Infrastruktura Silnice Stavebnictví

Sezóna otvírání dálnic začíná. Známe termíny, kdy zprovozní další úseky D3 a D4

Stavba D3 u Českých Budějovic zhruba před rokem. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Stavba D3 u Českých Budějovic zhruba před rokem. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Na podzim se budou otevírat tři nové dálniční úseky v celkové délce 14 kilometrů. Ministerstvo dopravy přitom dosud neupřesnilo termíny stříhání pásek, vždy se omezilo na konstatování, že se tak stane na přelomu září a října. Deník Zdopravy.cz ale termíny předvolebních dálničních tanců zjistil.

Pásky se budou stříhat na dvou úsecích D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Českými Budějovicemi a také na obchvatu středočeského Dubence, který o pět kilometrů prodlouží příbramskou D4.

Nejprve bude na řadě zhruba šest kilometrů dálnice D3 z Veselí k Bošilci, řidičům by se úsek měl otevřít už příští týden ve středu 27. září. Následovat bude 4. října pět nových kilometrů D4 a nakonec přijdou na řadu 12. října tři kilometry D3 v předpolí Českých Budějovic kolem vsi Úsilné.

Nové úseky přinesou úlevu řidičům i obyvatelům obcí, z kterých dálnice odvede tranzitní dopravu. To se týká především posledně jmenované stavby, díky které se dálnice poprvé dotkne Českých Budějovic. U vjezdu do města se napojí na čtyřproudovou výpadovku na Třeboň. Tranzit se tím vyhne předměstím Borek a Nemanice. Zejména na Borku je vidět, že jej už v předstihu vyklidily firmy, které z dopravy žily. Provozovny nyní zejí prázdnotou. Oddechnou si i obyvatelé středočeského Dubence, kde se pravidelně tvoří kolony.

Letošnní rok tak přinese motoristům v souhrnu zhruba 17 nových kilometrů dálnic (vedle jmenovaných i D11 u Hradce Králové), což je podprůměrné číslo. Průměr od začátku výstavby sítě v roce 1967 činí 25 kilometrů ročně.

Štítky

11 komentářů

Klikni pro vložení komentáře
 • Ještě k tomu termínu otevření. Vypadá to, že opravdu otevřou první ten úsek u Budějovic, protože v Budějovicích už v noci na dnešek, nebo včera předělání dopravní značení, aby navádění na dálnici. Asi si z vás ŘSD dělá šoufky. Kolem Veselí jsem jel v neděli a nevypadalo to, že by finišovali.

  • Máte pravdu, také jsem viděl nově překreslený kruháč na Okružní v ČB. A zmatky na něm. Zítra raději znovu ověříme na MD a ŘSD. Díky, JŠ

 • Tak nevím, dnes je v Novinkách.cz že to bude tak, jak jsem uvedl. Je v tom zmatek.

 • Termíny, které jsem uvedl, byly 15.9. na idnes a předtím bylo v Deníku, že ten úsek u Borku bude do konce září. Tak uvidíme.

 • 27.9. měla být D4, takže se to o další týden protáhne a zrovna je prodloužený víkend.

 • To je týden stará informace. Navíc jste přehodili termíny otevření na D3. Úsek Borek -Úsilné se má otvírat 27.9. a kolem Veselí 12.10.

  • To jste mě znejistil. Ověřil jsem to raději před chvílí na ŘSD a námi uvedené termíny byly oficiálně potvrzené jako správné. Tak uvidíme 🙂 JŠ

  • Tak na to jsem zvědav. V sobotu 23.9. večer u Veselí nebyla osazena středová svodidla, dopravní značení a nebylo dokončeno ani napojení na I/3. Vozovka neuklizena, není vodorovné značení.
   Oproti tomu Borek-Veselí je komplet hotové a nablýskané, nikde už žádná technika ani lidé. Jen přenést zátarasy u Borku.
   Necháme se překvapit zítra

  • Omlouvám se za překlep. Měl jsem na mysli samozřejmě Borek-Úsilné

  • Pro mirekk: Ano, máte pravdu, dnes přišla z MD pozvánka na středeční otvíračku Borek – Úsilné, mělo by to být v 10:30. Mystifikovalo nás ŘSD (a několikrát potvrdilo), musíme to uvést na pravou míru a omluvit se. JŠ

Newsletter

Partneři