Trafika za zásluhy? Exšéf SŽDC Surý nastoupil do Plzně, tamější ředitel musel skončit.

Pavel Surý na železniční konferenci. Foto: SŽDCPavel Surý na železniční konferenci. Foto: SŽDC

Bývalý generální ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Surý, který tento týden skončil v nejvyšší funkci na železnici, má

Bývalý generální ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Surý, který tento týden skončil v nejvyšší funkci na železnici, má už nové zaměstnání. Nově se stal ředitelem Oblastního ředitelství v Plzni.

Mohu potvrdit, že k 1. 3. 2018 byl pan Pavel Surý jmenován do pozice ředitele Oblastního ředitelství SŽDC v Plzni,“ řekla mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

Přestup Surého, který na svůj post rezignoval sám z osobních důvodů, budí ale v největší státní organizaci značný rozruch. Pro řadu zaměstnanců se totiž jeví spíše jako trafika.

Kvůli novému místu musela SŽDC odvolat stávajícího oblastního ředitele Karla Týra. Z jakých důvodů není jasné, SŽDC je nechce sdělit. Zdroje deníku Zdopravy.cz ale tvrdí, že hlavním důvodem bylo právě hledání místa pro Surého. „V případě jmenovaných funkcí důvody jmenování či odvolání neuvádíme,“ dodala Šubová.

Reakci odvolaného ředitele zjišťujeme. Zatím je na překážkách na straně zaměstnavatele.

Surý má s postem oblastního ředitele zkušenosti, několik let vedl oblastní ředitelství v Brně. Proč se nevrátil tam, když v Brně stále bydlí a je tam členem ČSSD, není jasné. Sám Surý na dotazy ke svému přestupu neodpověděl.

Vedení SŽDC převzal zatím Jiří Svoboda, který byl Surého statutárním náměstkem pro provozuschopnost. Správní rada má další personální obsazení řešit na svém zasedání na konci března, zatím se ale nezdá, že by na post generálního ředitele vypisovala výběrové řízení.

V souvislosti s velkými personálními změnami (nebo tlaky na ně) u řady jiných státních organizací, například Generální inspekce bezpečnostních sborů, se začalo spekulovat, zda i na Surého odchod netlačilo hnutí ANO, jako se tomu mělo stát v případě šéfa GIBS.  Podle informací deníku Zdopravy.cz jde ale o jiný případ, Surý zvažoval konec ve funkci několik měsíců.

Tagy Karel Týr Pavel Surý SŽDC
26 komentářů