Talgo získalo klíčové razítko pro nové vlaky na 230 km/h, jezdit budou hlavně v Dánsku a Německu

Dlouhé schvalování zpozdilo dodávku nových vlaků o několik let.
Šest let po podpisu smlouvy na dodávku 23 souprav pro Deutsche Bahn získala španělská společnost Talgo poslední razítko schvalující jejich provoz v Německu a Dánsku. Vydala ho Evropská železniční agentura (ERA). Dlouhé schvalování zpozdilo dodávku nových vlaků o několik let.
Talgo o schválení informovalo v tiskové zprávě. Svůj vlak označuje jako platformu Talgo 230, v Německu bude jezdit pod označením ICE L. Půjde o první vlak kategorie ICE, který nebude vyroben v Německu.
Deutsche Bahn mají zatím objednáno 23 těchto souprav, které chce nasadit hlavně na trasu Berlín – Amsterdam. Dánské státní dráhy (Danske Statsbaner – DSB) si objednaly zatím 16 souprav. Schválení se týká konfigurace od 9 do 21 vozů a různých typů lokomotiv. Velkým zákazníkem je od letošního roku také FlixTrain.
Talgo vlaky označuje jako ideální pro provoz „v zemích s vysokou hustotou obyvatelstva a četnými městskými centry.“
Vlaky čeká ještě schvalování pro provoz v Nizozemsku, Rakousku a Švýcarsku, finální rozhodutí má podle výrobce padnout brzy.
Deutsche Bahn plánuje představení vlaku veřejnosti letos v říjnu v Berlíně, od prosince ho chce nasadit do pravidelného provozu. Letos vyjedou v Německu celkem čtyři soupravy. Zatím nebudou jezdit s lokomotivami od Talga, ale hnacími vozidly jiných výrobců. Lokomotivy procházejí ještě samostatným schvalovacím procesem.
Dánské dráhy i přes zpoždění dodávek věří Talgu, objednaly další soupravy na 200 km/h
Talgo v tiskové zprávě zmínilo, jak složitý je i po změně legislativy proces schvalování kolejových vozidel. Na rozdíl od aut, kde platí homologace pro celou Evropskou unii, musela nová souprava získat jak celoevropskou certifikaci, tak schvální v jednotlivých zemích.