté na nejvyšší úrovni je tam ale řádově více. Politická korupce je také korupce. Vím o čem mluvím, vím, o kom mluvím.

Haha

Podle jiných komentářů pana Hanzala Rakousko.