dpp

Trať na letiště: Správa železnic hledá projektanta úseku Veleslavín – Ruzyně

Budoucí podoba nádraží Praha-Veleslavín dle návrhu studia idhea architekti. Pramen: SŽ/IPR PrahaBudoucí podoba nádraží Praha-Veleslavín dle návrhu studia idhea architekti. Pramen: SŽ/IPR Praha

Už před rokem zadala Správa železnic projektování navazujícího úseku, kterým je novostavba trati z Prahy Ruzyně na Letiště Václava Havla.

49 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mgr.pavel

Ten projekt je tak starý, že vizualizaci dělal ještě Cimrman, že? 😉

(na šestém obrázku svítí na tabuli cílová stanice Liptákov, pěkný easter egg).

Jakub Beznoska

Z vizualizace mi není příliš jasné propojení vlakové stanice s autobusovým terminálem, potažmo metrem.

Cestující

Nedojde ke zrušení autobusového terminalu?

PetrH

U nás něco propojovat? Na nádraží to bude zkratkou přes les hodinku a půl.

Haf

Byly i novější vizualizace okolí té stanice, ze kterých vyplývalo, že autobusový terminál zůstane tak, jak je teď (tzn. místo veřejného prostranství by zůstal busterminál).

Anonymus

Az se kopne, teprve pak uverim, ze bude trasa jednou hotova. Je rok 2023 a doposud se nekoplno ani o metr

Jiří Kocurek

Bez stavebního povolení se ale nekopne.

Haf

Dva úseky jsou již ve výstavbě.

Tomáš Záruba

Takže vznikne podzemní Veleslavín, napojený ale nějak provizorně na povrchovou trať do Dejvic?

Když se tak zasním: Toto a pak už jen prostá elektrifikace na Výstaviště. A časem nějak protlačit posunutí perónů Dejvic k metru Hradčanská a dvoukolejný výběh cca na Gymnazijní. A pak už nic, vůbec nic. 😉

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Asi to tak dopadne…

honza_kl

Pořád ještě se dá z Veleslavína udělat konečná a železniční trať mezi Veleslavínem a Výstavištěm bez náhrady zrušit 🙂 To by myslím lidem z Ořechovky vyhovovalo nejvíc…

Honza

Správa železnic UŽ hledá projektanta na první vážný a reálný projektový stupeň?
A co dělali u této prioritní stavby dosud?
Uváděné termíny jsou s ohledem na správní lhůty, projednání, pozemky, výběr zhotovitele atd. naprostá fikce.

Anonymus

Jj, souhlas v tomhle smeru. Uz davno se melo kopnout…

petr

Chápu správně, že se koleje na Veleslavíně oproti současné situaci zahloubí, tzn. že pokračování trati směr Masaryčka bude o mnoho výškových metrů výše, takže se bude muset upravit i kousek trati z Veleslavína směr Masaryčka, aby se dočasně vyřešil výškový rozdíl?

Milan

Z Veleslavína do Dejvic je pokles asi o 80 m na 4 km délky, takže zahloubení stanice by pro napojení na stávající jednokolejku nebyl problém, a koleje by se srovnaly už po nějakých 500-600 m… podle toho, o kolik klesne trať na Veleslavíně. Podle vizualice tipuju tak 8 m a do Ruzyně to ještě stoupá. Ony i plánované tunely do Dejvic vychází na 2% sklon.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Jak to bude řešeno reálně pokud někdo pojede z Masaryčky? Bude dvakrát přestupovat?

Jan Schmidt

Drahý a už dávno nesmyslný projekt

Kuba2

Na to, jak neuvěřitelný peníze to bude stát, je smutný, že se pořád počítá s ukončením části vlaků na Veleslavíně, kde kromě metra nic není.

Sch

Ten šturc je tam chytře, až se bude další dekádu čekat na propojení Veleslavína a Dejvic může se odložit stavba té podzemní stanice.

hobluj

Ten šturc je tam chytře pro neočekávané situace. To odpor vokovických a střešovických není. Ale jelikož je terminál metra v katastru Veleslavína až po tamní teplárnu, šlo by v tom úseku trať vystoupat na současnou úroveň a u vokovických a střešovických vést jednokolejně pod trolejí. Na tom krátkém úseku by to potřebnou kapacitu ani moc neomezilo.

Frantisek

Druhou kolej lze pak případně vést pod povrchem v původně zamýšlené trase, tj. zhruba pod tou první.

hobluj

Druhou kolej by šlo vést pod tou první. Ovšem to by do toho zas „kecali“ vokovičtí a střešovičtí. Na pouhou elektrifikaci by při platnosti novelizovaných předpisů podle EU snad ale neměli vliv.

P_V

Jakákoli novostavba by se posuzovala v EIA jako nová zátěž a bez PHS by asi neprošla. Možná ani pouhá drátizace.

hobluj

Novostavba v katastru Veleslavína by se posuzovala v EIA, ale Vokovičtí a Střešovičtí by se k tomu snad nevyjadřovali ani jako dotčení. Precedenčně jim hluk ze stavby stanice metra taky nevadil. „Zakopání pár“ stožárů na osvit vliv nemá.
Iniciativa Evropské komise dekarbonizovat dopravu elektrifikací vybízí k elektrifikaci železničních tratí.

P_V

K EIA se nemusí nikdo vyjadřovat, ta se vyjádří sama. Stačí když nevyjdou výpočty.
„Zakopání pár“ stožárů vliv má, vznikne tím nová věc a ta musí splnit nové předpisy. EIA se dělá třeba i na trolejbusovou trať, a dokonce může vyjít, že trolejbusy tam být nemohou, protože sice hlučnost sníží, ale ne natolik, aby tam mohly jezdit. To samé se může stát tady.

hobluj

Nojo. Předpisy. Trolejbusy sníží hlučnost proti autobusům, ale protože jejich EIA neprojde, tak se tam nechají řvoucí autobusy 🙁

Panda

Jednokolejný tunel stejně potřebuje únikový tunel, takže to není moc „efektivní“, ne?

Kuba2

A jak byste řešil podjezd Starodejvické a Gymnasijní?

Radim

Nejlepší je na té vizualizaci ten rychlík číslo 001 do Liptákova 😀

Cestující

Teprve hledají projektanta? Očividně není kam spěchat. Čekal jsem, že už by se mohlo začít stavět a oni teprve projektuji.

libor

spěchej pomalu! jasné heslo u Správy. Já si stejně myslím, že ještě bude na tento úsek nějaká studie.

Laborec425

V zimě a na jaře 2007 jsme tam zaměřovali (možná poprvé) skutečný stav kvůli studiím, kterých asi proběhlo potom ještě spousty a zaplatilo se nové a nové měření stávajícího stavu (akorát, že s tím rozdílem, že teď už se za zaměření platí cizím firmám a my to po nich kontrolujeme.. to co oni samozřejmě neuměj, protože s tím nemají zkušenosti).

Karl vB.

Zaujal mně obrázek č. 5 s celkovým pohledem od studia idhea architekti. Tam se jim to teda pěkně zelená. Bylo by zajímavé vědět, kolikaleté stromy jsou na této presentaci zobrazeny (vzrostlé stromy nejsou levná záležitost a v navíc tomto počtu) a jak dlouho by tam asi tak reálně živořily, když vyrůstají z asfaltu, nebo betonu. Každý strom potřebuje pod zemí docela velký prostor pro kořenový systém (velký alespoň jako jeho koruna) a zavlažování, něčím jiným, než je rozpuštěná sůl ze zimního posypu. Více info např.: Peter Wohlleben – Tajný život stromů https://www.databazeknih.cz/knihy/tajny-zivot-stromu-318560 Nebylo by od věci, kdyby podobné „zelené“ návrhy… Číst vice »

Georg

vidim to spis jako chybu na vasi strane – nepochopeni k cemu slouzi vizualizace a nimrani se v detailech.
pokud se i v realizacni fazi rozhodne o osazeni stromy, urcite se najde i tomu odpovidajici forma osazeni, aby nerostly z betonu. bud zelenou plochou, nebo se to dela treba takhle:
https://mcgrawimages.buildingmedia.com/CE/CE_images/2014/Aug_Bison-Innovative-Products-Ironsmith-And-Kim-Lighting-10.jpg
petimetrovy strom ze skolky stoji treba 15 tisic a v nakladech na trat na letiste je i sto takovych stromu kapka v mori.

P_V

Vizualizace slouží k tomu, aby ti, kdo o tom mají rozhodnout, si vybrali neproveditelný, neudržitelný kýč.

Karl vB.

Pregnantně a stručně formulováno!
Přesně to jsem měl na mysli, ale nějak jsem se neuměl stručně vymáčknout.

hobluj

Mno, vzrostlé stromy nejsou levná záležitost a v navíc tomto počtu. Bude to ovšem „halířová“ položka ve srovnání se zahloubením/tunelováním tratě. Včetně pravidelného zalévání stromů trubkovým vstupem ke kořenům cisterničkovou „multikárou“.

Frantisek

A to se vyplatí. Hlavně neubírat na betonu a bariérách…

hobluj

No vyplatí, vyšší architektonikou kulturou místa. Avantgardně funkcionalistický či kubistický most v Libni byl také dražší než klasický. A určitě to někteří také kritizovali, že se nevyplatí…

Jiří Kocurek

Píše ten, kdo chce trať po povrchu…

hobluj

Když to bude jedině proveditelné, kulturu místa to dokonce obohatí. Kulturní hodnotu Prahy pro její letecké návštěvníky. Kulturní hodnota mostu v Libni, přes který rachotí tramvaje, nemusí být pro místní také moc vysoká.

Jiří Kocurek

Ta trať spíš tvoří bariéru než obohacení.
https://mapy.cz/s/fafejebuca

Kdyby to tam mělo jezdit po 15 minutách… škoda slov.

Milan

No proto si tam městská část prosadila hned u toho přechodu podchod do metra, ale od tramvaje ho těžko budou lidi používat. S kočárkem nebo na vozíku ho ani použít nejde. To se tam spíš zas někdo nechá přejet…

hobluj

Trať u Hradčanský už jako dvoukolejná půjde pod zem. Pak by musela nastoupat pod most pod Svatovítskou na současnou úroveň už jako jednokolejná. Jezdit po 15 minutách je na tamní nóbl ee, ale v Praze to je jinde normální. Bude to neprůchodné, ale celkem hezké. Proti dobám, kdy tam těžké nákladní vlaky tahaly hlučné diesely…

Lukáš Kníže

IPR vydal perfektní dokument – Standard stromořadí, kde popisuje správnou výsadbu a úpravu okolí pro udržitelný růst stromů v městském prostředí.
https://iprpraha.cz/assets/files/files/5736eee07550995a5fa466ffa2970270.pdf

Novak

Zde se nejedna o sloucene rizeni DUR+DSP. V soucasne dobe Metroprojekt nedavno podal dokumentaci k DUR na urady. Ostatne i z www cituji:

Aktuální stav
Je odevzdaná dokumentace pro územní rozhodnutí, probíhá příprava tendru na dokumentaci pro stavební povolení.

Ondřej

Takže to bude spíš tramvaj s velkým množstvím zastávek… I podle té nízké rychlosti…

Alibaba

Vlaky mají tu vlastnost, že na všech zastávkách zastavovat nemusí. Nízká rychlost je dána směrováním skrz existující a nezrušitelnou zástavbu.

Milan

V tunelech se předpokládá 120 km/h, což je na 4 km mezi stanicema naprosto dostačující, na povrchu jsou limitující poloměry oblouků, některé se v rámci možností upraví a podle toho se zvýší rychlost. Z Veleslavína do Ruzyně až 110, což je na trať v husté zástavbě velmi dobré. Mimo zástavbu na přeložkách až 160 km/h.