umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Infrastruktura Silnice Stavebnictví

TSK hledá jméno pro jeden z nejvytíženějších mostů. Bude Lanový nebo Vršovický?

Lanový most na Jižní spojce. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons
Lanový most na Jižní spojce. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

V Praze je podle počtu aut, které po něm za den projedou, vytíženějším mostem pouze Barrandovský přes Vltavu. Mostu na Jižní spojce všichni říkají lanový, ale ve skutečnosti se tak nejmenuje.

Ve všech dokumentech má poněkud neatraktivní název: Y529 – SDO – ČSD přes Mitas. Technická správa komunikací hl. města Prahy (TSK) se nyní rozhodla, že mostu zkusí vybrat oficiální jméno. Na svém facebookovém a twitterovém profilu zveřejnila anketu, ve které nechává lidi hlasovat o názvu. Na výběr je název Lanový nebo Vršovický most. Zatím s převahou vede Lanový most.

Označení Lanový most je vžité, ale nejde o oficiální název. Často vedeme i debaty, zda jej psát s velkým, nebo malým L. Když to bude oficiální, problém bude vyřešen,“ vysvětlila mluvčí TSK Barbora Lišková. Nový název by měla schválit speciální komise a později i pražští radní. V minulosti byl v dokumentaci most nazván také jako most přes seřaďovací nádraží. Tento název bude už zcela nepřesný, modernizací koridoru seřaďovací nádraží zcela zmizí.

Most na Jižní spojce slouží od roku 1997. Označení lanový se používá díky jeho vzhledu, není ale úplně přesné. Jde totiž o zavěšenou konstrukci. Ve všední den projede po mostě kolem sto tisíc aut včetně 15 tisíc kamionů.

Hlasování o jménu přichází v době, kdy TSK musí o víkendu most opět zavřít kvůli diagnostice. K uzavření došlo už předminulý víkend, kompletní uzavírka čeká řidiče o tomto víkendu od soboty 11:30 do neděle 14:00. Během uzavírky se uskuteční statické a dynamické zatěžovací zkoušky.

Zatímco první uzavírka proběhla v klidu, druhá může přinést problémy. Je naplánována na dobu, kdy je současně uzavřena část Průběžné ulice v místě podjezdu pod tratí směrem ke Švehlově ulici. Omezení se dotkne MHD, individuální dopravy, chodců i cyklistů.

Omezení na mostě je už od 2. července, provoz je zúžen do dvou jízdních pruhů.  Veškerá dopravní omezení na mostě skončí v pátek 16. srpna.

Diagnostiku mostu provádí společnost Inset. „Zaměříme se hlavně na předpínací kabely nosné konstrukce a napětí v betonových vzpěrách. Na most se proto nainstalují snímače vibrací, náklonů či magnetoelasticity a tenzometry k pozorování trhlin ve vzpěrách a táhlech,“ upřesňuje Ludvík Hegrlík ze společnosti Inset. Výsledky diagnostiky lanového mostu budou známy v únoru 2020.

22 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gawain

Co takhle „most Dana Ťoka“?

K.S.

Ne, ten už má průsmyk a ví o něm už i v Rusku. extra. cz/pres-tokuv-prusmyk-neprojdou-cesi-maji-legraci-z-dalnice-d1-galerie-vtipu/galerie/7

Franz

A co trochu název změnit na Lannův most ? Tedy pokud se tak už nějaký most v Praze nejmenuje.

Marťas

Musím říct, že jsem dlouho v iluzi, že most nese výše zmíněné jméno, žil. A vsadím boty, že spousta lidí bude teď překvapená stejně, jako já tenkrát… :-).

Ale jinak jsem jsem opravdu rád, že TSK má už všechny podstatné problémy vyřešeny a chystá se i na takovéhle drobnosti…

Já bych na to vytvořil nový úřad. A měli by mosty pojmenovávat i podle toho, jak dlouhou mají ještě plánovanou životnost. To abychom se v tom jako občané lépe orientovali a oni to měli trochu složitější :-D!

Kolemjdoucí

Imho Mosty McMostface.

ČSD

Jak může most zprovozněný 1997 mít ještě v názvu ČSD? 😀

železničář v důchodu

Kdo ví, od kdy byla jeho stavba koncepčně připravována – mohlo to třeba klidně souviset ještě i se ZÁKOSem …

Jiří Kocurek

Co vlastně ta zkratka znamená? Předpokládám, že ČeskoSlovenské Dráhy to v tomto případě nejsou.

Radim Cenek

Stejně jako může ŘSD právě teď stavět v Přerově most, který má v názvu ČD. … Čekám, kdy se Jančura začne soudit, že chce být v tom názvu taky – když se to jmenuje podle dopravce, co jezdí pod mostem.
https://mapapp.rsd.cz/Upload/Stavby/340/infoletak_s55-prerov-predmosti.pdf

Tady na Moravě

Ano prosim, pojdme pojmenovat most mezi Strasnicema a Zabehlicema, pobliz Hostivare, -> „Vrsovicky“!

Tady na Moravě

A dejme o tom hlasovat na Twitteru, na platforme, kterou realne pouziva 4 % populace Ceska.

Eskimo Joe

V tom případě hrozí název „Duhový most“.

Jiří Kocurek

Neblbněte, od toho jsou přece stránky magistrártu Prahy. Jaj, my to dali na intranet, proto to zvenku nebylo vidět.

železničář v důchodu

Také mě okamžitě napadlo, kdo mohl vymyslet takovou pitomost jako „Vršovický“, kdy s Vršovicemi nemá žádnou souvislost ani samotný most, ani komunikace, která po něm vede …
Když už podle lokality, tak snad jedině „Záběhlický“.

Vít Jůza

Možná ten absurdní nesmyslný nápad vznikl podle toho, že tam býval konec, či spíš začátek vršovického seřazovacího nádraží.

Jouda

…. A vy mě pište, že já píšu jen blbosti, pane důchodče!

železničář v důchodu

Míte pravdu: na tom, že je (velmi často) skutečně píšete, to stejně nic nezmění …

Jiří Kocurek

Byl jednou jeden král, ten most postaviti dal, by suchou nohou řeku překonal.
Nemáme dnes krále, však lid sám most zváti začal mostem lanovým.

Můj nápad je zoficiálnit velké L a nechat to plavat. Rozhodně nepojmenovávat po nějakém politikovi. Vždyť víme, jak dopadl Gottwaldov.

Jen tak

proc proboha? tricet let se mu rika kanovy a oni zas musi neco vymyslet….

Tady na Moravě

Tobe se 30 let rika kanalovy, nazdar

VRT

Hm, spíš bych si přál přejmenovat Blanku na Tunel Pavla Béma a náměstí Pod kaštany na náměstí Borise Němcova. Když už.

Partneři


Czechtoll

pst
podcast