Ťok versus Babiš. V plánu není ani částečná privatizace ČD Cargo, řekl premiér

Lokomotiva 750 společnosti ČD Cargo na trati mezi Libercem a Turnovem u Dlouhého Mostu. Foto: Jan SůraLokomotiva 750 společnosti ČD Cargo na trati mezi Libercem a Turnovem u Dlouhého Mostu. Foto: Jan Sůra

Předseda vlády Andrej Babiš dnes na tiskové konferenci po jednání kabinetu zopakoval, že je proti privatizaci společnosti ČD Cargo, a

19 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Medvěd

Tomu říkám – podpora přepravy zboží po železnici.

Pokud takto budou pokračovat, tak stát bude zase cálovat a sanovat (rozbité silnice a dluhopisy ČD).

Doufám že ministrině financí udělá součet ztrát a soudci to nechají hošánky zaplatit!

http://www.sosad.cz/alarmujici-privatizacni-snahy-protistatniho-ministra-dopravy/

Myslím , že kdyby si pan ministr vyměnil židli s panem Berounským , tak by to železnici prospělo! Andy dej mu šanci. Uvidíš.

X 1

Andreji. Měl bys temu poťukanci přidat práce.
Vždycky když se nudí, tož vymýšlí nesmysly.

Bratt

Ťok se snaží všemi způsoby oslabit ČD(rozdrobení-atomizace),proč to asi všechno dělá?Ve prospěch koho tak činí?Kdo ho úkoluje když to není Babiš?On sám nic nerozhodne,Skansku svými schopnostmi zmenšil o 70%(a šel do politiky)

Viktor Nárožný

Jsem pro privatizaci. A to kompletní. Nejenom části firmy. Alespoň se ta firma trochu rozhýbe , dostane nový impuls a řada věcí se v ní změní k lepšímu. Nyní je to dost šílený moloch. Ale chápu , že Bureš nic privatizovat nechce. Aneb politika populismu (nikoliv co je správné , ale co jej udrží déle u koryta) v přímém přenosu ….

fensterglaser

Máte i s Ťokem naprosto správný pravicový názor. Všechno, co ještě nepatří soukromníkúm a vydělává (třeba to Cargo, ČD Telematika,Budvar, Lesy atd.) by se mělo ihned zprivatizovat. Tomuto postupu se eufemisticky říká kapitalizace zisku a socializace ztrát a byl už v ČR mnohokrát použit.

noerf

fensterglaser: Otázka je, jak ČD Cargo bude fungovat i nadále. Ale momentálně si myslím, že by se dal prodat za výhodnou cenu a není důvod, aby stát vlastnil nákladního dopravce.
Co se týče ČD Telematiky, tak bud by SŽDC opravdu někdy vysoutěžilo činnosti, jež pro ně Telematika dělá, tak by se dostali na poloviční ceny a Telematika by neměla práci. Stejně jako instalace wifin do railjetů stále ČD 2 až 2,5 krát na vagon více, než platí ostatní dopravci.

To

A na základě čeho soudíte, že je to správné? Protože když to bude v rukou soukromníka, máte automaticky pocit, že je to tak správně a lepší? Víte kolik soukromníků a států už zkrachovalo? Počet zkrachovalých států spočítáte na ruce.

noerf

To: Samostatné Řecko od poledního osvobození bankrotuje průměrně po 30 letech. Představa, že v reálné ekonomice někdo půjčí Řecku, Itálii či Francii při jejich zadlužení za méně než 15 % úrok je nulová. Proto dluhopisy skupuje ECB, MMF a penzijní fondy, které prakticky jinam investovat nemohou.
To že Cargo nebude státní, bude znamenat, že případné problémy nezaplatí stát, ale soukromý majitelé přijdou o penize. Druhá věc je, že za současného stavu, kdy se peníze z Carga sypou do osobní dopravy, nemůže si Cargo vytvářet penize pro významnější obnovovu vozového parku.

Bratt

Říkají Vám něco názvy ČKD lokomotivka,Železárny Chomutov,Královopolská strojírna,Zbrojovka Brno,Transporta Chrudim,ETA Hlinsko,SONP Kladno a další a další?Všechny byly „úspěšně privatizovány“ a kupodivu už neexistují.Zřejmě hltáte články v iDNES a podobném „materiálu“.Jako pravicový ideolog opakující jednoduché mantry by jste byl skvělý,realita ekonomiky je ale jiná…

Jan Sůra

Říká vám něco Škoda Auto, například?

Bratt

Ano,pár privatizací se povedlo.Většina do zahraničních rukou,takže dividendy jsou vyváděny a my jsme se stali kolonii,zajišťující růst ekonomik a životní úrovně jiných zemí.Já bych byl v tom hodnocení prospěšnosti opatrný pane Sůra.Škoda je výjimka,ten poměr úspěšných a neúspěšných privatizací je tak 1:10.A hlavně-prodali jsme svoji úspěšnější budoucnost(Škoda je v rámci VW po Porsche nejziskovější značkou,jestli někdo získal,jsou to Němci)

Jan Sůra

Doporučuji Vám nastudovat si například stav Škody před převzetím VW, jaká „úspěšná“ budoucnost ji čekala, kdyby šla cestou ve státních rukou. Pokud chcete dobře nastudovat příklad prosperující firmy v rukou státu, můžeme zůstat v oboru: ČSA. Tam došlo k částečné privatizaci a poté opět návratu plně do státních rukou.

Kubrt

Všechny průmyslové podniky v Československu byly v roce 1990 v situaci, kdy potřebovaly i) kapitál na modernizaci výroby a ii) přístup k zákazníkům ochotným platit za jejich výrobky (což CCCP nechtěl, ten chtěl jen odebírat, nikoliv nakupovat). Tyto dvě věci jim mohl zajistit jen přímý prodej zahraničnímu investorovi, nikoliv „prodej“ vykutáleným manažerům typu Marouška, Soudka, Stehlíka, nebo snad dokonce „držitelům investičních kupónů“. Asi všichni víme, které cesta privatizace byla úspěšná a která nikoliv. Za to, že značná část dividend odchází do zahraničí, poděkujte soudruhům, kteří 40 let ten průmysl řídili a dovedli ho tam, kde v tom roce 1990 byl… Číst vice »

MarKing

velmi výstižně napsáno !

Dash9

Všechno jsou to firmy, které centrálně řízená ekonomika nechala dojít do situace, kdy už byly totálně nekonkurenceschopné a ani privatizace už to nedokázala zvrátit. Pokud se má prodávat (a já jsem jednoznačně pro prodej), tak jedině firmu ve slušné kondici a né když už mele z posledního.

noerf

Tuším, že Transporta Chrudim před pár lety ještě existovala, dokonce po jižních Čechách dělala několik výtahů a pak je servisovala. ČKD se rozpadlo na několik různých firem.
A říká Vám neco CZ Loko? Holt některé firmy vznikají a jine zanikají. Některé pak fungují stovky let. Tomu se říká trh.

Vít Jůza

Připomíná mi to prohlášení, že žádná měnová reforma nebude …

Luba

Prosím, ať ten Ťok dá na stůl svoji demisi a v tichosti odejde, už toho moc napáchal a ať toho nestihne víc zničit.

Prachar

To nepůjde tak snadno . Devastace úřadu ministra dopravy ještě nedosáhla úrovně Skansky za působení všeho schopného manažera pana Ťoka . Ten kdo pochopil čeho je “ schopny “ / ABB , KKCG a Skanska / jej vyhodily zavčas / Nicméně zodpovědnost je na straně toho kdo si ho vybral a spoluzodpovednost ten kdo mu umožnil vládnout . Personální krize ANO v přímém přenosu pokračuje