egoe-plus
Infrastruktura Silnice Stavebnictví

Sezóna otvírání dálnic začíná. Známe termíny, kdy zprovozní další úseky D3 a D4

Stavba D3 u Českých Budějovic zhruba před rokem. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Stavba D3 u Českých Budějovic zhruba před rokem. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Na podzim se budou otevírat tři nové dálniční úseky v celkové délce 14 kilometrů. Ministerstvo dopravy přitom dosud neupřesnilo termíny stříhání pásek, vždy se omezilo na konstatování, že se tak stane na přelomu září a října. Deník Zdopravy.cz ale termíny předvolebních dálničních tanců zjistil.

Pásky se budou stříhat na dvou úsecích D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Českými Budějovicemi a také na obchvatu středočeského Dubence, který o pět kilometrů prodlouží příbramskou D4.

Nejprve bude na řadě zhruba šest kilometrů dálnice D3 z Veselí k Bošilci, řidičům by se úsek měl otevřít už příští týden ve středu 27. září. Následovat bude 4. října pět nových kilometrů D4 a nakonec přijdou na řadu 12. října tři kilometry D3 v předpolí Českých Budějovic kolem vsi Úsilné.

Nové úseky přinesou úlevu řidičům i obyvatelům obcí, z kterých dálnice odvede tranzitní dopravu. To se týká především posledně jmenované stavby, díky které se dálnice poprvé dotkne Českých Budějovic. U vjezdu do města se napojí na čtyřproudovou výpadovku na Třeboň. Tranzit se tím vyhne předměstím Borek a Nemanice. Zejména na Borku je vidět, že jej už v předstihu vyklidily firmy, které z dopravy žily. Provozovny nyní zejí prázdnotou. Oddechnou si i obyvatelé středočeského Dubence, kde se pravidelně tvoří kolony.

Letošnní rok tak přinese motoristům v souhrnu zhruba 17 nových kilometrů dálnic (vedle jmenovaných i D11 u Hradce Králové), což je podprůměrné číslo. Průměr od začátku výstavby sítě v roce 1967 činí 25 kilometrů ročně.

tagy
11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Václav Novotný

Ještě k tomu termínu otevření. Vypadá to, že opravdu otevřou první ten úsek u Budějovic, protože v Budějovicích už v noci na dnešek, nebo včera předělání dopravní značení, aby navádění na dálnici. Asi si z vás ŘSD dělá šoufky. Kolem Veselí jsem jel v neděli a nevypadalo to, že by finišovali.

Michal

Jinak komu by nestačila rok stará fotka uvedená u článku, tak tady jsou novější fotogalerie, většinou z dronů.https://goo.gl/photos/Fcm9L95CSXLtZuHh8 (autorem je přispěvatel diskusního fóra ceskedalnice.cz)

Václav Novotný

Tak nevím, dnes je v Novinkách.cz že to bude tak, jak jsem uvedl. Je v tom zmatek.

Václav Novotný

Termíny, které jsem uvedl, byly 15.9. na idnes a předtím bylo v Deníku, že ten úsek u Borku bude do konce září. Tak uvidíme.

Petr Maršík

27.9. měla být D4, takže se to o další týden protáhne a zrovna je prodloužený víkend.

Václav Novotný

To je týden stará informace. Navíc jste přehodili termíny otevření na D3. Úsek Borek -Úsilné se má otvírat 27.9. a kolem Veselí 12.10.

mirekk

Tak na to jsem zvědav. V sobotu 23.9. večer u Veselí nebyla osazena středová svodidla, dopravní značení a nebylo dokončeno ani napojení na I/3. Vozovka neuklizena, není vodorovné značení.
Oproti tomu Borek-Veselí je komplet hotové a nablýskané, nikde už žádná technika ani lidé. Jen přenést zátarasy u Borku.
Necháme se překvapit zítra

mirekk

Omlouvám se za překlep. Měl jsem na mysli samozřejmě Borek-Úsilné