Tankování zdražuje, k třicetikorunové hranici se blíží už i nafta

Čerpací stanice Benzina. Foto: BenzinaČerpací stanice Benzina. Foto: Benzina

Dlouhodobé pravidlo o tom, že v zimě bývá levnější tankování pohonných hmot než v zimě, je letos minulostí. S ochlazením

Dlouhodobé pravidlo o tom, že v zimě bývá levnější tankování pohonných hmot než v zimě, je letos minulostí. S ochlazením letos překvapivě přichází zdražení.

Ceny pohonných hmot za minulý týden výrazně zdražily, ukazují statistiky společnosti CCS. Litr benzínu za minulý týden zdražil o 32 haléřů na 30,65 Kč za litr, nafta o 32 haléřů na 29,70 Kč. „V nejbližším týdnu předpokládáme další růst cen pohonných hmot o 15 až 20 haléřů na litr. Zdražovat by měla zejména nafta a její průměrná cena se do konce listopadu může vyšplhat na 30 Kč za litr,“ odhaduje Boris Tomčiak ze společnosti Finlord.

Důvodem zdražení je cena ropy Brent. Její hodnota v posledních týdnech roste, daleko jsou letošní hodnoty kolem 50 dolarů. Teď už se blíží k 65 dolarům.

Kartel OPEC uvedl, že „prodloužení těžebního limitu je jediná vhodná možnost“. Kartel očekává, že příští rok bude cena ropy stoupat kvůli dalšímu výraznému propadu globálních zásob. Zasedaní kartelu je naplánované na 30. listopadu. Rusko podporuje myšlenku prodloužení těžebního limitu.

Spekulativní fondy očekávají další růst cen ropy a zvýšily své nákupní pozice na rekordní maxima,“ dodal Tomčiak. Cenu ropy podle něj podporují i informace o poklesu produkce ve Venezuele.

Tagy CCS ceny pohonných hmot Finlord
Žádné komentáře