Tel Aviv po dvanácti letech budování otevřel městskou dráhu. Za osm hodin svezla 100 tisíc lidí

Nová městská dráha v Tel Avivu. Foto: NTA.co.ilNová městská dráha v Tel Avivu. Foto: NTA.co.il

Na nové trase jezdí čínská vozidla, zahájení provozu nabralo několik let zpoždění.

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
rom

první krůčky. bydlel jsem tam před dvaceti lety. jezdil jsem i mezi petah tikvou a avivem. tehdy to byly jen mikrobusy, nic jinýho. mikrobusy všude. z petah tikvy to šlo, ale v centru tel avivu se mikrobusy prostě ucpaly, protože jich bylo i vzhledem provozu moc. a už tehdy se mluvilo o tramvaji, jak ji budou stavět. současný stav je neporovnatelně lepší, ale taky se celý to souměstí výrazně rozrostlo.

esc

Mimochodem, primátor Tel Avivu otevření bojkotoval na znak toho, že tramvaje (a veřejná doprava vůbec) by podle něj měly jezdit i přes šabat: https://m.jpost.com/breaking-news/article-754995

Bdtax Fan

Nejlepší na celém projektu je, že telavivská radnice využila rozkopanost během stavby dráhy k tomu, aby zároveň zkultivovala veřejné prostory po celém městě v měřítku, které snad nikde na světě nemá obdoby. Za posledních 5–10 let se z ošuntélých asfaltových ulic s nebezpečně úzkými chodníky a každým metrem čtvrtečním zaskládaným auty stala opravdu příjemná místa pro lidi. A město tím nesmírně ožilo. Všude na ulicích jsou lidé. Pořád.

LiborV

Je prima, že se začali starat o veřejný prostor 😉.

Michael

Snaha zlepšit to je super. Ale zároveň musím říct, že jako chodec jste v Tel Avivu na druhé koleji. To množství aut je šílený.
Každopádně super, že mají první light rail. Pro mě jako člověka co tam přijel z podobně velké Prahy to bylo šílené jezdit jejich dopravou 😁

Jiří Kocurek

A pak tam mají palestince. Ti by je nejraději povražidli. Protože izraelital v autě může za to, že palestinci své děti naučili jen a pouze nenávidět židy a nic použitelného do života.
A je to tak už od dob, kdy izraelité jezidli na oslu.
Jenomže ten osel fakt nemůže za to, že palestinec se nenaučil vařit.

TrBus

A my, jako Česká republika, pro změnu máme v Izraeli dlouhodobě dobré jméno. Všichni Izraelci vědí, že Československo pomohlo Izraeli během války o nezávislost, znají české pivo, rádi cestují do Prahy a pokaždé, kdy se Česká republika nějak oficiálně postaví za Izrael, chodí na velvyslanectví děkovné dopisy. Ještě jinak Izrael je jedním z našich největších přátel ve světě. Takže za mě naprosto v pořádku a je super, že jsou ve světě i státy kde máme velmi dobré jméno.

Alexandr

Přesně tenhle hloupý „pohled“ na konflikt je mezi Čechy velice rozšířený.

Janjaj

to je komentář vážně k věci a ještě za to taky může Fiala / Babiš za tu dopravu v tej zemi zaslíbené

Jiří Kocurek

„Všude na ulicích jsou lidé. Pořád.“

Počkat, oni na té ulici i bydlí?

Janjaj

prosím komentáře piš až poklesne alkohol pod 3 promile

Zbyněk

Bat Yam i Petach Tikva nejsou čtvrtě ale samostatná města. Stejně tak Tel Aviv není největší izraelské město, ale aglomerace. Je ale pravda, že Jeruzalém se částečně nachází na okupovaném Západním břehu Jordánu, tak lze považovat Tel Aviv za největší město výhradně na mezinárodně uznaném území Izraele.