Terminál pro meziměstské autobusy v Pardubicích postaví BAK

Vizualizace terminálu pro meziměstské autobusy v Pardubicích. Foto: Pardubice.euVizualizace terminálu pro meziměstské autobusy v Pardubicích. Foto: Pardubice.eu

Stavba má být hotová za 12 měsíců. Město chystá ještě terminál u Univerzity Pardubice.

Další část proměny pardubického dopravního uzlu v podobě terminálu pro meziměstskou autobusovou dopravu bude mít na starost BAK stavební společnost. O výběru firmy rozhodli pardubičtí radní. Stavba, která bude z většiny zaplacena z evropských zdrojů, vyjde na 106,3 milionů korun bez DPH, odhadovaná cena byla 110 milionů korun.

Takzvaný terminál B vyroste u pardubického hlavního nádraží, bude navazovat na terminál městské hromadné dopravy. Podle náměstka primátora Jana Nadrchala musí město stavbu uskutečnit. Majitel pozemku pod stávajícím autobusovým nádražím chce plochu použít pro jinou výstavbu. „Navíc, tím, že terminál B přímo naváže na nedávno zrekonstruované přednádraží, v jehož sousedství v budoucnu vznikne nový obchodně-administrativní komplex, získají Pardubice ze západní strany zaslouženě důstojný vstup do města,“ konstatoval náměstek primátora Jan Nadrchal.

Stavba má začít na jaře. Původně měla být součástí stavby terminálu B i provozní budova. Ta měla sloužit  jako zázemí například pro Dopravní podnik města Pardubic či některé odbory pardubického magistrátu. „Vzhledem ke stavu ekonomiky a městského rozpočtu jsme se však, podobně jako u jiných projektů, rozhodli přistoupit k úspornější variantě a z návrhu stavby vyjmout dostavbu administrativní budovy,“ řekl primátor Martin Charvát. Stavba přinese lepší propojení autobusové a železniční dopravy.

Terminál mý být hotový za rok. Pardubice současně chystají i terminál u Univerzity Pardubice. Ten má zabezpečit odpovídající infrastrukturu pro jeden z dopravních uzlů ve městě, kde dochází ke křížení regionální a městské hromadné dopravy. Jeho stavba vyjde zhruba na 27 milionů korun.

Pardubicím většinu nákladů na terminál zaplatí Evropská unie přes program ITI, dotace dosahuje téměř sta milionů korun.

Tagy autobusové nádraží Pardubice pardubice terminál Pardubice
27 komentářů