Uherské Hradiště zruší linku MHD číslo 1, zavede novou okružní

Autobus MHD v Uherském Hradišti. Foto: FB Uherského HradištěAutobus MHD v Uherském Hradišti. Foto: FB Uherského Hradiště

Linku nahradí z velké části autobusy příměstské dopravy.

Uherské Hradiště od ledna zruší linku MHD číslo 1, která obsluhovala také sousední Staré Město a Kunovice. Z podstatné části ji nahradí autobusy příměstské dopravy. Vznikne naopak nová okružní linka číslo 9, sdělil mluvčí radnice Jan Pášma.

Uherské Hradiště, Staré Město a Kunovice uzavřely letos novou smlouvu se Zlínským krajem o spolupráci při zajišťování a rozvoji integrované dopravy. Na jejím základě začne město od ledna MHD organizovat a platit samo, veřejnou linkovou dopravu a železniční dopravu bude organizovat a financovat kraj.

Linka číslo 1 vznikla v době, kdy byly Uherské Hradiště, Staré Město a Kunovice jedním městem. Dnes však má podle místostarosty Jaroslava Zatloukala (ODS) charakter meziměstské dopravy. „A právě takové spoje provozuje Zlínský kraj jako veřejnou službu, na kterou město Uherské Hradiště ročně přispívá částkou více než 2,5 milionu Kč,“ uvedl místostarosta.

Sedm spojů denně pro okružní linku

Nová linka číslo 9 bude vyjíždět z uherskohradišťského autobusového nádraží, na které se přes Mařatice, sídliště Východ, Sady, Vésky, Míkovice a průmyslový areál v Kunovicích opět vrátí. V pracovní dny bude mít sedm spojů. Základní jízdné na linkách MHD zůstane 12 korun.

Hejtmanství plánuje příští rok v kraji spustit integrovaný dopravní systém. Nový bude tarifní a odbavovací systém v autobusech a vlacích, počítá se s navýšením množství spojů. Cestujícím bude sloužit nová dopravní karta, využijí ji ve všech spojích, které kraj a města v regionu budou provozovat. Původně měla začít fungovat už od začátku nového roku, její zavedení však kraj odložil na neurčito.

Zatím podle Zatloukala nedošlo k sjednocení jízdného MHD a příměstské dopravy tak, aby cestující nemusel rozlišovat, zda se po městě pohybuje autobusem MHD nebo příměstským spojem a aby vždy hradil či uplatňoval sazby či slevy v režimu MHD. „K tomuto modelu bychom chtěli co možná nejdříve dospět, proto téma opakovaně otevíráme na kraji,“ uvedl.

Zatímco letos jsou výdaje na MHD v Uherském Hradišti 4,1 milionu korun, příští rok to podle odhadů bude asi 13 milionů korun. Vlivem koronavirové krize se navíc letos citelně propadly tržby ve veřejné dopravě.

Detailněji jsou změny popsány na stránkách radnice.

ČTK

Tagy ČSAD BUS Uherské Hradiště MHD Uherské Hradiště Uherské Hradiště
46 komentářů