LOT 3a leaderboard

SŽDC zahájí opravu Posázavského pacifiku na dalším úseku u Kácova, výluka se rozšíří

Zastávka Chabeřice. Motorový vůz 810 by zde měl podle návrhu SŽDC zaplatit za zastavení 1,20 Kč. Autor: Stribrohorak – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36808016Zastávka Chabeřice. Motorový vůz 810 by zde měl podle návrhu SŽDC zaplatit za zastavení 1,20 Kč. Autor: Stribrohorak – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36808016

Správa železniční dopravní cesty rozšíří v pondělí opravy na Posázavském pacifiku (trať 212) i o úsek z Kácova do Ledečka.

Zpět na článek
71 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
kik

Je to poněkud opožděná reakce na tuto diskusi ale po přečetení všech příspěvků nemohu nereagovat. Pan Souprava ve mě svými příspěvky bohužel budí dojem, jakoby by byl osobně zainteresován na zrušení úseku Kácov – Zruč n. S. On totiž celý tento horní úsek Pacifiku svůj určitý potenciál má. A nejedná se jen o osobní, ale i nákladní dopravu. Stačila přece rekonstrukce D1 a jak na této trati stoupl počet nákladních vlaků s materiálem na stavbu. A teď si představte, že by se toto všechno mělo vozit kamióny… Jak bylo řešeno v diskusi, tak při celkem ne moc velkém zvýšení nákladů… Číst vice »

xyz

Dle článku platí, že „Už od poloviny října se pracuje mezi Zručí nad Sázavou a Kácovem, celkem se tak provede kompletní oprava železničního svršku i spodku na 30 kilometrech tratě. “ Z údaje „30 km“ vyplývá, že kompletní rekonstrukce svršku a spodku se týká celého úseku Zruč nad Sázavou – Kácov – Rataje nad Sázavou zast.. Z toho vyplývá, že názor typu „právě v úseku Zruč – Kácov je oprávněné neprovádět opravu; cestujícím postačí vlakové spojení v úsecích Čerčany – Kácov a Zruč – Světlá“ má sám o sobě vnitřní rozpor a je nekonzistentní. Jediné konzistentní možnosti v této věci… Číst vice »

Souprava

A už vás napadla i možnost, že skutečně nesouhlasíme s celou opravou a to, proč nechceme rušit dopravu Kácov-Rataje, je třeba tím, že zde je trať zatím sjízdná (byť s omezením), takže bychom to jako kompromis nechali dožít než se rozpadne? Ale kápnul jste na to, nevím jak pan VRT a další, ale dle mě je na zavření celá ta lokálka od Sázavy do Zruče. Ale jsem si vědom, že to je moc drsné a hlavně že v úseku Sázava-Šternberk nejezdí o víkendech prázdná a je v něm i malá nákladka. Jejím rychlým zavřením bychom jen šotouše dráždili, takže bych… Číst vice »

xyz

– Zastávky Kácov zast. + Zruč n/S. zast. NENÍ možné obsloužit vlakem; trať je z důvodu havarijního stavu vyloučena z provozu. Připomínám jiný komentář (z dolní části celého diskusního vlákna), že jste NEPRAVDIVĚ uvedl, že existují linkové autobusové spoje mezi Kácovem a Zručí n/S. Připomínám, že žádné takové autobusové spoje neexistují (linkové autobusové spojení zajištěno jen velmi výraznou oklikou + s přestupy). – Ze skutečnosti, že nynější oprava (a to nebývale komplexní – jak sanace spodku, tak i rekonstrukce svršku, tzn. oprava s předpokladem dlouhodobé životnosti) se týká nejen úseku Zruč n/S. – Kácov, ale i Kácov – Rataje n/S.… Číst vice »

Souprava

“ Zastávky Kácov zast. + Zruč n/S. zast. NENÍ možné obsloužit vlakem; trať je z důvodu havarijního stavu vyloučena z provozu.“ Ne, to z toho opravdu nevyplývá. Ten důvod může být klidně ten, že u těch nádraží je lepší zázemí pro přestup na NAD a že si nechtějí ČD komplikovat provoz tím, že budou dojíždět do nějaké zastávky o kilák dál, odkud se zase musí vracet stejnou soupravou, protože zde není žádná další kolej. Očividně o provozu na železnici moc nevíte. Navíc i z pohledu cestujících – když v Kácově je přestup na bus už na nádraží a bus pak… Číst vice »

Marián

Soupravo, Bobíku, Matyášku nebo jak si ještě říkáte, to vás fakt někdo platí nebo jste tak „chytrej“ po přirození? Nechte prosím ty vaše šotovýmysly jednou v krabici a věnujte se třeba své dívce/chlapci. Děkuji za všechny návštěvníky tohoto jinak skvělého webu.

VRT

Mariáne, nekádrujte…

Souprava

Tohle už je dle mě na nahlášení adminovi. Obsah žádný, jen pokus o kádrování.

VRT

Mohl by mi tu někdo vysvětlit, co se představuje pod termínem „trať má potenciál“?
Jaký?
Kde se vezme?
Jak jste k tomu došli?
Z jakých dat jste čerpali? (zdroje a citace, prosím. Jako na VŠ)

Štěpán

Citaci sice nemám, ale asi takto: Zruč je město s přibližně 4800 obyvateli (wikipedie). Lidé odtud jezdí za pracemi různými směry nejen do Prahy přes Kutnou Horu. V blízkosti trati vede červená turistická trasa, ze které odbočuje několik dalších, celé údolí Sázavy je mezi turisty oblíbené a je tam také plno chatek (přímo u trati), na které se, věřte nevěřte, jezdí i vlakem (zejména starší lidé). Na trati leží mnoho atraktivních cílů pro turisty (klášter Sázava, hrad Pirkštejn, hrad Český Šternberk, zámek Kácov, zámek ve Zruči atd…), na které se sjíždějí lidé taktéž ze všech směrů, nejen od Prahy přes… Číst vice »

Souprava

A ten potenciál je takový, že to nezvládne autobus? Proč v praxi ti lidé nejedou vlakem, ale jedou autem či busem? A že vy věříte, že tam je kdovíjaký potenciál na odklony a nákladní dopravu neznamená, že tomu musí věřit i ostatní. Tak to respektujte. Ostatní to mohou mít za totální nesmysl. Nenapsal jste tu jedinou věc, co by nás o tom přesvědčila. Vyjadřujete se akorát jako klasický šotouš, který nedokáže přijmout skutečnost, že řada tratí je v úpadku a nejde jim už nijak pomoci, bo svět se příliš změnil. A že se nakonec zruší stejně, jako na západě. Rušení… Číst vice »

xyz

„Vážně si myslíte, že z pohledu celé ČR je nějak podstatné, zda vlaky v úseku Kácov-Zruč nahradí autobus? On to stejně už udělal, akorát k němu navíc jezdí souběžně prázdné motoráčky. “
Nemáte pravdu. Přímé autobusové spojení (nepočítáme-li nynější dočasnou NAD) mezi Kácovem a Zručí neexistuje. Viz https://jizdnirady.idnes.cz/autobusy/spojeni/?date=31.10.2018&time=0%3a00&f=K%c3%a1cov&t=Zru%c4%8d+nad+S%c3%a1zavou&fc=1&tc=1&submit=true.

„Stejně tak můžeme mluvit o tom, že tenhle úsek z Kácova do Zruče nikdo nepoužívá“
Znovu vás požádám o potvrzení vašich slov z RELEVANTNÍ statistiky (materiály dopravce/objednatele; v nich uvedené počty cestujících).

Souprava

A pročpak nechcete relevantní statistiky, zdroje a citace i od Štěpána, co tu dokola opakuje, že trať má potenciál? Zatím se zmohl akorát na výroky typu „vede tam červená turistická značka“. 🙂 A obvykle to chodí tak, že vytíženost prokazuje ten, kdo chce nárok na dotaci z veřejných peněz, ne ten, kdo do toho jen nechce nic dávat. Takže i kdybych ta aktuální čísla měl, tak jednak nejsou veřejná a druhak bych vám je stejně nehodlal poskytnout, dokud neposkytne vaše strana prognózy o budoucím počtu cestujících. Můžu tak jen konstatovat, že ti cestující tam vážně nejezdí a důvod, proč se… Číst vice »

VRT

Blbý je, že vlastně reálně chybět nebudou. Z těch důležitých věcí se stejně nebude nic stavět, protože neschopná SŽDC. Takže tyhle šílenosti jsou vlastně v pořádku, protože se „investuje“. A to je jediné kritérium úspěšnosti. Utratili jsme, modernizovali jsme. Tečka. Že úplně zbytečně, že tu jsou nesrovnatelně důležitější investice (nebudu se opakovat: 171, 072…) je irelevantní. Nic není připraveno. A nejvtipnější je, že u těchto investic SŽDC nevychází ekonomika. Zato zde nalijeme do bezvýznamné lokálky 600 mega, jen to zahučí.

xyz

Používáte (zde již poněkolikáté) úhybný manévr. Opakovaně zde tvrdíte, že úsek Kácov – Zruč n/S. je jedním z nejslabších co do počtu cestujících v rámci železniční dopravy v celé ČR, mj. také tvrdíte, že oním úsekem jezdí výhradně/primárně „šotoušci“ atd. Na doložení svých slov NEJSTE schopen poskytnout relevantní data. „A obvykle to chodí tak, že vytíženost prokazuje ten, kdo chce nárok na dotaci z veřejných peněz, ne ten, kdo do toho jen nechce nic dávat. Takže i kdybych ta aktuální čísla měl, tak jednak nejsou veřejná a druhak bych vám je stejně nehodlal poskytnout, dokud neposkytne vaše strana prognózy o… Číst vice »

Štěpán

Není pravda, že jsem psal jen o červené značce. Naučte se laskavě číst, než začnete ostatní urážet.

VRT

No a kde je ten potenciál, jak je velký? Kde se vezme? Jak se dá zařídit aby byl? Samé otázky, žádná odpověď.

Štěpán

Myslím že jsem to už napsal dostatečně jasně. Potenciál není věc názoru, ale prostě fakt a říkat si můžete kdo chcete co chcete. Taro trať má potenciál jak pro dopravu osobní, tak i nákladní. Nikdo z těch, kteří o tom rozhodují, ji rušit nechce, tak se s tím smiřte a pokud vám to vadí, tak tam prostě nejezděte.

VRT

Nejsem si jistý tím dojížděním že Zruče do Prahy i kdyby tam byla VRT z Kutné Hory. Opět opakuji, a tentokrát to snad pochopíte, že pro dojíždění za prací je interval hodina a hůř prostě smrtící. Tam vedle IAD není šance. (opravdu se podívejte na trochu dopravní teorie, dopravní fakulty mají přednášky a skripta na webu) Ostatní potenciál je víkendová doprava + prázdniny. Nic co by byl potenciál opravňující k opravám za stamiliony. Potenciál u železnice jsou řádově tisíce lidí. Denně. Ale k tomu, abyste třeba z vojenské vlečky udělal trať s potenciálem, musel byste najít něco jako Mikovice. Případně… Číst vice »

K.S.

Tak si stáhněte z gvd.cz TTP, vemte si mapu a začněte hledat jak to udělat, minimálně pro nákladní dopravu to smysl má, krom pár míst, jak jsem už ostatně psal, jsou tam sklony dost dobré. takže i s „lowcostovou“ přestavbou s úpravou asi 5 úseků a zřízení pár dlouhých výhyben (dvojkolejné úseky >1000m), když se tam praštíte přes kapsu, tak tu trať narovnáte i na Vmax 120+km/h. Ale takové věci jsem snad už jednou popsal ne?! Železniční síť tu potřebuje upravit a zejména získat kapacitu pro nákladní dopravu a jezdit Morava-J. Čechy by mohlo být lepší než přes Cerekev nebo… Číst vice »

Šelmodrtič

Pánové, vím že to někteří neradi budou číst, ale potenciál v té trati je. Jen když si vezmu kolika pracovními vlaky jsme jezdili ze Světlé až do Čerčan a dále na výluky k Táboru a okolí. Potenciál je v nákladní dopravě, která nejede směrem na Prahu, ale k Táboru a dále. Jen pracovní vlaky na kterých jezdíme, mají rychlost 50 až max 70 km za hodinu. Na koridoru věčně stojíte kvůli rychlosti a přesun takovou lokálkou je výhodnější, kratší a pro daný vlak i nejrychlejší způsob přepravy do daných míst.

Štěpán

Samozřejmě že tato trať má potenciál, má ho dokonce větší, než mnoho jiných tratí. Nejen turistika, dojíždění do jiných destinací, než je Praha (např. sklárny v Sázavě), ale i zmíněná nákladní doprava (dřevo vozit po silnici není zrovna chytrý nápad, když vede železnice souběžně a dá se pro tento účel využít). Každý, kdo má aspoň trochu rozumu, chápe, že jakékoli návrhy na zrušení této trati jsou absolutně mimo. Jsem rád, že nejsem jediný zastánce této trati.

Michal

Škoda, že se za ty prachy nedá udělat přeložka ze Zlenic do Senohrab. Rychlá a přímá Sázava by byla fajn. Případně zrychlit úsek mezi Sázavou a Čerčany, kde to směrově není až taková katastrofa.

Souprava je trochu extrémista, ale bohužel v tomhle má asi pravdu, síťový efekt tohoto úseku trati je opravdu nevalný a i význam pro odklony je naprostá iluze (přechodnost, délky stanic, trakce, pořád něco někde v havarijním stavu)…

železničář v důchodu

„Škoda, že se za ty prachy nedá udělat přeložka ze Zlenic do Senohrab“
No, to se tedy asi opravdu udělat nedá – nehledě k tomu, že by bylo třeba překonat výškový rozdíl asi 50 metrů na dráze cca 2 km, takže nic trakčně právě ideálního (= něco jako „buštěhradka“ mezi Dejvicemi a Veleslavínem), navíc terénem rovněž nikoli právě ideálním pro stavbu železnice (= asi i s nějakým tunelem). Ale minimálně 10 minut by se tím na cestovní době asi ušetřit dalo – jen je otázkou, zda a jak moc je vůbec třeba o něčem takovém byť jen uvažovat

Štěpán

Admin: Nebylo by možné něco udělat s tím provokatérem jménem Souprava, který zde opět bezdůvodně a také anonymně napadá šotouše, kteří vážně nemůžou za to, že se trať opravuje a ještě jim vyčítá věci, které nedělají? Jeho příspěvky jsou jen snůška nesmyslů ničím nepodložených, jelikož jsou jaksi zkresleny nenávistí k železniční dopravě. Pak se zbytečně z každé diskuze stává jen odpad. „Chachar Budvar“ už zde také skončil kvůli osočování nejmenovaného pána, Souprava je snad ještě extrémnější případ.

VRT

Poslyšte Štěpáne, co vás tu drží?
Je přeci takové množství serverů*, dokonce diskuzních**, kde budete za hvězdu. Každý tam s vámi bude souhlasit. I články tam psát můžete, když budete chtít.

*názvy webů různých těch pomatenců neuvádím

**žlutá bezedná žumpa

Štěpán

A co tu drží vás, pane VRT? Když jste takový nepřítel železniční dopravy, proč vůbec čtete články týkající se železnice?

VRT

Já jsem naopak velký zastánce železnice. To si mě asi s někým pletete. A na rozdíl od vás nemám potřebu umlčovat ty, se kterými nesouhlasím. Pokud někdo není výslovně hrubý (navíc na někoho, kdo se už nemůže bránit).

Štěpán

Velký zastánce železnice, to určitě. Aspoň podle vašich příspěvků to vypadá, že tomu fakt moc nefandíte. Ano, souhlasím, nejste takový fanatik jako Souprava, který by nejraději zrušil snad úplně všechno, nicméně i přesto z vašich příspěvků vyplývá, že se s vlaky příliš nekamarádíte. Samozřejmě, každý má svůj názor, nicméně je třeba si uvědomit, že diskuzemi tady se tratě nezačnou rušit ve velkém. A ohledně umlčování, běžně to nedělám, ale pokud je někdo tak extrémní, jako Souprava, pak už nevím, co dál dělat. To už i příspěvky pana Budvara měly aspoň nějakou úroveň, narozdíl od Soupravy, který jen provokuje, dělá ze… Číst vice »

VRT

Směry rozvoje železnice jsem tu mnohokrát nastínil.
– nákladní doprava (ucelené vlaky, ne jeden vagón kamsi do skláren týdně)
– rychlá dálková doprava (rychlé tratě, obdoba dálnic, viz koncept Rychlých spojení MD)
– příměstský systém (okolí velkých měst)
– volnočasové: turismus, rekreace, ekologické navážení do hor, šotojízdy, nostalgie, muzea, víkendový provoz spolků, živá historie… (viz Waldviertel Bahn aj)

Souprava

Zkuste rozdýchat jiný názor, Štěpáne, bude vám líp. Vězte, že já vám tu trať fyzicky trhat nebudu a pokud vás mé názory k té trati štvou, tak mě prostě nečtete. Já taky nechodím číst názory, se kterými nesouhlasím a pak se čertit. Vzpamatujte se. Slovo šotouš je asi tak stejná urážka, jako byste fandy aut nazval autíčkáři. Nikoho konkrétního to nenapadá a to slovo sedí. Tady se jen diskutuje a ve veřejných diskuzích nikdy nebudou zaznívat jen názory, co se vám líbí. Ale nerozhodujeme tu o tratích, jak jste správně napsal. Na základě toho, co tu napíšeme, se opravdu nic… Číst vice »

Štěpán

Hlavně že vy máte vždycky pravdu a ostatní ne. Víc reakce netřeba.

VRT

Stačí mít argumenty. To je celé. Říká se tomu diskuze.

Souprava

Kolik to bude vozit lidí? Co tím získáme? Jak oprava úseku Kácov-Zruč přispěje ke zvětšení významu veřejné dopravy u nás? Kolik aut to stáhne ze silnic? Aby mi nebylo vyčítáno předhazování cyklostezek, tak je pro tentokrát nebudu navrhovat. Ale dokáže někdo odpovědět na tyhle otázky? Proč je lepší draze opravit tento úsek, když za ušetřené peníze by šlo v oblasti zajistit luxusně fungující autobusovou síť na příštích 30 let? Beru, že tomuhle už nezabráním a nemá smysl na to dokola „plivat“, ale opravdu bych si přál, aby podobně nesmyslné investice byly více zvažovány a neopakovalo se takovéto plýtvání. Protože úsek… Číst vice »

Vít Jůza

Krom toho, že se jedná o středně důležitou páteřní linku ve směru Světlá-Čerčany, byť v poslední době vzhledem k některým okolnostem nepříliš funkční a využívanou, jedná se i o strategicky důležitou alternativu mezi východní a západní polovinou republiky.

Souprava

Problém je, že páteř to vytváří jen papírově, nikoli fyzicky. I já si myslím, že byla chyba, že se nejpozději za 1. republiky nepostavila nějaká páteřní trať středem republiky. Ne v parametrech koridorů, to by při našem terénu ani nešlo v té době, ale chybí nám nějaká trať na rychlosti cca 80km/h alá tratě jako Zdice-Příbram-Písek, Havlíčkův Brod-Pardubice nebo Chomutov-Žatec-Plzeň. Chybí takováto trať v trase cca Plzeň-Rožmitál-Příbram-Sedlčany-Benešov-Vlašim-Zruč-Ledeč-Světlá-Havlbrod-Žďár-NMnM-Bystřice-Letovice-Boskovice-Prostějov-Přerov. Něco takového potenciál postavit Československo mělo. A něco takového chybí dnes. Vznikly jen fragmenty této chybějící tratě „středem“ a to často v parametrech velmi špatně trasovaných pomalých lokálek. A dneska už takovou trať… Číst vice »

xyz

„je jim tak nějak jedno, že úsek kolem Sázavy trvá 4h na 90km“ Pominu-li skutečnost, že málokdo jede z Čerčan až do Světlé (takže se jej tento údaj netýká), tak ty 4 hodiny cestovní doby jsou krajním extrémem. Nejnižší dosahované hodnoty cestovní doby činí cca 2 h 37 min. Slušně manipulujete. V situaci, kdy dojde k zavedení Sp vlaků Praha – Benešov (- Tábor či cokoliv jiného), u nichž je možný předpoklad, že v Čerčanech budou v X:45/X:15 h, je možné očekávat bezprostojový provoz na t-212 tak, že základní 2 h takt by korespondoval s křižováními Smrčná (výhybna požadovaná Krajem… Číst vice »

K.S.

Znáte Baťovu knihu? Tak ta páteř vedla přesně tudy jako tato lokálka, dokonce je v mapách zakreslená jako hotový úsek, že to švihli za války při rychlostavbě, ze které zbyla jen jedna dvojkolejka a těleso dráhy, přes Žďár a ne přes Hlinsko je trochu problém, pár problémů se tím dalo ušetřit, nahoře by se talo třeba snad později stavět na 160, ale pohodlně by byly z Brna dostupné dvě rychlíkové tratě v Polabí. Jinak když si vezmete mapu, tak by ta trať kolem Sázavy po úpravách mohla být možná sjízdná pro nákladní dopravu, nebude to sice žádná hitparáda a rovinka,… Číst vice »

Souprava

To je vlastně trochu pravda. Ona se nemá čemu vyhybat, když mezi Kácovem a Zručí v okolí trati skoro nikdo nežije. Zruč ale obsluhuje ta trať příšerně (kdo byl někdy ve Zruši, tak ví, kde tam je život a lidé a pracovní příležitosti a kde tam je trať). A z Kácova to sice na vlak je přiměřená dálka, ale proč pochodovat půlkilometru na vlak, který jede jen někam dolu pod kopec ve Zruši a přes Kácov jezdí autobus, co vás hodí až do Zruče na kopec a několikrát v ní zastaví, takže si vystoupím tam, kde potřebuji? A ten bus… Číst vice »

xyz

„kdo byl někdy ve Zruši, tak ví, kde tam je život a lidé a pracovní příležitosti a kde tam je trať“
Např. zastávka Zruč n/S. zast. je umístěna na dolním okraji většího sídliště (naopak autobusová zastávka je na jeho horním okraji). V součtu plusmínus stejné.

Co se týče Zruče i Kácova, tak naopak nezprovoznění úseku Kácov (žst.) – Zruč n/Sáz. (žst.) znamená pro obyvatele většiny Kácova i zručského sídliště přestup z vlaku (u Zruče při cestě od Světlé; u Kácova při cestě od Čerčan) na bus.

K.S.

Jít na vlak půl kilometru je v pohodě, svého času jsem to dělal denně, to není zase takový problém. Světlá nad Sázavou, Ledeč n/S, Budčice, Vlastějovice, Březina, Zruč n/S, Kácov, Soběšín, Český Šternberk, Rataje, Sázava, Chocerady, obcí s tratí přímo skrz je tam celkem dost. No teď si pojďme projít takové další zrychlení/znákladnění, o sklonech jsem psal minule. Oblouk „U Lomu“ – zvětšit na 300-400m, dále od Ostrovského Mlýna po most před Ledčí zdvojkolejnit, výhybna nákladů; Tunel za Horní Ledčí – přeložka, pokračovat z něj přímo na druhý břeh Sázavy, znovu ji překonat a napojit se na trať (např. en.… Číst vice »

xyz

„Proč je lepší draze opravit tento úsek, když za ušetřené peníze by šlo v oblasti zajistit luxusně fungující autobusovou síť na příštích 30 let?“ Ne, nešlo. Nelze přesouvat peníze z rozpočtu SŽDC do rozpočtu příslušného (zde Středočeského) kraje. „Za stamiliony se opraví hračka jen pro šotouše. “ Pokud by to byla „hračka pro šotouše“, tak by příslušný kraj na ní dopravu neobjednával + nejezdil by po ní nikdo jiný než šotouši. „Ano, do Šternberka či Kácova se jezdí, z Prahy vlakem přes Čerčany, ale dál ne.“ Jinými slovy – dle vaší představy by namísto přímých vlaků měly systémově být vedeny… Číst vice »

Souprava

„Ne, nešlo. Nelze přesouvat peníze z rozpočtu SŽDC do rozpočtu příslušného (zde Středočeského) kraje.“ To máte pravdu, proto je potřeba, aby peníze na údržbu lokálek, které jsou dnes v SŽDC, přešli 1:1 na kraje, tak jako na kraje přešly peníze na údržbu silnic, když bylo rozhoduto, že o silnice 2. a nižších tříd se budou starat kraje a ne stát. U lokálek k tomu bohužel nedošlo. Jsem skutečně pro 1:1 převod, aby nikdo neříkal, že chci lokálky či kraje okrást. Ale zároveň jsem pro to, aby krajům bylo umožněno se samy rozhodnout, zda nadále ty peníze budou dávat do lokálek,… Číst vice »

xyz

„Jsem skutečně pro 1:1 převod, aby nikdo neříkal, že chci lokálky či kraje okrást. Ale zároveň jsem pro to, aby krajům bylo umožněno se samy rozhodnout, zda nadále ty peníze budou dávat do lokálek, nebo je využijí jinak a lépe, např. k opravě silnic či posílení autobusové dopravy.“ Děkuji za odpověď, ze které jednoznačně vyplývá, že ani po takovém převodu by zdaleka nebylo jisté, že dojde k tomu, o čem jste psal – tzn. že ty stejné peníze budou využity na zajištění dopravní obslužnosti v předmětném úseku; a že namísto toho nebudou použity na cokoliv jiného (oprava silnic je jen… Číst vice »

Souprava

A je snad nějak špatně, když kraj, vedený řádně zvolenými lidmi, kteří se domluví na většinové koalici a pak zastupují nadpoloviční většinu voličů, rozhodne ty peníze použít jinak než k dotování motoráčků? Co lidem brání volit stranu, která bude nabízet, že je nechá motoráčkům? Pokud se bojíte, že většina lidí radši zvolí stranu, co nabídne vrazit ty peníze místo do opravy a údržby tratí s prázdnými motoráčky a s přejezdy, které akorát brzdí provoz, raději do pořádné opravy děravých silnic a obchvatů, tak zjevně máte nějaký problém s demokracií. Pokud u lidí totiž uspějí strany s takovouhle myšlenkou, znamená to… Číst vice »

xyz

Objektivní skutečnost: ano v celostátních i krajských volbách si občané zvolili (resp. dlouhodobě volí) své zástupce, kteří v tomto případě preferují (na rozdíl od vaší osobní preference):
– SŽDC coby provozovatele dráhy i na vedlejších tratích
– objednávání osobní dopravy na celé trati č. 212
– zrekonstruování tratě v úseku Zruč n/S. – Kácov – dále směr Ledečko (výluka je do Ratají; nevím, zda rekonstrukce probíhá v celém úseku či např. jen po Český Šternberk, tzn. tam, kde se od léta 2017 objevily pomalé jízdy).

Souprava

Opravdu jste si jistý v kramflecích, že lidé volí cíleně tohle, nebo je to jen taková souhra náhod, která nemusí trvat napořád? 😉

xyz

Použiji vaše slova: „Pokud se bojíte, že většina lidí radši zvolí stranu, co nabídne vrazit ty peníze místo do opravy a údržby tratí s prázdnými motoráčky a s přejezdy, které akorát brzdí provoz, raději do pořádné opravy děravých silnic a obchvatů, tak zjevně máte nějaký problém s demokracií.“
Vypadá to, že problém s demokracií bohužel máte vy, i když z toho zdánlivě osočujete jiné. P. S. Používám přesně vašich slov.

Pavel

Nemůžou. RailJetu v Kolíně nestaví, protože jede přes Pardubice….

xyz

Dle článku platí, že „Už od poloviny října se pracuje mezi Zručí nad Sázavou a Kácovem, celkem se tak provede kompletní oprava železničního svršku i spodku na 30 kilometrech tratě. “ Z údaje „30 km“ vyplývá, že kompletní rekonstrukce svršku a spodku se týká celého úseku Zruč nad Sázavou – Kácov – Rataje nad Sázavou zast.. Z toho vyplývá, že názor typu „právě v úseku Zruč – Kácov je oprávněné neprovádět opravu; cestujícím postačí vlakové spojení v úsecích Čerčany – Kácov a Zruč – Světlá“ má sám o sobě vnitřní rozpor a je nekonzistentní. Jediné konzistentní možnosti v této věci… Číst vice »

xyz

Pardon, předchozí komentář jsem napsal na špatné místo (patří zcela na vršek diskuse, ne jako reakce na váš komentář): Ano, máte pravdu. Perličkou je, že právě Railjety (pokud by ovšem v Kolíně zastavovaly, což se ale neděje) by byly časově vhodné jako přípoje na trať č. 014 do Ledečka.

Nabízí se otázka, proč předřečník argumentoval tím přestupem z Railjetů v Kolíně na vlak směr Ledečko, když takový přípoj/přestup není možné zajistit…

K.S.

Možná kdyby se trať podařilo mírně upravit a snížit některé sklony, tak by se na ní dalo provozovat i něco nákladní dopravy, ale k tomu by muselo dojít ještě k dalším změnám, nicméně by bylo zajímavé zjistit, jestli patří do kategorie tratí, kde pár pitomých úseků její eventuální nákladní využití poněkud zabíjí.

KPL

To je moc dobře, protože tahle trať je důležitá jako celek. Možná mezi Kácovem a Zručí nejsou vlaky tak narvané jako v části Pacifiku mezi Prahou a Čerčany resp. pokračující Čerčany-Kácov. Celkově tahle trať potenciál má a proto má smysl jí opravovat a ještě více zatraktivnit. Mnoho regionálních tratí natož lokálek tak velký potenciál jako Pacifik nemá a přesto se někde zkouší smysluplnost i při nějakých optimalizacích. Prostě některé lokálky, regionálky a turistické vlaky smysl do budoucna mají a své zákazníky si najdou a udrží. Malý příklad z posledního víkendu : Minulý víkend cesta vlakem na Dny Vesnice v Zubrnicích… Číst vice »

železničář v důchodu

Proč, proboha, zbytečně prudíte „Soupravu“ a jemu podobné jednostranně vyšinuté osoby nesmyslným kopírováním doslovného obsahu svého příspěvku, který jste použil jinde, N.B. když s Posázavským pacifikem nemá nic společnéého?
To je tedy úroveň …

X 1

KPL
Tasíte meč, když nepřítel ještě není ani v dohledu.
Nebo stahujete kalhoty, když brod je daleko.

Souprava

Nebojte, na tohle reagovat nebudu… KPL zjevně nemá, co napsat, to se stalo už i lepším. Souvislost s Pacifikem mi také uniká.

VRT

Proti víkendové dopravě nic nenamítám. Od jara do podzimu. Pokud se najde spolek, který se o trať postará, bude to jedině dobře. Parní vláčky, škafon. Muzeum. V pořádku.

Souprava

Ale nejdřív za 600 milionů pro ty víkendové vlaky obnovíte trať, to vám taky nevadí? Jako já bych jim to nechal pro víkendy na dožití, ale bez státních investic do opravy trati.

VRT

Ne, spolek by prováděl údržbu. Granty na technické památky jsou + to co by vydělali na jízdném a prodeji.

Souprava

Tak to bych ty spolky chtěl vidět. Dneska horko těžko udrží různé 5km cancoury jako Zubrnice, úzká u Mladějova nebo Kamenický Šenov. Už je vidím, jak postupně opravují a udržují takovouhle trať. 🙂 Ale bez dotací bych jim klidně ten úsek Kácov-Zruč předal. Ona v něm ta trať stejně nevede moc kolem Sázavy a cyklostezku by bylo lepší trasovat kolem Sázavy než nudně po poli. Ale vsadím se, že by se jim nakonec rozpadla pod rukama. Což oni moc dobře vědí a tak se radují, že jim to zadarmo vyspraví tatíček stát. Pro prohánění prázdných vlaků, bo úsek Kácov-Zruč je… Číst vice »

xyz

„Což oni moc dobře vědí a tak se radují, že jim to zadarmo vyspraví tatíček stát.“
Které „radující se spolky“ máte na mysli? Podotýkám, že žádné předání žádnému spolku nebylo ze strany SŽDC ani uvažováno; od začátku byla jediným cílem ze strany SŽDC oprava tohoto úseku.

„Pro prohánění prázdných vlaků, bo úsek Kácov-Zruč je fakt jeden z nejméně využívaných úseků železnic u nás.“
Poprosím o odkaz (eventuálně okopírování sem) na údaje, které toto potvrzují. Děkuji.

Souprava

Škoda, že nechápete psaný text… bavím se samozřejmě o hypotetických spolcích v návaznosti na úvahu pana VRT o tom, že by to předal spolkům. Nicméně v nejmenším nepochybuji, že dnešní šotospolky, jako například jeden ostravský svaz cestujících (který ze záhadných důvodů hájí jen cestující na železnici a jehož představitel se sám jmenoval prezidentem, menší titul mu nestačil), mají z toho, že to tatíček stát vyspraví za daně druhých, radost. 🙂 Co se týče obsazenosti, tak bych vám doporučil jet se podívat, ale to dnes nemůžete, když tam jezdí NAD. Faktem ale je, že ta NAD někdy veze víc lidí, než… Číst vice »

xyz

Děkuji za odpověď, ze které vyplývá, že vaše tvrzení „Pro prohánění prázdných vlaků, bo úsek Kácov-Zruč je fakt jeden z nejméně využívaných úseků železnic u nás.“ je vaším subjektivním dojmem, nikoliv objektivním údajem vyplývajícím z relevantních statistik.

Souprava

Když myslíte… radši se tam nejezděte podívat, co byste viděl, by se vám nemuselo líbit. 😉

xyz

Našel se objednatel, který si tam vlaky přeje celoročně, stejně tak se našel dopravce, který je schopen toto odjezdit. Vaše přání reálně nebude vyslyšeno/naplněno.

Souprava

Stejně se ta trať nakonec zavře, tou opravou se to oddálilo o 20 let a to je všechno. Nebo si vážně myslíte, že za 50 let bude nějaká vláčková ZDO v 810kách údolím Sázavy? 🙂 Většina lokálek navíc končí na tom, že každé 4 roky máte volby a pokud zrovna občasné zvolí protiželezniční strany, tak ty nejslabší lokálky v kraji zavřou. A pak už je obvykle nikdo neobnoví, ani když si zase lidé zvolí proželezniční garnituru. Ta většinou pak hájí „co zatím přežilo“, ale co už bylo zrušeno se neoživuje. Příkladů, kdy to šlo takovouhle cestou, najdete spousty. Pokud se… Číst vice »

coudy

„Sobota
R 1146 Metoděj Vlach z Prahy Hl.n. v 9.25 totálně narvanej lidma , soupravu tvořilo 6 vagónů tažených dieselem.“
A čím by to mělo být taženo?

KPL

Táhla to Bardotka

raddie

Nějak mi unikla pointa toho vtipu.

Bjorn

A jéje pan Souprava zase perlí, jen co je pravda. Tak na to asi No Comment.
K tomu Posázavskému Pacifiku jen dodám, že nedávno tady byl uveřejněn rozhovor s
generálním ředitelem SŽDC a ten zdůrazňoval, že oprava a rozvoj této trati je na
pořadu dne a byla vyhodnocena jako zcela perspektivní v celé délce. Tož asi tak.

AAA

Tak řekněme že pan ředitel se nejspíš rozumně drží doporučení Nekousej ruku která tě krmí