Ukrajinské řidičské průkazy budou uznávat všechny země Evropské unie

Letiště České Budějovice a uprchlíci z Ukrajiny. Pramen: Jihočeský krajLetiště České Budějovice a uprchlíci z Ukrajiny. Pramen: Jihočeský kraj

Členské státy EU budou moci vydávat dočasné řidičské průkazy občanům Ukrajiny, kteří je ztratili nebo jim byly odcizeny.

16 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Asd

Z jedné strany je to dobře, že se těm lidem ulehčí život a usnadní jim to získat práci. Na druhé straně vzhledem ke korupci která je tam zakořeněna bych se bál o kvalitu řidičských schopnosti některých jedinců.

Polert

Tohle není nejlepší nápad…

Martin Hodek

Proč?

Asd

Asi proto, že na Ukrajině není problém ten řidičák bez problémů koupit. A o kvalitě místních autoškol by se také dalo diskutovat.

Asd

Právě o tom píšu výše, že je zde oprávněná obava o schopnostech držitelů ukrajinských řidičských průkazů. Vím, že svého času byla aféra, když se provalilo že si Vietnamci ve velkém kupovali ŘP.

Jan Sůra

A obavu o schopnostech držitelů českých ŘP na základě této kauzy nemáte?

Asd

Ne nemám. Naštěstí u nás korupce není natolik zakořeněná v myslích obyčejných lidí jako v některých jiných částech světa. Něco málo o tom jak to funguje nejen na Ukrajině je v tomto videu: https://youtu.be/dtDmIxNNhiM

Jan Sůra

Když myslíte….

Asd

Já si to nemyslím já to vím, neb jsem mnohokrát pobýval na Ukrajině a dovolím si tvrdit, že místní situaci tak trošku znám. A vím jak např. funguje místní zdravotnictví, policie či školství.
Pokud můžete, tak pozvěte nějakou ukrajinku na kávu ať máte informace takříkajíc z první ruky.

Leinad

A jak se ověří, že dotyčný má oprávnění? Vidí naše úřady do Ukrajinské databáze?

SaulGoodman

V tom nařízení se píše, že to lze ověřit „i u orgánů Ukrajiny“. V preambuli (kde jsou východiska a obecné principy) je pak výslovně zmiňovaná možnost ověření nahlédnutím do vnitrostátních registrů Ukrajiny – jestli je to prakticky možné nevím, čekal bych ale, že to minimálně umožněno bude, nebo vznikne jiný mechanismus, např. s využitím zastupitelských úřadů. BTW také se v té preambuli píše, že Ukrajina přiblížila na základě dohody o přidružení s EU svou právní úpravu nějaké evropské směrnici, což by mělo umožnit vydávání osvědčení odborné způsobilosti pro autobusáky a kamioňáky. A také je Ukrajina smluvní stranou Vídeňské úmluvy o… Číst vice »

noerf

Řidičů je nedostatek prakticky v celé Evropě.

milanek

Otázka je jestli by alespoň jízdy neměli mít povinné, nejde mi ani tak o to, že by nepochopili naše předpisy, protože se to bude lišit v detailech, ale spíš o celkovou kulturu dopravy, tak jako my jsme s kulturou dopravy jinde než Holanďané, tak kultura dopravy na Ukrajině je zase o parník za námi a ti ukrajinští řidiči by potřebovali mnohdy zklidnit a pochopit náš přístup k provozu.

Jura

Takze, az my cesi pojedeme do Holandska, tak budeme muset absolvovat take jizdy? A co tak rovnou zrusit uznavat RP mezi staty?

Napada mne, ze povinnost absolvovat jizdy by chtelo i mezi regiony v CR. Mozna by to chtelo RP pro jednu ulici a na jine prezkouseni.

Spise by se mi libilo oficialni informace co je v praxi tolerovano.

SaulGoodman

Nařízení je od 27. července účinné, platné bylo již předtím.

A nejsem si ani jist, že je v těch zmíněných případech nutné bezpodmínečně novelizovat vnitrostátní úpravu, to nařízení prostě dává možnost státům v těchto případech nějak postupovat, tedy nikoliv povinnost jako třeba u toho uznávání.

Pokud už jim ale např. to vydávání náhradních dokladů umožňuje stávající národní legislativa, nebo to třeba lze řešit jen nějakou prováděcí vyhláškou, tak by to mělo být možné bez dalšího.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:32022R1280&from=CS