Trolejbusy v Praze dostaly vlastní číselnou řadu, zatím bude jezdit jeden

Trolejbus Škoda 30 Tr SOR v Praze. Autor: DPPTrolejbus Škoda 30 Tr SOR v Praze. Autor: DPP

Praha v neděli zažije jeden velký návrat. Po 46 letech na svou pravidelnou linku s cestujícími vyjede opět trolejbus. Bude

19 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sch

Má toto vozidlo RZ? Když jede pod troleji, tak sice spadá pod drážní zákon jako trolejbus, ale 90 procent trati ujede autonomně mimo troleje a z mohl by tedy být v tu chvíli považován za elektrobus.
od kolika metrů délky spadá trolej pod drážní zákon? Nebo to musí být jen na veřejné komunikaci, nebo na trase s cestujícími?

Díky pokud někdo znáte odpovědi

Martin

131 –> 51 – Borislavka – Hradcanska 137 –> 52 – Na Knizeci – Mala Ohrada 176 –> 53 – Karlovo Nam. – Strahov 135 –> 54 – (Nadr. Holesovice) – Florenc – Chodov 188 –> 55 – Zelivskeho/Skalka – Kavci Hory/Dekanka – (I.P.Pavlova) 136 –> 56 – Sidl. Cakovice – Sporilov/Jizni Mesto 177 –> 57 – Sidl. Bohnice – Chodov 140 –> 58 – Palmovka – Miskovice 191 –> 59 – Letiste – Na Knizeci – Smichovske Nadr. – Bane 184 –> 60 – Vypich – Velka Ohrada 134 –> 61 – (Karlovo Nam.) – Podolska Vodarna – Zeleny… Číst vice »

Martin

Napr. takto by se mi to libilo 😀

železničář v důchodu

Mně příliš ne: to označení nemá systém – skáčete z jedné strany Prahy na druhou a přitom (přesto) nerespektujete třeba ani vzájemnou návaznost s označením linek tramvají, jako tomu bylo kdysi aspoň přibližně, když se změnilo původní označování autobusových linek písmeny na „stovkovou“ číselnou řadu (teď už to samozřejmě neplatí).

Martin

Vetsinou se drzim historickych cisel linek, ktere danym mistem jezdily, tedy puvodni znaceni, 51-59 ve svych puvodnich trasach (vetsinou),… vyjimkou je centrum,… linky 60-63 uz jsou upravene a dalsi cisla navazuji na historicke linky autobusu + uplne nove,… Trolejbusy nenavazovali na tramvajove linky svymi cisly jako autobusy,… 51, linka zahajila provoz z Borislavky ke Sv.Mateji v Podbabe, 52, linka byla provozovana ze Smichova k Wlatrovce, 53, jezdila na Strahov, 54 z Jungmannova nam. na Slavii, v casti trasy dnes jezdi 135, atd… Stejne tak je nyni zavedena linka 58 z Palmovky do Letnan, kde tato linka jezdila, dnes 140… Z… Číst vice »

Martin

Trolejbus 58 údajně kdysi dávno do Čakovic jezdil.

Nikoliv udajne, ale skutecne, trasa linky 58 vedla od Libne, U krize ulicemi Prosecka, Nad Krocinkou, Letnanskou, Beranovych, Za Avii, kde byl take ukoncen. Na trase byla obratova smycka jeste u Arealu Letova.

Mmch. pokud ma byt linka 140 nahrazena, tak by bylo vhodne usek zatrolejovat az do Letnan do Tupolevovy/Veselske ulice

Martin

http://www.oldradio.cz/Praha1965.pdf
Mapa z roku 1965 zde 🙂

PetrB

To neni trolejbusova linka, ale parodie na trolejbusovou linku 😂

Milan

Troleje měli hned natáhnout až k další zastávce Prosecká, protože právě mezi Kelerkou (kde troleje nyní končí) a Proseckou je největší stoupání. Jinak doufám, že trolejbusy se brzy rozšíří na trasy, kde to dává větší smysl, tj. do centra, př. Dlouhá třída-Florenc-Ohrada.

thegrid

Nevím nevím zda jít cestou zasíťování všech ulic. Krásné to dvakrát není. Jsou i jiné alternativy (plyn).

Martin

Zas tak hrozne to neni, oni vlastne staci i kratke vylozniky integrovane se sloupy s osvetlenim, nemusi byt vytazene az do stredu ulice, navic v centru mesta moc autobusovych linek neni, a i kdyby se nektere propojili a krizili centrum, porad muze jet usekem na baterie…
Vozy na plyn jsou porad spalovaci, tedy malo ucine a zivotnost kratsi nez u trolejbusu, … a kombinace trolejbusu s baterii je asi nejlepsi reseni…
Prakticky tichy besemisni vuz a plne nizkopodlazni, bez horolezeckych sedadel…

Milan

Pohon na plyn je sice slepá cesta, ale bateriový trolejbus zřejmě bude mít hodně velké provozní náklady – výměna baterie – tipuji každé tři roky, zvlášť při takto brutální zátěži, jako rozjíždění do kopce na Prosek + topení nebo klimatizace. Jinak tento trolejbus, který jezdí teď v Praze je v interiéru dost hlučný.

noerf

Alternativou jsou elektrobusy, kdy nepotřebujete vůbec trakcni vedeni. A baterie se mění jednou za 6 let.
V Ostravě jezdí první elektrobusy od roku 2010.

PetrB

To rikal i Kubera v Teplicich nez se zvedl verejny odpor proti navrhovanemu ruseni trolejbusu v Teplicich. A dnes nakupuji Teplice trilejbusy s bateriemi, aby cela sit MHD byla elektricka… tim padem v Teplicich uz na MHD nepotkate autobus. V soucasne dobe je tam vyhlaseno vyberove rizeni na nakup trolejbusu s bateriemi. Dale je tam navrhovano propojit trate u lazni v Sanove (Sanov II. lazne – Plavecka hala -chybi jen par metru) a vystavit trat mezi zastavkami Hlavnim nadr. a Trnovany, Policie na ulici Hrazni

thegrid

Nu proč ne, troleje ale krásné nejsou. Doufám, že přes Letňany a Prosek se to obejde bez nich. Také si nejsem jistý s tou kapacitou baterie. Ten (trolej)bus jezdil úplně prázdný. Jak to bude s plným vytížením do Proseka (v části, kde nejsou troleje) jsem zvědavý.

Martin

Zrovna v Letnanech je Tupolevova ul. celkem vhodna k zatrolejovani, tam esteticky nicemu neprekazi…

Jan Bohuněk

A co se bude na Palmovce dobývat, když tam je ta možnost dobytí s tvrdým y?