Tarifní revoluce středočeské části PID v detailu. Možný je konec pásem, krátké cesty zdraží ve všech variantách
CityElefant v barvách PID. Foto: Ropid
„Je to politická sebevražda. Žijeme si dlouhodobě nad poměry,“ říká středočeský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký.
Jen taková technická. Kolik desítek milionu to má přihodit ? A kolik stovek milionu bude stát úprava infosystemu a prelepeni všech označení? A iT rovnou v miliardách….. stejný tunel jako Open Card a Krndacka , pardon Lítačka. Kuva Borecky, nemáš tam náhodou hlídat tyto zlodějina, nebo je v tom ještě budeš podporovat ?
Z mého pohledu je samotný tarifní systém založený na pásmech nešťastné řešení. Podle mne je rozumnější zónový systém, jak je v IDS JMK. A to beru s pohledu cestujícího, který měl možnost cestovat v obou dvou krajích krajskou veřejnou dopravou, takže mám srovnání.
Najednu stranu souhlasím, ale nadruhou musím upozornit, že ještě jednodušší, a skutečně (jak uvádí článek názor p. Boreckého) i spravedlivější než zónový tarif je opravdu právě tarif omezený jen časově, jehož zavedení v jednorázovém jízdném se dle článku plánuje ve Středočeském kraji zavést od 1. září 2023! V jen časovém tarifu se totiž nestane, že nastoupíte do spoje u hranice zóny (dnes např. Vámi uvedené a mně také osobně známé IDS JMK) či pásma (dnes PID v SČK) při jízdě na stejnou vzdálenost různými směry potřebujete! – např. bydlím v Okrouhle na kraji 2. pásma a do Prahy mohu aktuálně… Číst vice »
Na prezentovaném ceníku jednorázových jízdenek nevidím žádné zdražení. Vždyť přece už nyní stojí 3 pásma 30 korun a 10 pásem 100 korun. Zdražením by pak mohlo být jedině nějaké zmenšení pásem.
Zkrátila se časová platnost u všech jízdenek. Např. za 30 Kč lze nyní cestovat 60 minut, nově to bude jen 30 minut. Takže ten, kdo jede 40 minut, si bude muset nově koupit jízdenku za 40.
Super, takže pan Borecký nažene i těch zbývajících pár stredočechů co ještě jezdí katastrofální příměstskou dopravou do aut. A kam je tady v ty Praze dáme? Kudy projedou? Co kdyby radši pan Borecky nechal postavit systém záchytných parkovišť, od kterých by jezdila kvalitní a frekventovaná doprava do Prahy? Já totiž chápu, ze nelze poslat přímej autobus do každý díry, každých 30 minut od rána do noci, ale tohle není řešení . Jednoho krásného dne budou na vjezdech do Prahy kamery a začnou Vám, Středočeši, chodit účtenky za mýto. Tipuju to na období 2026-2030, to totiž budou mít obyvatelé dost pro-automobilistického… Číst vice »
Neustále se zde řeší mašinky , které převezou cca 17 procent obyvatel této republiky. Těch 70 procent které usedají za volanty automobilů zde neřeší nikdo . Každý má možnost volby ale pokud je něco evidentně preferováno budeme jako za komunistů tlačit lidí někam či dříve byla strana? Každý zde ve po svobodě , ale svoboda jednoho konci tam kde začíná svoboda druhého
A co je tady podle Vás evidentně preferováno?
Zdražují všude, ale ČD👎. Teď jsem koukal do idosu na jízdné po změně řádů v prosinci. Relace Benešov – Praha hl.n to vlakem ukazuje 172,-Kč 😭. Dneska to stojí okolo 90,-Kč vlakem bez slevy. Dráhy hlásily zdražování okolo 10%. Tak nevim, kde je chyba ( chtějí lidi dostat z vlaků ), ale těch procent je tam moc 😭. A pidkou to ještě chvíli vyjde rozumně a levněji.
To jste asi zadal dva lidi nebo zpáteční jízdenku. Současná cena je 86 Kč a je jedno, na kdy to kupujete.
Jj, chyba u mne , špatné nastavení v idosu. 👍
Díky.
Když něco funguje tak vám to zmrvím váš Borecký…
Že ten motorák pro 4 lidi v průměru fakt fungoval. Teď se na těch 4 kilometrech jeden nemůže ani podívat dírou v podlaze dolů, víc toho za tu dobu nestihl.
Když nepochopíte že narážím na PID tak to je bohužel těžké…
Ten uz muze spachat politickou sebevrazdu a jit konecne od valu, aby nezkazil to, co jeste funguje. Ach jo
Ta první změna, na tom není moc co hlasovat. Byl bych rád, kdyby se automaticky varolizovalo.
To zrušení pásem atd., o tom bych raději širší shodu. Pokud by si to Borec prosadil násilím a hned po volbách by se zase tarif předělával, ničemu to nepomůže.
Zrušení pásem a zjednodušení čistě na časovou platnost by mohlo být i docela rozumné, kdyby ovšem měl jako politik domluveno, že to bude zahrnovat i Prahu a ne jen vnější pásma. Jedu 30 minut do Prahy a 20 metrem po Praze, takže kupuju hodinovou jízdenku a čau. Takhle je to bohužel klasický Borecký: „Já si to udělám jak budu chtít a víc mě nezajímá.“ Viz vydírání obcí a měst, viz „spolupráce“ s ÚK na mezikrajských vlakových spojeních… Doplatí na to samozřejmě zase jenom cestující. Taky by vzhledem ke stále klesající spolehlivosti veřejné dopravy v PID bylo fér, kdyby se časová… Číst vice »
Spoluprací s Prahou myslíte to město, které už absolutně rezignovalo na jakoukoliv rozumnou spoluúčast cestujících na MHD a leje do té černé díry populisticky čím dál více peněz? Na to ne každý jiný než Praha má.
Začátkem 90. let v Římě fungoval tarif časový s tím, že rozhodující byl nástup do posledního spoje. Neboli v 59. minutě hodinového jízdného jste si jízdenku označil a – provoz neprovoz – dojel jste, kam jste potřeboval.
Celkem mi dává smysl i varianta kolem Zlina: nevím kolik za nastoupeni do autobusu plus 1,35 Kč za kilometr. Fakt je, že to chce prodej u řidiče, což v okolí Prahy s desítkami lidi na každé zastávce není úplně dobrý nápad.
Až na to, že tarif PID v Praze a ve Středočeském kraji není ani teď a snad nikdy nebyl společný od začátku zavádění PID – cena přepravy v pražských a tzv. vnějších pásmech PID se liší a lišila!
Rozhodně by jsem netrval na Vámi požadovaném nesmyslu, aby se to změnilo!
ten busofil asi nedá pokoj, asi se probudil v posteli po erekci z busem a chce ještě víc.
Já tyto rádoby inteligentní řeči nechápu. Jeden kilometr železničních tratí v Středních Čechách využily regionální vlaky zhruba 2x víc/2x častěji než jak často jezdí regionální vlaky např. v Ústeckém, Jihočeském či Vysočinském kraji. A protože provoz vlaku je násobně dražší než provoz busu, tak je logické že buď se třebas 5x zdraží jízdné nebo se proškrtají nákladné formy veřejné dopravy, nejsou-li maximálně využity. Vždyť i celostátně nejsou preferovány málo využité tratě viz harmonogram zavádění ETCS na tratích po roce 2034 resp. po roce 2037 = čili nikdy. Viz záměr SŽDC na provoz některých vedlejších tratí pouze pokud budou provedeny investice… Číst vice »
A tak postupně odepíšeme železnice, zatímco budujeme další nové silnice a parkoviště. Ono je to jedno s druhým, jenže to se rádo zamlčuje. Raději se všelijak kličkuje po povrchu a výsledky – kupodivu zcela trpně – sklízíme.
Jak do vaší teorie zapadá fakt, že ŘSD a kraje dostávají z SFD zhruba stejné dotace jako SŽDC?
Dálnic a silnic 1.,2. a 3.třídy je 56 tisíc km
Železničních tratí je něco přes 9 tisíc.
Čili 6 ku 1.
Neměly by byt dotace na silnice a železní tratě taky 6 ku 1?
Čistě formalne: SŽDC se už nějaký čas jmenuje Správa železnic.
Taky jaká je kvalita těch silnic a těch tratí. A to se nebavíme o mostech. Někde jsem četl, že vnitřní dluh silniční sítě u nás je 1 bilión korun.
Stačí se podívat na silnice na vesnicích v Rakousku a u nás.
je mi líto, že kvůli zjevně špatným názorům jednoho člověka na něco (v tomto případě p. Boreckého na regionální tratě) tzv. slepě odmítáte i jen se zamyslet nad možnou správností názorů dotyčného na jiné! On skutečně takový pásmový tarif je dosti nespravedlivý – více než zónový (např. v IDS JMK), ale i proti němu je ještě nejspravedlivější právě tarif jen omezený časově, protože z jednoho místa na jakou koliv stranu mohu jet stejný čas za stejnou cenu, a nikoliv, že nějakým směrem překračuji hranice pásma či zóny, a tím se mi jízdné zvyšuje, zatímco jiný jede stejnou vzdálenost jiným směrem… Číst vice »
Ano, pan Borecký znovu potvrdil, že žije mimo realitu, doufám, že si projde údolím stínů také a hlavně, že si sníží životní úroveň. Pane Borecký jste manipulant, kolik jste za to co prosazujete dostal a co ještě poděláte?🤔
Středočeši nebudou mít za co jíst.
To by mě zajimalo, v jaké realitě žijete vy. Vy možná vidíte dnešek, ale tady je potřeba myslet dopředu a ne že se bude ještě 2 roky žít z podstaty a pak se ten systém finančně zhroutí.
Ale soucasna situace je takova, ze system se zhrouti tak jako tak, protoze stat jednoduse vybira o 200 miliard rocne min, nez kolik potrebuje. Omezovanim verejnych sluzeb se usetri par drobnych, ktere nevyhnutelny pad do propasti jen o nejaky rok oddali.
Omezení a zdražování veřejné dopravy vyhání lidi do aut. To jde tak trochu proti omezování emisí a závislosti na ropě z Ruska,o hustotě dopravy nemluvě.. Politici si musí položit otázku :“Chceme snížit emise? Chceme snížit spotřebu ropy?“ Politické rozhodnutí s ekonomickým důsledkem nemůže být nesmyslné.
Ono ale snížení emisí a závislosti na ropě neznamená, že to bude „zadarmo“
To je samozřejmě pravda. Jenže jízda autem,zvláště jedeli rodina, nemůže vycházet levněji než veřejná doprava.
Jen aby. Porovnate-li cenu nekolika aut a autobusu, vyjde vám, že investice na cestujícího není zásadně rozdílná. Pohonné hmoty pro auta jsou dražší, ale ušetříte řidiče a celé vedení podniku a auto je MNOHEM flexibilnější co do času a trasy až do té míry, že leckam autobusy prostě nejezdí. Objektivně dávají i financni smysl třeba taxiky, ale ne v situaci kdy to auto už máte koupené. A taky ne všude. Osobně mám od velkeho nadrazi k baráku nějakých 14 km, což je bezprostřední cena za taxík prostě nehorazna. Alternativně můžu jet MHD (vecer interval 30 minut, doba cesty dalších 30… Číst vice »
Zadarmo? Dnes kdyz jede rodina vlakem, je to drazsi nez jede-li autem…
Opravdu?
Ta rodina jezdí na kanystru s benzínem, nebo v autě? Toto je pro porovnání cen dosti důležité.
A to jsou vlaky výrazně dotované. Neboli – opravdu je vlak tak skvělý nápad, jak mnozí tvrdí?
Pravím já, který jezdí vlakem skoro za každou cenu, protože rád.
Nevyhrožujte furt vyháněním lidí do aut. To je neustále omílaný blábol. Ty lidi, co volí auto, stejně do vlaku nedostanete. Pro ně cena jízdenky není důvod proč vlakem nejedou.
Pražák z Peček – největší prudil a lakomec 🤣🤣🤣
Přeberte si to jak chcete, ale pr.el z těchto rádoby pražáků nemám jen já
Takže to pan radní pravděpodobně stihne zprasit ještě před koncem mandátu, to jsem nečekal.
Od dubna zdražení beru, ale předělávat celý systém od září v naprosto děsivých intencích, které můžou maximálně tak vyhnat z veřejné dopravy drtivou většinu cestujících? Doufám, že jen plácal nesmysly, protože to zatím pořádně neanalyzoval, a přijde s něčím rozumnějším, než flat taxu za celý kraj, která je úplně mimo realitu…
To on nebude na další čtyři roky ?
Docela mě překvapuje, že se nikdo nezamyslel nad tím, co generuje zvýšené náklady. -Barvičky PID a podobné nesmysly? -Cpaní PIDu i mimo středočeský kraj, kde o něj lidé nestojí? -Předražené technické vybavení do autobusů a nesmyslná elektronická výbava? -Množství prodejních kanálů místo jednoduchého tarifu, ve kterém se vyzná každý jarmil, který veřejnou dopravu běžně nepoužívá? Ne nikdo se nepoučil i nadále budou autobusy napěchovány nepotřebnou výbavou, k čemu je v dnešní elektronické době několik označovačů jízdenek, hodiny a třeba i 3 obrazovky v autobusu? K čemu je nový lak, když jsou přes něj nalepeny reklamy? Proč potřebuju hodiny studovat tarif,… Číst vice »
Můžu se zeptat na příklady toho o čem mluvíte? Konkrétně by mě zajímaly příklady: „Předražené technické vybavení do autobusů a nesmyslná elektronická výbava“
Díky.
A který krajský tarif různě po ČR vyhovuje Vaší představě o „jednoduchém“ tarfitu? Nehejtuju, zajímá mě to. Co říkáte na Univerzální jízdenku na jižní Moravě https://www.youtube.com/watch?v=-SlvMjU1-AA
Tak ukažte správný jednoduchý tarif vy
Zapomněl jste přidat pár dobře umístěných známých kteří budou vydělávat na tisku jízdenek nebo smskových jízdenkách díky „náhodou „uzavřeným“ nevýhodným smlouvám za které nikdo nenese odpovědnost.A ještě bych navrhla aby se zaměstnanci různých dopravců chovali k cestujícím jako k lidem a ne jako ke kaštanům jak o nich obvykle mluví.Jistě že se někteří cestující chovají hrozně ale řidiči také.Sladký zážitek ze včerejška kdy nám před nosem zavřela dveře tramka číslo 8 a vesele nás nechala v lijáku čekat na další.Ano,řidiči mají náročnou práci ale já taky a když jsem od 4.20 na nohou nemám už v 18.20 náladu chápat někoho… Číst vice »
Musím říct, že s tramvaji linky 8 mám také nepříjemné zkušenosti. co se týče zavírání před nosem. Asi tam speciální kategorie řidičů. Tramvaj mi zavře před nosem, tak za ní běžím celou další zastávku a udělá mi to znova na další asi 5 metrů. co jsem od ní. Tohle si řidič musel doslova užívat. A není to poprvé, co mi osmička takhle odjela.
Jestli se to opakuje, zkuste si dělat poznámky, ideálně čas PLUS číslo vozu (to ctyrmistne zvenku) a poslat stížnost na DP. Oni tam o podobné vtípky nepochybně nestojí a sami od sebe se o tom nedozvedi.
Zdražení ok, asi musí být, ale nejnesmysluplnější mi přijde zdražovat už nyní dost drahé nejlevnější/nejkratší jízdenky. Když se budu chtít (bez kupónu) svézt autobusem 2 kilometry z nádraží, budu platit 20 Kč? Asi těžko, radši pojedu na nádraží autem, bude to rychlejší a teď už i levnější. Až to podobně udělá dalších 100 lidí v jednom menším městě, tak to už abychom začali stavět třípatrové P+R… Jinými slovy, proč „trestat“ lidi, kteří pravidelně nejezdí a nemají tutdíž kupón, za to, že se svezou jen kousek MHD? Není to právě jeden z jejích účelů, aby lidi ani na kratší vzdálenosti nebrali… Číst vice »
Dvacka je v pohodě. Zdražení je to procentuálně velké, ale cena velká není. No já bych jel 2 km asi spíš na kole nebo pěšky. Taky lidé rádi zapomínají do nákladů na provoz auta započítat i ten zbytek kromě nafty nebo benzínu. Jako servis, pneumatiky, pojistky, ztráta hodnoty…a když to rozpočítáte na km, tak zjistíte, že to docela naskočí. Třeba u mé téměř nové Toyoty je jen předepsaný servis 0,44 Kč na km. Pojistka 1,37 Kč, 0,15 Kč pneumatiky, spotřeba cca 2,20 Kč a při odhadované roční ztrátě na hodnotě cca 50000 Kč je to dalších 2,85 Kč. To jsme… Číst vice »
Jo to s tou cenou za auto samozřejmě chápu, taky ty 2 km často pěšky chodím, kolo se na to z mnoha důvodů ne úplně hodí, ale někdy na to třeba po práci už člověk nemá sílu a chce se svézt a za to 20 Kč je prostě dost (dokonce dražší za km než auto dle vašeho výpočtu, což naprosto neodpovídá realitě). Často se mi to osobně stává především v Praze, dojedu tam vlakem a pak potřebuji jet třeba 2 stanice metrem tam, něco vyřídit a 2 stanice zpět. Dnes to znamená 2x 30 Kč za jízdenku, čili platím 2x… Číst vice »
Takhle osvíceně ovšem zdejší šotouši neuvažují. Ti si akorát tak sednou na zem jako vzteklé děti a křičí pořád dokola: vyhánení do aut, vyhánění do aut!!!
Většina lidí na tom nádraží pojede dál vlakem, a většina z nich bude kupodivu s cílem v PID, takže nebude platit 20Kč za 2 km, ale tyhle 2 km bude mít zaplaceno v celé trase své cesty. Takže asi nebude problém v tom, že byste musel stavět 3.patrové P+R.
A víte že ve většině menších měst MHD pohybuje se kolem 20 Kč za jízdu ?
Ona by úplně stačila jednopásmová jízdenka na 10 minut za 10 korun, tu za 20 by jen mohli pro zachování odstupu prodloužit na 20 minut (ono stání v těch kolonách také zabere čas), a bylo by. Jenže by nevyrýžovali. Asi nepochopili, že kdo jezdí často, už časovou jízdenku má, a tlačit do ni někoho, kdo třeba ani tolik jezdit nepotřebuje, je samoúčelné.
Přesně tak.
Takovou vzdálenost bych došel pěšky, i s čekáním na příjezd to obvykle časově vyjde nastejno a ještě udělám neco pro zdraví…
Zdražovat ano, ale zároveň šetřit!
Teď jsem odjel dva spoje úplně prázdný.. A po 18 hod jezdím max se 3 lidmi.
Takže nejdřív připojit on-line senzory z busu na Ropid a v pravidelných intervalech revidovat počet spojů…
Přesně tak.Trochu mne zaráží, že tu zpětnou vazbu ROPID nemá, GPS čte a tyto podstatně údaje nesbirá. Jak chce dělat optimalizaci. Jako cestující chci jet jako člověk a ne v přeplněném a vydýchaném autobuse, kde stojím skoro umačkán v davu. Vyšší cenu jsem schopen akceptovat, ale některé přepravní podmínky rozhodně ne… Co je pak standard kvality? Nasadit 14m dlouhý autobus nejde, protože ho dopravce nemá a jiný co ho má v něm zase jinde vozí vzduch. Bohužel i toto je poslední dobou denní realita v ranní a odpolední špičce do Prahy a zpět. Naopak, když se ukáže, že to není… Číst vice »
Co má ROPID společného se Středočeským krajem? To je organizace zřízená a financovaná městem Prahou.
Jenže možná jste nezaznamenal ale sčítání furt se dělá ručně na zastávkách
Ano, ale… Když vidím namalované těsné přípoje, a tu při zpoždění 5 minut ujede autobus/vlak s intervalem 2 až 4 hodiny, kdo by tím vydržel jezdit jinak než nouzově? Po optimalizaci tratě z Benešova do Tábora je v Heřmaničkách pěší přesun 4 minuty, ale na přestup nabízí IDOS tři. V Ješeticích byla vyrobena zastávka na opačné straně kopce, než jezdí autobus a je místní osada. Ve Střezimíři zůstal autobusový uzel u staré stanice namísto přesunu k nové zastávce. Uznávání kombinací jízdenek je kolikrát zjevně spíše čistě v režii dopravců než systému. Divíme se potom nízkému vytížení některých spojů a vysoké… Číst vice »
No lidi teď určitě nechtějí zbrusu nové busy s úžasným PRD nátěrem za cenu nekonečného zdražování jízdného a dalších výpadků spojů. Lidi chtějí především spolehlivou dopravu a kvalitní dopravní obslužnost. Kdy už to konečně borecky a další pochopí?
Ach jo jak dlouho se bude klepat nad nátěrem ?
Mně prostě přijde nejspravedlivější tarif odpovídající délce (kilometrické) jízdy autem (po dálnici) nebo vzdušnou čarou. Tím se řeší všechny závleky a projíždění vesničkami.
Proste tarif (zônově) relační, který mimochodem umožňuje i krásné řešení jednotkové ceny různé v Praze a mimo ni. Ovšem to nelze, to je “venkovský” vynález…
V diskusi se několikrát vyskytlo slovo „spravedlivý“ – dá se to nějak vydefinovat?
Když budu platit za minuty, řeknu že někdo jel delší vzdálenost a platil méně. 😀 Když zaplatím kilometry, tak někdo se projížděl déle.
U samotných kilometrů je rozdíl vzdušnou čarou versus zajížďkou. A jezdí různé typy vozidel, třeba jenom Elefant se/bez zásuvkami ve druhé třídě, s Wifinou(někdy nefunkční), v létě různě fungující klimatizace.
Má být za noční spoje příplatek (v noci je nadstandart) nebo naopak sleva za cestu mimo špičku?
Nejsem Středočech, takže jako přespolnímu mi připadá, že kapacitní rychlá doprava do centra Prahy neexistuje např. z Kladna či z Mladoboleslavska.
Ale holt peníze nejsou.. viz před pár týdny „PPP projekt na železnici by kromě IV. koridoru mohl být i na trati z Prahy do Kladna“
… Tož snad aspoň na tu kratičkou Všejanskou spojku a prostou elektrifikaci do M. Boleslavi se doufám podaří peníze najít
Elektificaci na jednokolejce ?
Těch 20 kilometrů tratě z Milovic do Nepřevázanky u MB prý bude stát přes 14 miliard.
A další miliardy na trať z Neprevázanky do Mladé Boleslavi (Bezděčínská spojka)
Pokud prostá elektrifikace tratě stojí 15 milionů/kilometr tratě, tak mnohem pravděpodobnější předpokládám prostou elektrifikace tratě než její předělávání. Neboť náš národ si na ty investice půjčuje za velké úroky.
Není div, když 2T Repo úroková sazba je 7% a Lombardní úroková sazba je 8%ˇtak holt na investice na dluh prostě není.
Asi to bude Nepřevázka. Ale to je detail. Chtěl jsem poznamenat: snad se té všejanské spojky dožiji, snad vznikne ještě za mého života. Dlouho se o tom mluví a furt nic. A snad pak ty vlaky budou v Luštěnicích stavět, ne že až v Boleslavi.
Když jsme u těch nočních spojů a hlasů že by za tam měl být příplatek za nadstandard. V Drážďanech jdou opačnou cestou a noční doprava je naopak ještě levnější něž denní (výhodná sítová noční jízdenka) Myslím že je to správný přistup, protože nebude tolik řidičů jezdit pod vlivem. A noční doprava jezdí i do malých vísek za městem. Jsou to spoje na telefonické objednání předem. I u nás běžně funguje v Libereckém či Ústeckém kraji. A pokud si takový spoj objedná jen 1 – 3 cestující, tak přijede tento spoj odjezdit místo autobusu nasmlouvané vozidlo taxi, na které vám ale… Číst vice »
Tihle schizofrenní borci z vedení krajů u veřejný dopravy furt lavírujou s myšlenkou jak dostat lidi z aut a zároveň na tom vyrejžovat balík. Skloubit obojí dohromady se jim nikdy nepovedlo ani nepovede. Ale vždy se tam objeví nějakej nevytíženej vykuk, kdo krajský zastupitelstva zkrmí tím, že to půjde. Ať v tom klidně pokračujou – zase tím jen odraděj další skupinu cestujicích, a kýžený zisky spolykaj odměny bandám jelimanů, který s těma tarifa dokolečka takhle cvičej. Pokud kraje chtějí někoho dostat z pohodlí auta do autobusů a vlaků, kde každýho v roli cestujícího čeká bonus ve formě bloudění labyrintem zpoždění,… Číst vice »
Ve Švýcarsku je občas cesta vlakem dražší, než cesta autem.
My nejsme Švýcarsko
Souhlas, akorát mezi ČR a Switzerlandem je platovej i vývojovej rozdíl zhruba půl tisíciletí, a útrum všem vekslákům rekrutovanejm do naší politiky. Navíc z okýnka švýcarskýho vlaku je i na co koukat, zatímco u nás to obvykle působí jako opatrnej průjezd mezi křováckým smetištěm Správy železnic.
Ale co – to ti by borci, kteří se v tarifech jízdnýho furt takhle vrtají, nesměli rozhodovat ze svý služebně-soukomý káry na cesťák, ale cestu sockou si každej den okusit na vlastní choulostivou kůžičku.
Po srovnání ceníku s IDS JMK mi přijde předplacené jízdné v PID jako směšná cena.
Viz. Praha MHD +1 pásmo roční 7213,- a to kolem celé Prahy.
Roční pro MHD Brno +1 zóna 7300,- a to jen pro jednu zónu od Brna ne kolem celého Brna.
Takže sorry, ale zdražení opravdu chápu a nechápu všechny ty fňukálky…
to že můžou jezdit kolem celé Prahy je sice pěkné, ale naprostá většina těch denně dojíždějících stejně jezí jen do té své „zóny“
Chápu co jste tím chtěl říct… že nevyužijí jízdní doklad v celém rozsahu.
Takže platí míň peněz než třeba v Brně za větší i když nevyžádané služby.
Prostě finančně neudržitelný systém… a stejně budou brečet.
Platy v Praze největší a zároveň k tomu nejlakomější…
Prostě fňukálci
no .. tak jedinej, kdo tady fnuká, jsou středočeši. nikoli pražáci.
a mimochodem, když už říkáte „A“ .. je fajn říct i „B“ … sice v praze je ten průměr o něco vyšší … nicméně ony i výdaje jsou v praze „o něco“ vyšší.
Poměr výplata k výdajům. Takže v Praze vyšší výplata, vyšší výdaje a nižší výdaj za dopravu než jiní občané v ostatních částech republiky.
Ale pokud srovnáte ceny jednorázových, tak vám vyjde pravý opak. Jednorázové v PIDu je už tak dost drahé a IN25 většinou vyjde levněji. A pokud Borecký tvrdí, že na kratkodobých jizdenkách je největší výtěžnost, tak nechápu, proč zrovna tyto občasné cestující (kteří v regionu auto většinou už stejně mají) z VHD vyhání (předplatné si nikdo kupovat nebude), čímž ten příjem nemusí vůbec nárůst.
Za mě naprosto v pořádku. Zároveň by se měla navýšit spotřební daň z benzínu/nafty tak, aby pokryla nejen náklady na infrastrukturu (včetně krajských/obecních), ale také kompenzovala zdavotní externality z automobilové dopravy (emise z benzínu/pneu, nebezpečnost). Cena parkování by pak měla zaplatit nejen hodnotu pozemku, ale např. také kompenzovat externality z nevysazení stromů. Dále by se měly lépe pokrýt i externality z výroby aut vč. subdodavatelů (porovnání nájezdu vlaků a aut je i s přihlédnutím k použitým materiálům alarmující). A nemluvě o lodní/letecké dopravě, která ale pro StČK není úplně zásadní:)
Spotřební daň z benzínu/nafty nepokryje náklady na silnice, neboť část spotřební daně (včetně silničního mýta) jde do železničních tratí
Ano, ale spotřební daň platí i vlaky, ne? A taky třeba nákladní dopravci na železnici platí nemalé peníze za km na nejzapadlejší lokálce, zatímco kamiony v centru obcí zpravidla žádné mýto neplatí… Pokud by bylo satelitní mýto, tak by veškerá silniční doprava mohla platit v centrech měst výrazně víc než na dálnicích, více ve špičce apd. Ale chápu, že preference chodců ve městech a větší spoluúčast na dopravních nákladech (vč. externalit) jsou (nejen) v ČR zakázané pojmy.
Nemám ambici diskutovat detailně o silniční dopravě. Neboť na delší trasy preferuji vlak.
A proto mě zajímá jestli vlaková doprava přežije zmenšená o třetinu tratí (optimistický scénář), nebo jestli se vypnou veřejné peníze do 75% železničních tratí (pesimistický scénář).
Když si vezmu, že loni SŽDC
– za řízení provozu utratila 7 miliard bez odpisů
– za opravy tratí 19 miliard bez odpisů
– za investice do tratí 37 miliard
… tak tržba od dopravců za koleje 3,5 miliardy prostě nestačí…. na 1 Kč tržeb SŽDC je 10 Kč výdajů
Tak SŽDC by měla také dostávat peníze od SFDI, tzn. ze spotřební daně… Zároveň můj dojem je, že čím dál tím větší procento jde do oprav nádražních budov, podchodů atd. místo kolejí.
Odhaduji, že na železnici se spotřebovalo nafty za 2,4 miliardy (bez DPH), tj. spotřební daň z nafty spotřebované na železnici může být asi 0,8 miliardy Kč.
Čili fakt netuším jak dlouho se udrží rozsah železniční dopravy zmenšený o třetinu nejméně vytížených tratích.
Tak je to tady jak předpovídal. Když jsem počítal co bude výhodnější zda auto nebo bus (2 pásma denní jízda) tak mi vycházelo že při ceně benzínu do 50kc/l je bus výhodnější do 17kc za cestu. Takže se celá rodina přesune do aut. Doufám že budou spokojený protože nebudeme sami a zase budou rušit další spoje protože s nimi nikdo nejezdí.
Zaclo to u nás vlakem kdy na 5km jízdu stála jízdenka 25kc, teď přibudou i autobusy.
2 pásma měsíční bude za 605 Kč, tedy cca 30 Kč za pracovní den. To je cca 15 Kč za jednu jízdu. Ale pokud nejezdíte do práce každý den, tak ano, čísla vyjdou jinak…
Predplatne jsem pocital hned na zacatku co prisel pid. Stacilo aby se 3x za mesic jelo autem a uz to bylo drazsi nez kdyz se kupuji jednorazove. A tomu clovek nezabrani.
Nez prisel pid (jaro tohoto roku) tak jsme meli mesicni kupony za 400, ktere melo zavedene mesto. Mohlo se jezdit neomezene v ramci katastru mesta (tedy i okolni vsi kam spadame my). Jenze prisel pid a ten jim naridil tyto kupony zrusit protoze maji svoje mnohem drazsi.
No tak to se jmenuje mozek kupovat kupón aby jezdit autem furt
PID nezakazuje mít vlastní tarif.
Naopak po integraci Kladenska si Kladno prosadilo zákaz jednopásmových jízdenek(platit si jen pásmo 3). Říčanská MHD se tváří jako součást PID(je v apce) ale je zadarmo.
Brandýs nad Labem / Stará Boleslav měly docela dlouho vlastní MHD tarif levnější než PID a cestující si mohl vybrat.
Podmínky které dostalo vaše zastupitelstvo byly snad nepřijatelné?
Jenze u nas to bylo zakazano z duvodu ze predplacenka nebyla jen na mhd, ale na uplne vsechny linky okresniho csad a arriva city. Stacilo aby autobus danou zastavkou projizdel a zastavka byla v jednom katastranim uzemi mesta.
JInak mhd jako takove mame zdarma stale
Borecký by měl konečně odstoupit z funkce, než napáchá více škod než užitku a odradí od cestování veřejnou dopravou ve Středočeském kraji ještě více současných cestujících a nové tímto neosloví. Jasně, zdražení je třeba, ale rozumně a cíleně, nikoliv diskriminačně pro cestující nacházející se v 1, 2, 3. pásmu nejblíže Prahy. A vymýšlet cizími slovy flatový (celokrajský) tarif za nesmyslně vysokou cenu je také neuvážený krok. Dtto rušit již zavedené a osvědčené zóny 1-13 a namísto toho zkracovat časovou platnost jednorázových jízdenek a nutit cestující, v případě ujetí / zpoždění / nebo chybějícího nenavazujícího spoje koupit další jízdenku už v… Číst vice »
Chudáci diskriminovaní v prvních pásmech.
Při zpoždění a ztrátě přípoje platí § 40 odst. (1) písmeno b) bod 1 vyhlášky 175/2000 Sb. v aktuálním znění, tedy cestující má právo jízdu dokončit na původní jízdenku. Když cesta trvá příliš dlouho kvůli nenávaznosti spojů, je ot ten problém, na který upozorňujete.
Když jsem se stěhoval za Prahu, jednou z věcí co jsem si hodně rozmýšlel bylo cestování do práce. A to jak finančně tak časově. Středočeši včetně mě využívají toho, že nejsou v Praze, ale zároveň by chtěli servis jako v Praze? To se trošku vylučuje
Spočítejte si, kolik Vás vyjde kilometr po Praze a po Stř.kr. a pak melte takové nesmysly…
Středočeský kraj dělá vše proto, aby nahnal co nejvíce lidí do aut :).
Ano, správně by kraj měl cestujícím ve VHD ještě platit. 🙂
Ona si to tady ale část lidí nepochybně vážně myslí 🙂
To jsou zase emotivní výkřiky bez argumentů. Je každého věc, jaký si zvolí dopravní prostředek.
Jakže to říkali? Že bude systém „spravedlivější“? Hm, a tedy pokud někdo má to štěstí že jezdí třeba stejnou vzdálenost pomalejším prostředkem tak bude teď platit víc, protože potřebuje jízdenku na delší dobu? To mi nepřipadá zrovna vhodné…
Výdaje na dopravní obslužnost přepočteno na jednoho občana za loňský rok dle jednotlivých krajů.
Středočeský kraj 3 098 Kč na jednoho středočecha ročně
Ústecký kraj 3 044
Olomoucký kraj 2 902
Zlínský kraj 2 808
Jihočeský kraj 2 556
Pardubický kraj 2 474
Kraj Vysočina 2 452
Královéhradecký kraj 2 391
Plzeňský kraj 2 377
Liberecký kraj 2 263
Jihomoravský kraj2 137
Karlovarský kraj 1 968
Moravskoslezský kraj 1 798
Patrně zahrnuje i výdaje na krajská letiště. Neobsahuje příjmy z jizdného v těch krajích, kde jízdné inkasuje kraj.
Co je na tom ? Průměrný Středočech dojíždí také nejvíce kilometrů a pobírá jednu z nejvyšších mezd v republice, neboť nadpoloviční většina cestujících jezdí do Prahy.
Podstatou je, že Středočeský kraj patrně už nemá žádný prostor na zvýšení dotací na dopravní obslužnost = tj. zdražení jízdného je nutnost.
Není divu že náklady na dopravní obslužnost rostou, když SŽDC např. letos dokončila opravu berounského nádraží za 0,3 miliardy…. a tyto peníze SŽDC bude chtít postupně zaplatit, tož předpokládám že SŽDC výrazně zdraží ošlapné za použití nádraží.
https://zdopravy.cz/sz-otevrela-po-rekonstrukci-cast-odbavovaci-haly-v-beroune-s-novymi-pokladnami-128551/
Ta čísla mi nějak nesedí… můžete uvést jejich zdroj?
Axel agency 😄
monitor.statnipokladna.cz. Údaje ze skutečného plnění rozpočtu k 31.12.2021.
Proč tam není Praha?
Protože neumím oddělit tři hromádky peněz, které jsou zamíchány v rozpočtu Prahy a které nejsou zamíchány v rozpočtu Středočeského kraje:
– výdaje na dopravní obslužnost mezi obcemi/městy
– výdaje na MHD, které v Praze jsou, ale v rozpočtech krajů obvykle nejsou (MHD v jednotlivých městech jsou v městských rozpočtech, jako např. MHD ostravské aglomerace je rozpočtech měst ostravské aglomerace).
– výdaje na infrastrukturu DPP např. metro D, tramvajové koleje,…
Pro Vaši informaci – viz loňský rozpočet Hlavního města Prahy
https://monitor.statnipokladna.cz/ucetni-jednotka/00064581/prehled?rad=t&obdobi=2112
No konečně, kruhová pásma v takovém rozsahu nedávají žádný smysl. Ale spíše bych šel cestou zónově-relačního tarifu, jako je např. v DÚK, než čistě časové platnosti. Tím by se zároveň odstranil problém flatové předplatní jízdenky, která by pro cestující jezdící jen přes třeba 2 – 3 dnešní pásma znamenala extrémní zdražení, kdežto pro cestující jezdící přes celý kraj naopak extrémní zlevnění. Zdražování samozřejmě není příjemné, zato je nevyhnutelné, chceme-li kvalitní systém veřejné dopravy, který během pár let nezkolabuje. P.S.: Ve větě „Zářijové změny jsou však jen drobnou úpravou, která má platit paradoxně jen pár měsíců.“ v odstavci Tarifní reforma od… Číst vice »
Mimochodem, prstencová pásma stále docela dobře fungují v Londýně, Madridu, Berlíně nebo Paříži, takže ten systém asi není úplně marný, spíš ten rozdíl dělají konkrétní ceny.
Já neodsuzují ten systém jako takový, ale to, na jakou vzdálenost od středu se v Praze používá. Prstence mají smysl dokud z dané oblasti drtivá většina cestujících dojíždí do jejich středu, jak se ale se vzdáleností od tohoto středu začíná zvyšovat podíl dojížďky do dalších regionálních center, dává větší smysl právě tarif zónově-relační.
Např. ve Verkehrsverbund Berlin Brandenburg jsou radiální pásma A, B a C v Berlíně a jeho okolí (po Bernau, Potsdam, Oranienburg a Königs Wusterhausen), ale zbytek je na zóny, a města Brandenburg, Potsdam, Frankfurt(Oder) a Cottbus mají zase svoje vlastní pásma.
Bude taková jízdenka platit na relaci nebo čistě na čas? Přijdu na pokladnu (či koupím lístek online), řeknu, že chci jet do místa A na místo B, spojení má přestup a můj první spoj se opozdí tak, že přestup nestihnu. Pokud bude jízdenka na relaci (jen účtovaná dle času), dá se s tím pracovat, ale pokud bude jízdenka jen na čas, pak mi vyprší někde v průběhu jízdy a já se stanu černým pasažérem.
Pokud by bylo jako jinde, stačí si nechat vydat zpožděnku…
A to vydávání zpožděnky cestování zrychlí, nebo zpomalí?
Kde vydávají řidiči VHD zpožděnky?
što éto zpožděnka?
Dneska už není problém zjistit na vteřinu přesně pohyb téměř všech vozidel PID i zpětně.
Technicky ne, ale úředně je to zajímavější problém.
Proč by revizor/pruvodčí vyhazoval santusáky, když může rozdávat pokuty.
To ano. Ale kolikrát jsem už na Roztylech s dostatečným předstihem čekal na bus který ani nepřijel a v aplikaci pak bylo že bus už odjel a jede u Průhonic na D1 😉
Kde to mohu zjistit zpětně (po dojetí spoje na konečnou)?
Na vteřinu to nejde protože poloha se aktualizuje jednou za minutu nebo pár minut
Paradoxně se cesta na krátké úseky na železnici lidem výrazně zlevní. Typicky trať 091 a zastávky Žalov – Libčice, kde bude jízdenka za 20 Kč mnohem levnější variantou, než TR10 nebo současný tarif PID. Kolem Říčan, Strančic, Senohrab je také silná úseková frekvence do 15 minut. Borecký je člověk, kterej má celkem slušné analytické myšlení.
Všetaty – Neratovice 6km, 3 pásma. Takže za 30 Kč jednorázově. Nebo přes 8000,- roční jízdné. Níže někdo nadává, že za 7000,- ročně z prvního pásma do celé Prahy je strašně moc.
Za 7 213,- ročně je to z pásma 1 do celé Prahy teď. 3650 Praha + 3563 pásmo 1. Silně pochybuji, že celo středočeská jízdenka bude na úrovni pásma 1.
A ano, pokud ta celo středočeská bude stát něco kolem 7 000,- tak je to za těch pár km do Prahy opravdu hodně. 100% zdražení je málokdy zákazníky přijato pozitivně. Dost lidí si to prostě nekoupí.
A co udělají? Nacpou se autem do Prahy a zjistí, že to nejde? Navíc ta cena jen za palivo bude mnohem větší než za takovou jízdenku. Jednorázové jízdné vyjde taky dráž.
Zrovna ta cena za palivo mnohem dražší nebude, naopak. S tím prostorem (jak na silnicích, tak na parkovištích je to samozřejmě pravda)
Jestli někdo jezdí na mopedu, tak jo. Jaká je asi dnes cena phm?
cca 2,70Kč za kilometr.
A na nejbližší zastávku do Prahy je to klidně jen 2 – 3 kilometry.
A necháš to stát na zastávce?
Když je kde tak ano.
No a z prvního pásma jich někam do Prahy ujedete denně 30, za rok 6000. Nějakých 17 000 korun.
Z pásma 1 bude 30 km denně spíš maximum. Určitě ne průměr.
To máš nějké zkreslené představy o velikosti Prahy. 🙂
Ani ne. To spíš ty špatně rozumíš psanému textu. Píšu, podle reakcí celkem srozumitelně, o cestě autem na nebližší zastávku MHD v Praze, aby nemuseli kupovat předražený středočeský kupon. Ta opravdu typicky nebývá 10 km hluboko ve městě.
A kde tam budou parkovat? 1. tam není místo 2. kdyby nějaké bylo, tak to „ozónují“. Prostě pár vyvolených dojede až do práce a zbytek se už s autem nijam nedostane.
Ono se nějaké místo najde a lidé to budou minimálně zkoušet. Mohou zavést zóny, ty ale nezavedou přes noc a nějakou dobu to bude trvat. A ano někteří pojedou autem až do přímo do práce, i když to vyjde dráž. Ten rozdíl už ale nebude takový.
Nakonec plno lidí nepřistoupí na 100% zdražení už z principu. Nebude-li ještě vyšší.
Jak už jsem psal, 100% zdražení pro pásmo 1 při zrušení pásem, znamená zdražení už jen pro pásmo 2. Od pásma 3 dál to znamená celkem výrazné zlevnění. Nemyslím si, že lze takto vybrat víc peněz.
Ti co musí jezdit denně tak asi vskutku nebudou mít na výběr a budou muset financovat zlevnění jízdného jiným. I mezi těmi tedy budou výjimky, které vyjde levněji popojet pár km autem do Prahy. Pro někoho vyjde levněji měsíční či roční jízdenka od ČD. To bych u těch kratších vzdáleností vůbec nepodceňoval.
No a pak je to taky hromada těch, kteří úplně každý den do Prahy nejezdí. S rozšířením homeofficu v posledních letech takových výrazně přibylo. Ti budou kupovat jednotlivé jízdenky a / nebo častěji jezdit autem.
Řekl bych, že nikomu nic tak výrazně nezlevní, aby se museli lidi z okolí Prahy strachovat, že jim to „doplácí“. Pár masochistům, co jezdí denně z 5+ pásma do Prahy možná.
Těch masochistů není zas tak málo a jak už jsem říkal, ne každý jezdí denně. Při ceně 7 000,- Kč na rok za celo středočeskou jízdenku, se jedná o zlevnění pro všechny počínaje pásmem 3. To stojí aktuálně 8 313,-. Z pásem 3 a 4 jezdí opravdu hodně lidí.
Když bude cena 10 925,-, tolik stojí aktuálně 4 pásma, tak se to z toho pásma 1 nevyplatí už vůbec nikomu. Aby se to vyplatilo oproti jednorázové jízdence, musel by ten člověk jet do Prahy (a zpátky) 274 krát. To je víc, než kolik má rok pracovních dní.
Zrušení pásem prostě nedává smysl.
Lence stačí málo, pro ni je snížení ceny o 2 Kč výrazné zlevnění. 🙂
Zejména když ve většině jiných krátkých relací to samozřejmě výrazně zdraží… typicky cesty z Prahy těsně za ní, do Průhonic, Čestlic, Vestce, Ořechu… ještě před nedávnem člověk k pražské Lítačce doplácel 12 Kč. Teď to je 14 Kč, nově to bude 20 Kč. Tedy z roku na rok zdražení o 66 %. To opravdu není inflace, ani kumulovaná za pár let.
Musím říct, že návrhy, které mají platit od dubna, se mi velmi líbí. Přinášejí poměrně slušný nárůst peněz do krajské kasy, a přitom se cestujících zas tak moc nedotknou. Platit max o 10 Kč víc párkrát za měsíc nikoho nezabije. (Víc si připlatí ti, kteří používali jednu jízdenku i pro zpáteční cestu, ale i jim muselo být jasné, že tento dárek tady nebude věčně.) Na druhou stranu, zářijový nápad na zrušení pásem pro jednotlivé jízdenky ve mně budí velké rozpaky. Jedna nespravedlnost (pásmová) se nahradí nespravedlnosí jinou (časovou). Ale hlavně – hádat na začátku cesty, co se kde zpozdí a… Číst vice »
Nestačilo by, aby v případě ujetí garantovaného přípoje (tedy přípoje dle nastavení vazeb v IDS) platila jízdenka i při překročení doby jízdy? Tak už to snad je nyní, ne?
Teoreticky ano, ale na jízdence není uvedeno, pro jaké spojení byla vydána, garantovaných přípojů je minimum (naopak vlaky systematicky na přípoje nečekají) a zkuste sehnat důkazy pro přepravní kontrolu, že se o dva přestupy dříve něco opozdilo, a jedete na tu prošlou jízdenku legálně.
Při koupi jízdenky v Lítačce platí už dnes, v tarifu je to někde v hlavě 22 – pardon, v článku XXII., jestli se nepletu.
Ano, to platí, ale reakce zejména řidičů příměstských busů na to jsou takové, jaké jsou… tedy velmi pochybné až negativní.
Pak ovšem není problém v tom systému, ale v jeho aplikaci. A slaboduchý řidič nemá za volantem vozidla PID co dělat.
a) Už teď je řidičů v PID málo (což také může být částečně systémový problém), při požadavku neslaboduchosti jich bude ještě méně.
b) I když slaboduchý nebude, jaké má nástroje na ověření tvrzení cestujícího?
Vždyť píšu, že to teoreticky platí. Ale jak to budete prakticky dokazovat?
a) na které spojení vám ta Lítačka jízdenku vybrala
b) Jaké zpoždění ten spoj měl
Se všemi uvedenými údaji systém v průběhu času pracuje, nebo může pracovat. Kolik nových sloupečků v databázi udělá z navrženého řešení neřešitelný problém? 🙂
Není tak důležité, jestli problém je řešitelný (a zajímalo by mě, které sloupečky ve které databázi by postačily k vytvoření aplikace, která dnes neexistuje), ale hlavně, jestli už je vyřešený, když použitelnost navrhovaného tarifu na něm závisí. Až budete mít návod pro běžného cestujícího, řidiče a průvodčího, jak odpovědět na otázky a) a b), může debata pokračovat (bodem, proč mám připlácet za to, že autobus jede oklikou a na přestupu se čeká půl hodiny)
Ta aplikace se jmenuje například Lítačka a obsahuje, resp. má zpřístupněné všechny uvedené informace. Zbývá je zintegrovat. A tarif bude platit nejdřív od dubna, do té doby času dost.
Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody…
Já teda to zrušení pásem vůbec nechápu. Peníze navíc to nepřinese, spíš naopak, protože to zlevní rychlá spojení. Naopak to výrazně zdraží roční kupony poblíž Prahy, které si ale logicky koupí méně lidí.
Opravdu si pan Borecký myslí, že si každý z pásma 1 koupí roční lístek (bez Prahy) třeba za 7 000? Hodně lidí to bude motivovat k používání jednotlivých jízdenek a to zas je zas bude motivovat k častějšímu ježdění autem.
No ale dále to vylidní lokálky (a “vymetaci” busy), které vzheldem k nižší rychlosti budou dražší, než jistě jen shodou okolnosti třeba Úvaly – Praha. Možná o to jde…?
Ke zrušení pásem vede jednoduchá úvaha. Když cestující ze 7. pásma do Prahy si může dovolit koupit roční jízdenku za 20.000 Kč, proč by to samé nemohl být schopen zaplatit cestující z 1. pásma. Tak se udělá flat tarif pro kraj jako jedno pásmo a zbývá určit jeho cenu tak, aby součin předpokládaného počtu prodaných jízdenek a její ceny byl co nejvyšší. To ale neznamená, že se vybere podstatně více peněz než v současnosti.
Což o to, on by si to asi i schopný byl, ale ale chtěl bych vidět filantropa, který bydlí cca 5 km od Prahy a koupí si roční jízdenku za 20 000,-. To vůbec nedává ekonomický smysl.
Citace z článku: Přesná cena je ještě předmětem analýz. „Můžu vám říct, že deset tisíc to nebude, 3 500 to také stát nebude. Někde v tomto intervalu se budeme ale pohybovat,“ doplnil radní.
Panu Boreckému za dob jeho starostování v Úvalech neprošel místní koeficient 5 pro účely daně z nemovitých věcí, tak se chce realizovat jinde. Teď evidentně kliká na hodně palců dolů 🙂 . Osobně se děsím jeho příslibu na „lepší“ cílení slev a nastavení mechanismu, který to bude sledovat.
Myslím, že by spíš stálo za to vyhodit Boreckýho.
OK, současný systém není úplně ideální, ale asi je zatím nejlepší. Nutno taky říct, že funkcí VHD není vydělávat prachy, ale přepravovat lidi, aby auto volili jen tehdy, pokud je to opravdu potřeba. Proto by měl Středočeský kraj doplácet na VHD, a pokud možno ji i dělat efektivní. To ale panu Boreckému, zřejmě, nedochází.
Fakt máte dojem, že tyhle úpravy udělají z VHD výdělečný podnik? To opravdu nikdo neočekává.
Já si myslím, že to (po podzimní úpravě) prodělečné bude plus minus stejně, ale vyžene to více lidí do aut. To, že se to zdraží více těm, co kterým kraj zařídil špatné pomalé spojení je vyloženě chucpe.
Kecy v kleci. Kdo auto má, jezdí s ním už teď. A kdo ho nemá, tak si ho jenom kvůli změnám v tarifu PID kupovat nebude.
Na venkově má auto kromě dětí každý a přeci těmi autobusy a vlaky jezdí hlavně ve směru do Prahy (zatím) docela dost lidí.
Víte tak to je s beránky be be z Václaváku fanoušky Tomia
Středočeský kraj doplácel, doplácí a bude doplácet na VHD, otázkou je kolik? I kraj má nějaké limity rozpočtu a nemá tiskárnu na peníze. Takže pokud doprava zdražuje, musí se více podílet i cestující.
Ano, proto bych nerozporoval žádné rozumné zdražení, jaké dělají i jiné kraje samozřejmě. Ale Středočeský kraj zdražil již poměrně výrazně letos, tohle bude další výrazné zdražení (se skrytými zkráceními časové platnosti jízdenek apod. již od toho dubna), a bojím se toho, co přijde od toho září.
A když vyhodíte Boreckýho tak jako druhý krok bude co? Všechno se rázem SAMO zlevní a problémy zmizí?
Třeba nebude vymýšlet flat tarif, který cestujícím, na které jsou nízké náklady zdraží, a cestujícím, na které jsou vyšší náklady zlevní.
Je jistá naděje, že někdo na Boreckýho místě to bude dělat lépe pro lidi. Mám pocit, že Borecký chce mermomocí za VHD neplatit, nebo platit co nejméně. Tento přístup ale rozhodně nepomáhá tomu, k čemu VHD má sloužit, tedy primárně k dopravě a k odlehčení od individuální automobilové dopravy, která je celkově pro kraj nezdravá, a koneckonců i pro samotné motoristy, kteří opravdu potřebují auto použít.
Možná, že vám zřejmě nedochází, že Středočeský kraj doplácí na VHD nejvíc ze všech krajů. Upřesnění: SČK má největší procentuální podíl nákladů na VHD ze všech výdajů.
Pokud si myslíte, že nějakou personální výměnou se situace změní, je to vaše právo, ovšem i právo na omyl.
Nemá cenu s beránkem be be z Václaváku fanouškem Tomia kecat protože je to zbytečný
Zrušení tarifních pásem mi nepřijde jako dobrý nápad. Spíš bych se inspiroval např. tím, jak se to řeší v Jihomoravském kraji, kde nejsou tarifní pásma zvětšující se kružnice se středem v centrálním sídle, ale tvoří mozaiku po celém území kraje. To mi přijde mnohem racionálnější a odpadá tím zmíněná nespravedlnost, kdy někdo může jet relativně levně po dlouhé tangenciální trase v rámci jednoho pásma, a někdo jiný na relativně krátké trase přejede mezi pěti pásmy.
Jihomoravský systém má logiku a je obvyklý i v jiných zemích. Jenže pro občasného cestujícího je velmi nepřehledný. Časové jízdné je IMO přehlednější a přinejmenším stejně logické jako mnohopásmové.
Čistě časové jízdné nijak neřeší úplně jinou frekvenci různých dopravních prostředků. Metro v centru vám jede každých pět minut, autobus někde daleko v kraji jednou za hodinu. Když vám ujede to metro, nic se nestane, když vám ujede ten autobus, můžete jízdenku rovnou vyhodit.
Pokud mi ujede, tak ji snad vůbec nemám(při koupi v autobuse) nebo neaktivuji(v mobilu).
Mám aktivovanou třeba v centru města …
Pak stačí nastavit v systému, aby jízdenka platila i pro případ zpoždění nebo ztráty garantovaného přípoje.
Což by vyžadovalo propracovaný systém sledování zpoždění a promeškaných přípojů… neříkám, že je to nemyslitelné, ale asi žádná banální záležitost.
Ujede kvůli zpožděnému přípoji.
To, co píšete, platí, když pojedete tím autobusem jako prvním dopravním prostředkem. Ale když pojedete na jednu jízdenku třeba metrem, vlakem a autobusem, tak stačí malé zpoždění vlaku a máte problém.
Ono úplně stačí nechtít po cestujícím, aby si pamatoval nebo zjišťoval konkrétní zóny.
Řeší to buď appka (v IDS JMK je to Poseidon, který je sice sto let za opicemi, ale funguje), nebo check-in/check-out platební kartou a jízdné to vypočte/optimalizuje automaticky.
Ani ty kilometry si člověk nepamatuje 🙂
Tak nepřehledný… prostě nasednu a platím. Pro většinu cestujících je jedno, kolik platí přesně – možná se naštvou, ale rozhodně nezůstanou bez jízdenky venku.
Mě by třeba zajímalo, jestli PID bude i garantovat spojení do 180 minut. Spojení z odlehlejších vesnic okresu Kolín s letištěm Ruzyně už teď trvá okolo 2,5 hodiny, co když se někde zasekne doprava? Budou si cestující muset koupit novou jízdenku? Připomínám, že jednalorázová jízdenka PID se nedá reklamovat.
Velice dobrá připomínka, opakovaně jsem tento problém při cestování dopravou zažil.
Neřeší toto už současný tarif, přinejmenším u elektronických jízdenek?
„Uplyne-li doba platnosti jízdního dokladu, jízdní doklad se stává jízdním dokladem spotřebovaným. Takový jízdní doklad pozbývá platnosti jako jízdní doklad a již se u něj nezobrazují kontrolní prvky, je však dohledatelný a může být uznán, např. v případě nepředvídaných zpoždění a mimořádných situací v dopravě.“
no a jak se liší předvídané zpoždění od nepředvídaného 🙂
Už dnes se v apkách zobrazuje upozornění na plošná zpoždění spojů, to jsou asi ta předvídaná 🙂 IMO to stačí svázat vyhledávač spojení s nákupem jízdenky – pokud už v době koupě má první spoj hlášené zpoždění 5 minut a já mám na plánovaný přestup dle JŘ 4 minuty, měl by systém při prodeji jízdenky zpoždění zohlednit a případnou koupi jízdenky s jinými než doporučenými parametry nechat na volbě a odpovědnosti kupujícího, třeba když si myslí, že první spoj do přestupního bodu sekyru stáhne (opět analogie k dnešku, kdy mi při kombinaci lítačky a doplácených pásem apka navrhne posunutí platnosti… Číst vice »
Jenomže ani ta „appka“ to neumí, a jízdenky od řidiče nebo z předprodeje už vůbec ne. A chtít po cestujícím uvažovat s tou kombinatorikou ohledně pravděpodobnosti ujetí různých přípojů mi teda uživatesky jednodušší než pásma nebo kilometrový tarif nepřijde.
Apka umí (bude umět), co se do ní naprogramuje. Tarif zná, jízdní řády zná, aktuální zpoždění také. Zbývá údaje propojit. Fakt je to neřešitelné? Kombinatoriku po cestujícím nikdo nepožaduje. To je jen nadstavba pro VHD-fans, geeky nebo paranoiky, co nechtějí, aby jim vše diktoval systém. Vždyť v Lítačce je to dnes stejně při nastavování času jízdního dokladu pro navazující pásma – podle JŘ apka vyhodnotí, že mi u vybraného spoje moje předplacená jízdenka platí do času X a jízdenku na návazná pásma prodá s počátkem platnosti v čase X (a nikoli v době odjezdu spoje z nástupní zastávky). A já… Číst vice »
Nyní ta odložená platnost je čistě podle jízdního řádu, zpoždění nebere v úvahu. Neumí vyhodnotit, že i když spoje teď jede včas, tak do přestupní zastávky všechny podobné (za posledních 30 minut, stejný spoj v jiné týdny) spoje dojely o 10 minut později, tak asi ten 5 minutový přestup na vlak nestihnu. Neumí ukázat, že ta jízdenka byla navržena pro spojení z A do B spoji X a Y (a nezkracoval jsem si ručně přestupní dobu). Po přestupu mi neukáže zpoždění toho prvního spoje v době příjezdu do přestupního bodu, ale buď zpoždění aktuální, nebo žádné (je-li to déle). A… Číst vice »
Mluvím o tom, že je to řešitelné. Data jsou. Aplikace je. Integrace dat není sprostý pojem.
Na železnici je posun platnosti jízdenky v případě zpoždění daný zákonem, aplikace neaplikace. V IDS je to otázka smluvních podmínek a jejich implementace do jednotlivých IS. Přinejmenším teoreticky řešitelná.
Technicky to řešitelné zajisté je. Ať se to tedy vyřeší, je to potřeba jak sůl už v současném stavu, a na něm se to může doladit.
Jinak třeba to statistické vyhodnocení úspěšnosti přestupních vazeb zatím není, realitě odpovídající jízdní doby bohužel také ne, čili tato data zatím nejsou a jejich výrobu bude třeba vyladit. Případný systém na to spolehající by ale neměl vejít v platnost dříve, než bude funkční technické řešení.
Vtipné.. Bydlím cca 3 km od hranice Prahy a za ty 3km dám za rok více, než po celé Praze. Postupně je to motivace nahnat lidi opět do aut a ne opačně.
Co navrhujete? Od státu dotace budou spíše klesat, neboť stát nemá a věřitelé státu na slušný úrok asi nepůjčí.
Viz osud nové železniční tratě na Kladno ( a asi se to týká i tratě na letiště V, Havla) – cituji:
„PPP projekt na železnici by kromě IV. koridoru mohl být i na trati z Prahy do Kladna“
1 pásmo roční stojí míň než pražská. Těsně, ale míň.
Od 1.4. už bude to první pásmo o 90 Kč dražší, nyní je to cca o 90 Kč méně. Ale stejně je to prostě strašný nesmysl…
7 tisíc za neomezené roční dojíždění není žádný nesmysl.
Ano, nepochopil jste to… Narážím, že za 3km neomezeně (asi 2 km za námi je už 2. pásmo) dám stejně jako neomezeně po celé Praze. A to je velmi hloupě systémově nastavené.
Tak nemyslete na ty 3 km. Praha má extrémně levné jízdné. 7000 ročně je opravdu velmi málo.
Tvl, on má po Praze směšně levné předplatné a ještě si na to stěžuje.
Přečtěte si ještě jednou, co jsem napsal…
Praha má dlouhodobě podstřelené časové jízdenky… podstřelené byly dlouho a Krnáčová je snížením ceny na 3650 podstřelila ještě víc.
Reálná cena by měla být mezi 8-10 tisíci Kč, ale to je velké politikum, do kterého si nikomu nechce.
100% spravedlivý a k tomu ještě jednoduchý ten systém nikdy nebude, tak to holt je. To srovnání s Prahou je tak kontrastní, protože se tam už dlouhodobě drží cena předplatného velmi nízko.
Žádný systém není spravedlivý. Naštěstí 3 km se dají i doběhnout, dojet na koloběžce, na kole… Když někdo bydlí 30 km, má situaci horší.
Tak snad těch pár měsíců od dubna do září přežijete bez bankrotu 😀
Zdražuje všechno, kromě naší práce… A co jako mám dělat, když pracuju jako odbornice a plat mi jen klesá, roste nájem, jídlo a teď i doprava? (Nemluvě o energiích, není důvod ke zdražení elektřiny.) V blbém Rusku stát hradí rodinám 30% z ceny vlastního bydlení, lidé mají levnou dopravu, většina vlastní bydlení, teplo a dostupné potraviny. A nám tady vnucují, že je to totalitní stát, kde se lidé trápí. My tady mezitím hnijeme v plesnivých bytech a klepeme se zimou. A dodavatelé zvyšují vyučtování, aby pořádně využili „strop“ (komu z vás nezvedli zálohy, a pak si to rozmysleli a zvedli… Číst vice »
Skromný dotaz – když je v Rusku tak bezva, tak proč se tam neodstěhujete?
Nadšení (a naivní) lidé z ČSR to udělali (InterHelpo). Před 100 lety.
Holt když současná generace zapomene na zkušenosti předků, tak zopakuje jejich chyby.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Interhelpo
Drahá Aničko, svět není jednobarevný. A to jak v ČR, tak ani v Rusku. Obdobná kvalita bydlení jako u nás je v Rusku jen v těch nejbohatších regionech. Ve východních částech Ruska často žijí lidé bez tekoucí vody, bez splachovacího WC a o dálkovém topení si mohou jen zdát. Ani s těmi dostupnými potravinami to není to není tak jednoznačné. Je mnoho regionů Ruska kde jsou průměrné platy tak nízké, že by lidé bez vlastního políčka neměli. co jíst. Rusko není jen Moskva a Petrohrad. Co se týká růstu nákladů je to špatné. Umím si představit průkazky pro lidi, kteří… Číst vice »
A byla jste v tom Rusku vůbec, „Aničko“?
Mluvte za sebe. Vy hnijete v plesnivém bytě a klepete se zimou. Zřejmě až taková odbornice, o kterou by zaměstnavatel stál, nejste. Nebo vaše odbornost prostě není žádaná. Zkuste příště jiného žolíka.
Ty počty cestujících v průměru nijak neklesají ani nestoupaji vyjma covidu. To že poslední léta bylo módou neustále posilovat a rozšiřovat nabídku spojů ač o to ve výsledcích nebyl zájem prostě stalo hafo peněz. Borecký je jediný zatím kdo do toho má odvahu říznout. Nikde nepsal že zruší školní spoje atd. Ten kdo skutečně někam musí mimo exponované časy může fakt použít auto.
Pasažérské vlaky v ČR v 2001 najely 101 mil. vlako-km
Před čínským virem v 2019 najely 136 mil. vlako-km
Tak mi to auto kup a plať naftu, páne chytrý.
Jsi socka nebo blbec? I tak ti poradím třeba kolečkové brusle ty bývají levnější jak auto a neleje se do nich nafta
Flatový tarif je moc hezký z pohledu jednoduchosti, avšak neuspokojí volání pro spravedlnosti v rámci SČK. Část lidí se ostatně vystěhovala daleko od Prahy právě kvůli nižším životním nákladům, avšak dopravní systém vytěžují víc – ať už delšími jízdami VHD, nebo návalem aut na silnicích v kraji i v Praze. Časové jízdné je zase velmi nepraktické v reálném světě – stejná jízdenka má jinou využitelnost během dne i během týdne, podle návaznosti a intervalu spojů, a také podle (ne)existence rychlé vrstvy na dané trasy. Ono to asi směřuje k zónám, a pak by bylo super mít opravdu jednoduchý check-in/check-out systém… Číst vice »
No nevím, v článku se píše, že nejvíc zatěžují cestující z 1-4. pásma a z nich zdaleka nejvíc ti z 1-2.
Tak když je tam větší vytíženost spojů, tak jsou taky nižší náklady na cestujícího, ne?
No ta argumentace rokem 2034 a skoro zdvojnásovením výdajů, to je argumentační podpásovka. Zaprvé to je vycucané z prstu a zadruhé, ony se státu s inflací a růstem cen také zvedne výber daní, tak není moc pravděpodobné, že budou za 12 let pracovat s dnešními příjmy.
předpokládám, že takovéh´to dlouhodobé odhady se vždy dělají „v dnešních cenách“
V „dnešních cenách“ není moc důvod, aby náklady v čase rostly. Ty rostou kvůli růstu cen vstupů a ty se v čase mění.
To je likvidace veřejné dopravy. Ještě že nyní bydlím v JMK.
Asi se zeptám hloupě. Ta cena lítačky pro Středočeský kraj za 3500 – 10000Kč má být na měsíc nebo na rok?
Za rok.
Stávkáááá!
A dost. Tohohle člověka by už měl fakt někdo odvolat. Tarif se hodně výrazně zdražoval vloni, a tohle je další výrazné zdražení. Takřka u všech jízdenek na více pásem se navíc k tomu zkracuje časová platnost, viz porovnání s dneškem na https://pid.cz/primestske-cestovani/. U jízdenky za 30 Kč se zkracuje pásmová platnost. Chápu, jak je provoz PID náročný, ale jak to dělají ostatní kraje (a to i ty dopravně vyspělé!), že tolik zdražovat nemusí? Nejde šetřit i v jiné, než jen veřejnodopravní oblasti? Jak osekává Středočeský kraj náklady v jiných odvětvích?
Bylo by zajímavé, kdyby Borecký aktualizoval svůj loňský článek o tom co bude/nebude když se nezdraží jízdné
https://zdopravy.cz/borecky-nelikvidujeme-verejnou-dopravu-ve-stredoceskem-kraji-neexistuje-zazracne-vychodisko-85876/
Ostatní kraje z toho vynechme, s výjimkou JMK se nikdo PIDu ani nepřibližuje co do rozsahu a frekvence, a i ta Jižní Morava je jen stín toho, co existuje v okolí Prahy. O nákladech nemluvě.
Tohle prostě nejde dobře srovnávat.
Nemáte pravdu, že u jízdenek na více pásem se NAVÍC zkracuje časová platnost. Protože se zkracuje pouze časová platnost, pásmová zůstává. Těm, co nejedou časově na doraz, se cena od dubna nezmění! Ani u zmíněné jízdenky za 30 Kč se pásmová platnost nezkracuje – dnes i nově bude platit pro 3 pásma.
Jsou asi 3 možná řešení:
1) omezit množství spojů, tím se VHD stane méně konkurenceschopnou proti IAD;
2) přisypat z krajských peněz, ale ten celkový rozpočet si netvoří kraj, dostává ho od státu, takže by se přidané peníze do VHD musely škrtnout jinde (školství, zdravotnictví, sociální péče, údržba silnic);
3) vybrat víc od cestujícících, jako je to nepříjemné, ale prostě každá služba něco stojí…
Napadá mě jeden nápad, který sem odkoukal od ostatních IDS. Vytvořila by se nepřestupní jízdenka pro 2 pásma za méně nebo rovno 14 Kč. Cestující by musel jet jednou linkou a jedním dopr. prostředkem ve kterém si zakoupil jízdenku. Pokud by někdo chtěl přestoupit už by zaplatil těch 20 Kč. Muselo by se to propočítat, zanalyzovat, jestli se varianta nepřestupní jízdenky opravdu vyplatí. Toť můj názor…
Protože když cestující pojede pár zastávek, nebo 10 min., tak se mu nevyplatí jízdenka za 20 Kč, protože levnější je jet autem. Pak ale namotivovat ty lidi ke koupi časových kuponů, ale jak…
Největší problém jsou lidi z 1./2. pásma, kteří volí auto před busem. Tam je potřeba, co nejvíce lidí namotivovat, aby využívali autobus. Jízdenkou za 20 Kč je nenamotivují ani kdyby v busech nabízeli striptýz zdarma.
A za 20 Kč třeba z takových Neratovic nebo kam až sahá 2. pásmo je nějaká extrémní drahota nebo co?
Za 20 z pásma 2 do Prahy dojedete jen, když máte extrémní štěstí a pražskou Lítačku (nebo Prahu zadarmo). Reálně dnes cesta z pásma 2 do Prahy s lítačkou stojí 22 a někdy 30, tedy po novu 30-40 (bez lítačky to do okrajových částí bude stejné, nyní je to dražší).
Když si vezmete, že je to nějakých 11-15 km typicky – levné to není.
Nejvzdálenější Praze je pásmo 2 asi v Mirošovicích.
Pokud je pro někoho 20 Kč rozhodující faktor pro volbu auta, tak je problém někde jinde.
I pokud nepočítáme náklady na pořízení, pojištění, servis a amortizaci celkově, 20 Kč je půl litru benzínu.
Tohle bych nezveličoval. Frekvence, spolehlivost, jízdní doba a kvalita vozidla dělá mnohem víc, než dvacka sem nebo tam.
Pro mě je to 30 tam a 30 zpět. Pražský kupon si kupuju, ale nemůžu si dovolit měsiční ani jiný kupon pro pásma, protože nikdy nemám tolik volných peněz najednou. Tak mi to plaťte, když je to pro vás maličkost. A to nejsem žádná uklízečka.
20 korun vyhodíte už jenom tím, že auto nastartujete. Pokud do nákladů počítáte jenom pohonné hmoty a to ještě zprůměrované z několika tisíc km, jste, promiňte, naivní.
Výlučne časové cestovné je v regióne nezmysel, keďže dochádza k absurdnému stavu kde cestujúci ktorí majú k dispozícii rýchlejšiu dopravu (napr. vlak) platia menej ako ľudia na rovnako dlhej trase kde je dostupný len nejaký pomalý autobusový vymeták.
Väčšiu logiku by mal zónový systém, ktorému sa nevedno prečo dlhodobo bránia.
souhlas. taky mi prijde nefer jet 60 km 50 minut slusnym rychlikem vs. absolvovat mnohem kratsi cestu nejakou vymetaci tristovkou – a jeste za to platit…
Nefér možná, ale ekonomicky ten nezastavující rychlík vyjde nejlevněji.
Můžete to brát jako logické z pohledu zatížení dopravního systému spoji. Rychlík z Benešova sníží kapacitu trati méně než osobní vlak na stejné trase. A ještě pomalejší autobus na obdobně dlouhé trase obvykle napomáhá tvorbě kongescí a tím i snížení kapacity silnic. (pozn. velmi zjednodušeno 🙂
Prostě úplně spravedlivý a zároveň jednoduchý systém neexistuje a vždy se jen bude hledat takový, který splní co nejvíc požadovaných parametrů a bude způsobovat co nejméně problémů.
Máte příklad nějakého slovenského IDS, které by mohlo být středočeskému kraji vzorem?
Protože píše slovensky, žije na Slovensku?
Je to sice dražší, ale za to cesta je pomalejší.
Po zrušení pásem bych já na místě Boreckého vyrobil buď normální zónově-relační tarif, který využívá velké množství krajů v ČR (DÚK, IDOL, IREDO, VDV) a je asi cenově nejspravedlivější a hodí se tam, kde se nespáduje do jednoho silného centra, nebo lépe klasický časově-zónový jako má třeba IDS JMK a ten se hodí tam , kde je silné centrum a vše spáduje do něho – viz Brno. Co se týče předplatních jízdenek, tak se bez problémů dají kupovat jednotlivé sousední zóny, a to buď se zónami Brno nebo klidně bez nich. Prostě na naši malou zemičku mi přijde poněkud nešťastné… Číst vice »
Řekl pan Borecký a odjel služebním Superbem:-)
Při současné ceně benzínu, a spotřebě na kratší vzdálenost mi 1km autem vyjde na 2,30. Auto na vesnici je nutnost, protože po optimalizaci spojů se do okresního města ve většině případů nedostanu. Těch 9km trvá autobusu 17min tedy nově 30,-Kč versus 21,- auto. S tím, že jedu kdy chci, autobusy dodržují jízdní řád velmi volně.
Ač jsem velkým zastáncem VHD, v případě středočeského kraje je zajímavé tak max. spojení Prahy a větších sídel v okolí.
Zase propočty kde do ceny auta vstupuje jenom benzín. To pak auto vychází výhodněji již nyní. Kde máte budget na opravy auta, povinné ručení, známku,… Ono to pak tak krásně nezní 🙂
Tyto náklady na auto vám poběží i když bude stát před barákem a náhodou byste chtěl jet autobusem…
Nájem bytu taky platíte, i když jste třeba 2 měsíce na dovolené, nebo ležíte v nemocnici.
Stojí auto se opotřebovává určitě míň než jedoucí. Kromě toho to auto mít ani nemusíte pokud budete využívat MHD. Ale to se zas vyplatí mít dlouhodobý kupon na pravidelné ježdění. Prostě kdo chce jezdit autem, tak pojede kvůli svým důvodům a nebude počítat jestli jeden den ušetří někde desetikorunu.
Ale ano, klidně budu i počítat. Ale když to spojení je o víkendu nic, nebo 2x za den, a v týdnu první v 7h a poslední v 17h.
Pak počítáte hlavně to, jestli když dojedu tam, jestli se také dostanu zpět!!!
On ten čas opravdu něco stojí…
Až bude odpovídající spojení včetně přestupů alespoň nějakým směrem, rád ho budu využívat, a třeba si za to i připlatím…
S tou politickou sebevraždou pana Boreckého souhlasím:-)
„Kromě toho to auto mít ani nemusíte pokud budete využívat MHD.“
Vy asi budete případ, že jezdíte ze Kbel do Michle a zpět, že?
V jiných případech ovšem auto mít musíte, i kdybyste nechtěl.
Pan B.W.B. vám dodal dostatečně racionální argumentaci pro takové případy.
To není tak úplně pravda.
Když budete mít pojištění auta nastavené dle počtu najetých km (např. Allianz nebo Pillow), musíte připočítat (dle parametrů a hodnoty auta) cca 0,2-0,5 Kč/km. Pro občasné ježdění i v okolí Prahy se bez známky obejdu, při denním dojíždění bych se bez ní zbláznil v zácpách. A potřebná frekvence údržby vozu i koupě pneumatik je dost odlišná při nájezdu 5 a 10 tisíc km za rok. O hodnotě vozu při případném prodeji a celkově 2násobném nájezdu už ani nemluvě.
Jaká je u vás tedy frekvence výměny pneumatik při nájezdu 5 a 10 tisíc km za rok?
Já podobný nájezd mám, a dezén mám pořád s velkou rezervou, měnit musím kvůli degradaci materiálu časem.
Třeba mu pak stačí celoroční.
A proto je třeba VHD řešit směrem ke stavu, kdy si co nejvíce lidi to auto především ani nekoupí.
Tak hlavně cena je jen jeden z faktorů. Třeba „moje“ linka 371 jezdí ve špičkových časech tak narvaná, že další cestující tam nenálákate, ani kdyby byla zdarma.
To auto je na vesnici nutnost, tedy jestli bude stát a nebo jezdit, tak povinné ručení, baterka apod. musí být stejně. Olej také 1x ročně. Jediné co bych mohl přičíst jsou pneumatiky, tedy +0,20/km. Jezdím bez jakýchkoli nehod, tedy pouze provozní kapaliny, brzdové obložení po několika letech… A naopak jsem předtím zapomenul na to, že autobus znamená +5min chůze, +3min rezerva (kdyby jel dříve), +7min obvyklé zpoždění, 17min jízdní doba, +10 min chůze = 42min versus +2min otevření a zavření vrat +10 min jízda až na místo… Tedy obětovat 30min času + nějaké peníze navíc, takový filantrop hromadné dopravy fakt… Číst vice »
A jejda, vézt dítě autem do školy, to se zde neodpouští 🙂
U jednoho auta ta ekonomika funguje, u druhého už pokulhává.
Zkuste do těch nákladů ještě zahrnout parkovné.
+4,70 Kč jako amortizace, suma sumárum autem to nestojí 21, ale 63, vezmu-li v úvahu oficiální vyjádření nákladů na provoz osobního automobilu
Při úspoře 30min času bych byl v plusu i při započítání amortizace. Jsou na to docela pěkné tabulky:-) A to rozhodně nevydělávám nějak výrazně nadprůměr…
(63-30=33Kč, cena mého času je opravdu výrazně větší:-) )
Tak když v Praze okamžitě, vždy bezproblémově a zdarma zaparkujete, tak ano. Takových obyvatel středočeského kraje ale zase tolik není.
Nikdo nepočítá amortizaci auta. Auto už máte a prostředky na jeho pořízení byly již nevratně vynaloženy. Stejně tak další fixní náklady typu pojištění. Naopak pak musíte autem jezdit co nejvíce aby se tyhle náklady rozložily na co nejvíce kilometrů.
Někdo, kdo má na vesnici auto, tak tím autem jezdí a neřeší, jestli by to autobusem neměl náhodou o pár kaček levnější.
Ono by nemuselo ani dojít k tomu zkrácení časové platnosti, ale stačilo by zavést pravidlo, že cestující smí s jízdenkou jet pouze směrem od pásma/stanice, kde byla označena.
takhle to platí ve Vídni pokud se nepletu.
Platí.
Platí, a je to docela masakr pro kontrolu – co je ještě původní směr a co už zátah směrem opačným?
Tak pakliže by do budoucna byly jízdenky primárně elektronické, tak by pak už nic nebránilo tomu aby konkrétní jízdenka byla na konkrétní trasu. Cestující si prostě v aplikaci nakliká odkud kam jede (přičemž on to dělá už dnes, protože nezná z hlavy pásma) a tím se veškeré nejednoznačnosti vyřeší.
A co ti ,kteří nemají chytrý telefon? To by byla diskrimin ace zralá na žalobu!!!
Nechápu důvod. Platím za čas strávený cestou, není jednou jakým směrem jedu?
Prostě někdo myslí, že proto, že se cestou z práce stavíte v obchoďák na dortík, vás může pumpnout navíc.
Chápu, že si žijem nad poměry a je třeba říznout. Nicméně, pokud teď bude pětiminutová cesta do vedlejší vsi stát tolik, že už v jednom se vyplatí jet autem, tak už tim nebude jezdit fakt nikdo. A to se bavím o relacích, kde něco jede. Pokud budu brát relace typu Zbraslav – Dolní Břežany, kde je to autem 5 kiláků a 5 minut (čili benzín i při dnešní ceně za 30 obě cesty), zatímco busem je to min. 40 minut za 50 Kč (dnes) a ještě s přestupem, tak tam už bude MHD zcela mimo smysluplnou použitelnost. 2 kiláky za… Číst vice »
Myslím, že v této relaci by zrovna busem dobrovolně nejel nikdo už dnes.
To nerozporuju.
Když „už tim nebude jezdit fakt nikdo“, bude se to moct ukončit dotovat z veřejného rozpočtu ve prospěch důležitějších služeb občanům.
A děti budou ze škol ve spádovejch obcích chodit 10 kiláků pěšky?
Nebude tim jezdit nikdo, kdo má řidičák. Pochopitelnější?
Má řidičák, má auto a hlavně má kde zaparkovat. No a ono jich tolik nebude.
Hele, klidně mi eště chvíli vysvětlujte, jak to chodí tam, kde žiju. Rád se pobavím.
Na vsi de fakto neexistujou rodiny bez auta, spíš je pravděpodobnější, že jich maj dokonce víc. Lidí bez auta jsou na venkově jednotky procent, typicky fakt chudý samoživitelky nebo osaměle žijící důchodci. Koupit nějakou plečku na dojíždění po okolí vyjde pravděpodobně laciněji než roční jízdný celý rodiny.
Pokud je cena za bus tak výrazně dražší, že se to nevyplatí ani při návozu několika lidí najednou, tak už to fakt nemá cenu provozovat.
Mě to stojí málem 4 tis. měsíčně. Vozím děti do školy. Peníze za práci dostávám po částech a nemám možnost koupit si rovnou kupon. Nikdo asi nepočístá s tím, že lidé musí něco jíst a někde bydlet, ne jen pracovat a cestovat do práce. Hustý životní standart na to, že máme 32 let „svobody a demokracie“ a jsme nucení počítat, jestli pojedem VHD nebo si koupíme lepší mouku.
Aničko, mrzí mě, že se Vám žije opravdu tak špatně, že řešíte zda koupit mouku nebo jet veřejnou dopravou. Pokud Vám bydlení ukrojí více než 30% rodinných příjmů máte nárok na příspěvek na bydlení. Píšete, že jste odbornice. Znamená to, že jste kvalifikovaná síla. Pokud dostáváte peníze po částech, je to co opravdu chcete? Hledala jste možnost o trochu lépe placené práce? Jsou to složitá témata a opravdu není problém nechat si pomoc v řešení Vaší složité životní situace.
To zkrácení časové platnosti pásmových jízdenek bude znamenat, že do 3. pásma do Kladna se ze Zličína do Kročehlav (hlavní nádraží, Kaufland) pojede s pražskou lítačkou za 30, ale do Rozdělova (Kladno-město) za 40. Vlakem i autobusem. To bude trochu zmatek.
To je i teď – Slaný Šultysova – Kladno Náměstí Svobody. Různé spoje stejné linky jsou na pomezí 30 minut a tak stojí jednou 22, pak zase 30….
Tato čísla opravdu platí: Autobusy PID najezdí letos ve Středočeském kraji 76 milionů kilometrů a využije je 63 milionů cestujících. Přece kdyby jel každý cestující nejméně 1 kilometr, tak by zbylo 13 miloónů kilometrů, kdy v autobuse vůbec nikdo nesedí. Což mohou být opačné směry při dopravní špičce, koncové úseky, ale i tak jde podivné číslo.
To by platilo, kdyby prumerna delka cesty byla ten kilak. Ale ona bude podstatne vic. Takze tech 63 milionu cest je nasobne vic osobokilometru.
Pouze časová platnost jízdenky je v případě PAD a vlaků neskutečná kravina.
Zrovna jsem koukal na časy a musel bych používat různé jízdenky, protože mám možnost jet autobusem dvěma trasami (které se časově prokládají) , případně i vlakem. A každý má jiný čas jízdy a přesně na hraně 30 min. Takže buď 30 ne 40 Kč. No to je bomba.
Podobné absurdity jsou už i dnes. Třeba Mělník – Lysá nad Labem můžu jet rychlíkem za 22Kč, ale osobákem už za 30Kč, protože jízdenka na 30minut nestačí. Od dubna se to nezmění, jen to bude za 30/40Kč.
To ano, ale se změnou (zkrácením) časů, těch míst určitě výrazně přibude.
Za vyhlídkové a okružní jízdy si musíme připlatit. Ale ještě větší bomba je, když přestupujeme. To si zaplatíme i za čekání na zastávce.
Chápu tedy správně, že od září by měla stát jízdenka po Pacifiku někam kousek za Prahu stejně jako rychlíkem do Přelouče?
* Praha – Kolín (62km, 46min) – 100,-
* Praha – Davle (30km, 45min) – 60,-
Stejná cena, dvojnásobná vzdálenost. Teď jen otázka, zda zlevní rychlíky a nebo zdraží osobáky. Nebo zda rychlíky ze sytému vyškrtnou úplně a tím zase zhorší dopravní dostupnost.
Proč se to dělí na pásma a ještě na čas a proč ne jen na jedno?? Vždyť to na obojí je blbost. Proč si nekoupím jednu jízdenku na 15 minut a nemohu s ní jet 15 minut klidně metrem z Muzea na Háje a nebo klidně vlakem z Mnichovic do Čerčan bez ohledu na pásma?
Časové jízdenky jsou to nejhorší. Závisíte na tom, kdy vám něco přijede (třeba o víkendu v metru označíte jízdenku a můžete čekat až 10 minut), jak dlouho bude stát v koloně, jestli stihnete přestup anebo bude čekat na další spoj. Skoro všude jinde platím za cestu z bodu A do bodu B, obvykle za pevnou a předem danou cenu. Buď podle ad hoc spojení anebo podle pásma. Fakt bych nechtěl jezdit se záložní jízdenkou v kapse a hlídat hodiny, abych si označil druhou, když mi ta první z nějakého důvodu vyprší.
Zní to příliš rozumně. Nedá se na tom vydělat.
Je to jednoduché, protože to metro vám jede co tři minuty, kdežto na vlak můžete čekat třeba půl hodiny. Ujede vám jeden a jízdenku můžete vyhodit.
Zajímavé je, že když jedu z Prahy do StČ., tak se už teď leckdy vyplatí jet na pražský kupon a z poslední pražské stanice na jízdenku ČD.
A dáte nějaké příklady?
Třeba Praha hlavní – Říčany, vyplatí se jet na pražskou litacku aa dokoupit jízdenku ČD na tu jednu zastávku z Kolovrat do Říčan.
Lidi to dělají i tak, že jedou na pražskou lítačku klidně za Prahu. Průvodčí vás zkontroluje ještě v Praze a pak už kontroluje jen ty, co přistupovali (pokud vůbec podruhé dorazí). Ideální třeba do Úval nebo jak píšete vy, do Říčan. I při cestě do Prahy – než dorazí průvodčí, tak už jste v Praze. Když dorazí před, koupíte si jízdenku ČD na tu jednu zastávku.
Naprostý souhlas. Tohle je velmi hromadný a velmi častý jev na spoustě příměstských tratích, tady utíkají peníze… ale to nikdo neřeší. Samozřejmě zdražením bude daleko větší motivace těch lidí tohle dělat. Úvaly, Říčany, Černošice, Roztoky, Zeleneč… děje se to všude. Průvodčí samozřejmě nemá šanci.
Tak to rozhodně ne. Terif ČD je dražší, ale terif Avl se vyplatí. Po celé trase.
No ale moc těch míst nebude, protože 2 pásma za 22 a 3 pásma za 30 jsou teď až na výjimky nejbližších stanic levnější. Ano platí to třeba pro Černošice z Radotína, ale už ne pro Černošice-Mokropsy, platí to i pro Zeleneč a Mstětice z Počernic, ale už ne pro Čelákovice a pro Úvaly z Klánovic, ale už ne pro Tuklaty. Ale při možnosti použít jízdenku na 15 minut za 20 Kč ve vlacích a při plánovaném zdražení jízdného ČD těch míst asi ubyde.
Tak to jsem velmi zvědav. Platím si kupon na 7 pásem a tohle by pro mě znamenalo zlevnění na polovinu. Mám ale obavu, že toto odradí od dojíždění lidi z nejbližšího okolí Prahy (protože pro ně je alternativa auta nejlevnější) a způsobí to zintenzivnění IAD. No uvidíme, jak tohle dopadne.
Zcela určitě. Už o tom přemýšlím. Dojedu místo dvou zastávek na kraj Prahy autem a dál na pražskou lítačku. Už teď je to cenově obdobné (pro mě, vzhledem k blízkosti) a časově daleko pružnější, protože interval MHD je výrazně kratší oproti regionálním PID busům.
hodně štěstí s hledáním parkovacího místa. doporučuji parkovat na místech jako jsou např. řeporyjský hřbitov apod., kde psychopati přespolním dělají různé naschvály
Přesně tak. Zdražení jízdenek na krátké vzdálenosti bude cestující motivovat přesně k tomuto a případně k tomu, snažit se tu jednu zastávku do Prahy projet nějak „načerno“.
To zintenzivnění IAD narazí na kapacitu silnic a parkovišť.
Ano, a Praha, která začala budovat PID, aby se takovému zahlcení vyhnula, si bude trhat vlasy.
Snahu je to udělat co nejsložitější co?
Mne hlavně zajímá to aby na pražskou lítačku šlo jet po Kolovraty včetně kola v ceně. To samé Zbraslav atd. To zůstane?
To je Praha, do toho naštěstí nemůže mluvit.
Zdražení nejvíce zaplatí obyvatelé okresů Praha-východ/západ.Tedy těch okresů, na které již dnes Stř kraj hází největší bobek a nechává je paběrkovat služby v Praze.
Ti teď jezdí za pár korun. Takže žádná hrůza.
Za 1. pásmo je stejná cena jako po celé Praze za rok. To Vám spravedlivé přijde?
30 kč jedna cesta. Mám jich 4 denně + lítačka. Když je to pro vás pár kaček, tak mi to plaťte.
Jezdí za pár korun protože je to kousek. Určitě je na místě ptát se, proč by měli obyvatelé zmíněných okresů financovat zlevnění jízdného například obyvatelům Mladé Boleslavi. Borecký má pravdu v tom, že je od cestujících potřeba vybrat více peněz. Nechápu ale, proč chce teda snižovat jízdné v okrajových pásmech. Pokud opravdu zruší pásma a roční či měsíční jízdenky se budou dát koupit jen pro celý středočeský kraj, pochybuji, že se někomu z prvních dvou pásem vyplatí si takovou jízdenku koupit. Jestli to se zdražením pro první dvě pásma přeženou a mě se zdá že k tomu míří, nárůst tržeb… Číst vice »
Je to tak a začíná být na místě ptát se, jestli by pro obyvatele těch okresů nebylo lepší připojit se k Praze.
Řešení dle Boreckého (ne se vším souhlasím) – cituji: 1. Musíme si připustit, že pokud se nemá systém dopravy technicky zhroutit sám do sebe, musíme jej dobudovat. Znamená to, že si otevřeně musíme připustit, že na dobudování dálniční sítě, zpropustnění železnice a vybudování VRT budeme potřebovat v příštích 25 letech cca 1,8 bilionu Kč, z toho cca 1,1 bilionu Kč musíme vynaložit do 10 let. Bavíme se o penězích v dnešní hodnotě. A budou to peníze na dluh, který bude představovat skoro 33 % dnešního HDP… Ale tento dluh je investice a vyplatí se. Poznámka: nemusí to být peníze na… Číst vice »
Podle expertů na veřejné finance se lze k penězům na potřebné investice dostat i bez omezení sociálního státu. Jejich návrhy jsou politicky neprůchodné. Jde například o prodloužení garantované rychlosti dojezdu záchranky k pacientovi na evropský průměr a zrušení části stanovišť RZP. Náhrada poštovní sítě v menších obcích dodávkou, která přijede 2x týdně na 2 hodiny. Je jen otázkou jak velký nárůst radikalizace a odporu proti státu by na venkově pokles kvality veřejných služeb na úroveň řeckého venkova nesl. Bylo by to nebezpečné.
Ještě víc by to snížilo atraktivitu venkova a posílilo migraci do měst, kde by ještě víc stoupaly ceny bydlení a nároky na vybavenost.
No právě.
Bydelní ve městě je ekologičtější a pro veřejné zdroje levnější, takže to není negativní trend sám o sobě.
Problém je, že se ve městech málo staví.
Ovšem vylidněný venkov taky není nic pozitivního. Spíš bude průběžně bude docházet, respektive už dochází, k tomu, že bydlení na venkově bude pro bohaté a chudina se bude koncentrovat ve městech.
Podle mě je problém, že se právě ve městech staví až moc, není potřeba zastavět každý metr čtvereční, které normy umožňují. Porovnejte si moderní zástavbu nalepenou na sobě, bez občanské vybavenosti, s minimem zeleně se starými „králíkárnami“, které jsou dnes luxusní čtvrtí. No a ulice nejsou nafukovací, takže přibývající přesuny zahltí už tak ucpané ulice.
Blábolíte Jane. V českých městech je výrazně menší hustota než v západních. A že by byly příjemnější k životu, se nedá říct.
„Vesnická“ pošta je asi to poslední, co normálně zaměstného člověka zajímá. Stejně se tam v té jejich otvírací době nedostane.
No zrovna tu poštovní dodávku by asi nikdo z pracujících ani nezaznamenal. Důchodci budou vědět, že přijede v pondělí a ve čtvrtek a pracující si to nechá poslat někam jinam, protože poštu, která má otevřeno 8-12 nebo 12-16 stejně nestíhá.
U nás se ty poštovní dodávky zkouší 3. Každý měsíc někde jinde. Jsou země kde poštovní dodávky i s bankomatem, lékařské a zubní ordinace v autobuse (co jezdí 2x týdně) apod. fungují ve velkém. Stejně jako mikrobusy podle jízdního řádu, které jsou jen na objednání 2 hodiny předem. Také doporučili experti pro drobné trestné činny rozšířit ve velkém domácí vězení a elektronické náramky (člověk smí chodit pouze do práce stát s ním má menší náklady). Stejně jako přišli s nápadem, aby byla na vysokých školách polovina výuky online.Protože může být mnoho posluchačů na přednášce z kabinetu a není pak třeba… Číst vice »
K tomu „všude chybí peníze“ – možná by stačilo, kdyby lidi/firmy typu „horních 10 tisíc“ kradli méně. Jenže to se nestane.
Mě tedy připadá loňských 80 miliard do železniční infrastruktury a do dotování dopravců docela dost (plus několik miliard daňových úlev). Prostě není dobře ten předdimenzovaný rozsah železnice. Řízení tratí SŽDC loni stálo cca 7 miliard bez odpisů (mzdy výpravčích, tvorba jízdního řádu). Opravy a údržba tratí SŽDC loni stála cca 19 miliard patrně bez odpisů. Ale od dopravců za použití kolejí SŽDC loni utržila pouze cca 3,5 miliardy. Není správné, že provoz SŽDC si na sebe vydělá jen z 10%, když už není schopen vydělat na investičná obnovu dožilých tratí (loňské investice SŽDC byly cca 37 miliard a to na… Číst vice »
V Rakousku se vybere asi 6x více, v Německu 8x, Česko je úplně nejlevnější a to není asi úplně dobře.
Vybrané poplatky za dopravní cestu pro rok 2015 přepočtené na 1 kilometr trati v dané zemi.
Česko 459 tis. Kč
Polsko 702 tis. Kč
Slovensko 756 tis. Kč
Rakousko 2,8 mil. Kč
Německo 3,9 mil. Kč
Údaje za rok 2020 Total track access charges
Česko 337 tis. Kč
Polsko 562 tis. Kč
Slovensko 489 tis. Kč
Rakousko 1,683 mil. Kč
Německo 3,410 mil. Kč
Přepočteno délkou tratí a kurzem 25 Kč/EUR
https://www.irg-rail.eu/download/5/923/IRG-Rail-10thMMReport-Dataset.xlsx
A zohlednil jste kurs koruny a eura a ceny vstupů v daných zemích?
A teď v poměru ku počtu obyvatel a platovému mediánu, prosím.
Přepočteno na hlavu v Německu stačí polovina tratí než kolik je tratí v ČR.
a na Policii jste s tím byl, když v tom tak máte jasno?