Teplice rozšiřují trolejbusovou trať do Trnovan a modernizují měnírnu

Trolejbus Škoda 25Tr, provozovaný společností Arriva Teplice, na lince č.10 na Nové VsiAutor: Tomas.hchn – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26640711Trolejbus Škoda 25Tr, provozovaný společností Arriva Teplice, na lince č.10 na Nové VsiAutor: Tomas.hchn – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26640711

Do roku 2023 bude provoz MHD v Teplicích kompletně elektrický.

Teplice rozšiřují trolejbusovou trať do Trnovan a opravují měnírnu. Náklady jsou téměř sto milionů korun. Lázeňské město podporuje elektromobilu, provoz MHD chce mít radnice do roku 2023 kompletně elektrický. Řekl to primátor Hynek Hanza (ODS).

S dodavatelem stavby nové trolejbusové trasy Trnovany podepsali zástupci města smlouvu, tento týden se předá staveniště. Stavět se bude 91 trakčních sloupů se základy. Veřejné osvětlení v ulicích Přítkovská, Obránců míru, Maršovská, Jana Koziny a Bohosudovská dělníci odstraní a instalují znovu. V těchto místech budou místo autobusů jezdit trolejbusy. Zakázky získaly společnosti Elektroline a Elektrotechnika.

Termín dokončení pro první úsek je 15. prosince a pro druhý úsek 30. dubna 2022. Měnírnu už převzal vítěz zakázky na rekonstrukci a práce začaly. Ze stomilionových nákladů dotace pokryje 39 milionů korun.

Trakci chce město opravit mezi ulicemi Duchcovská a Bílinská a kruhovým objezdem u nemocnice. „Nikdo se nepřihlásil do výběrového řízení, nevešli se do námi stanoveného cenového limitu, proto vyhlásíme řízení znovu,“ uvedl Hanza. „Snažíme se udržovat trakci v dobré kvalitě, máme na tom postavenou dopravu,“ dodal.

Trolejbusová síť funguje v Teplicích od roku 1952. V 80. letech minulého století se dostavěla velká sídliště, trolejbusová trať však do všech nevedla, do některých částí zajížděly autobusy. V současnosti je už autobusová linka jediná, která jezdí právě do Trnovan. Detailněji jsme investice popisovali zde.

Pokračovat chce město v nákupech hybridních trolejbusů, které postupně nahrazují autobusy. „Jsme s nimi spokojeni, osvědčily se. Dobrá zkušenost je s výdrží baterií, manipulací. Mohou kdykoliv sundat tykadla a jet mimo trať, zajet do sousedních obcí, pokud se chtějí připojit na MHD,“ řekl Hanza.

Teplice doposud vlastnily vozy a trakční vedení a městskou hromadnou dopravu provozovala soukromá společnost. Od roku 2024 ji nahradí městem vlastněný dopravní podnik, jehož založení zastupitelé v pondělí schválili.

Chystané rozšíření trolejbusových tratích v Teplicích. Foto: TepliceStavba 3 pro další rozšíření trolejbusových tratí v Teplicích. Foto: Teplice
Tagy Teplice Top trolejbusy v Teplicích
24 komentářů